LJEKOVITI CAJEVI I ULJA

Izbor najkorisnijih tema iz ostalih dijelova foruma. Tražite odgovor na neko od najčešće postavljanih pitanja? Pogledajte prvo ovdje, možda se tu nalazi odgovor koji tražite. Ovaj podforum služi isključivo za čitanje, zabranjeno postanje. Pitanja postavljajte u ostalim podforumima.

Moderator/ica: zekili

LJEKOVITI CAJEVI I ULJA

PostPostao/la Zecovi.Net » pet lis 12, 2007 1:28 am

zekili i zeko_peko:

TAHEEBO

slika

Drugi nazivi: Pau d`Arco; urodjenici indiosi ga nazivaju Taheebo, portugalski naziv je Ipe Roxo, a spanjolski naziv je Lapacho ili Tabebuia.

Opis biljke i nalazista: Razne srodne vrste Pau d`Arco drveta rastu u kisnim sumama diljem Latinske Amerike. U kisnim sumama ovo stablo moze narasti do 30 m visine, pri opsegu debla od 1 metra. Cvijetovi su kratkog vijeka. Nasuprot zutozelenom kljunu nalaze se latice oblika elipse, nejednakih dimenzija, koje mogu biti zasiljene ili jajasto oblikovani. Te latice su jedinstveno rasporedjene sto se moze usporediti sa prstima necije ruke. Cvijetovi se mijenjaju ovisno o vrsti, od plave i zute do magenta i ljubicaste. Imaju zuto grlo i oblik zvona ili lijevka.

Pau d'arco je biljni caj napravljen od unutrasnjeg dijela oguljene kore zimzelenog Tabebuia stabla. To stablo raste u toplim dijelovima Centralne i Juzne Amerike. Najveci dio pau d'arco dolazi od stabala Tabebuia avellanedae iz Amazonskih tropskih kisnih suma. Stablo naraste do visine od 38 metara. U medicinske svrhe koristi se oguljena unutrasnja kora drveta.

Posebno se izdvajaju dvije podvrste: Lapacho colorado (crveni lapacho sa grimiznocrvenim svijetovima) i Lapacho morado (sa ljubicastim cvijetovima) koje rastu u hladnijim klimatskim uvjetima u visinama Anda i visokim podrucjima u Paragvaju. Nedavno je dokazano da te dvije podvrste raspolazu sa superiornim ljekovitim svojstvima, dajuci malu prednost ljubicastom jer je najbolji.

Povijesna ili tradicionalna primjena: Urodjenicki narodi u Centralnoj i Juznoj Americi koriste oguljenu koru sa Pau d`Arco drveta za lijecenja karcinoma, lupusa, zaraznih bolesti, rana i posjekotina i mnogih drugih zdravstvenih stanja. Karipski narodni iscjelitelji primjenjuju i list ovog stabla kao dodatak uz koru za lijecenje bolova u ledjima, zubobolje, spolno prenosivih bolesti i kao afrodizijak.

Djelotvorni sastojci: Lapachol i beta-lapachone (poznati skupno kao naphthaquinones) jesu dvije osnovne aktivne komponente u Taheebo proizvodima. Prema laboratorijskim istrazivanjima, oboje imaju anti-bakterijska svojstva i vise nego ketaconazole, koji je poznat kao jaki rutinski anti-baktericidni lijek. Iako te komponente isto tako imaju i anti-kancerogena svojstva, djelotvornost ovog ucinka farmaceutski estrahiranih odnosno umjetno izdvojenih ovih sastojaka je toksicna. Stoga, ekstrakt Pau d’Arco drveta ne moze momentalno biti preporucan kao tretman za karcinom. Ispitivanja na ljudima su presiromasna da potvrde ljekovitost Pau d`Arco ekstrahiranih pripravaka. (Jos uvijek sluzbeni stav medicine).

Da bi bila djelotvorna, unutrasnji sloj kore treba biti oguljen sa potpuno odraslog i razvijenog stabla. Mnogi Taheebo cajevi se nalaze na trzistu pomijesani sa nezrelom korom i cak sa beskorisnim djelovima vanjske kore koja nije djelotvorna ili nema aktivan sastavni dio dovoljan za lijecenje.

Vec smo spomenuli da oguljena kora sadrzi vazne kemijske komponente nazvane naphthoquinones. Neki su naphthoquinones korisni za borbu protiv infekcija smanjujuci upale. Ali, na zalost iz razloga da najveci dio pau d'arco proizvoda nije standardiziran, oni mogu a i ne moraju imati znacajnu kolicinu ovih djelotvornih supstanci. Neki biljni cajevi koji nose oznaku Pau d'Arco. nisu zaista i napravljeni od Tabebuia drveca. Uvijek citajte sastav da biste bili sigurni kako uzimate autentican Pau d'arco. Trazite Tabebuia avellanedae kao sastavni dio.


Nacini pripremanja i primjene caja? U staklenoj, zemljanoj ili emajliranoj posudi zakuhati litru dobro filtrirane vode, destilirane vode ili kisnice. Skinuti s vatre, staviti caj (uobicajena kolicina je 1-2 jusne zlice), te kuhati najprije 5 minuta na jakoj vatri, a zatim 20 minuta poklopljenog na laganoj (toliko da se namace pri visokoj temperaturi vode). Procijediti i ohladiti. Caj je najbolje piti na prazan zeludac, ravnomjerno rasporedjen u tijeku dana, nezasladjen ili s malo meda, tako da se prije gutanja malo zadrzi i promucka u ustima.

Navedene kolicine vrijede ako zelimo sacuvati svoje zdravlje. Ukoliko se kod Vas radi o ozbiljnijem oboljenju, pripremajte "jaci" caj... Caj u kombinaciji sa kapsulama i tinkturom daje najbolje rezultate.

Pau d'arco je djelotvoran kod gljivicnih infekcija, vaginalne kandidijaze i gnojne upale usne supljine uzrokovane kandidom. Pau d'arco istovremeno je antibiotik i antifungicid. Pogodan je za lijecenje upala zglobova (artritis). Lapachol, aktivan sastojak kore drveta moze blokirati gljivicne infekcije i unistiti intestinalne parazite. To moze potpuno pobiti bakterije i viruse koji prouzrocuju infekcije kao sto su herpes simplex, gripa i djecja paraliza. Slobodno mozete uzimati pau d'arco kao jedan biljni dodatak ukoliko imate neki od ovih zdravstvenih stanja. Ali, imate li neki ozbiljan zdravstveni problem, bilo da posrijedi infekcija ili karcinom, najprije se posavjetujte sa Vasim lijecnikom.

Ne koristite aluminijski, lonac sa ostecenom caklinom ili obican limeni vrc ili posudu. Procijedite caj kroz komad lanene tkanine ili cijedilo za caj. Nije neophodno koristiti staklenu posudu za kuhanje, ali se savjetuje zbog sigurnosti. U svakom slucaju nemojte koristiti posudu sa ostecenim metalom koji je podlozan oksidaciji i rdjanju, jer cajevi (hrana takodjer) u dodiru sa rdjom (metalnim oksidom) stvaraju nezeljene, stetne i otrovne kemijske spojeve.

Posluzite mlak ili hladan caj. Caj mozete cuvati i u hladnjaku. Nakod sto se jednom ohladi caj nemojte podgrijavati. Ako Vam vise odgovara topao caj onda ga drzite u termos boci.

Ima li u tome nekih popratnih pojava ili uzajamnog djelovanja? Kolicina od nekoliko grama ekstrahiranog (iz kore umjetno izdvojenog) lapachol-a, dnevno uzimana kroz nekoliko dana moze prouzrociti nekontrolirano krvarenje, mucninu i povracanje. Primjena cijelovite oguljene kore je mnogo sigurnija nego ekstrahiran i izoliran lapachol.

U cijelovitoj oguljenoj kori nema nikakvih poznatih ozbiljnih popratnih efekata. Caj je neskodljiv za pice ukoliko se drzite preporucenog doziranja.

Do sada nije poznat niti jedan lijek sa uzajamnim djelovanjem sa Pau d`Arco pripravcima.

Mjera opreza:
Ukoliko imate problema sa grusanjem krvi, ne uzimajte Pau d'arco osim ako to Vas lijecnik ne preporuci.

TEKST I SLIKA:ORIGINALNI JOSIP GABRE TAHEEBO CAJ




Taheebo čaj možete nabaviti u svim biljnim ljekarnama, a vidjela sam da ga ima za kupiti i u Mercatoru......košta oko 30 kn.

O Taheebu:


Taheebo kao što se pokazalo je izuzetno ljekovita biljka, ali ne i nova. Taheebo je indijanski naziv za unutrašnju koru drveta Tabebuia koje raste samo na planinama Anda. Drugi (portugalski) naziv je Ipe Roxo ili La pacho (španjolski) i Taheebo (indijanski).


Pau D'Arco (Taheebo) poznavali su Indijanci, ali je tek nedavno postao poznat modernoj medicini. Taheebo radi ono što je za naš organizam najpotrebnije, a to je jačanje imunološkog sustava.

Djeluje u čitavom organizmu pa ne čude zbog toga nalazi mnogih liječnika da je uspješan u liječenju anemija (slabokrvnosti), bronhitisa, astme, lupusa, svih tipova tumora i leukemija, upale vena, čira na želucu i dvanestercu, infekcija, bolova i reumatizma. Podstiče rad probavnog trakta, jetre i žući. Taheebo posjeduje supstancu QUELCHUA koja je jaki antibiotik i vrlo močna u ubijanju virusa. Taheebo posjeduje veliki postotak lako asimilirajuceg željeza, a djeluje kao diuretik i hipotenziv (snizuje krvni tlak). Ovu čarobnu biljku - Taheebo - mogu uzimati bez ikakvog straha djeca i odrasli u velikim količinama neograničeno dugo, a može se uzimati istovremeno sa drugim lijekovima ili za vrijeme neke druge terapije. Ako se uzima za vrijeme neke druge terapije, poboljšava se učinak te terapije. Taheebo je zaista impresivna biljka ..... "biljka za sve slučajeve". (Louise Tenney)

Taheebo čisti organizam od toksina, virusa, bakterija, produkata razgradnje i sličnog. Takvim učinkom omogučuje kompromitiranom imunološkom sustavu da se oporavi te u potpunosti profunkcionira i preuzme glavnu ulogu u borbi za očuvanje zdravlja.
Taheebo posjeduje specifične antibiotske i analgetske učinke, a zbog visokog sadržaja lako-asimilirajučeg željeza i brzi protuanemijski učinak. Zbog svega navedenoga sasvim je očekivano da djeluje kod tako puno poremećaja te uspješno pomaže u očuvanju čovjekova zdravlja.
Zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu na tisućama pacijenata koji su uzimali Taheebo došli smo i do novih saznanja. Tako danas znamo da sepored navedenog s Taheebom uspješno liječe i dermatitisi (neki oblici psorijaze), teške infekcije (teško zacjeljive rane), artritisi, kolitisi, girl thingylne infekcije, ciste, trombocitopenije, leukopenije, virusne infekcije (gripa), Helicobacter Pylori, a znatno se olakšavaju i stanja alergija.




Obratite pažnju na pripremu čaja........
evo ovak ga ja kuham:

stavis u stakleni cajnik....(kojih btw. imas za kupit u nami za neke sitne pare...samtrazis tam prodavacicu da ti da vatrostalni stakleni cajnik)....dakle stavis u taj cajnik vodu i kuhas dok ne zavri...ubacis oank kolko ulovis prstima caja(dvije-tri zlicice..zavisi kolko oces da ti bude jak) u tu vodu i na najjacoj vatri kuhas 5 minuta...nakon 5 minuta...stavis na laganu vatru i kuhas jos 20 min...i to ti je to....nemoj cijedit kroz metalno cjedilo...najbolje kroz gazu ili tak nekaj...nemoj ga secerit...
Zecovi.Net
Zecovi.Net webmaster
 
Postovi: 199
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 19:04 pm

PostPostao/la Zecovi.Net » pet lis 12, 2007 1:29 am

SLJEZOV CAJ



red Sonja je napisala:


Sljez crni - cvijet (Malvae flos)

Sadrži sluzi, tanine i flavonoide. Djeluje umirujuće kod nadražene sluznice u ustima i ždrijelu i s tim povezanim nadražujućim suhim kašljem. Pomaže i kod upale želučane sluznice. Kao kupka koristi se kod rana koje teško cijele (dekubitusi, ulkusi potkoljenice).



[b]Sljez bijeli - korijen (Altheae radix)


Glavni ljekoviti sastojak su sluzi. Djeluje umirujuće na nadraženu sluznicu dišnih puteva. Sluzi oblažu u tankom sloju sluznicu te tako smiruju nadražujući suhi kašalj, promuklost. Pomaže i kod lakših upala želučane sluznice (erozivni gastritis), a djeluje i kao blagi laksativ.
ako sam našla napisano za korištenje dijelova sljeza, no mislim da i korijen i list a i cvijet imaju puno zajedničkih karakteristika, nećeš pogriješiti ni ako kombiniraš cvijet i korijen za čišćenje kože, možda bi to bilo i dobro...
s time da je cvijet od crnog sljeza, a korijen i list od bijelog ono što se koristi u liječenju biljem...
našla sam i o bijelom sljezu....


Bijeli sljez - Althaea officinalis


Ljekoviti dio: korijen i list

Djelovanje: Bijeli sljez pomaže u liječenju bolesti dišnih organa kao što su kašalj, hripavac, bronhitis i upala pluća. Osim ovog čaj od bijelog sljeza je dobar kod bolesti mokraćnog i probavnog sustava ( upale, proljevi). Može se koristiti i za ispiranje usne šupljine, te kapati u nos u svrhu vlaženja sluznice, otapanja suhog sekreta i lakšeg disanja naročito kod male djece.

Priprema: 2 žličice sljezovog korijena ili lista se namaču 2 sata u 2,5 dcl hladne vode. Nakon toga čaj se procijedi i pije. Ako se čaj pije zbog oboljenja dišnih organa dobro ga je zasladiti s medom, a ako se pije zbog proljeva ili upale crijeva pije se nezaslađen.
Zecovi.Net
Zecovi.Net webmaster
 
Postovi: 199
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 19:04 pm

PostPostao/la Zecovi.Net » pet lis 12, 2007 1:31 am

VIDAC - odlican za oci

Lady Stardust


VIDAC, EUPHRASIA OFFICINALIS L.
Biljka nade za oči



Kada su vasem zekacu upaljene okice najbolje je ispiranje cajem od vidca. Caj se skuha i okice se ispiru 2-3 puta na dan. Bitno - jednim komadom vatice preci preko bolesnog mjesta samo jednom!!!!! Ponovno koristenje moze uzrokovati sirenje infekcije - koristite razlicite zdjelice za svako oko!!!


slika

Kod ljudi Vidac izvrsno liječi bolesti očiju i dišnih organa, gripu i prehladu, bolesti želuca, crijeva, jetre i prostate, glavobolju i bolove uha



Malo o biljki:

Preuzeto - Novi list, Ivan LESINGER

Vidac (Euphrasia officinalis L.) pripada Obitelji Strupnikovica (Scrophulariaceae). Farmakopejski naziv mu je Herba Euphrasiae. Prirodni je antisepitik, antibakterik, antifungal, antibiotik, antidijaroik, adstrigent, antimikocid, antikatarik, antioksidant, digestiv, sekretolik i tonik.

Druga imena ove biljke su očanica, oči matere božje, roža svete Lucije, vidova trava, vidica. Engleski naziv mu je Eyebright, njemački Augentrost, francuski Casse-lunette, a slovenski smetlika.

Pisani materijali od 15. stoljeća govore o ljekovitosti vidca kojeg se preporučuje u liječenju bolesti očiju, žutice, želuca, kašlja i upale vrata. Euphrassia – na grčkom znači radost. Kneipp je naziva vidac • a oči.

slika



Ljekovito djelovanje

Nazivi – imena vidca kao što su oči matere božje, roža svete Lucije i vidovica govore o cijenjenoj biljci u narodu koja je doista s pravom stekla svoje mjesto u pučkoj medicini. Vračanje vida oboljeloj osobi spada u velika i moćna djela prirode s uspješnim liječenjem kroz stoljetnu prošlost njene uporabe. Osobno sam vezan s ovom biljkom jer mi je njeno latinsko ime euphrasia divno ili neobjašnjivo lijepo zvučalo, te sam kod davanja imena alternativnom centru bio u nedoumici koje ime izabrati između euphrasie i smilja. Prevagnulo je smilje. Vidac je biljka koja izvrsno ljekovito djeluje i liječi kod bolesti očiju (infekcije i upale mukoznih membrana oka, konjuktivitisa, alergija, iritis, blepharitis, keratitisa, k



Karakteristike biljke

Opis: Jednogodišnja biljka (polu nametnik – jer živi na račun drugih biljaka – livadne biljke, trave – od kojih dobiva hranu, itd.) koja je dosta neugledna (mala, naraste do 15 cm visine, itd.), s kratkom stabljikom na vrhu jače razgranana. Nazubljeni jajasti listovi su sjedeći i prekriveni mekanim dlakama, a iz pazušca listova izbijaju bijelo žuti – ljubičasti cvijetovi s produženom cijevi vjenčića.



Vrijeme cvatnje: VI. – VIII.



Miris i okus: Bez naročitog mirisa a okus je gorak.



Stanište: Raste pretežno na travnatim zemljištima od livada do proplanka, uz pute, na čistinama svijetlih šuma, itd.



Branje i prerada

Beremo cjelu biljku u cvatu bez korijena koju sušimo na toplom i prozračnom mjestu u hladu. Suhu biljku usitnimo i pohranimo u odgovarajuću ambalažu. Iz svježe biljke možemo istisnuti sok kojeg pomiješamo s rakijom, te rabimo za unutarnju i vanjsku uporabu.



Čaj

1 čajna žličica bilja, 2 dl vode



Uputa za pripremu: Vrućom vodom prelijemo bilje, poklopimo da odstoji 2 minute i procijedimo.



Uputa za uporabu: Pijemo 2-3 šalice čaja za jačanje vida i ostalih bolesti.



Napomena: Čaj za pripremu obloga ili ispiranja se samo pojača količina bilja na 2 dl vode tako da u pripremi stavimo 1-2 jušnu žlicu bilja.



Tinktura

200 g usitnjene biljke, 1 lit 70 % alkohola

Uputa za pripremu: Močimo bilje u alkoholu 30 dana i procijedimo.

Uputa za uporabu: Uzimamo 3 puta na dan po 10 – 20 kapi sa malo vode ili čaja.



Homeopatija

Homeopatski lijek Euphrasia se rabi kod alergija na polen, polenske groznice, i nazeba. Kod raznih nazeba evidentno je jako curenje nosa, pečenje u očima, fotofobija – preosjetljivost na svijetlo, uz često treperenje oka. Dajemo potenciju C 30 kod raznih alergija, prehlade, konjunktivitisa, iritisa, kašlja – jakog, malih boginja itd.



Ljekoviti sadržaj

Vidac sadrži: eterično ulje, masno ulje, rinantin (toksični sastojak,), aukubin, resin, catalpol, galotanin, aucubozid, eufrastan, flavonoide, tanin, smole, vosak, modru boju, beta karoten, vitamine B, C, E, D.
oriza, infekcija, glaukoma, upale kapaka, upale očne spojnice – vjeđa, svih upalnih stanja oka, zelene mrene, upalu suznih kanala, slabog vida, umornih očiju od pisanja ili čitanja, razne iritacije oka – dim, smog itd., upale ili infekcije očnih mišića i nerava, kratkovidnosti, tlak očiju, itd.), respiratornih, to jest dišnih organa i puta (bronhitisa, kroničnog bronhitisa (suha biljka se miješa s ostalim biljkama kao cigareta), promuklosti, gripe, hunjavice, prehlade, sinusitisa, zatvorenih nosnica, rinitis, katara nosa, itd.), želuca i crijeva (kod bolova, slabog rada katara želuca i crijeva, upalnih stanja, pojačava lučenje želučanog soka, potiče na rad peristaltiku crijeva, itd.), prostate (upalna stanja, infekcije, itd.), kod glavobolje i bolova uha (bolova uha, rabi se tinktura vidca – ukapa se 20 kapi u uho, itd.), bolesti jetre, itd. Svježi sok biljke također djeluje ljekovito na očne bolesti, a možemo ga rabiti tako da ga razrijeđenog s destiliranom vodom ukapamo u oko ili stavljamo oblog na oko. Oblozi koji se tradicionalno rabe u liječenju očnih bolesti kao i ispiranje oka, trebalo bi uvijek pažljivo pripremiti prema danom receptu. Oblozi se u pravilu stavljaju na zatvoreno oko – kapak, a može i preko oba oka, te se mijenjaju čim se osuše već nakon 5 minuta. Prašak kojeg napravimo od suhih listova i cvjetova možemo rabiti za liječenje tako da u količini vrha noža stavimo u juhu ili sok 1-2 puta na dan kod opisanih bolesti.



Zabranjen trudnicama

Zapadna pučka medicina rabi vidac kao: antibakterik, adstrigent, antiseptik, antibiotik, antikatarik, antidijaroik, antiinflamatorik, antifungal, tonik, stimulant, za liječenje: alergija očiju, bronhitisa, bolesti jetre, bolesti očiju, bleoharitis, bolesti želuca, influence, infekcije oči, infekcije sa gljivicama, gripe, gluhoće, grčeve žuči, kožnih bolesti kao što su infekcije, kandide, katara, krvarenja, kašlja, konjuktivitisa, katar želuca, katar crijeva, nosnog katara, očnih alergija, prehlade, rana, sinusitisa, upale grla, za ispiranje upaljenih očiju, želučanih bolesti, itd. Homeopatski pripravci se dosta rabe za liječenje bolesti očiju.



Kontraindikacije

Kod vanjske uporabe za liječenje očiju uvijek je potreban maksimalan oprez u pripremi i u postupku liječenja kako ne bi došlo do oštećenja očiju. Savjet i dogovor s liječnikom su obvezatni kod akutnih i kroničnih oboljenja oka. Vidac ne bi smjele uzimati osobe s komplikacijama žuči, akutnog čira na želucu i dvanaesniku, jetre itd. Trudnice za vrijeme trudnoće kao i za vrijeme dojenja ne bi smjele uzimati vidac.
Zecovi.Net
Zecovi.Net webmaster
 
Postovi: 199
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 19:04 pm

PostPostao/la Zecovi.Net » pet lis 12, 2007 1:32 am

RUSKI CAJ


Deda Rudi:


Prije godinu dana, dok smo još lutali izvan zečejeg dvorišta, imali smo s našim Rudijem zdravstvenih problema ( vjerojatno zbog sparene djeteline), prestao je jesti, samo je sjedio u kutu i već smo se uplašili. Zvali smo gospodina Damira u ZOO-LORY i rekao nam je da odmah počnemo terapiju sa ruskim čajem i sjenom i samo sa koščicama bez kukuruza.. I već nakon šest sati Rudi se počeo oporavljati, da bi kroz dva tjedna postao onaj stari. Prije dva dana opet se smirio a iza njega su ostajali oni poznati i nešto mekši lančići. Odmah smo umjesto vode stavili ruski čaj i Rudi je kroz 24 sata ponovno živnuo, dapačeo pokazivao je znakove prave sreće. Mislimo da je to vrlo dobra stvar no svakako uvažavamo i želimo čuti vaša iskustva, jer to je najvrjednije u ovom forumu...... Recite mi dali koristite Pro-digest firme Prestige, prašak koji se jednom tjedno daje zecovima u vodu radi dezinfekcije probavnog sistema..... Mi to koristimo po preporuci ZOO LORY gdje smo ga i kupili
Zecovi.Net
Zecovi.Net webmaster
 
Postovi: 199
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 19:04 pm

PostPostao/la Zecovi.Net » pet lis 12, 2007 1:33 am

GOSPINA TRAVA - KANTARION


Katrin i Kenji


GOSPINA TRAVA / KANTARION ( Hypericum perforatum )
Narodni nazivi: bogorodična trava, žuti kantarion, gorac, trava od poseke, šenjanževka, trava svetog Ivana, žutenica, ivanje zelje, krv sv. Ivana, gorač, ovnika, pljuskavica.

FARMAKOPEJSKI NAZIV:
Herba hyperici

NALAZIŠTE:
Raste uz rubove šuma, suhi brežuljci, polja, livade, kamenita mjesta.

SASTAV:
Flavonoidi, karotin, nikotinska kiselina, vitamin C, gipericin, smole, tanin, glikozidi, antociani. Antibiotik Gipeforin. Biljka ima fitocidno djelovanje od kojeg ugibaju stafilokoki, streptokoki bacili dizenterije TBC i druge bakterije, ali to ne znači da se ne treba posavjetovati sa liječnikom.

OPIS:
30 – 70 cm. Visoka trajnica, uspravne stabljike. Listovi nasuprotni, jajasto – tupi, glatki, bez peteljki, s puno prozirnih točaka, na obodu crno istočkani. Jako razvijeni zlatnožuti cvjetovi s 5 latica, odozdo također imaju crna točke, tvore cvatove. Imaju mnogo prašnika sraslih u 3 snopića. Biljka ima svojstven miris, opor, gorak i aromatičan okus.

BERE SE:
lipanj – kolovoz, kada i cvate. Upotrebljava se prvenstveno cvijet, te lišće odnosno vršne grane u cvatu. Suši se u hladu.

TOKSIČNOST:
Biljka ima fotosenzibilno djelovanje, pa je potrebno odmah na početku primjene upozoriti pacijenta da se NE IZLAŽE SUNCU, da mu se ne bi upalila koža, a jedna od nuspojava pri izlaganju suncu je natečenost usnica – kao u konja. Hipericin, koji je djelotvoran kod depresije, uzrokuje i tu fotosenzibilnost.

DJELOVANJE:
Gospina trava od davnina je poznata narodu. Posljednjih desetljeća mnogo je farmakološki ispitivana i dokazana su njena ljekovita svojstva.
Dobro djeluje na živčani sustav.
svojevremeno se najviše upotrebljavalo ulje od gospine trave, koje se i dan – danas proizvodi u ljekarnama, i vrlo je skupo, ali i djelotvorno.
Ulje se najviše koristi za vanjsko liječenje rana, ali i za unutrašnju uporabu. Ulje se stavlja na rane koje teško zacjeljuju, na starije opekline, a isprobano i dokazano kod zubara, prilikom vađenja zuba, rane bolje zacjeljuju ako se u njih stavi tampon namočen u ulje gospine trave.



VAŽNA NAPOMENA. ULJEM SE NE LIJEČE SVJEŽE RANE !




Treba znati i staro pravilo: rane brže zacjeljuju ako lijek mijenjamo više puta. Dakle, treba više dana uzastopno mijenjati zavoj s uljem od gospine trave. Također, to je ulje djelotvorno i za utrljavanje pri reumatskim oboljenjima i neuralgijama, a i pri krvarenju, ako se ozlijedimo.
Ulje gospine trave djeluje kao balzam za otekline, rane, giht, i išćašenja. Najbolje je sredstvo za sprečavanje stvaranja rana od ležanja kod bolesnika i starijih ljudi.




PRIPRAVA ULJA OD GOSPINE TRAVE:

1. način: 4 velike žlice nerazvijenih pupova biljke usipati u staklenku i ostaviti jedan dan, da malo povenu. Na njih zatim naliti pol lit. maslinovog ulja, staklenku dobro zatvoriti –začepiti – pustiti da stoji na suncu 6 – 8 tjedana. Tim se uljem mažu kraste, osipi, a također i hemoroidi, a korisno je svaki dan popiti 1 kavenu žličicu ulja, sa komadićem kruha – zbog okusa.

2. način: 500 g cvijeta i sitno isjeckanog lišća kantariona potopi u staklenki s 1 l najboljeg stolnog ulja (maslinovo ) i pol litre bijelog vina, pa se kuha na vodenoj pari dok vino ne ishlapi.

Ulje gospine trave može se sa uspjehom u kombinaciji sa drugim lijekovima koristiti za liječenje čira na želucu, treba svaki dan natašte popiti po 1 žlicu ulja.
Liječenje se mora provoditi kao kura najmanje 4 – 6 tjedana, neprekidno, a ponekad i 2mjeseca, pa i dulje. Ne smijemo očekivati da će gospina trava djelovati odmah, kao neke druge ljekovite biljke.
Kod liječenja depresije, prvo se posavjetovati sa liječnikom, jer možda nije u pitanju depresija nego neka druga živčana tegoba, za koju postoje bolji i djelotvorniji lijekovi !
Za liječenje depresije dobar je i sok gospine trave, a treba ga piti najmanje po 2 žlice 3 puta dnevno od 3 do 6 mjeseci. Naravno da sintetički lijekovi djeluju brže, ali i stvaraju ovisnost ili neke druge pojave.

Čaj od lišća i cvijetova koristi se za liječenje jetre, ako je natečena, sprečava nakupljanje sluzi u plućima, liječi mjehur, pogotovo ako se ne može zadržavati mokraća pomaže čaj koji se priprema od 3 velike žlice kantariona, prelivenog s 1 litrom kipuće vode, pa se ponovno stavi na vatru i, čim ponovno provrije ukloni s vatre i procijedi. Pije se tri puta dnevno po 1 šalica prije jela.

Kod kroničnog bronhitisa i astme pomaže čaj od mješavine od 6 g kantarionovog cvijeta, lišća podbjela ( Tussilago farfara), omana ( Inula Helenium) i kuha 5 minuta u 2.5 decilitre vina s 1 velikom žlicom meda. Pije se po 1 šalica triput dnevno.

Kantarion pomiješan u jednakim dijelovima sa stolisnikom (Achilea millefolium), jača mjehur i sprečava noćno mokrenje u krevet. U tu svrhu treba piti 1 – 2 šalice toga čaja u toku dana, noge utopljivati, a navečer jesti suhu hranu, bez tekućine.

Inače, osnovni recept za pripremu čaja od gospine trave je:
u uzavrelu vodu( 2 dl) stavi se 1 žlica sitno izrezane droge, skine s vatre, poklopljeno ostavi 10-15 minuta i pije se 3 puta dnevno kod gastritisa, čira na želucu, proljeva, ( među njima i krvavi9, kod bolesti jetre, žutice, upale mokraćnog mjehura, nervnih bolesti, glavobolje, bubrežnih tegoba, menstrualnih tegoba, slabokrvnosti u kombinaciji sa drugim travama i lijekovima, kašlja i dr.

Gospina trava koristi se i u veterini za liječenje domaćih životinja, kao protuupalno sredstvo kod oteklina, kao antimikrobno sredstvo kod rana. U narodnoj veterini kantarion se kao čaj daje životinjama kod katara želuca i crijeva, bolesti jetre, slabosti srca, bolesti bubrega i mokraćnih organa. Čaj biljke (1.10) daje se za manje blago a 1.20 za veće.*





Lady Stardust:


KANTARIONOVO ULJE
Hyperici oleum

Preuzeto: http://www.cydonia.com.ba/Kant_Ulje.htm

Domace ulje:
slika


Kupovno ulje:
slika
Fotka: http://www.suban.hr/inlay.php?sto=proizvodi&kateg=10
Kontakt za kupovinu:
tel: +385 (0) 1 3335 200
+385 (0) 1 3324 384


Čisti prirodni proizvod koji sadrži kantarionovo ulje proizvedeno iz svježe ubranih cvjetnih vrhova kantariona maceriranih u vegetabilnom ulju velikog stupnja čistoće.

Latinski naziv biljke: Hypericum Perforatum
L. Hypericaceae


Glavni sastojci Hypericum perforatum i njihovo djelovanje:
Sastojci:
Diantronski derivati
hipericin, pseudohipericin 0,1%

Farmakološko djelovanje:
anti-virusno

Flavanoli
(+)-catehin (+polimeri: kondenzirani tanini), leukocijanidin, (-)-epikatehin (ukupni sadržaj tanina je:6.5-15%)

Farmakološko djelovanje:
astringentno, anti-inflamatorno, stiptično, anti-virusno

Flavonoidi
hiperozid (hiperin), kvercetin, izokvercetin, rutin

Farmakološko djelovanje:
jačanje kapilara, anti-inflamatorno, inhibicija tumora ,antitumorsko djelovanje

Ksantoni
ksantonolignoidne komponente

Farmakološko djelovanje:
antimikrobno, antivirusno

Fluoroglucinolski derivati
Hiperforin 4% ,

Farmakološko djelovanje:
anti-bakterijsko (Staphylococcus aureus)antiinflamatorno

Karotenoidi
Epoksiksantofili

Farmakološko djelovanje:
zarastanje rana


Glavna farmakološka djelovanja:

Važno protivupalno djelovanje kantarionovog ulja na oštećenu i upaljenu kožu, kao i sluzokužu pripisuje se uglavnom acilfluoroglucinolskom derivatu hiperforinu koji je glavni lipofilni sastojak biljke Hypericum perforatum. U jednom novom naučnom radu po prvi puta je objavljeno da hiperforin kao i ekstrakti iz H. perforatum, snažno suprimiraju 5-lipooksigenazu (5-LO) kao i ciklooksigenazu (COX)-1, ključne enzime u formiranju proinflamatornih eikosanoida iz arahidonske kiseline (AA). Ovaj mehanizam bi mogao objasniti snažnu protivupalnu aktivnost produkata na bazi kantarionovog ulja.

Hiperforin je također snažan antibakterijski agens, aktivan protiv Staphylococcus aureus, i nekih drugih bakterija.

Glavni diantronski derivati iz kantariona su hipericin i pseudohipericin i to su komponente koje pokazuju antivirusnu aktivnost. Hipericin, i u manjoj mjeri pseudohipericin, djeluju protiv virusa tako što inaktiviraju zrele viruse i inhibiraju pravilnu reprodukciju inficiranih virusnih stanica. Oni su efikasni protiv virusa sa opnom (to su one virusne stanice okružene sa lipidnom membranom), uključujući herpes simplex tip 1 i 2, i neke druge. Međutim, hipericin posjeduje potencijalnu aktivnost protiv retrovirusa, uključujući virus (HIV) što je pobudilo najveće moguće interesovanje. Mada je potrebno još mnogo istraživanja, ipak se može reći da hipericin iz kantariona pokazuje obećavajuće rezultate kao potencijalni lijek protiv retrovirusa HIV koji izaziva AIDS.

Karotenoidi, epoksiksantofili, pomažu zarastanje rana, posjekotina, opekotina na koži, kao i obnavljanju vaginalne sluznice oštećene usljed različitih infektivnih procesa, ili u stanjima koja uzrokuju vaginalnu suhoću (menopauza, različita stanja hormonskog disbalansa).

Flavonoidi, hiperozid, kvercetin i rutin posjeduju naučno potvrđeno antitumorsko djelovanje.

U stanjima koja dovode do pojačanog vaginalnog sekreta, adstringentna i stiptična svojstva katehinskih tanina iz kantariona izgleda imaju blagotvorni učinak. Kantarionovo ulje općenito na oštećenu kožu i vaginalnu sluznicu djeluje kao blagotvorni lubrikans i tonizirajući agens.

INDIKACIJE:

- Upale kože nastale kao posljedica posjekotina i opekotina, te rane različitog porijekla, kao i one nastale nakon hirurške intervencije.

- Promjene cervikalne sluznice, nastale kao posljedica upale.

- Degenerativne promjene cervikalne i vaginalne sluznice nastale nakon terapije zračenjem.

- Promjene vaginalne sluznice nastale usljed vaginalne suhoće različitog porijekla ili zbog hormonskog disbalansa u menopauzi.

UPOTREBA:

Kantarionovo ulje se može slobodno aplicirati tri puta dnevno na oboljelo mjesto. U slučaju rana nakon hirurške intervencije uvijek je neophodno potražiti savjet i dopuštenje ljekara prije nanošenja ulja na hirurške rane. Nikada ne aplicirajte kantarionovo ulje na otvorene rane!

Neki ginekolozi savjetuju upotrebu tampona natopljenih kantarionovim uljem za liječenje određenih vaginalnih i cervikalnih upalnih procesa. Uvijek je bolje potražiti savjet ginekologa prije ovakve upotrebe kantarionovog ulja.

U slučaju hirurškog tretmana raka dojke, kao i liječenju rana nakon završene hirurške intervencije, neki ljekari preporučuju upotrebu kantarionovog ulja u post hirurškom procesu zarašćivanja rane. Razlog za ovakvu praksu bi se mogao zasnivati na dobro poznatom saznanju o antitumorskoj aktivnosti flavonoida (hiperozid, kvercetin i rutin), važnih sastojaka kantarionovog ulja.

Ipak ova pretpostavka još uvijek nije potvrđena niti jednom relevantnom kliničkom studijom.

KONTRAINDIKACIJE:

Nisu poznate.

NEŽELJENI EFEKTI:

Za površinsku (vanjsku primjenu) kantarionovog ulja na otvorene površine kože neophodno je zaštititi ta područja od direktnog sunčevog svjetla zbog dobro poznatog fototoksičnog efekta koji može nastati ako se ova područja izlože suncu.
Zecovi.Net
Zecovi.Net webmaster
 
Postovi: 199
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 19:04 pm

PostPostao/la Zecovi.Net » pet lis 12, 2007 1:34 am

NEVEN (Calendula officinalis L. - Asteraceae)


red Sonja:



slika

Neven (Calendula officinalis L. - Asteraceae) se koristi od davnina i poznat je kao dragocjena ljekovita biljka. Može se čak reći kako je riječ o jednoj od najpoznatijih biljaka zapadnoeuropske biljne medicine. Koristio se kao ljekovito sredstvo protiv žutice, kuge i nekih lakših oboljenja, primjerice bradavica. U narodnoj medicini primjenjuje se izvana kod raznih oboljenja kože, posjekotina, bradavica i kurjih očiju te iznutra za pojačavanje znojenja, kod neredovitih mjesečnih ciklusa (menstruacija) i bolesti jetre.



Kako izgleda?

Neven je jednogodišnja biljka dlakave i razgranate stabljike. Raste u visinu od 30 do 60 cm. Listovi su raspoređeni naizmjenično i dlakavi su. Cvjetovi su žuto-narančaste boje, promjera 2 do 5 cm. Cvate od lipnja do rujna, odnosno do prvih mrazova.



Gdje ga možemo pronaći?

Za neven se smatra da je mediteranska biljka, ali rasprostranjena je i po cijeloj Europi. Raste i uzgaja se u vrtovima, a može se naći i "divlji" uz puteve i plotove.



Kada se bere?

Cvjetovi nevena skupljaju se tijekom lipnja, srpnja i kolovoza.



Zašto je ljekovit?

Zahvaljujući bogatom sadržaju flavonoida, karotinoida, saponina, polisaharida i eteričnih ulja cvjetovi nevena iznimno su ljekoviti i smatraju se gotovo univerzalnim sredstvom za rješavanje kožnih problema.



Koji se dijelovi koriste u ljekovite svrhe?

Cvjetovi se skupljaju i suše na propuhu u tankom sloju na temperaturi do 35Ľ C.



Kako djeluje i kada se primjenjuje?

Danas se neven može naći u mnogim gotovim proizvodima. Oblozi, ulja, kreme pa čak i svježa biljka važnu primjenu imaju u dermatologiji kod oštećene i iritirane kože, opeklina i bradavica. Neven djeluje protuupalno, antiseptički i pomaže zacjeljivanje rana. Kod unutarnje primjene djeluje blago protiv grčeva i protuupalno.



Ima li nuspojava, kontraindikacija i/ili interakcija?

Nisu poznate.



Kako se priprema čaj od nevena i zašto se koristi?

Jedan do dva cvijeta nevena prelije se u čaši vrelom vodom. Preporučuje se piti dvije, tri čaše dnevno, a može se eventualno zasladiti medom. Čaj se koristi za regulaciju mjesečnice i ublažavanje menstrualnih tegoba. Pije se tjedan dana prije očekivanog početka mjesečnice i nastavlja se piti tijekom cijele mjesečnice.



Ako niste znali...

Neven je poznat i kao ukrasna biljka. Cvjetovi se otvaraju ujutro prilikom izlaska sunca, tijekom dana zrače ljepotom, a nakon zalaska sunca lagano se zatvaraju. Nevenovi cvjetovi koriste se i kao prirodna boja u prehrambenoj industriji

slika
Zecovi.Net
Zecovi.Net webmaster
 
Postovi: 199
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 19:04 pm



Natrag na Prva pomoć




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan