Kastracija kunića

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

PostPostao/la zekica_poopy » sri svi 06, 2009 17:31 pm

sretno :) bit ce sve ok ne brini ;)
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la lany9 » sri stu 10, 2010 8:57 am

Bok ljudi! Evo, mi smo imali u planu kastraciju našeg zekana pa sam puno puno tražila po forumima i moram reći da su mi najviše pomogla iskustva ljudi koji su sa svojim zekanima prošli kastraciju. Pa ću zato i ja napisati svoje:
Naš zeko s nama je od 21.12.2008. Ima nešto manje od 2,5 godine. On je patuljasti grivasti bijeli kunić. Kako je on stario, tako nam je izgledao sve usamljeniji pa smo mu odlučili kupiti prijatelja. Znali smo da će mu trebati i kastracija pa smo mu rezervirali termin za jučer u veterinarskoj stanici u Varaždinu. Doveli smo ga u 18.30, bio je na vagi (ima 1,900 kg) i ostavili smo ga tamo. Kada smo došli po njega (u 20h) on je još tvrdo spavao u svom transporteru (dobio je injektivnu anesteziju). Doveli smo ga doma, pokrili i stavili kraj radijatora. Iako su nam rekli da će se probuditi tek u noći ili čak slijedeće jutro, naš je zeko bio na nogama već u 21h! Doduše malo klimav i pospan. ;D Iskoristili smo njegovu budnost da ga prebacimo u mali kavez na čije dno smo stavili ručnik. Odmah je pio vodu i nešto kasnije (nakon još par napada umora) pojeo je i malo hrane (rekli su nam sijeno, no pošto on sijeno ne voli :rolleyes: dali smo mu hranu za bebe koja inače pripada novopridošlici). Ne voli baš biti pokriven pa smo odustali od toga, navinuli smo grijanje i išli smo spavati. Danas je ujutro bio dosta miran. Odmah sam mu dala vode jer je staru popio. Dosta mu je teško piti pa sam mu stavila posudicu odmah pred nosić. :blush: Dobio je i još malo hrane - također pred nosić i jedan mali kolutić mrkvice. Papa to polako, a i našla sam i par kuglica. Inače je stisnut i ne miče se ako se ne mora. Ispod rane sam na ručniku vidjela da ima krvi. :zeko10: To ću zvati veterinarsku da ih pitam da li je to opasno. Sad sam na poslu, a on odmara, čuva ga od dečka mama :blush: Eto, to je to za sad, javim se kad bude nešto novo.
lany9
Kunić
Kunić
 
Postovi: 8
Pridružen/a: sri stu 10, 2010 8:52 am

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la zeko Simba » sri stu 10, 2010 10:17 am

Treba ga nuditi svi me što voli, najviše vole jesti svježe povrće nakon kastracije i nešto voća, suhu hranu počnu jesti zadnju. Zašto ne jede sijeno? To mu je jako potrebno za njegovo zdravlje. Krvi može biti mrvicu, onako u tragovima, ali ako krvari onda nešto nije dobro. Bitno je da mu je toplo i da ne dehidrira, a za to mu je jako dobra svježa hrana

I još nešto. Kojeg je spola novopridošli kunić?
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la lany9 » sri stu 10, 2010 10:31 am

Zvala sam veterinara, kaže da je sekret iz rane normalan. Neće jesti sijeno od kad ga imamo. Jednostavno ga ne voli... :lud: Ponekad mu stavimo na cijeli dan samo sijeno pa ga kricka kad nema izbora. Probat ćemo osušiti travu, možda će to htjeti. Imamo i slamu, neznam da li da mu je dam? On je inače najizbirljiviji kunić na svijetu, kupiti hranu za njega je pravi izazov! :nowink: Novopridošli kunić je isto dečko, ima oko 3 mj. On je još premalen za kastraciju (nema mu se što kastrirati :D ). Kaže vet da ga hranimo normalno kao i inače pa ću mu čim dođem doma dati hrpu povrća :D
lany9
Kunić
Kunić
 
Postovi: 8
Pridružen/a: sri stu 10, 2010 8:52 am

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la zeko Simba » sri stu 10, 2010 10:59 am

Pitam za spol zato što dva dečka nije lako sprijateljiti, trebali ste uzeti curu.
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la lany9 » sri stu 10, 2010 11:47 am

Znam to. A uzeli smo njega jer nam je bio jednostavno presladak. :wub: Znam sve o sprijateljavanju kunića, imam knjigu o kunićima kod kuće i oko 100 sati njuškanja po internetu :D Ako se i nakon našeg beskrajnog truda neće voljeti, imat će svaki svoju gajbicu.

Ako smijem pitati, kako znaš toliko o kunićima? Osobno iskustvo ili si možda veterinar po struci?
lany9
Kunić
Kunić
 
Postovi: 8
Pridružen/a: sri stu 10, 2010 8:52 am

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la Zeko_Jurica » sri stu 10, 2010 11:50 am

s 2 dečka bi moglo biti problema... ovdje imaš više o "upoznavanju":
viewtopic.php?f=8&t=3213

nakon operacije znaju dobiti neke lijekove koji otvaraju apetit, ali i potrebu za puno tekućine, pa kunići piju puno više nego uobičajeno - i naravno, onda dosta i piške - pa vodi računa da podloga u kavezu bude suha.

A na sijeno će se morati nekako naviknuti - tu bi mu morala biti najvažnija hrana (80% dnevne prehrane). Vjerojatno je uvijek imao previše suhe hrane na raspolaganju. To ćeš trebati postepeno smanjivati.

Želim brzi oporavak :)
13679 kvadrata zeko livade
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la zeko Simba » sri stu 10, 2010 11:54 am

lany9 je napisao/la:Ako smijem pitati, kako znaš toliko o kunićima? Osobno iskustvo ili si možda veterinar po struci?


Osobno iskustvo, ali nikada ne znamo dovoljno :)
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la lany9 » sri stu 10, 2010 13:06 pm

Hvala ti puno na pomoći. Ma snaći ćemo se nekako. I da, imaš pravo, nikad ne znamo dovoljno :predajaaa: :hvalaa:
lany9
Kunić
Kunić
 
Postovi: 8
Pridružen/a: sri stu 10, 2010 8:52 am

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la lany9 » ned stu 14, 2010 10:01 am

Evo mene.

Kunić je jako loše. Kastracija je prošla loše.Dobio je dva hematoma i krvari.Već peti dan zaredom smo kod veterinara na antibioticima.Dobio je ovratnik jer se počeo gristi i lizati po rani.Sad mu se to otvorilo pa je dobio još dva šava i ovratnik koji je već dva puta skinuo ali smo ga sada bolje stisnuli pa se nadamo da ovaj put neće uspijeti skinuti.Inače je normalan.Papa,grize,piški,pije vodu.Nadam se da će mu uskoro biti bolje.Već tri noće ne spavamo.
lany9
Kunić
Kunić
 
Postovi: 8
Pridružen/a: sri stu 10, 2010 8:52 am

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la warped » ned stu 14, 2010 10:03 am

Ajoj... Nadam se da će brzo biti bolje... Puse hrabrom zekanu. :zeko3:
Avatar
warped
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 867
Pridružen/a: uto lip 22, 2010 13:48 pm
Lokacija: Sisak

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la zeko Simba » ned stu 14, 2010 10:15 am

Iz kojeg ste grada? Gdje ste bili na kastraciji?
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la altan » ned stu 14, 2010 12:21 pm

pise da su bili u veterinarskoj stanici u Varaždinu
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la zeko Simba » ned stu 14, 2010 14:26 pm

Aha, nisam vidjela tj nisam ponovo čitala post. Mislila sam da odu po drugo mišljenje u drugu ambulantu.

Gdje su nastali hematomi i što veterinar koji ga je operirao kaže na to?
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: Kastracija kunića

PostPostao/la lany9 » pon stu 15, 2010 8:27 am

Drugi dan smo došli k veterinaru jer je počeo krvariti i kad smo mu pogledali testise to je užasno izgledalo.Sve je naoteklo,poplavilo i poljubičastilo,napunjeno s krvi.Mogli smo birati opet operaciju da vidi kaj se dogodilo i od kuda krvari ili da se proba pomoću antibiotika.Pošto je jako velika mogućnost bila da ga izgubimo odlučili smo za antibiotike.Veterinar je kazao da je najvjerojatnije hematom i da bude to pomoću antibiotika splasnulo kroz neka dva tjedna.Dobio je ovratnik.Jedan testis se smanjio ali drugi nije.Počeo se smanjivati ali naravno mali bijeli zloćko je iskoristio noć i skinuo ovratnik i izgrizao se.Sad je dobio još dva šava jer je to bila rana iz koje je izlazio mjehur pun tamne krvi.Taj mjehur su izvadili ali ima još toga dosta očito nutra.Stisnuli smo mu jače ovratnik i sad to funkcionira.Veterinar je kazao da ga brine neka koža oko te rane ili na testisima(nismo baš shvatili) jer je plava.Sad ide opet na piku.Već sedmi dan zaredom i jadan se tak boji.Užasno nam je.Neznamo više što da radimo.Nadamo se da bude uskoro bolje jer smo i mi i mali bijeli na izmaku snage.
lany9
Kunić
Kunić
 
Postovi: 8
Pridružen/a: sri stu 10, 2010 8:52 am

PrethodnaSljedeća


Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan