Trebam savjet i pomoć!

Zeko ima zdravstvene probleme? Upitajte i pronađite odgovore ovdje.

Moderatori/ce: Charlie, Lady Stardust, Zeko_Jurica, Lela

Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la Iskra27 » uto ruj 17, 2013 17:07 pm

Poslao sam bio Zekili privatnu poruku ali ne znam kad će ju pročitati i odgovorit pa evo da tu kopiram šta sam joj napisao:

Vedran iz Rijeke je. Javljam ti se jer mi trebaju tvoji savjeti i tvoja pomoć. Imam kunića Frenkija koji ima 8 godina. Pazim ga i mazim ga. No međutim (vjerujem da to ima veze sa starošću) zadnjih 2 godine je počeo imati problema zdravstvenih. Krenulo je bilo sa kihanjem i iscjedkom iz nosa. Kad se to desilo išao sam kod veterinara da se uzme bris i na kraju se ispostavilo da je imao bakteriju Pasterellu. Dobio je bio lijek (iskreno da ti kažem ne sjećam se više koji je bio) i dobio je tablete koje sam mu davao oralno. To mu je bilo pomoglo. Ali s vremenom se vraćalo i morao sam opet ponoviti isto... veterinar, lijek i tako u krug... Dan danas se zna onako zakihati jako i onda mu moram brisati nosić jer da može normalno disati. Pred neki dan sam primjetio da mu je lijevo okašce počelo suziti i sad pred pol sata sam ga išao malo maziti dok je bio na meni i primjetio sam da mu se lijevo uho počeo "perutati". Odmah sam otišao na forum i našao onaj članak koji si ti napisala i po nekoj logici moj jadni Frenki ima neku "šugu" :(.

Znači imamo problema sa kihanjem, iscjedkom iz nosa, suzenjem oka i tim perutanjem. Molio bi te da mi pomogneš i daš savjet, jer sudeći po člancima koje si pisala imaš veliko znanje.

E sad dolazimo do onog važnog djela, a to su naši veterinari u Rijeci. Jedno vrijeme sam išao kod Polića na Trsat i pokazao mi se kao dobar. Vidio sam da ljudi imaju o njemu svakakvo mišljenje. Nakon nekog vremena sam se preselio kod Tamare na Kozalu i to mi je preporučila cura moja i na kraju se ispostavilo da je žena super, međutim odmah mi je rekla na početku da ne zna toliko o kunićima, ali da ima kolegu u Zagrebu (ne znam kako se točno sad zove, isto veterinar) i da će njega zvat. Dala mu je inekciju i lijek i to mu je olakšalo malo, ali nažalost opet se to vratilo. Ići ću opet navjerovatnije kod nje, ali sad ne znam kako više se postaviti, reagirati, reći... Predpostavljam da će liječenje biti dugotrajan proces, ali želim da se rješi. Opet govorim znam da će starost tu igrati ulogu, ali da se barem rješi što više toga :(.

Evo išao sam sada potražiti nalaz zadnji i pretraga kaže da je ima "Bordetella sp.". I probali, tj. testirali su par antibiotika, a to su:

CEFALEKSIN 0
ENROFLOKSACIN +++
GENTAMICIN +
DOKSICIKLIN 0

Znači dobio je ENROFLOKSACIN kao antibiotik.

Inače osim svih tih simptoma, hvala Bogu on je zdrav zeko s obzirom na godine. Znači trči, kreće se, istražuje, jede normalno, pije normalno. Očito je na mene i borac je. Ali eto ipak ima nekih problema.

Oprosti što sam se raspirao, ali htio sam ti dati što više informacija da znaš odgovoriti i dat savjet.

E da, još jedna stvar koju sam primjetio... Znači ispod ušiju, ajmo reći mjesto di se spaja vilica onako pod prstima sa obje strane sam osjetio kao neke male kuglice i ako mrvicu jače stisnem on makne glavu. Jel misliš da to dolazi s godinama ili mu se vilica deformirala ili sl? Zubići su mu normalno izrasli i nikad hvala Bogu nije išao na brušenje istih.

Eto nadam se brzom odgovoru da možemo što prije reagirati! Unaprijed ti se zahvaljujem Zekili.

:)

Molio bi za savjete i za pomoć. I ako je netko od korisnika tu iz Rijeke i ako zna nekog veterinara koji možda zna nešto više o kunićima neka slobodno napiše njegovo ime i kontakt broj.

Hvala vam svima!
Iskra27
Kunić
Kunić
 
Postovi: 25
Pridružen/a: pon ruj 16, 2013 21:44 pm

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la wildflower » uto ruj 17, 2013 20:26 pm

Pozz ja sam iz Ri. Ima nas dosta ovdje :D

Nisam ni blizu stručna kao Zekili ali pokušat ću pomoći.

Nama su u Njuški jako puno pomogli, nalaze se na Trsatu blizu kampusa, prema Vežici.

Ta "šuga" koju opisuješ može biti neka vrsta šugarca. Trebao bi vet to pogledati i možda uzeti bris.

Za ostalno ne znam, te kuglice koje spominješ, ne vjerujem da bi bio apces sad baš sa obje strane. Sad lupam bezveze.

Kontaktiraj malo zeko Simba, ona ti je iz Opatije i kuži se dosta što se tiče kunića.

Sretno, nadam se da će miš biti ok.
Zadnja izmjena: wildflower; uto ruj 17, 2013 21:29 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
wildflower
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 486
Pridružen/a: pon sij 28, 2013 16:06 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la Iskra27 » uto ruj 17, 2013 21:09 pm

Hvala ti! :)
Iskra27
Kunić
Kunić
 
Postovi: 25
Pridružen/a: pon ruj 16, 2013 21:44 pm

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la altan » sri ruj 18, 2013 9:27 am

Ne mora nuzno biti da je suga, ako se na zivotinji nesto peruta..moze jednostavno biti suha koza kao i kod covjeka..naravno bilo bi dobro da veterinar uzme bris za svaki slucaj..
..s pastarelom, hvala Bogu, nemam nikakvih iskustva tako da ti tu bas i ne mogu pomoci..
..okeco mozes ispirati s vidac cajem..on se u puno slucajeva pokazao kao odlicno rjesenje, a ne moze stetiti..
..koliko su velike te kuglice? jesu tvrde? mogu li se pomicati? jel mijenjaju velicinu (ne znam kada si primjetio da ih ima i jesu li narasle od tada)? ne mora nuzno biti apsces
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la Iskra27 » sri ruj 18, 2013 11:07 am

..mislim da Pasterella ima veze sa okašcem :(, ali kupit ću taj čaj pa mu ispirat okašce.

..što se tiče tih kuglica, pa onako polutvrde su, ne mogu se micati, za veličinu nisam siguran, ali mislim da su iste kroz ovih par dana koliko pratim to. znam samo da npr ako ih obje stisnem onako mrvicu jače da on miče glavicu jer ga vjerovatno to boli. a i siguran sam 100% da te kuglice nisu prije bile prisutne
Iskra27
Kunić
Kunić
 
Postovi: 25
Pridružen/a: pon ruj 16, 2013 21:44 pm

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la altan » sri ruj 18, 2013 20:10 pm

Pa oko je sigurno povezano s bolesti koju ima i vidac nece rjesiti problem dok se ne rijesi bolest, ali mislim da bi mogao malo ublaziti i iritaciju i suzenje, a kako ne moze skoditi je bih brisala time i ispirala pa mozda nesto uspije i pomoci..
Jel mozes pofotkati te "kuglice"? Koja je velicina tih "kuglica"? (kao pristic ili vece?) Jer nekako mi je sumnjivo da bi se nesto napravilo bas na obje strane..jel to simetricno? koliko ih ima?
Spomenula sam decku te kuglice pa je imao dosta dobru ideju..povećani limfni čvorići..jer ako je misek bolestan onda bi to moglo biti to
Tek sad vidim da se peruta uho (mislila sam da je oko u pitanju)..jel se oba uha perutaju? Mojoj Moci se perutaju usi kada se linja, ali svejedno bih na tvome mjestu napravila bris.
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la Iskra27 » sri ruj 18, 2013 20:52 pm

Te kuglice nisu vidljive na oko nego se moraju opipati. Veće su te kuglice, npr kao veće zrno graška. Ajmo tako reći. Simetrične su i ima ih dvije. Perutaju mu se oba uha da. Ma da prije nisam primjetio perutanje pri linjanju...
Iskra27
Kunić
Kunić
 
Postovi: 25
Pridružen/a: pon ruj 16, 2013 21:44 pm

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la Lilo » sri ruj 18, 2013 23:12 pm

ako su kuglice na donjoj celjusti simetrićno sa obje strane...to je ok! oduvjek su tu! ako su pak na vratu,slobodne a jednako tako simetrićne radi se o limfnim uvećanim čvorovima koji jednako tako prate pasterelozu u smislu limfadenitisa. abcesi su obićno lagano pomićni i jednostrani,prate ih promjene u ponašanju i hranjenju! što se tiće ušiju treba zaviriti u zvukovode,ako su ćisti i nema nikakvih nakupina ...super! perutanje istih veoma je cesto kod linjanja! za svoj mir možes zeki staviti ampulu stronghold za male mačiće!mada vjerujem ako nema upale uha da nije ništa! Pasterelozu mogu pratiti upale uha i oćiju tj.zaćepljenje suznih kanala te jednostrane i obostrane upale uha .za poćetak bi zeku trebalo poćeti lijećiti benzapenom kao ljekom izbora na dobiveni nalaz brisa! ako je to kihanje i šmrkanje stvarno tako jako da mu moraš nos brisati ja bih napravila ovako:svaki dan enroksil,doza prema kilaži ,svaki drugi dan Benzapen-0.02 ml-0.03ml...obje terapije SC.-potkožno,raspoređeno duž kralježnice(ne sve na vrat već rasporediti=sve skupa terapije deset dana! deset enroksila i pet benzapena.oko možeš ispirati vidac cajem,ako je upaljeno i ono neka vet uvede antibiotske kapi za dan-3x kapane i za noć mast-1x mazanje,sedam dana najduže!prvo se kapa zdravo a onda upaljeno oko!Higijenu zaćepljenog nosića takoder održavati brisanjem nosića mokrim vaticama i gazicama.ponekad ćeš primjetiti prljave nakupine sa unutarnje strane prednih sapa,to je od brisanja nosa-također operi!ja sam za da pokušaš sa ovom th! trebala bi definitivno pomoći,ako ne upali,javi se na PM...ima još ljecenja ali nemogu o njima na forumu jer nisu testirani na kunićima!pozz i uspješno ljecenje!
Voditeljica :"zeco-kuće"!Dežurna svađalica!!!Kućevlasnica! ovnoliki-rex
Avatar
Lilo
Voditeljica zeco-kuće
 
Postovi: 3373
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 14:31 pm
Lokacija: Ivanić-Grad

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la Iskra27 » ned pro 15, 2013 18:05 pm

Evo nas opet!

Prvo da kažem da je Lilo bila od VELIKE pomoći oko terapije za mojeg kunića Frenkija. Stvarno mu je pomogla!

E sada u petak se desilo nešto drugo... kada sam došao doma skužio sam da Frenki drži glavu onako na stranu i odmah mi je bilo jasno da se radi o head tiltu :(. Kad sam došao do njega krenuo se vrtiti u krug i to u desnu stranu. Na lijevoj strani ispod uha je kuglica tvrda i nepomična. Znao da taj tilt ima veze s time. Kada sam ga stavio van gajbice na pod šapice su samo otišle svaka na svoju stranu i skužio sam da se jadničak ne može sam vratiti na noge. Uzeo sam ga odmah k sebi i shvatio koliko je on jadan zapravo preplašen i zbunjen.

Drugo jutro sam odmah otišao kod veta da napravimo RTG i da ga pregleda. Prvo što je rekao da u većini slučajeva taj tilt ne završi dobro što me jako prepalo. Zatim je opipao tu kuglicu i onda je krenuo koristiti dosta izraza na latinskom i u tom svojem strahu mi je to samo ušlo i izašlo kroz glavu, ali zapamtio sam da je rekao da se radi o apscesu. Da će morat ići na terapiju i da ćemo onda vidjeti. Na snimci RTG-a se vidjela ta izbočina i rekao je da je taj apsces čak malo i počeo uništavati muskulaturu čeljusti na toj lijevoj strani. Sutra idemo popodne kod veta i rekao je da ćemo to punktirati da se vidi šta je to. Rekao je da head tilt može i ne treba biti povezan sa tim apscesom.

Frenki bez obzira što mu je centar za ravnotežu sada "pokvaren" normalno funkcionira. Jede, pije, piški, kaki. Čak i antibiotike prima jako dobro.

Dal je netko imao sličnih iskustava s time?

Pozdrav!
Iskra27
Kunić
Kunić
 
Postovi: 25
Pridružen/a: pon ruj 16, 2013 21:44 pm

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la zeko Simba » ned pro 15, 2013 19:41 pm

Kod kojeg si veterinara bio? Treba dobiti antibiotike, b kompleks i bilo bi dobro da dobije i panacur. Na žalost panacur paste trenutno nema, tako da bi se morali snalaziti s praškom. Punkciju ne bi radila, ne znam što s tim misli dobiti. Gnoj kunića je jako kompaktan i ne može ga se izvući kroz iglu. Apces je dobro otvoriti i jako dobro očistiti s time da se i kapsula apcesa izvadi van. Naravno sve pod uvjetom da je apces smješten na takvom mjestu gdje je to izvedivo. Da li možeš rtg snimku staviti ovdje da vidimo što pokazuje?
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la Iskra27 » ned pro 15, 2013 20:36 pm

U veterinarskoj stanici glavnoj u Rijeci, veterinar Zlatko. Pošto nam je to dugogodišnji obiteljski prijatelj išao sam kod njega jer je dobar u tome šta radi.

Dobio je u subotu B kompleks i koktel vitamina. A antibiotik mi je dao sad do ponedjeljka, tj do sutra enroxil pa mu uštrcavam u usta. Mogu reći da sam primjetio da do sad evo mu se ta kuglica malo smanjila i smekšala.

Evo slike iako se ne vidi sad dobro jer nemam prirodnog svjetla:

http://www.pohrani.com/f/3T/QU/1J1gES9m ... 203355.jpg
Iskra27
Kunić
Kunić
 
Postovi: 25
Pridružen/a: pon ruj 16, 2013 21:44 pm

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la zeko Simba » ned pro 15, 2013 21:47 pm

Nastaviti s enroxilom i sa b vitaminima, oni su jako bitni. Pitaj ih da li imaju Panacur
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la Iskra27 » pet pro 27, 2013 18:00 pm

Došli sa operacije. Napravili su inciziju. Odstranili gnoj, to sve dobro počistili. Ali isto tako nažalost kada su maknuli taj gnoj vidjeli su jednu malu koščicu i jedan zubić koje su makli. Znači to je onaj dio da je muskulatura pojedena.

Sada brižnica cijelo vrijeme onaj struže sa zubićima jer valjda osjetio neku prazninu u ustima.

Sada 15ak dana mu moram davati antibiotik Geomycin. Tj to je prašak pa ga moram s vodom pomješati.

Sada me jedino brine što mu ta ranica neću reći krvari jer nije onako žarko crvene boje nego onako vodenasto ajmo reći... jel se to ranica čisti?

Ako tko ima bilo kakav savjet, dal mu davati još nesto uz taj antibiotik i sl i prošao je odstranjivanje apscesa neka slobodno napiše.

Hvala Vam! :)

Evo slike bubice male operirane :(

http://www.pohrani.com/f/38/WH/2yvRpdpM ... wa0000.jpg
Iskra27
Kunić
Kunić
 
Postovi: 25
Pridružen/a: pon ruj 16, 2013 21:44 pm

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la wildflower » pet pro 27, 2013 23:33 pm

Srećica medena malena :zeko3:

Imaš dosta tema o apcesu. Ne mogu puno pomoći osim slat pozitivne vibre. Samo pomalo i držite se.

Mislim da je normalno da ima malo sukrvice. Nisu te upozorili na to?

Jel počeo papati?
Avatar
wildflower
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 486
Pridružen/a: pon sij 28, 2013 16:06 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Trebam savjet i pomoć!

PostPostao/la Iskra27 » sub pro 28, 2013 1:21 am

Hvala :)!

Nisu, ali znam da se ranica sama čisti nakon takvog zahvata.

Nije još. Vjerovatno zbog toga. Pio je vodice 2,3 puta dosta, ali sijeno još nije počeo papati.

Oću za sada ostati na suhoj hrani tj sijenu ili mu mogu sutra ujutro dat malo peršina ili onako izmiksane mrkvice pa da to proba pojest?
Iskra27
Kunić
Kunić
 
Postovi: 25
Pridružen/a: pon ruj 16, 2013 21:44 pm

Sljedeća


Natrag na Zdravstvene rasprave




Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan
cron