predstavljanje i pitanje o kastraciji

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

predstavljanje i pitanje o kastraciji

PostPostao/la draganB » uto ruj 15, 2009 1:57 am

Pozdrav svima na forumu!

Ja sam Dragan, a na slici je Homer sa svojim najboljim prijateljem, plisanom navlakom za mobitel.

slika

Homer je star oko 6 mjeseci, preko ljeta boravi na velikoj terasi i tamo mu je jako lijepo, ali kako dolaze hladniji dani moram ga vratiti u moju sobu. Ima veliku gajbicu, a uskoro mu stize i rucno radjena dvokatnica.

Nazalost, imam par problema s njim pa me zanima jel se mogu rijesiti kastracijom.

1. Najveci problem je sto obozava piskiti po krevetu. Cim ga pustim van skace na krevet i uz odusevljenje ispusta desetke kuglica i piski posvuda. Samo zbog toga ga ne mogu pustiti van u sobi bez konstantnog nadzora. Osim toga je jako pristojan i cak ni ne grize kablove koji su mu dostupni. Dusa me boli kad je zatvoren u gajbici i najradije bih da je cijeli dan vani kao preko ljeta, ali ga ne mogu pustati bez nadzora dok se ovo ne rijesi.

2. Ako je zatvoren u gajbici dok sam ja u sobi, nervozno grize ogradu gajbice i lupa s njom dok ga ne pustim van. U zadnje vrijeme to sve češće radi, a nekad me to i probudi rano ujutro pa ga moram pustiti jer ne mogu spavati, pa zaspem a on se popne na krevet i popiski me :ljut:

3. Nikako se ne da uzimati u narucje. Jako je mazan i obožava se gurati pod ruku i maziti po glavi i trbuhu dok je izvaljen na ledjima, ali cim ga probam podici pocne mahati nogama i panicno pobjegne u gajbicu.

Molim vas da mi kazete hoce li kastracija rijesiti koji od ovih problema.

Isto tako zanima me kolika je otprilike cijena kastracije. Jos sam student pa se ne kupam u novcima, a roditelji bas i nemaju previse razumijevanja za mog malog prijatelja :sad:

Hvala na odgovorima i isprike na dugackom postu.
draganB
Kunić
Kunić
 
Postovi: 22
Pridružen/a: uto ruj 15, 2009 1:35 am

PostPostao/la zeko Simba » uto ruj 15, 2009 7:27 am

:) dobro nam došli :)

Mnogi kunići obožavaju skakati na krevet i doživljavaju ga kao veeeliki wc :) Najbolje bi bilo da ga prvo vrijeme nadgledaš, da mu ne daš na krevet i da pokušaš sa pljeskanjem i glasnim NE kada vidiš koja mu je namjera. Nije ih lako odučiti, ali uspije se na kraju.

Kada grizu rešetkice od gajbe postoji mogućnost da im pukne zubić što može dovesti do problema, tako da je bolje da ga i od toga odučiš. Neki se smire kada ih se pokrije, a neki mažu rešetkice nečim što ih odbija a ne šteti im.

Mnogi se ne vole dizati, ipak oni žive na podu i najviše vole kada se mi spustimo njima, a ne kada ih dižemo. Sjedi na pod i mazi ga, pa ga uzmi u krilo i tako ga polako navikavaj na uzimanje u ruke.

Treba strpljenja na početku, ali kasnije nam sve to vrate :)

Homer je predivan kunić i možeš staviti još neku njegovu sličicu :)
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

PostPostao/la Nuni » uto ruj 15, 2009 7:34 am

za početak, dobrodošao!

A gle kastracija ti sve od navedenog ne mora promijenit... jer ti kastracijom nečeš promijenit njegovo ponašanje u smislu karaktera nego eventualno smanjit njegove hormonalne "ispade", potrebe za obilježavanjem teritorija itd...

1. što se tiče kuglica tu nema pomoći :wink: svaki će ti tu i tamo ostavit koju uglicu za sobom htio ili ne... daj mu vremena još je mlad tj sad ga puca pubertet i to traje neko vrijeme, pa možda se smiri... vrlo moguće da zbog puberteta piša po krevetu i okolo jer obilježava, a ako ga misliš kastrirat to bi se trebalo smanjit ili prestat...
a opet s druge strane imaš načina s kojima se možeš pozabavit oko tog pišanja po krevetu, baš smo imali temu nedavno o tome...pa pogledaj http://zecovi.net/forum/viewtopic.php?t=3508


2. Da, to je očito malo pubertet, a malo jednostavno hoće van... pa bilo bi dobro da ga pustiš kad si doma, s obzirom na "probleme" ga nadgledaj... i da, probaj mu namazat rešetke sa češnjakom da si ne bi ozlijedio zubiće

3. nemoj ga siliti ako se ne da podizat... jednostavno se ne osjeća sigurno "u zraku". Kunići se često bune kada ne osjete tlo pod nogama, tako da ako ga baš želiš podić probaj pazit da mu noge ne vise u zraku nego da se osjeća sigurno... imaš o nošenju kunića ovdje
http://zecovi.net/forum/viewtopic.php?t=4

ali u principu nemoj ga dizat ako ne želi...za sada se mazite na podu gdje se on osijeća sigurno :) a kasnije tko zna

i kastracija ti košta oko 200-300 kn, ovisno o veterinaru...

eto, nadam se da sam ti bar malo pomogla...

...a Homer je jako lijep!

:)
slikaslikaslika 23
Avatar
Nuni
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 904
Pridružen/a: uto pro 16, 2008 0:12 am
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la draganB » čet ruj 17, 2009 0:07 am

Hvala na odgovorima.

Odlučio sam ga dati na kastriranje ovaj mjesec. Nadam se da će sve biti ok :huh:

Imate li još kakvu preporuku za veterinara u ZG osim onih navedenih na stranici?
draganB
Kunić
Kunić
 
Postovi: 22
Pridružen/a: uto ruj 15, 2009 1:35 am

PostPostao/la dHarma » čet ruj 17, 2009 0:46 am

Cemu jos preporuka..
Ove ambulante sto su preporucene na forumu su proverene, a malo veterinara zna o zekama..
Posto mislis da das svog malog na operaciju najbolje ti je da odes u neku od ovde preporucenih (i ako su ti mozda daleko) jer su sve proverene i znas u cije ruke dajes zeku..

Mada svi preporucuju bubu, stoga mozda je najbolje da odes do njih.. :)

If tears could build a stairway, and memories a lane. I'd walk right up to heaven and bring you home again.
Avatar
dHarma
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2257
Pridružen/a: uto ožu 10, 2009 20:56 pm
Lokacija: Beograd

PostPostao/la zekica_poopy » čet ruj 17, 2009 8:02 am

ovi navedeni su ti svakako najbolji jer imaju iskustva sa zekanima, a za neke zahvate svakako je bolje ici provjerenima.

ali gledam tvoje "probleme" i niti jedan ti nije razlog za kastraciju, ako bi mu neko drustvo nabavio onda bi to bilo ok, ali sve sto si naveo je samo plod puberteta, zekan ti je u razvoju, taman ima 6mj, sad do 1 godine ce malo ludovat (kao i svi mi kad smo bili mladi), i na tebi je da ga dobro naucis i izdresiras sto smije a sto ne smije. sve se oni mogu nauciti samo treba jako puno strpljenja i volje.

Radje se skoncentriraj sada na njegov odgoj, ja sam 3 mjeseca radila sa poopy dok nije doslo na svoje! Kastraciju preporucam samo u slucaju drustva ili ako zeko postane "nemoguc" glede spolnog nagona, a to ces vjeruj mi prepoznati :)
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la draganB » čet ruj 17, 2009 11:49 am

nabavio bih mu društvo kroz par mjeseci dok se malo upristoji :)

A i htio bih da ima malo ugodniji život, da ga stalno ne muče nezadovoljene potrebe :)
draganB
Kunić
Kunić
 
Postovi: 22
Pridružen/a: uto ruj 15, 2009 1:35 am

PostPostao/la zekica_poopy » čet ruj 17, 2009 13:29 pm

dakako, to je onda drugi par carapa :)

ugl. za rjesenje ovih tocaka budes se morao malo dodatno potruditi, ali vjeruj mi, na kraju se isplati :)
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la zeko Simba » čet ruj 17, 2009 18:05 pm

Kastracija je definitivno jedino rješenje ako si odlučio nabaviti mu društvo :) to je super, svaka čast. Ostalo ide sve pod odgojne metode :)
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija



Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan