kastracija

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

kastracija

PostPostao/la Mmrvica » ned svi 09, 2010 12:58 pm

znam da vjerojatno to ima negdje ovdje objašnjeno, ali jednostavno nemam vremena tražit to jer uvijek negdje žurim... ako vam nije problem odgovorit mi na par pitanja.. postoji jedan mali preslatki zeko iz moje šire obitelji koji sa mnom i mojom zečicom provodi ljeto... da bi bio s nama, mora se kastrirati jer smo prošlo ljeto imali bebe i jedva ih sve udomili.. zeko nema baš svu pozornost, pa ga ja uzimam preko ljeta, 3 mjeseca na more da mu barem malo pružim onu pažnju koju zaista zaslužuje.. najvjerojatnije će zeko ići na udomljavanje u 9 mjesecu, a dok ne prođu ta 4 mj, htjela bih ga kastrirati da može biti s mojom zečicom... zanima me, koliko kastracija košta.. koji su preduvjeti, a koje posljedice, briga prije i nakon... ? o zeki ću se brinuti ja nakon kastracije jer pretpostavljam da sve mora biti tip top, a između ostalog, zeko mi je jako drag i ne bi htjela da završi loše.. zašto je zeko malo zapostavljen? zato što su ljudi koji ga imaju dobili još jedno dijete i nemaju vremena za zeku koji je potišten i usamljen.. molim vas da mi odgovorite na pitanje u što kraćem mogućem roku tako da zeko bude kao nov do 18.6 kada idemo na more... i još nešto, problem mi je držati ih u odvojenim gajbama jer ljetujem u kući na trećem katu, i nije mi baš jednostavno nositi obje gajbe.. stavila bi ih u jednu veliku pa da se zajedno druže... moj zeko je smiren i jako voli pažnju tako da problema ne bi trebalo biti.. zečeki se već od prije znaju jer su zajedno imali bebe i nisam primjetila nikakve znakove agresivnosti jednog prema drugome... isto tako mi je u planu u vrtu ograditi jedan dio tako da budu zaštićeni od životinja a opet na nekoj slobodi gdje ima mnogo zelenila i gdje imaju osjećaj kao da su u prirodi... nažalost, ovo su samo planovi koji neće moći biti ostvarivi ako se zeko ne kastrira... možda se zeko preseli kod mene za stalno, ali ima još vremena za razmišljanje... hvala unaprijed!!!!
Mmrvica
Kunić
Kunić
 
Postovi: 17
Pridružen/a: pon vel 09, 2009 15:23 pm
Lokacija: zagreb

Re: kastracija

PostPostao/la zeko Simba » ned svi 09, 2010 22:15 pm

Vidim da si iz Zagreba. Kastracija košta oko 300 kn, ako si član Udruge imaš popust u vet. stanici Buba koju bi ti toplo i preporučila za taj zahvat.
Trebaš ih nazvati (broj imaš i ovdje u preporukama u Zdrastvenom dijelu foruma) i naručiti se. Dogovorite se u koje vrijeme ćeš ga donijeti i oni ti kažu kada ćeš doći po njega. Kastracija nije toliko težak zahvat jer zeku ne trebaju otvarati, kao npr kod sterilizacije cura.
Bitno je da je zeko utopljen nakon toga kada dolazi k sebi jer su lagano pothlađeni od anestezije. Ne žele odmah jesti i piti pa im treba nuditi sve što vole. Prije su za svježu hranu kao listovi maslačka, trpuca, radič i ostalo što vole papati, jabukicu od voća npr nego suhu hranu. Nju počnu jesti zadnju. U vodu staviti pro digest i to je uglavnom to. Znači paziti ga dok sasvim ne dođe k sebi i onda je praćenje toga što i koliko papa, da i je piškio i da li su krenule kuglice. Dva dana iza zahvata se ide na inekciju antibiotika koju dobiju da se ne bi slučajno što upalilo ili inficiralo. Šavovi se vade za cca 10 dana. Nema prematanja ni ničega u međuvremenu.
Kada se zeko oporavi, a to bude za dan dva sve se vraća u normalu, najbitnije je pratiti kuglice ustvari.
Što se njihovog zajedničkog boravka u jednoj gajbi tiče nema nikakvih problema ako se oni dobro slažu. Jedino što moraš imati na umu je da zeko može i nakon kastracije neko vrijeme napraviti bebe, tako da se preporuča da budu razdvojeni čak i do 6 tjedana. Nakon toga je sve apsolutno sigurno po tom pitanju :)
Lijepo je od tebe da tako razmišljaš i brineš se da zeko ima ljepšu budućnost. Savjetujem ti da, ako imaš moućnosti, zadržiš tog zeku jer će i tvoja curica biti sretnija :)
Nadam se da ćete ostati na forumu svi zajedno :)
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: kastracija

PostPostao/la frka » uto svi 11, 2010 7:45 am

zeko Simba je napisao/la: Šavovi se vade za cca 10 dana.

šavovi? :huh: koji šavovi? nema vađenja šavova nakon kastracije, bar ne u bubi :blush:
Avatar
frka
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 277
Pridružen/a: uto kol 25, 2009 8:46 am
Lokacija: zg

Re: kastracija

PostPostao/la Charlie » uto svi 11, 2010 12:31 pm

U Bubi nema, ali neki veterinari i tako rade
slika
Charlie
Moderator
Moderator
 
Postovi: 7906
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:50 pm
Lokacija: Zagreb



Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan