KASTRACIJA/STERILIZACIJA KUNIĆA

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

PostPostao/la pudding » čet srp 09, 2009 14:34 pm

drži ih obavezno odvojeno da ne bude beba.. to se ne da nadgledat..najbolje bi bilo u 8 mj obavit kastraciju...
24god.
Avatar
pudding
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3095
Pridružen/a: ned ožu 22, 2009 15:19 pm
Lokacija: Dubrovnik

PostPostao/la Gaia » sub lis 03, 2009 9:40 am

Pozdrav svima...

Ovo je moj prvi post za sada i na žalost javljam se iz čistog očaja...

Naime...


Ja i cimerka smo si prije 5-6 mjeseci uzele dvije zečice (kada smo ih dobile bile su stare negdje oko mjesec i pol dana), sada im je već preko 6 mjeseci. Cure su sestirice i iz istog su legla tj. imaju istu majku ali različite očeve. Naime, moja je neka vrst lavlje grive, a cimerkina je obični patuljasti kunić ovnaš (ako sam dobro procijenila :blush: ).

Prva 3-4 mjeseca je bilo sve doista perfektno. Uzele smo im istinski ogroman kavez tako da imaju dovoljno mjesta i kada odrastu. S obzirom da sam ja već od prije imala iskustava sa odgojem mini kunića, njihov odgoj je bio doista fluidan i pperfektan. Već nakon samo tjedan dana su naučile na WC i piškiti i kakati i do nedavno kada su i počeli naši problemi sa njima, kavez je uvijek bio istinski čist. Nakon 2-3 tjedna konstantnog boravka u kavezu smo ih počeli i polako puštati van po stanu, što je također prošlo manje više perfektno. Nikada se ni jedna nije pokakala ili piškila van kaveza; ako bi osjetile potrebu u nekom trenu samo bi ko lude šmugnule u kavez, skoknule u WC, a onda fino opet van iz kaveza i nastavile trčkarati po stanu, igrati se, istraživajući ili naprosto odmrale onak izvaljene potrbuške na sred sobe.

Malo je bilo problema jedino sa cimerkinom zekicom jer ju se nikako nije moglo odvići od griženja bilo čega papirnog, plastičnog ili gumenog, tako da i dan danas kada ih puštamo moramo sve kablove posklanjati.

Ono što mi je još jako čudno (čitajući razne priče tu na forumu, nigdje nisam naišla na slučaj kao naš) je da ni jedna od njih još uvijeke nikada nije zauzela permanentnu dominantnu ulogu, nego su se u tome izmjenjivale. Neko vrijeme bi se činilo da jedna ima riječ, a onda bi se to iznenada promijenilo i nastupio bi određeni period kada se ova druga koja je prije bila (na izgled) dominantna, pokoravala ovoj prije submisivnoj. I tako naizmjenično.

I onda je došao 5 mjesec njihove starosti kada su počeli nastajati problemi. Naime sve se pojavilo praktički u jednom danu. Kao sinkronizirane obje su isti dan postale netipično žive, počele se agresivno loviti po kavezu ili kada su bile van njega. Jedna bi se podvlačila pod drugu, pa ak ova "gore" nije obavila "očekivano" ova "dole" bi ju počela natjerivati i gristi za rep, stražnje šapice ili pod guzu. Često su se dešavale i situacije kada bi jedna drugu uspjele savladati tako da bi ova koja je dole morala izdržati tih par sekundica "guslanja" po njoj :)

U svakom slučaju, ni jedna od njih do prije 4 tjedna nisu još uvijek čak ni u toj navali hormona (očito nam je bilo da su spolno dozrele i da se tjeraju) zauzele permananetnu dominantnu ulogu. Naime prije mjesec dana stvari su se istiski pogoršale, a prethodni tjedan je bio istinska noćna mora. Prva dva tjedna prošlog mjeseca dominantnu ulogu je imala cimerkina zečica i stalno je natjerivala ovu moju. Što je najjgore najčešće bi to radile noću kada su u kavezu i budile bi cijelu kuću od tog silnog lupanja i udaranja, piljevina iz WC-a skupa sa hranom bi bila razasuta svuda po kavezu i van nega (što je najgore od kako su se počele tjerati urin im ima užasno jak vonj, i nekada zbog toga znamo biti u istinskom očaju), više uopće nisu uredne glede uriniranja i kakanja u wc, a zadnji tjedan se počelo dešavati da puštaju kakce i kada su van kaveza.

Prije dva tjedna je stanje postalo istinski neizdržljivo, jer onda mojoj odjednom pukao film i onda je ona zauzela dominantnu ulogu nad cimerkinom i daleko je agresivnija u tim svojim lovicama. Naganja ju do besvijesti, gricka ju stalno ispod repa, deleko je frekventnija u natjerivanjima nego što je to sa njom bila cimerkina, stalno ju zaskače i sve se po noći toliko trese da već danima nemamo miran san, a čak ih nekada i moramo rastaviti jer ih uopće nije briga čak i kada stojimo kraj kaveza pokušavamo ih zaplašiti da prestanu.

Ono što je najčudnije u svemu tome jeste da se nakon svake te agresivne epizode samo odjednom smire, stidnu se jedna uz drugu i onda se počnu maziti, milovati, zaspu jedna na drugoj, ližu se i slično. također su dosta promijenila i karakter u smislu da se više nikako ne daju uzeti u ruke, ne daju se maziti i kada god im se približimo rukama užasno počnu režati i frktati, te nas napadaju i grebu... :ljut:

Što nam je činiti? Da li bi u obzir trebale uzeti kastraciju? Još nikada se nisu istinski pokrvile, mada opet tko zna...? Isto tako čini nam se da se obje pate jer je očito da ih taj nagon za parenjem izgriza. Htjele bismo se također konačno malo naspavati, rješiti se tog užasnog vonja urina (WC već 2 mjeseca čistimo po 5-6 puta dnevno, jer je u suprotnom neizdrživo) i naprosto sve četiti malo predahnuti :lud:

Any thoughts?
(*PS: pardon na ovako dugom postu, ali naprosto sam osjetila potrebu malo tog očaja pusiti iz sebe :wub:)

Inače ovo su naše cure :)

slika slika
Gaia
Kunić
Kunić
 
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lis 03, 2009 8:49 am

PostPostao/la renata » sub lis 03, 2009 10:22 am

Sterilizacija obje riješila bi problem svima u kući.
renata
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1741
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 9:48 am
Lokacija: zagreb

PostPostao/la zeko Simba » sub lis 03, 2009 11:50 am

Divne su cure. Sterilizacija obje i to istovremeno bi po meni bilo najbolje rješenje. Hormoni, pubetrtet...... Sve se to može smiriti, ali i dovesti do svađe nakon koje se više neće pomiriti, zato bi ja sterilizirala obje
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

PostPostao/la pudding » sub lis 03, 2009 13:07 pm

za pocetak dobrodošla.
prekrasne su vam cure..jedna je lavljoglavi patuljasti,druga obični patuljasti..nije ovnoliki(oni imaju uhice dole :) )
i ja imam 2 seke,koje su odrasle skupa i imaju iste roditelje..
jedna je uvijek bila dominantna,druga je popuštala..moje su se počele tjerat sa 3 mj,a stalno sa 5..a tek sad sa 8 sam ih sterilizirala(prije par dana)..
sterilizacija je definitivno preporučena jer konstantna navala jakih hormona za zeke je muka kad nemaju leglo nikad.. osim toga velika je vjerojatnost od raka maternice kod nesteriliziranih cura tako da je to i najveci razlog za takvu operaciju..
i naravno prestanak zapisavanja,agresivnosti i moguci prestanak naskakivanja..
nakon sterilizacije treba proc 2 tjedna do 2 mj(individualno) dok se skroz ne ''ociste'' od hormona,tako da se ne ocekiva odma da se smire..
jos jedna stvar..
nakon sterilizacije zeki mjenjaju mirisi,a po mirisu se prepoznaju,tako da je moguce da se nece na prvu prihvatit (ko npr moje)pa je opet ova dominantna napadala ovu drugu..tako da ces ih morat provest kroz proces upoznavanja(dosta toga pise na forumu)ali isto ce se one vec dovoljno skompat zbog toga sto ce oporavak prolazit skupa pa ce to bit dosta veliki dio posla...
nekim zekama novi miris ne smeta,odma se zblize..ali cisto da znas :)
24god.
Avatar
pudding
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3095
Pridružen/a: ned ožu 22, 2009 15:19 pm
Lokacija: Dubrovnik

PostPostao/la Gaia » sub lis 03, 2009 13:19 pm

E da, bravo, obični patuljasti je druga. Ovnoliki je bila moja prethodna zečica, imala je spuštene uhe kako kažeš :)

Hm... ma ja se iskreno nadam da će sterilizacija riješiti stvar, jer nam je svima ovo veliki problem, a najviše nas brinu one, jer nekada nam se čini kao da hoće izaći iz kože, toliko se uznemire... Dok nisu počeli hormoni kolati baš si bile mile i pitome, sa njima se baš moglo raditi. Istina nikada nisu voljele da ih se nešto previše nosaka po rukama, ali to mi je sasvim ok. Čim bi mi legle na pod, odmah bi one dotrčale do nas, njušile i skakutale po nama :)

Hm... čeka nas ozbiljan posao onda :) Budem javila kako je prošlo čim obavimo kastraciju.

Mnogo hvala na svim savjetima :)
Gaia
Kunić
Kunić
 
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lis 03, 2009 8:49 am

PostPostao/la pudding » sub lis 03, 2009 13:22 pm

ma rješit će se problem sigurno,samo ne isti čas nakon operacije..čisto da znaš ,da se ne iznenadiš :)
hehe,imate očito iste seke ko moje dvije.. u ruke ni za živu glavu,a na podu najumiljatije hehe
super,javite
24god.
Avatar
pudding
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3095
Pridružen/a: ned ožu 22, 2009 15:19 pm
Lokacija: Dubrovnik

PostPostao/la Gaia » sub stu 21, 2009 21:31 pm

Evo mene opet nakon nekog vremena... Pisala sam mrvicu u dijelu za prehranu, ali ovdje je temi ipak mjesto...

Naime kako se sjećate imala sa problema sa tjeranjem moje i cimerkine zečice. Odlučile smo se za kastraciju na kraju ali onda dok nismo odlučile spovesti to u djelo slučajno smo dobile još jedan kavez i rastavile ih. I situacija se drastično poboljšala. Obje su se vidno smirile i napokon smo se doma mogli naspavati :)

Međutim bez obzira što smo ih rastavile moju kao da još uvijek trzaju hormoni, čini se jako napata, agresivna je kada joj želim prići ili staviti hranu i ono što mi najviše smeta pravi užasan nered od kaveza, ima užasno jak nagon za kopanjem tako da non stop izbacuje piljevinu iz wc i taj wc u ovoj fazinaprosto badava ima (iako redovito i samo u njega mokri i kaka i kada nema piljevine)... U svakom slučaju nju sam se odlučila čim prije kastrirati.

Novost je i to da sam danas kupila još jednog ovnolikog kunića, za kojega su mi u pet shopu rekli da je mužijak. Inače užasno je bio sladak, naišla sam na boju koju godinama tražim, a nikako nisam imala sreće naći i odmah sam ga uzela.

Kupila sam ga i zato jer za koji mjesec selim i cure ćemo rastaviiti i znam da je dobro da kunci nisu sami, a i čitala sam ovdje da se različiti spolovi bolje razumiju nego isti. U svakom slučaju kastrirala bih i muzijaka jer nemam uvjeta za potomstvo...

I sada prije koji sat mi je palo na pamet da ipak sama provjerim spol (kada sam ga već donjela doma) i umalo se nisam onesvjestila. Naime dečko je zapravo curica...

I što sada da radim? Bio je još jedan ovnoliki ostao, koji je star oko 4 mjeseca (ova nova curica je oko 2,5), koji mi nije tako lijepi kao ova malena (potpuno je bijel sa plavim očima iako je onak simpa i čini se dosta pitom, pa bih ga uzela ako je doista dečkić). Nazvala sam sada shop rekla im za problem i pitala da li mogu zamjeniti za toga dečka i rekli su da mogu.

Što mislite? Da li da zamjenim za tog mužijaka ili da ostavim curicu. Da lli će se kasnije slagati, jer nisu iz istog legla? Moja je lavlja griva, a ovi su ovnoliki... Da li je taj dečko od 4,5 već prestar za dresuru (wc i sl.)?

Ufff :lud:
Gaia
Kunić
Kunić
 
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lis 03, 2009 8:49 am

Re: ČINJENICE O PITANJU KASTRACIJE/STERILIZACIJE

PostPostao/la Zeko_Jurica » ned stu 22, 2009 12:16 pm

Zamjeni curu za dečka. Od puberteta pa na dalje, imat ćeš problema sa dvije cure.
Nema veze što je ovaj dečko malo stariji, može biti čak i prednost - brže uče kada nisu više male bebe :)
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: ČINJENICE O PITANJU KASTRACIJE/STERILIZACIJE

PostPostao/la Lady Stardust » ned stu 22, 2009 16:05 pm

Ali provjeri spol u ducanu :wink:
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

Re: ČINJENICE O PITANJU KASTRACIJE/STERILIZACIJE

PostPostao/la Gaia » ned stu 22, 2009 20:51 pm

Lady Stardust je napisao/la:Ali provjeri spol u ducanu :wink:

Ovaj put obavezno! :)

Idem baš sutra da ih zamjenim. Ostaje mi još sljedeća nedoumica. Koliko vrsta mini kunca utiče na harmoničan suživot dvoje? Npr. moja je lavlja griva, taj drugi za kojeg idem zamjeniti je ovnoliki. Navodno imaju još jednog mužijačića koji je običan patuljasti...

Ima li to veze? Na um mi je pala i suluda misao da dozvolim jedan okot, pa da onda i svoju ženskicu i tog mužijaka kastriram... Netko je tu napisao da bi ovnačevi geni ipšak mogli biti kobni za moju zečicu s obzriom da su ovnači nešto veći, ali ovaj tip u pet shopu me uvjerava da se gentika izmješa, uradi svoje, priroda se prilagodi i da ne trebam brinuti... da je i on sam križao različite vrste mini kunića i nije imao nikakvih problema...

Ima tko kakva iskustva ili spoznaje glede i ove problematike?
Gaia
Kunić
Kunić
 
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lis 03, 2009 8:49 am

Re: ČINJENICE O PITANJU KASTRACIJE/STERILIZACIJE

PostPostao/la jolanda » ned stu 22, 2009 20:57 pm

ja sam pisala.
za druzhenje ne utiche nishta njihova vrsta ni godine.
imash na forumu bash u ovom delu o tome da je bilo sluchajeva da je zechica jedva ostala zhiva, josh plus i ako prezhivi malce ce uvek imati problema.
i to da li si spremna za bebe, da li imash kome udomiti, imati bebe je neshto divno, ali nije nimalo jednostavno, iz iskustva govorim.
ne pariti ovnolike i zecheve sa podignutim ushima, prochitaj bash u ovom delu o svemu tome.
2o god.
jolanda
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2929
Pridružen/a: pet kol 08, 2008 1:46 am
Lokacija: Beograd, Kikinda

Re: ČINJENICE O PITANJU KASTRACIJE/STERILIZACIJE

PostPostao/la Kunić Leopold » ned stu 22, 2009 20:58 pm

Gaia je napisao/la:...
Netko je tu napisao da bi ovnačevi geni ipšak mogli biti kobni za moju zečicu s obzriom da su ovnači nešto veći, ali ovaj tip u pet shopu me uvjerava da se gentika izmješa, uradi svoje, priroda se prilagodi i da ne trebam brinuti... da je i on sam križao različite vrste mini kunića i nije imao nikakvih problema...
...

Bolje je ne miješati ovnolike i ove s ušima gore, ja bi rađe vjerovao ljudima koji preko 10 godina uzgajaju umjesto liku koji nije u stanju ni spol zeca odrediti :wink:
Ponavljam, može doći do problema sa zubima i bebe mogu biti prevelike (jer su ovnoliki ipak nešto veći od ovih s ušima gore).
Kunić Leopold
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1678
Pridružen/a: čet stu 20, 2008 18:40 pm
Lokacija: VG

Re: ČINJENICE O PITANJU KASTRACIJE/STERILIZACIJE

PostPostao/la jolanda » ned stu 22, 2009 21:00 pm

2o god.
jolanda
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2929
Pridružen/a: pet kol 08, 2008 1:46 am
Lokacija: Beograd, Kikinda

Re: ČINJENICE O PITANJU KASTRACIJE/STERILIZACIJE

PostPostao/la Gaia » ned stu 22, 2009 21:12 pm

jolanda je napisao/la:http://zecovi.net/forum/viewtopic.php?f=17&t=2370

evo ti primer


ma joj, baš loše :sad:

a onda niš... uzeti ću toga dečkića i kastrirati ga kada dođe vrijeme za to....

ianeče, može mi tko malo reći o tome kakvi su zeke mužijaci kao ljubimci? :) ja sam uvijek imala cure i nikada nisam imala velikih problema osim toga kada uđu u doba tjeranja, ali me zanima da li postoje te neke specifične razlike u ponašanju među spolovima, koliko to ovisi od pasmine i da li se varam ako kažem da mi se čini da su ovnoliki nešto lakši za pripitomiti i mazniji od onih sa dignutim ušima tj. da su ovi drugi nekako samostalniji i sami sebi potpuno dovoljni?
Gaia
Kunić
Kunić
 
Postovi: 17
Pridružen/a: sub lis 03, 2009 8:49 am

PrethodnaSljedeća


Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan
cron