Prijedlog za sistematski (by Pinky)

Razmišljate o kupnji kunića ili ste ga tek dobili? Ovo je pravo mjesto na kojem ćete dobiti sve odgovore na vaša pitanja:)

Moderatori/ce: Charlie, zeko Simba, Lela

Prijedlog za sistematski (by Pinky)

PostPostao/la Pinky and D`brain » ned stu 25, 2007 19:46 pm

neznam dal je mozda gdje vec napisano prekopao sam sve i nisam nasao sto mozda i ako je napisano nije dovoljno istaknuto a dosta je vazno po meni.


svatko tko nabavi zeca, bilo u nekom pet-centru, shopu i sl. ili na placi i mjestima tog tipa, trebao bi nakon sto ga lijepo udomi osigura mu gajbicu i mirni kutak i kad se nakon par dana malo malo opusti e odmah bi ga preventivno trebao odVeljati kod veterirana. ne onog klasicnog nego u veterinarski zavod koji postoji u svakom malo vecem gradu ili neko slicno ovlasteno mjesto i napraviti kunicu sve moguce mikrobioloske, bakterijske i ine pretrage.
jednostavno da mu uzmu bris sa krzna, iz usiju, malo krvi i sve to da izanaliziraju da vidite uopce s cime imate posla e i ako je sve negativno i ako kasnije dode do komplikacija sigurni ste da je najvjerojatnije problem doma kod vas.
Avatar
Pinky and D`brain
Zečić
Zečić
 
Postovi: 237
Pridružen/a: pon stu 19, 2007 13:26 pm

PostPostao/la tarra » ned stu 25, 2007 20:00 pm

Lijepo lijepo,a cijena?
Avatar
tarra
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 980
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 7:13 am
Lokacija: Zg

PostPostao/la ninocka » ned stu 25, 2007 20:02 pm

što misliš da bi točno trebalo raditi od krvnih nalaza? moraš imati plan ili sumnju na nešto za takvu akciju.
isto vrijedi i za bris kože. koje kulture treba obavezno potražiti?
koje gljivice, bakterije i virusi najčešće obitavaju u pet shopovima i uzgajivačnicama?

od kad imam beštije vrećice usisavača kraće traju
Avatar
ninocka
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1888
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:44 pm
Lokacija: zagreb

PostPostao/la tarra » ned stu 25, 2007 20:06 pm

upravo zbog toga cijena bi bila katastrofalno visoka :wink:
Avatar
tarra
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 980
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 7:13 am
Lokacija: Zg

PostPostao/la Lady Stardust » ned stu 25, 2007 20:32 pm

O cem ti pricas???????
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

PostPostao/la zekica_poopy » ned stu 25, 2007 20:54 pm

ti si svoju zekalicu na sve to vodio?? :hm:
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Charlie » ned stu 25, 2007 20:59 pm

:rolleyes: što je onda s onim bakterinama koje kunić može imati u sebi, a ne rade mu probleme, svjedno na antibiotik?
slika
Charlie
Moderator
Moderator
 
Postovi: 7906
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:50 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la tarra » ned stu 25, 2007 22:22 pm

ma iživljavanje :lud:
Avatar
tarra
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 980
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 7:13 am
Lokacija: Zg

Re: VAZNO JAKO

PostPostao/la Zeko_Jurica » ned stu 25, 2007 23:21 pm

Pinky and D`brain je napisao/la:...svatko tko nabavi zeca, bilo u nekom pet-centru, shopu i sl. ili na placi i mjestima tog tipa, trebao bi nakon sto ga lijepo udomi osigura mu gajbicu i mirni kutak i kad se nakon par dana malo malo opusti e odmah bi ga preventivno trebao odVeljati kod veterirana. ne onog klasicnog nego u veterinarski zavod koji postoji u svakom malo vecem gradu ili neko slicno ovlasteno mjesto i napraviti kunicu sve moguce mikrobioloske, bakterijske i ine pretrage.
jednostavno da mu uzmu bris sa krzna, iz usiju, malo krvi i sve to da izanaliziraju da vidite uopce s cime imate posla e i ako je sve negativno i ako kasnije dode do komplikacija sigurni ste da je najvjerojatnije problem doma kod vas.


Meni nije baš jasno zbog čega bi kupljenog zeku trebalo odmah odvesti na sve ove preglede koje si nabrojao?

Jel to možda da dokazujem da je zeko došao zdrav od uzgajivača?! Ali taman da u tom trenutku zeko ime sve dobre nalaze, to ne mora značiti da je problem kod mene doma, nego isto tako da je problem došao iz nepravilnog uzgoja. Neke bolesti i problemi se jednostavno ne ispoljavaju odmah, već sa zakašnjenjem. Samo par primjera:

1. Zubići i dentalna oboljenja
- problemi se nekad jave tek s godinu-dvije starosti, jer neki koji na placu zarađuju na kunićima, nemaju pojma da su neke stvari nasljedne.

2. Probava
- problemi ih mogu pratit cijeli život. Zbog nerazvijene probave u "beba-danima", jer ih prerano odvoje od majke, ne razvije se ni imunitet kako je to potrebno, pa će im se u budućnosti puno lakše zaljepit neka bolest. Na žalost, čak se i u puno dućana prodaju kunići odvojeni od majke sa samo 3 tjedna, jer im tako gradski veterinarski inspektori odobravaju. Ali oni još NE ZNAJU da kunić mora biti uz majku bar 6 tjedana!

Eto, ja stvarno neznam što bi takav jedan pregled dokazao? Ali možda sam sve ipak krivo shvatio...
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

PostPostao/la zekica_poopy » pon stu 26, 2007 9:17 am

i jos jedan dodatak, kad bi svijet i uvijeti bili idealni mozda bi to funkcioniralo ako me razumijes, ali u realnom svijetu kakvom zivimo ja svoje kunice zelim minimalno nositi veterinaru da jos nesto i ne pokupe siroti tamo. osim toga, samo nekolicina veterinara je dovoljno strucna i jos uvijek su u hrv kunici jedan veliki upitnik i ja ne bi takvom riziku izlagala ih bezveze :)
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Lady Stardust » pon stu 26, 2007 9:36 am

Svaki odlazak veterinaru je ogroman stres kunicu - nositi ga na bespotrebno testiranje koje nista korisnog nece pokazati mislim da je besmisleno!


Mislim da ovu temu treba izbrisati da se novi i neiskusni vlasnici ne smuvaju - ako procitaju ''JAKO VAZNO'' misliti ce da je to i istina - a ne slazem se (a vjerujem no ostali) s niti jednom tvrdnjom i prvog posta!!
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

PostPostao/la zekili » pon stu 26, 2007 11:41 am

Nadam se da cemo cuti tvoje iskustvo, kuda si vodio kunica, sto mu je od pretraga sve napravljeno..uopce gdje si ga kupio..zasto sumnjas u uzgajivace..

opcenito me zanima u kojem veterinarskom zavodu i tko je vadio krv tvom kunicu i uzeo kakve sve to briseve? :D

pobrisat cemo Lady, naravno, samo me zanima tko je pristao raditi sve te pretrage kunicu. Ako je, sto sumnjam, iskreno
Avatar
zekili
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5508
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 21:38 pm
Lokacija: zgb

PostPostao/la anabi5 » pon stu 26, 2007 11:43 am

Mene zanima i koliko dugo ti se malisa ljutio na tebe jer si mu priustio takav "kraljevski tretman"!? ;D
Ana slika
Avatar
anabi5
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 794
Pridružen/a: čet lis 25, 2007 10:00 am
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la TENK » pon stu 26, 2007 11:55 am

o moji bi bili odusevljeni.

;D ;D

ovak, neke od bolesti tipa pastarela, nisu vidljive na brisu noseka dok se ne pocnu manifestirati, a ogroman broj kunica je nosioc. tak da, cak i da se slozim da to treba napraviti, opet sam na oprostenju, dreku pljusku dala ;D :wub:
I'm cute. You're not.
Seems so unfair...
Avatar
TENK
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 600
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 1:12 am
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Zeko_Jurica » pon stu 26, 2007 12:30 pm

zekili je napisao/la:Nadam se da cemo cuti tvoje iskustvo, kuda si vodio kunica, sto mu je od pretraga sve napravljeno..uopce gdje si ga kupio..zasto sumnjas u uzgajivace...

ja sam to prije shvatio kao da Pinky apsolutno vjeruje uzgajivacima, a misli da mi tj. vlasnici ljubimaca neznamo s njima, pa da onda tom posjetom veterinaru to sebi i dokazemo.

ne samo da se pastarela cesto nemoze dokazat, nego ni najobicnije glistice tipa passalurus, jer pocnu ispadat tek kad ih se u crijevima toliko namnozi da im postane tjesno, a taj proces moze trajat mjesecima
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Sljedeća


Natrag na Zecovi za početnike




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan