ŠTO RADITI KAD IZGUBITE LJUBIMCA?

Zekići traže novi dom..

Moderator/ica: Lady Stardust

ŠTO RADITI KAD IZGUBITE LJUBIMCA?

PostPostao/la dHarma » sri svi 20, 2009 15:13 pm

Evo uputstva šta raditi ako ste izgubili životinju (na osnovu mog iskustva).

Prvo dva važna saveta:

1. Ne paničite! Veliki broj izgubljenih ljubimaca bude pronađen. Čak i ako se radi o životinji koja nikada nije izašla iz kuće, nemojte da se plašite da se neće snaći. Životinje su vrlo sposobne. Ja sam verovao da naš mačak ne može da izdrži napolju duže od 24h a izdržao je 11 dana.
2. Ako vam je istinski stalo da pronađete ljubimca, pristupite celoj stvari sistematski i smireno.

KOJI SU MOGUĆI SCENARIJI

Evo šta je sve moguće da se desi pa prema tome treba uskladiti akcije.

1. Životinja je na ulici i sada luta po kraju. Imajte u vidu da prvi dan ima najviše smisla tražiti u radijusu oko 1km od kuće. Životinje se zapanjujuće daleko kreću i već par dana nakon gubitka nije neverovatno da bude u sasvim drugom delu grada. Osim toga nije retko da ih neko pokupi, odvede negde, pa zatim opet izbaci na ulicu.
2. Životinju je neko udomio. Ovde postoji više varijanti. Prvo da se radi o pravom ljubitelju životinja koji će kada vidi oglas siguno i vratiti životinju. Drugo da se radi o roditelju koji nije pravi ljubitelj, ali je uzeo životinju radi svog deteta. Ovakvi nalazači ponekad ne žele da vrate čak i kada znaju da tražite, ali se oni često i vrlo brzo umore od životinje u kući pa ima nade da vam vrate. Konačno, ima i onih koji to vide kao dobru priliku da zarade. Postoje slučajevi ljudi koji su ucenjivali vlasnike kako bi izvukli što više novca, ili da su čekali da povećate nagradu, ili su preprodali vašeg ljubimca ako se radi o rasnoj životinji. Novčana nagrada obično deluje na ove poslednje.
3. Postoji, na žalost, i treći scenario koji se mora uzeti u obzir - da je životinja poginula. Ponekad, ipak srazmerno retko, kućne životinje bivaju pregažene kolima jer ne umeju da se čuvaju, ali se dešava i da mačke rastrgnu psi ili da ih ubiju obesna deca. U razvijenijim zemljama je moguće pozvati komunalne službe koje uklanjaju leševe životinja sa ulica. Ne znam da li je tako nešto moguće kod nas, ali svakako treba obratiti pažnju na puteve u okolini.

U svakom slučaju treba reagovati odmah. Što pre reagujete, veća je šansa da ga pronađete. Obavezno uradite sledeće:

PLAKATI

1. Odštampajte i polepite plakate sa slikom izgubljene životinje. Važno je da uradite dosta plakata i da imaju sliku. Mi smo u prvi mah polepili 100 plakata, a zatim u nekoliko navrata po još 30 - ukupno oko 200. Predlažem da radite isto tako jer dobar deo prvih plakata ubrzo ljudi odlepe ili se pocepaju.
2. Ukoliko imate mogućnosti odštampajte plakate (zbog slike) u boji, ukoliko ne, fotokopirajte crno-belo - to nije skupo.
3. Plakate radite u formatu A4, sve manje od toga nije dovoljno uočljivo. Na plakatu napišite krupnim slovima samo najosnovnije (šta je nestalo, gde, i kontakt telefon) - bolje tri efektne krupne rečenice nego dugačak tekst. Ukoliko ste (a obavezno to učinite) na internetu (na ovom sajtu ili bilo gde drugo) okačili dodatne informacije, onda na plakatu napišite gde se mogu videti dodatne informacije (npr. VIŠE INFORMACIJA NA WWW.NESTAO.COM)
4. Plakate lepite u radijusu od najmanje 1km od mesta nestanka.
5. Plakate lepite prvenstveno na mesta gde ljudi dosta prolaze u vašem kraju (autobuske stanice, ulazi u pošte, ulazi u super markete i druge radnje, trafike, domove zdravlja, škole, veterinarske ordinacije u kraju, pekare, frizerske i kozmetičke salone i slično). Zamolite zaposlene u ovim objektima za dozvolu da okačite na njihov ulaz, izlog ili u samu radnju. U 90% slučajeva neće imati ništa protiv a to će i obezbediti da vam neko ne odlepi plakat. Takođe, plakate polepite po ulazima zgrada u neposrednoj blizini - najčešće je životinja blizu.

OBAVEŠTAVANJE

1. Dok lepite plakate razgovarajte sa ljudima - sa što više ljudi. Obično ljudi ljubopitljivo gledaju šta to lepite. Objasnite im šta radite. Ljudi prolaze pored plakata i ne čitaju ih, ali se vesti vrlo brzo prenose od usta do usta.
2. Razgovarajte sa svim komšijama i ispitajte da li neko nešto zna.
3. Ukoliko nudite nagradu, razglasite to medju siromašnima u kraju. Na žalost, u svim krajevima Beograda veliki broj siromašnih ide od kontejnera do kontejnera. Oni imaju mnogo šanse da nalete na vašeg ljubimca, a i učinićete dobro delo ako ih nagradite zbog toga.
4. Razgovarajte sa poštarom i dajte mu jedan plakat. Oni idu od kuće do kuće i mogu lako da nalete na vašeg ljubimca.
5. Motivišite decu koja se igraju u kraju da vam pomognu. Oni će često sasvim rado da vam pomognu, a pošto se muvaju svuda imaju velike šanse da ga pronađu.

OGLAŠAVANJE

1. Obavezno oglasite na što više mesta. Ukoliko ne pronađete ljubimca u prvih nekoliko dana od nestanka, velika je verovatnoća da uopšte nije u kraju. Mi smo Gedu izgubili na Dorćolu a pronašli na Banovom Brdu. Pri tom sam čuo za još desetinu takvih slučajeva. Jednostavno se desi da neko pokupi vašeg ljubimca i odnese ga u neki drugi kraj grada. Ovde je onda najkorisnije oglašavanje.
2. Što se tiče besplatnih načina oglašavanja, oglasite na našem sajtu, zatim svim sajtovima koji imaju veze sa životinjama (recimo www.kucniljubimac.rs, www.orca.rs, www.svet-zivotinja.org, www.balkankinology.net , www.zivotinjsko-carstvo.com i sl), ali i na sajtovima sa internet besplatnim oglasima (kao www.halooglasi.com i sl). Ima ih dosta. Takođe, oglasite po većim forumima (dobri forumi za to su Krstarica, zatim B92 forum i sl.). Konačno, oglasite putem Facebook-a. Ako eventualno nemate svoj nalog, to može i neko drugi da vam uradi, pogotovu neko ko ima dosta kontakata.
3. Gde ćete dalje oglašavati zavisi od želja i mogućnosti. Ostali mediji mogu biti - dnevne novine (vrlo efikasno ali relativno skupo) i televizije koje imaju male oglase (Studio B je povoljan) i takođe radio stanice. Mnoge radio stanice će čak besplatno objaviti, a i plaćeni oglasi nisu skupi na radiju. U svim ovim oglasima stavite samo osnovne informacije (ako je moguća i slika u novnama, to je idealno), a upućujte za ostale informacije na internet sajt gde ste postavili slike (isto kao na plakatu). Tako će vas izaći jeftinije a i rešićete problem nemogućnosti stavljanja slike u sam oglas.

POTRAGA

Aktivno tražite po kraju. Ja ću vam dati par ideja prvenstveno za mačke, pošto to bolje znam, a nadam se da će neko ko bolje poznaje pse dopuniti ovo sa savetima za traženje pasa.

1. Kućne mačke obično imaju običaj da se zavuku u prvu rupu i da odatle ne izlaze. Takođe, ovo čine i povređeni ili uplašeni psi. Pretražite okolne podrume i rupe koje izgledaju da bi životinja mogla da se zavuče.
2. Dozivajte ljubimca prilikom potrage i još važnije, ako ste je hranili krekerima, ponesite kutiju sa sobom i zveckajte kutijom svaki put kada ga dozivate. Znam da će komšiluk misliti da ste poludeli, ali šta vas briga - ipak je u pitanju vaš ljubimac.
3. Ukoliko se mačka nije odazvala ne znači da niste prošli tik pored nje. One su često vrlo uplašene i ne smeju da izađu. Zato ponesite jaku baterijsku lampu i zavirite u baš svaku rupu. Nemojte pretpostavljati da nema šanse da se zavuče tu ili tamo.
4. Proverite krov zgrade u kojoj živite.
5. Ukoliko dnevna potraga ne uspe, predlažem vam da odete da tražite u gluvo doba noći (između 3 i 5 ujutro). Tada se sve utiša i lako možete da čujete mačku da mjauče a i ona može da čuje vas. Osim toga, po nekim savetima koje sam ja dobio, mačke u to doba imaju običaj da se vrate do zgrade iz koje su pobegle.
6. Ostavite ispred kuće nešto od stvari čiji bi miris mogao da privuče vašeg ljubimca. To može da bude neka omiljena igračka, ćebe, ili čak posip za mačku.

NAGRADA

Da li ćete ponuditi nagradu ili ne, to je na vama, ali je svakako fer da nagradite onog ko vas obraduje. U slučaju da nudite nagradu, to i napišite. Ovo govori ljudima da ste ozbiljni i motivisaće (na žalost) mnoge koji inače ne bi obratili pažnju, da obrate pažnju. Osim toga, nije retko da je neko uzeo vašeg ljubimca i da ne želi da ga vrati iako zna da ga tražite - kada vide nagradu obično se predomisle. Ja sam čak kada sam tražio pisao i iznos nagrade. Ipak, vidim da većina preporučuje da se ne navodi iznos. Mislim da to najviše zavisi od iznosa koji planirate da date. Ako neko ima još iskustva sa ovim, neka napiše.

Kada sam tražio Gedu, Romi iz kraja su mi ispričali da je tako neka žena tražila vrednog rasnog psa i nudila 1000 evra za njega. Onda kada je neko od njih pronašao psa, oni su došli sa policijom i nabedili njega da ga je ukrao, a od nagrade nije bilo ništa. Nemojte raditi ovakve stvari. Budite pošteni.

U svakom slučaju imajte u vidu da nagrada i oglašavanje često privuče i zlonamerne. Čitao sam o slučajevima ljudi koji se predstave kao kamiondžija koji je navodno pokupio vašeg ljubimca, a da je zatim otišao u drugi grad i sada traži da mu pošaljete novac da bi mogao da vam pošalje ljubimca natrag. To su naravno prevaranti i ne nasedajte na bilo šta što zvuči sumnjivo i dobro ispitajte o čemu se radi.

Ukoliko idete da se vidite sa nalazačem, a niste 100% sigurni da je u pitanju pravi nalazač, povedite još nekog člana porodice sa sobom i vodite računa gde se sastajete. Neko može da vas namam da donesete novac za nagradu samo kako bi mogao da vas opljačka.

VETERINARI

Ukoliko je neko uzeo vašeg ljubimca sva je šansa da će ga pre ili kasnije odvesti kod veterinara. Obiđite sve veterinare u kraju i dajte im po primerak plakata da stave u ordinaciju. Mi smo čak zvali redom sve veterinare u gradu i slali im mejlom plakate. Oni znaju šta to znači i većina njih će vam izaći u suret.


KONTAKT INFORMACIJE I DOJAVE


1. Predlažem vam da ostavljate samo mobilni telefon kao kontakt. Na žalost ima zlonamernih ljudi koji mogu da zloupotrebe ostale kontakte.
2. Kada dobijate dojave, obratite pažnju na mobilne telefone koji imaju isključenu identifikaciju. Ja sam podesio bio telefon da automatski odbija takve pozive. To su najčešće zlonamerni ljudi sa lažnim dojavama koji se zabavljaju o vašoj nesreći, pa zato kriju svoj telefon. Takve pozive, čak i ako odlučite da se javljate, treba da tretirate odmah sa rezervom.
3. Ne pišite baš sve prepoznatljive detalje vašeg ljubimca u oglas. Ostavite nešto sitno što samo vi znate. To će vam poslužiti kod dojava, da preko telefona odmah utvrdite da li je vaš ljubimac u pitanju i da li je možda prevara.Takođe pripremite neko kontrolno pitanje koje je netačno - npr. “da li ima belu mrlju na repu?”. Tako možete elimisati zlonamerne jer oni na svako vaše pitanje odgovore potvrdno.
4. Ne čudite se ako vas ljudi ne razumeju. Mnogi nisu u stanju da vole ni sebe same, a kamoli da razumeju da vi volite kućnog ljubimca. Vrlo je verovatno da ćete dobijati i zlonamerne dojave. Sasvim je izvesno da će vam odlepljivati plakate i slično. Jednostavno to je uvek tako i svima se dešava.

ŠTA RADITI KADA PRONAĐETE LJUBIMCA

1. Ukoliko ste ponudili nagradu, obavezno nagradu i dajte. Ukoliko ste naveli iznos, dajte koliko ste obećali - ne manje. Ima ljudi koji su istinski ljubitelji životinja i koji nikako ne žele da uzmu nagradu. Ali nemojte vi o tome da sudite nego oni. Budite pošteni.
2. Obavestite sve koje možete, a kojima ste rekli da ga tražite, da ste i pronašli ljubimca.
3. Obavestite nas.
4. Poskidajte preostale plakate i oglase.

Za kraj, poručujem vam da se ne sekirate već da čvrsto verujete da ćete ga pronaći. Sve što preduzmete učiniće da se šanse za pronalazak drastično povećaju.

Ako prodje mnogo dana od kada ste je izgubili moze da se desi da je usla u kontejner da trazi hranu, moja prijateljica je prolazila u svilenoj haljini i lakovanim sandalama, isla u grad i prolazeci pored kontejnera cula neki nejasan zvuk, zastala, tu cu bila dva Cigancica i ona im dala koji dinar da joj pomognu da isprasne kontejner. Na kraju je usla u njega i na dnu su bili macici, majka ih je omacila kada je bio prazan i otisla da trazi hranu na kraju se napunio.Naravno odnela ih kuci i odnegovala sebe dezinfikovala, nije dobila nikakvu koznu bolest. Nocu osluskujte pored kontejnera, mozete da odete do deponije gde se skupljaju Cigani i da im obecate nagradu ako nadju macu jer tamo se nadje sve i svasta od zlatnog nakita do macica.

Okrenite sve taksi sluzbe i zamolite da preko razlasne stanice pitaju taksiste da li je neko sa tog i tog mesta vozio takvu i takvu macu ili kucu, zavisi o kome se radi, neko moze da se seti. Cesto se kucni ljubimac nadje u nekom sasvim drugom kraju grada.

Idite do okolnih skola i pokazite sliku ljubimca deci i obecajte nagradu, jer taj neko ko je mogao da ukrade macu ili kucu najverovatnije ima decu. Oblepite plakate na okolna obdanista.

Bilo bi dobro kada bi se u akciju ukljucili postari iz poste u vasem gradu odakle se sva posta raznosi kao u Beogradu posta br. 6 kod Zeleznicke stanice.

Pozovite veterinare u stanicama daleko od vase kuce jer i ako je u vasem kraju, taj je nece voditi kod najblizeg veterinara da ne bi poznali macu nego negde daleko.

Radio stanice su odlicne kao oglasno sredstvo, mladi i deca cesto dok uce ili sede za kompjuterom pustaju muziku, roditelji mogu da donesu macu i da ne kazu da su je nasli na ulici.

Pravi ljubitelj zivotinja nikada nece dozvoliti da neko drugi pati za svojim ljubimcem, vratice se na mesto odakle je uzeo ako je mislio samo da ga skloni sa ulice zbog opasnosti i vratice vam ljubimca ako ste nalepili oglase. Ima medjutim mnogo onih koji upravo vole da dodju do rasne macke ili psa besplatno i ne misle na tudja osecanja.

Vikendom organizujte s prijateljima posete pijacama sa slikom vaseg ljubimca i zapitkujte prolaznike, zamolite prodavce da stave sliku uglavnom gde se prodaje sir i kajmak, procuce se ili stanite na ulaz u pijacu ili trzni centar i drzite sliku sat- dva, proci ce mnogo ljudi i primetice, takodje zamolite da stave sliku u cvecare,u neku apoteku, sve zavisi od osoblja radnje, ima mnogo dobrih ljudi koji zele da pomognu.

Najvaznije je da ne odustajete i da intenzivno zamisljate momenat kada ce vama zazvoniti telefon i neko ce vam javiti da ima informaciju o vasem ljubimcu i zamisljajte kako ga vracate kuci.

Preuzeto sa sajta www.nestao.com (klik i na to) :)

If tears could build a stairway, and memories a lane. I'd walk right up to heaven and bring you home again.
Avatar
dHarma
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2257
Pridružen/a: uto ožu 10, 2009 20:56 pm
Lokacija: Beograd

Re: ŠTO RADITI KAD IZGUBITE LJUBIMCA?

PostPostao/la aroma14 » uto stu 03, 2015 11:33 am

Hvala na idejama, tesko je ramisljati u tom trenutku.
aroma14
Kunić
Kunić
 
Postovi: 1
Pridružen/a: uto stu 03, 2015 11:31 am



Natrag na Udomljavanje i akcije spašavanja




Trenutno korisnika/ca: Majestic-12 [Bot] i 4 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan