Pitanjaaa

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

Pitanjaaa

PostPostao/la cupili » pon sij 17, 2011 15:56 pm

Ja imam mužjaka lavoglavog kunića Čupka,on puni svoju prvu godinu dana 10.02.2010.Moji susjedi dobili su lavoglavog kunića ženku staru 7-8mj. Oni bi ju htjeli pariti sa Čupkom. Ja baš i nisam sigurna dali je to dobra ideja :zeko10: Čupko je ovih dana u tom vremenu kad naskače i sve zapišava...
1.Što vi misliti dali je bolje da ga parimo ili ne?
2.Nakon parenja kad ih odvojimo hoće li Čupko patiti za ženkom(čitala sam da nakon odlaska partnera neke životinje uginu od tuge,a ja ne želim riskirati)On mi je jedini zeko...
3.Koliko dugo ženka nosi mladunce?
Avatar
cupili
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 553
Pridružen/a: sub pro 18, 2010 12:50 pm
Lokacija: Osijek

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la sanjita » pon sij 17, 2011 16:02 pm

A zasto bi ga parili? nije to samo tako...kamo cete sa bebama? ima vec dovoljno napustenih zekana vani ne treba raditi nove bebe....ima jedan dobar clanak o tome i parenju bez ikakvog smisla tu na forumu....pogotovo ako neznas gensko naslijedje svog zekana,mozes te buduce bebe osuditi na stalne posjete veterinaru...nemojte to raditi,barem ti koja si na forumu i koja mozes procitat masu takvih tema zasto ne pariti. Osim toga njegov nagon se nece smirit jednim parenjem....ovo zapisavanje koje spominjes se eventualno moze rijesiti kastracijom a ne parenjem......nemojte raditi nove bebe,nove zivote radi takvih situacija. To je itekako velika odgovornost.
slika
Avatar
sanjita
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3633
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 21:30 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la renata » pon sij 17, 2011 18:39 pm

cupili je napisao/la:1.Što vi misliti dali je bolje da ga parimo ili ne?
2.Nakon parenja kad ih odvojimo hoće li Čupko patiti za ženkom(čitala sam da nakon odlaska partnera neke životinje uginu od tuge,a ja ne želim riskirati)On mi je jedini zeko...
3.Koliko dugo ženka nosi mladunce?


1. totalno svejedno...njemu bu dobro tih par sekundi parenja, a poslije ko da ništa nije bilo
2. malo će patiti, ali ne radi parenja, već radi društva
3. 30-33 dana, ovisno o broju mladih koje nosi
renata
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1741
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 9:48 am
Lokacija: zagreb

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la Zeko_Jurica » pon sij 17, 2011 23:09 pm

Kunićima treba partner/partnerica za stalni život u paru :)
13679 kvadrata zeko livade
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la cupili » sub sij 22, 2011 13:36 pm

Hvala svima...
Avatar
cupili
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 553
Pridružen/a: sub pro 18, 2010 12:50 pm
Lokacija: Osijek

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la marichui » pet vel 04, 2011 20:44 pm

I ja imam jedno pitanje pa se nadam da će mi netko odgovorit :blink:
čitala sam po forumu da se kunići trebaju pariti prije godinu dana
znaći li to da se kunići pare sa nekih 6,7,8,9..mj a poslije godinu dana nesmiju :zeko10:
nekako mi se ti mjeseci ćine premladi da kunić nosi mlade i nije mi jasno zašto nesmije poslije godinu dana :zeko10:
Voljela bi da mi neko objasni jer stvarno neznam :lud:
slika
KAJ TE MUČI NJOFRA
Avatar
marichui
Kunić
Kunić
 
Postovi: 13
Pridružen/a: ned lis 24, 2010 9:39 am
Lokacija: Makarska,Croatia

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la sanjita » pet vel 04, 2011 21:31 pm

Ne smiju nakon godinu dana jer im kosti zdjelice pocinju srastati i porod je onda rizican....imaa na forumu takav slucaj gdje je kunica jedva prezivjela a mrtvo mlado je izvadjeno carskim rezom i zato se to ne preporucuje.
slika
Avatar
sanjita
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3633
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 21:30 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la marichui » pet vel 04, 2011 21:40 pm

hvala
ali kako nisu premladi za podmladak sa tek nekoliko mjeseci ? :zeko10: :lud:
slika
KAJ TE MUČI NJOFRA
Avatar
marichui
Kunić
Kunić
 
Postovi: 13
Pridružen/a: ned lis 24, 2010 9:39 am
Lokacija: Makarska,Croatia

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la sanjita » pet vel 04, 2011 22:10 pm

Evo citat sa foruma:

"U ženki koje prvo leglo imaju u starosti preko 10 mjeseci starosti u pravilu smrtnost iznosi 75%. Naime, zbog potpunog sraštavanja simfize zdjelice, plodovi ne mogu lagano proći porođajni kanal, budu ugnječeni i uginu."

Zenke postanu zrele za parenje sa 4, 5 mjeseci,nije rano bas zbog ovakvih problema koji se mogu stvoriti u kasnijoj dobi.Kad pogledas prosjecni zivotni vijek kunica,nije rano.
slika
Avatar
sanjita
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3633
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 21:30 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la renata » sub vel 05, 2011 6:52 am

S obzirom da kunići spolno sazrijevaju već od trećeg mjeseca života, a sa navršenih 6 mjeseci su potpuno razvijeni i odrasli, parenje u 7.-om mjesecu života nije prerano (iako je moja praksa: nikada prije navršenih 8 mjeseci). Kaj se prvog parenja ŽENKI tiče, NIKADA ne parite nakon godine dana - jer od njih 5 preživi 1.
renata
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1741
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 9:48 am
Lokacija: zagreb

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la marichui » sub vel 05, 2011 10:02 am

pročitala sam na forumu da prvo leglo moraju imati prije 10 mj a onda se mogu pariti i poslije godinu dana :zekoo10:
slika
KAJ TE MUČI NJOFRA
Avatar
marichui
Kunić
Kunić
 
Postovi: 13
Pridružen/a: ned lis 24, 2010 9:39 am
Lokacija: Makarska,Croatia

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la sanjita » sub vel 05, 2011 10:03 am

Gdje si to procitala tocno? A zelis pariti svoju kunicu ili?
slika
Avatar
sanjita
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3633
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 21:30 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la marichui » sub vel 05, 2011 21:28 pm

evo linka piše dolje na 2. pitanju = zašto ne pariti kuniće
evo linka: viewtopic.php?f=17&t=619
evo šta piše:
No to nije ni približno sve. Ženka treba biti u određenoj dobi starosti. Premlade ženke koje još nisu se potpuno razvile (ispod 6. mjeseci) ne bi trebale biti stavljane u kontakt sa zrelim mužjakom. Osim toga postoji i gornja granica, ako ženka nije imala prvi okot do godine dana starosti, kosti zdjelice srastu. Ako u takvom stanju ostane skotna dolazi do teških komplikacija tijekom poroda i velika je šansa da uginu i majka i leglo.

ako je to pogrešno ,recite
ja još ni nemam kunca ali bih ga jako željela pa zato pitam želim naučiti mnogo o njima da vidim hoću li ga nabaviti, a ako ga nabavim ,uzela bi ženku pa bi možda i imala leglo .
ako je ono gore sa linka krivo recite jer imate iskustva a mene zanima.
slika
KAJ TE MUČI NJOFRA
Avatar
marichui
Kunić
Kunić
 
Postovi: 13
Pridružen/a: ned lis 24, 2010 9:39 am
Lokacija: Makarska,Croatia

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la Zeko_Jurica » ned vel 06, 2011 0:17 am

To je točno što si navela.
E sad, jedino se treba zapitati zašto želim da kunica ima mlade?
Za pretpostaviti je, da ću eventualne bebe voljeti jednako kao i njihove roditelje. Da li ću onda i njima željeti da iz istog razloga jednog dana imaju mlade?
Ako ih sve jednako volim, bit će mi teško ovu ili onu bebu dati nekome. A i gdje ću pronaći ljude koji će se ze te životinjice s jednakom ljubavi brinuti kao što se i ja brinem?
Eto.. malo za razmišljanje :)
13679 kvadrata zeko livade
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Pitanjaaa

PostPostao/la Fiffy » ned vel 06, 2011 0:39 am

ja mislim da ce se doticna predomisliti kad uzme kunica...brinuti se za njih nije "macji" kasalj...nisu to ribice da ih nahranis i dovidjenja..potrebno je puno uciti i truditi se...ja imam jednog pa mi nekad pravi probleme, no sve su to slatke muke...osim toga, ako ga zavoli kao sto sam ja svoga, nema sanse da se odvoji od buducih beba, tako da tu samo nastaje dodatan problem...moj savjet je da ne naglis, procitaj forum, uzmi vremena da razmislis, uzmi kunica, budi razumna, prihvati stvari onakve kakve jesu i sve ce se posloziti samo od sebe :)
Dogs have owners, cats have staff....bunnies have slaves :D
22 :rolleyes:
Avatar
Fiffy
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1286
Pridružen/a: sri ruj 01, 2010 18:40 pm
Lokacija: Cazin-Sarajevo, BiH

Sljedeća


Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan