Pitanja

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la zekoslav123 » ned sij 23, 2011 11:47 am

mojoj mrkvi sterilizacija je kostala 400kn..
Mrkva,Lily (R.I.P.) i Cima
Avatar
zekoslav123
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 377
Pridružen/a: sub pro 04, 2010 16:49 pm

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Mary » ned sij 23, 2011 17:51 pm

Cekam mail od veta , verovatno ce mi sutra odgovoriti posto je vikend i ne radi ... Pa vam javljam detalje.
Mary
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1171
Pridružen/a: pon ruj 27, 2010 17:01 pm

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Mary » pon sij 31, 2011 14:46 pm

.......
Zadnja izmjena: Mary; pet tra 01, 2011 0:37 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Mary
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1171
Pridružen/a: pon ruj 27, 2010 17:01 pm

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Klio » pon sij 31, 2011 17:26 pm

DA i moj veterinar daje injekcionu anesteziju koju dodaje po potrebi.
slika slika slika
Avatar
Klio
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 4012
Pridružen/a: sri ožu 12, 2008 9:08 am
Lokacija: Beograd

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Mary » pon sij 31, 2011 18:03 pm

.........
Zadnja izmjena: Mary; pet tra 01, 2011 0:37 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Mary
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1171
Pridružen/a: pon ruj 27, 2010 17:01 pm

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Zeko_Jurica » uto vel 01, 2011 12:02 pm

Velika većina veterinara radi s injekcionom anestezijom (plinsku u HR gotovo nitko nema). Što znači disocijativni anestetik, to neznam? Čitao sam da anesteziju kunićima nije dobro dodavati (to su mi i u Bubi rekli), ali mislim da kod kastracije za tim ionako nema potrebe, jer sigurno ne traje dulje od sat vremena.
13679 kvadrata zeko livade
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Sindenis » sri vel 02, 2011 15:16 pm

Zeko_Jurica je napisao/la:Velika većina veterinara radi s injekcionom anestezijom (plinsku u HR gotovo nitko nema). Što znači disocijativni anestetik, to neznam? Čitao sam da anesteziju kunićima nije dobro dodavati (to su mi i u Bubi rekli), ali mislim da kod kastracije za tim ionako nema potrebe, jer sigurno ne traje dulje od sat vremena.


Ima buba plinsku?
Ja sam svoje tamo vodila samo zbog toga jer sam se nadala da ih nece pikati toliko puno... :sad:
slika
Avatar
Sindenis
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 316
Pridružen/a: sub lis 17, 2009 10:57 am
Lokacija: ZG

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la altan » sri vel 02, 2011 16:49 pm

nema
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Zeko_Jurica » sri vel 02, 2011 20:43 pm

kod plinske isto imaš pikanje. Prije nego se kuniću stavi plin na njuškicu, obavezno ga se mora lagano anestezirati pomoću injekcije. Inače neće htjeti disati kad im se stavi taj smrad na nos tj. zadržavati će zrak toliko dugo da to može ostaviti ozbiljne posljedice na pluća.
13679 kvadrata zeko livade
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Klio » čet vel 03, 2011 8:06 am

Kod veterinara gde sam vodila sve kunice na kastraciju ili sterilizaciju koristi se injekciona anestezija i inhalaciona po potrebi. Prvo sam mislila da to nije ok jer uvek dodaje anesteziju i pitala sam ovde na forumu. Mislim da mi je Charlie odgovorila da tako i treba, uvek ostaviti lufta ako je potrebno da se doda nego predozirati.
E sada zbunjuje me kod drugog veterinara kod kojih isto neki sa foruma vode zeke, on daje samo inhalacionu i to tako sto zeku stavi u neku kutiju i pusti gas, bez medikalne pripreme pre?!
slika slika slika
Avatar
Klio
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 4012
Pridružen/a: sri ožu 12, 2008 9:08 am
Lokacija: Beograd

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Mary » čet vel 03, 2011 15:40 pm

.......
Zadnja izmjena: Mary; pet tra 01, 2011 0:37 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Mary
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1171
Pridružen/a: pon ruj 27, 2010 17:01 pm

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Zeko_Jurica » čet vel 03, 2011 22:24 pm

Klio je napisao/la:Kod veterinara gde sam vodila sve kunice na kastraciju ili sterilizaciju koristi se injekciona anestezija i inhalaciona po potrebi. Prvo sam mislila da to nije ok jer uvek dodaje anesteziju i pitala sam ovde na forumu. Mislim da mi je Charlie odgovorila da tako i treba, uvek ostaviti lufta ako je potrebno da se doda nego predozirati.
E sada zbunjuje me kod drugog veterinara kod kojih isto neki sa foruma vode zeke, on daje samo inhalacionu i to tako sto zeku stavi u neku kutiju i pusti gas, bez medikalne pripreme pre?!


Inhalaciona narkoza:
Što se tiče kutije, to je za početak ok, poslije se stavi maska.
Ali prije toga kunić mora dobiti nešto za sedaciju, kao i atropin 10 minuta prije nego mu se pusti plin. Zašto:
1. Taj plin očajno smrdi i kunići pokušavaju zadržati dah čak do pune 3 minute, što može izazvati grčeve i ostale komplikacije. Plus toga, kunići mogu "podivljati" od tog smrada - panična reakcija, stres, ubrzanje pulsa, a bez disanja!
2. Bez prethodne sedacije, potrebna je puno veća koncentracija plina
3. Plin u povećanoj koncentraciji ima nuspojava - izaziva depresiju disanja i krvožilnog sustava
4. Plin ne sadrži analgetik

Injekciona narkoza:
to s dodavanjem nisam baš siguran - gdje god čitam, piše da to nije dobro. Osim toga nekako mi zvuči nelogično - ti moraš dozirati količinu ovisnu jedino o težini kunića i onda to sredstvo (npr. S-Ketamin) jednostavno djeluje 45 minuta. Ako daš manju količinu, neće se uspavati, ako daš više, neće se probuditi - količina utječe na dubinu narkoze ("uspavanost"), a ne na duljinu trajanja. Sad eventualno možeš reći da ćeš nakon 45 minuta ponoviti dozu, ali je problem što više nemaš iste uvjete (puls, krvožilni sustav, pluća) kao prije početka prve narkoze i nisam siguran da itko može točno procjeniti potrebnu dozu uz toliko nepoznatih parametara (navodi za doziranje se daju na desetinku mililitra). Određivanje dubine narkoze preko kornealnog refleksa, kod kunića nije pouzdana metoda. Refleks postoji još i kod duboke narkoze, a kad nestane onda se eventualno još može pomoliti.
Danas postoje vrlo dobre injekcione narkoze koje se sastoje od 3 komponentne "smjese": midazolam+medetomidin+fentanyl. Ova sva 3 narkotika se mogu poništiti sa flumazenil+atipamezol+naloxon kombinacijom koja djeluje odmah. No, još uvijek veterinari koriste i neke starije narkotike, čije djelovanje se nemože poništiti, nego se jednostavno mora čekati da preko krvotoka i bubrega "ishlape" iz organizma. To nemora nužno biti loše, ali ima nedostatke da buđenje dugo traje, te ako se pojavi slučaj nužde za vrijeme operacije, narkoza se nemože odmah prekinuti.
13679 kvadrata zeko livade
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Klio » čet vel 03, 2011 23:03 pm

Mislim da moj veterinar daje ovu poslednju. Kunici se duze bude nakon narkoze, i recimo kod sterilizacije je skoro svim zecicama ponavljao narkozu. Ja sam mislila da se bude zato sto su se trgale nakon je poceo vaditi organe, ali on je predhodno racunao i dao anesteziju prema tezini. Cekali smo da zekice zaspu, proveravao da li imaju refleks, i onda poceo operisati. Tokom operacije javljalo se trzanje, koje mi je on objasnio da je to "visceralni refleks" da kod mladjih kunica anestezija drugacije se rasporedi, valjda brze ide u misice ili tako nesto, to nisam shvatila, pa mladjima treba dati jos vrlo malo narkoze. I tokom operacije dodavao preko maske inhalacionu. Dozirano. Asistent koji radi sa njim, ili ja ako on nije tu, davali smo zekici preko maske gas, i to vrlo kratko koliko on kaze, uvek nas je upozoravao da brzo sklonimo.
Zekice su se nakon zahvata najdalje za pola sata vec pocele buditi u smislu da pomeraju okice, pa glavicu i nakon sat vec pokusavaju da se podignu.
Ovaj drugi veterinar, iz Spine, ne stavlja masku, i nema nikakvu premedikaciju. Zato me je zbunjivalo i plasilo jer tako ne moze kontrolisati kolicinu gasa koji zeka udahne.
Viktorijinom Joci se prilikom prvog pokusaja kastracije pojavila krv iz ociju i nosa, te ju je on ubedio da je to zato sto zeka nije dobro zdravstveno.
slika slika slika
Avatar
Klio
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 4012
Pridružen/a: sri ožu 12, 2008 9:08 am
Lokacija: Beograd

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Zeko_Jurica » čet vel 03, 2011 23:15 pm

S inhalacionom, naravno u kombinaciji s injekcionom, se može regulirati duljina trajanja.
Po njemačkoj literaturi je premedikacija obavezna!
13679 kvadrata zeko livade
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Pitanja u krvne slike i kastracije

PostPostao/la Charlie » pet vel 04, 2011 23:59 pm

Ja mislim da ppo novome Buba ima plinsku, al da ju i dalje ne koriste za kuniće

pikanje stvarno nije razlog ;D

bolja jer se može odmah prekinuti i češće koristiti (ne metabolizira se u jetri), naravno da mora prvo premedikacija


ti moraš dozirati količinu ovisnu jedino o težini kunića

nije to baš ko recept za kolač, 7 jaja, 20 dag brašna... za svaki narkotik doza je od do npr 0,2-0,4 po kg, i tako 3 -4 pa dobiješ vrlo rastezljivo, ugl se ide s nekom srednjom ili manjom dozom, pa po potrebi doda


plinsku u HR gotovo nitko nema)

i te kako ima
slika
Charlie
Moderator
Moderator
 
Postovi: 7906
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:50 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodnaSljedeća


Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan