LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la Lady Stardust » uto svi 11, 2010 10:02 am

Ovdje mozete nastaviti diskusiju koja je zapocela u Udomljavanju.

Problematika udomljavanja beba mora se rijesiti, casa koja se prelila na zadnjem leglu ovnolikih bila je samo kulminacija zaredanih brljotina (planiranih i neplaniranih) koje su se u zadnje vrijeme pojavljivale u Udomljavanjima.

U zadnjih par mjeseci imali smo tri legla s preko 18 beba od iste vlasnice (!?!?!?), imali smo jos toga (izvucem sve kad cu imati vremena) a cijelo to vrijeme stariji kunici koji stvarno nemaju kuda vise u oglasima mjesecima.

NITI JEDNO PLANIRANO LEGLO korisnika foruma NIJE zavrsilo u Udomljavanjima - ljudi su svjesno donjeli odluku da pare kunice (i nitko im nema za to pravo prigovarati) su isto tako SAMI rijesili ''problem''. Nitko na Forumu nije pario namjerno i onda zakeljio cijelo leglo u Udomljavanja. Naravno da se moze dogoditi u takvim situacijama da se vecina udomi trudom vlasnika, i onda ostane jedan koji zavrsi u oglasima - to ovdje nije predmet diskusije.

Svi znamo da u vecini situacija ljudi, pogotovo novi vlasnici, uzmu bebe dok jadnici kao Moris, Bijeka zekica, pa i seke iz Osijeka pa i Kiki i Gumi nitko ni ne pogleda!

Ako ovako nastavimo postati cemo ''Njuskalo'' za bebe dok ce stariji kunici, koji stvarno trebaju dom, trunuti u Udomljavanjima i u sklonistu koje ce na taj nacin brzo premasiti kapacitete!

Sta napraviti?!?

Molila bi sto vise clanova foruma da iznesu ovdje svoje misljenje o ovoj temi i moguce rjesenje problema :)
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la Lady Stardust » uto svi 11, 2010 12:43 pm

25 puta ne pregledana ova tema i nitko nema nista za reci?????
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la pudding » uto svi 11, 2010 12:54 pm

Vjerojatno svak ima nešto za reč,a to iziskiva dugo vremena da se sve napiše... hehe

moje mišljenje ukratko-oni koji planiraju bebe trebali bi planirati i udomitelje...eventualno preko foruma udomiti one bebe za koje stvarno nisu mogli naći dom...ali na način da to nije neko hitno udomljavanje,budući da se sami trebaju nosit s tim što su planirali nešto za što vrlo vjerojatno nisu ni bili spremni..

neplanirane bebe-isto tako,kad su već neplanirane,barem probat nać udomitelje van foruma u periodu dok se još nisu rodile, i do starosti od 2 mj... tek onda nać dom za bebe kojima nisu uspjeli osigurat dom..ali opet isto-da nije hitno udomljavanje,već da budu u njihovom domu sve dok se ne nađe netko- ugl.nikako da azil služi za takve kuniće.

Također,malo postrožit uvjete udomljavanja preko foruma što se beba tiče jer se ljudi oslanjaju na činjenicu da će ih preko foruma udomit...možda se tako smanji broj onih koji planiraju bebe...

A to napravit na način da se još više istaknu uvjeti objavljivanja oglasa, stajalište udruge o udomljavanju beba(planiranih ili ne).
Možda čak ''manipulirat'' udomljavanjem na način da moderatori ističu i promiču oglase sa zekama kojima je dom zbilja jako potreban(izbačeni zeki itd).Mislim,znam da je sve ovo već učinjeno,ali nekako to još više istaknut.. jer nekim ljudima očito nije jasno što i kako..

Pod manipulirat mislim možda da ljudi trebaju ispunit neki obrazac za udomljavanje koji se šalje nekom od moderatora koji odobrava udomljavanje..možda čak i odvojit podteme kao-bebe kunići,hitna udomljavanja ili nešto u tom stilu,ali da pod bebe prolaze samo odabrani...

Znam da nije fino kad nemaju svi sva prava,ali ovo je stvar u kojoj su životi malih životinjica u pitanju, a ljudi danas stvarno svašta rade,tako da,mislim da se neka pravila strožija što se toga tiče ipak trebaju uvesti...ljudi će udrugu shvaćati ozbiljnije,a ne ko njuškalo
24god.
Avatar
pudding
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3095
Pridružen/a: ned ožu 22, 2009 15:19 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la lili.l » uto svi 11, 2010 13:13 pm

meni se cini da tu nema pomoci i da ce uvijek biti takvih situacija bez obzira na sva upozorenja. Potrebna je veca edukacija ljudi, a edukacija je moguca jedino ako to netko stvarno zeli. Kad sam tek udomila Zeka, ja sam isto mislila da je super pariti ga i imati male bebe bar jednom itd ,ali onda sam lijepo sjela i sve procitala i sad znam dosta o cijeloj temi i o zivotu kunica i jednostavno mi to vise ne pada na pamet znajuci kako bi ih tesko bilo udomiti.
Avatar
lili.l
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 300
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 1:31 am
Lokacija: Dubrovnik

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la vini » uto svi 11, 2010 13:35 pm

Lady Stardust je napisao/la:25 puta ne pregledana ova tema i nitko nema nista za reci?????


hehe, na poslu si mogu priuštiti samo brze ulete. :D
Naveče, na miru, doma, biti će......
Avatar
vini
Moderator
Moderator
 
Postovi: 3373
Pridružen/a: pet sij 11, 2008 11:12 am
Lokacija: Rijeka

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la sanjita » uto svi 11, 2010 13:47 pm

Meni samo jedna stvar nije jasna,cemu parenje ako se te bebe proslijede dalje? Ajde jos donekle razumijem ljude koji eto imaju zelju imati i potomke svojih zecica pa ih pare pa si ostave i bebice (jer na kraju krajeva nikoga se nemoze sprijeciti da ima potomke ako zeli)...ali pariti i automatski udomljavati te bebe bez ikakve namjere ostavljanja beba sebi,ne razumijem svrhu,zbilja...to je onda vec valjda vezano za ono za cime su se mnogi povlacili koju su dosli na ideju parenja a to je da bi zenka trebala imati jedno leglo sto je zapravo neistina,sto je onda zapravo vezano uz samu edukaciju....mislim sve na forumu pise,treba se samo uzeti vremena i citati,raspitati kod veterinara strucnih ako se internetu "ne vjeruje"...tako da sam isto za da se daje prednost zecekima koji su zbog "vise sile" ili neke druge situacije koja se nije mogla izbjec,morali biti udomljavani.
slika
Avatar
sanjita
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3633
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 21:30 pm
Lokacija: Zagreb

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la Raul » uto svi 11, 2010 13:56 pm

Mislim samo da nebi smjeli odbijat bebe koje se nude za udomljivanje jer ce ako se ne udome preko nas vjerojatno zavrsit ili kod nekog loseg vlasnika ili kao hrana. A to sta su vlasnici neodgovorni, to je druga stvar. Mislim da nebi bilo ok da bebe pate radi ljudi
:ni:
Avatar
Raul
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1323
Pridružen/a: ned vel 22, 2009 14:25 pm
Lokacija: Rijeka

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la marius » uto svi 11, 2010 14:57 pm

Raul je napisao/la:Mislim samo da nebi smjeli odbijat bebe koje se nude za udomljivanje jer ce ako se ne udome preko nas vjerojatno zavrsit ili kod nekog loseg vlasnika ili kao hrana. A to sta su vlasnici neodgovorni, to je druga stvar. Mislim da nebi bilo ok da bebe pate radi ljudi


Da ali mislim da je upravo to stvar na koju Lady upozorava. Nitko ne želi da bebe ispaštaju ali sklonište će ovako ubrzo izgubiti smisao. Postati će trajni "starački dom" zekanima što mu koliko sam shvatio nije namjena. Ili stalno graditi nova skloništa što opet nema smisla.

Ne znam, vrlo nezgodna situacija.
Avatar
marius
Zečić
Zečić
 
Postovi: 65
Pridružen/a: čet ruj 17, 2009 22:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la Lady Stardust » uto svi 11, 2010 15:04 pm

Pokusavamo pomoci stvarno svima koji trebaju pomoc ali to je jednostavno nemoguce - ne s nasim resursima, financiramo se iz clanarine i povremenih sitnih donacija clanova (i hvala im na tome jer bez toga mozemo zatvoriti vrata), prakticki bez privremenih udomitelja, s ogranicenim mjestima u sklonistu (koje jos ni ne funkcionira, ali bude kroz par tjedana) mislim da smo u totalnoj katastrofi negdje sredinom sedmog mjeseca - jer sjetite se - dampanja i ostavljanja pred godisnji jos nisu pocela. Sigurno ce u udomljavanjima biti bar 10 komada ostavljenih i bacenih, dodajte jos zaostatke bar 2-3 kom, a svi odrasli i svakakvi i onda na to dođe 5-10 prekrasnih beba - ovi jadnici na cekanju nemaju apsolutno nikakve sanse, 10 potencijalnih udomitelja koji bi mozda inace i uzeli u obzir i ove starije je ''potroseno'' - a onda ce stici jos jadnika nakon ljeta....

Mozda je jedna od opcija i odijeliti oglase (biti ce to sve lakse s predajom oglasa kad krenu stranice Udruge)

bebe i to starosti od 7. tjedna (preostale i iz planiranih i iz neplaniranih okota) stavit u dio ''Oglasi''

A starije kunice, izbacene i kunice iz sklonista u ''Udomljavanja i spasavanja''

Al opet - vecini ce bebe iz oglasa biti genijalne, besplatne su (znaci ne moraju dati novce ko u ducanima - tu posredno puse i ducani, a jos cu ih i na vrata isporuciti) i nece im vise biti privlacni ovi iz udomljavanja.

A opet ne mozes ni bebe ostaviti na cjedilu - bez obzira na vlasnike koji ne razmisljaju dalje od svog nosa..... ma ne znam koma!!!
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la vini » uto svi 11, 2010 19:46 pm

Situacija je zaista koma. Sve ipak ostaje na savjesti i odgovornosti pojedinaca. Mnogi odluku o parenju jako olako uzimaju, sa mišlju "pa već ću ih udomiti", a to onda najčešće padne na tuđa leđa (udruge i dobrovoljaca do udomljavanja). Jednostavnu ne shvaćaju da takvu odluku moraju donijeti kao što se donosi svaka ozbiljna odluka u životu; nakon što dobro promisle, informiraju se i uvide što to sve nosi sa sobom. I onda da, ako to i odluče, prihvate i sve posljedice toga; znači držanje beba uz mamu koliko god treba, pronalaženje dobrih udomitelja uz čekanje koliko god treba i tek kao krajnja mogućnost - tražiti pomoć od udruge. Naravno to nosi i svoje financijske izdatke.
Sve se to zna, ali na žalost pojedinci će uvijek raditi po svome, ne shvaćajući što rade ili ih nije niti briga.
Jedino što se može je konstantno naglašavanje posljedica koje takav nepromišljeni tj, promišljeni čin nosi.
Bez obrzira na sve, udruga i pojedinci će uvijek morati "vući", jer moramo biti na raspolaganju. Znamo da nije fer da bebe, zbog loših pojedinaca, loše završe. Nije fer da stariji kunići čame i čekaju. I baš zato moramo pomoći svima. I to je činjenica svima jasna, i uprkos tome na žalost ne povećava odgovornost onih koji su ionako neodgovorni.
Prijedlozi o sortiranju tema na forumu su svakako od pomoći, ali na žalost protiv neodogovornosti nema lijeka.
Vjerujem da će trebati puno ovakvih tekstova, rasprava i sl. da bi se ispravio pokoji pojedinac.
Avatar
vini
Moderator
Moderator
 
Postovi: 3373
Pridružen/a: pet sij 11, 2008 11:12 am
Lokacija: Rijeka

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la *tina* » uto svi 11, 2010 21:16 pm

ja moram pokunjeno priznat da sam i ja bila među onima koji su isključivo htjeli bebe.upravo kako ste rekli.nedovoljno educirani.ja sam bila među njima.ja sam uzela na kraju bebu i najslađa i je na svijetu.ali htjela bih samo se složiti s vama da taj problem postoji jer evo nažalost ja sam bila jedna od tih i znam kako se mišljenje mijenja kad više saznaješ i čitaš.stvarno bi prije nego netko inzistira na bebi trebalo reć da pročita sve.ali svee.dobro kod mene je bio i faktor roditelji ali da sam prije pročitala sve i oni bi vjerojatno drukčije mislili.
*tina*
Zečić
Zečić
 
Postovi: 100
Pridružen/a: sub svi 01, 2010 20:38 pm

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la dollypony » uto svi 11, 2010 22:10 pm

Meni nekako deluje da eto, moozda ti koji imaju zeke i rese ih pariti, ne citaju dovoljno ovde o svemu, vec negde misle da ce mozda i uciniti uslugu nekome tim poklanjanjem kunica.. Tipa da ce ih neko dobiti gratis, pa ce se tako lakse odluciti udomiti jednog. Sad drugo su oni koji znaju da je to problem, pa i pored toga prave potomke koje nemaju uslove drzati.
isto kao i tina, i ja sam kad sam kupovala Milu trazila sto manju bebu, iz neke moje ideje da ce se bolje navici i tako to.. a tada nisam ni krocila na ovaj sajt i nisam znala da je mnogo bolje i po zeku i nas, uzeti ipak one malo starije. Tek posle sam videla da se i ne smeju odvajati pre 8 nedelja od majke. Mislim da je vec velika stvar sto se povecava broj nas zecoljubaca koji posecujemo sajt. Time bar jedan deo, udomi neke od tih starijih zeka.. sad mi pada na pamet da bi mozda ova tema, tj te cinjenice vezane za parenje tj dobijanje malih i posledice istog, trebalo da stoje u nekom delu sajta zecovi, jer je ocito ipak vazna stavka. Ja sam eto sajt citala pre nego sto sam uzela malu.
slika Mila slika
Avatar
dollypony
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 847
Pridružen/a: sri stu 11, 2009 20:37 pm
Lokacija: Subotica.

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la Klio » sri svi 12, 2010 0:12 am

Danas sam procitala temu koju je Ledy postavila, ali vase komentare samo letimicno veceras,imala bih pisati dosta ali stvarno je vec kasno a ja sam se danas propisno naradila tako da moram leci...

REci cu vam nesto samo, dok sam zadnjih par komentara iscitala ovako brzo, palo mi je nesto cisto marketinski na pamet. Nije to ono sto sam u stvari htela komentarisati ali eto moze biti NEKA jos ideja.

Zasto se ne bi oglas gde se dele bebe kunici naplacivao i taj novac isao Udruzi ili odrzavanju i sve sto treba za Zecokucu.

Deluje blesavo i da nije ok, ali recimo svi tu mogu imati koristi: tek kada sam imala Bjankine bebe u kuci shvatila sam KOLIKO JE U STVARI TESKO podici bebe, da budu zdrave i ok, i cena zekana je totalno suludo mala.
A jos obzirom da se tako brzo pare i u velikom broju, mnogi bas zato i ne cene jedan takav mali zivot, gledajuci kroz prizmu materijalnog.

Mislim da se odredivsi neku simbolicnu sumu, udomitelju-kupcu stavi ipak malo na neki suptilan nacin pozornost na to da ima drugih kunica o kojima treba brinuti i daj taj novac ide zato, da mu se u stvari cini usluga sto je dobio kunica tako povoljno, a ne da on cini nekome uslugu sto ga je uzeo. Nemam pojma sada to razraditi mozak mi je napola ukljucen, ali eto reko samo razmislite...Cisto kao ideja. Moze cena biti upola nego one u ducanu, em dobija edukaciju, em mu se moze ponuditi uclanjenje u Udrugu itd.
Jeste da mi nismo komercijana Udruga, a ovo izgleda dosta komercijalno, to je opet nesto eto kazem da se malo razmisli. :zeko10:
slika slika slika
Avatar
Klio
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 4012
Pridružen/a: sri ožu 12, 2008 9:08 am
Lokacija: Beograd

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la zekili » sri svi 12, 2010 10:00 am

sanjita je napisao/la:Meni samo jedna stvar nije jasna,cemu parenje ako se te bebe proslijede dalje? Ajde jos donekle razumijem ljude koji eto imaju zelju imati i potomke svojih zecica pa ih pare pa si ostave i bebice (jer na kraju krajeva nikoga se nemoze sprijeciti da ima potomke ako zeli)...ali pariti i automatski udomljavati te bebe bez ikakve namjere ostavljanja beba sebi,ne razumijem svrhu,zbilja...to je onda vec valjda vezano za ono za cime su se mnogi povlacili koju su dosli na ideju parenja a to je da bi zenka trebala imati jedno leglo sto je zapravo neistina,sto je onda zapravo vezano uz samu edukaciju....mislim sve na forumu pise,treba se samo uzeti vremena i citati,raspitati kod veterinara strucnih ako se internetu "ne vjeruje"...tako da sam isto za da se daje prednost zecekima koji su zbog "vise sile" ili neke druge situacije koja se nije mogla izbjec,morali biti udomljavani.


da ti ja odgovorim na ovo sto ti nije jasno.

ja cu pariti svog cupija i imati cemo bebe no vjerojatno niti jednu bebu necemo sebi ostaviti.
imam mnostvo prijatelja koji zele bas cupijevu bebu. i cekaju taj dan kada ce ju moci dobiti.

da odgovorim i renati na onaj post..sve sam procitala samo nisam stigla odgovoriti. znaci renata ucjena sa letkom je potpuno suvisna, ukoliko ti mislis da letak nije dobar onda ga makni. ako smatras da je dobar, ostavi ga. letak nikako ne moze biti razlog da se ljudi odlucuju na parenje kunica i onda da bebe tu stave sa tri dana starosti i nama uzimaju potencijalne udomitelje. to je nedopustivo.

takoder primjetila sam da si svatko dozvoljava da se svakako razgovora na zecovima. mi jesmo uistinu blagi, ali molim sve prije nego sto napisu post da malo razmisle jer taj isti post ce procitati na stotine ljudi. takoder bezobrazni postovi u kojima se vrijedaju clanovi, moderatori i drugi biti ce izbrisani a korisnici koji ce tako komunicirati najstroze kaznjeni.

i jos odgovor na cijelu situaciju oko udomljavanja. svatko ima pravo postaviti oglas na zecovima i svakome cemo pomoci da udomi kunica -to i jest svrha tog dijela foruma. samo cemo to raditi na pametan nacin kao sto cemo i dati prioritet onima koji su baceni na cestu, koji bi mogli biti baceni na cestu i opcenito se skoncentrirati na hitne situacije. moje misljenje oko stancanja kunica je gotovo identicna onoj o kastraciji. ljudi to cine iz vlastitih potreba. kada bi stali i zapitali se sto njihov kunic zeli (iako nikada ne mozemo u potpunosti biti sigurni) i kada bi stavili svoje zelje i interese postrani i skoncentrirali se na srecu svog ljubimca - svijet bi bio ljepsi. no to nije tako i ljubimca moze imati svatko. i onaj koji bi mozda trebao i onaj koji mozda ne bi. mi smo svi ovdje da se prvenstveno savjetujemo, pomazemo i druzimo te educiramo one kojima je to zaista i potrebno. moderatori su ti koji na svoju ruku, recimo, odlucuju sto je najbolje za ovaj forum, pa smo mi tako zajednicki odlucili imati prioritete - nadam se da ce uskoro svima biti jasno da smo dobro odlucili, stoga molim one koji mogu da nas podrze, oni koji ne mogu neka konstruktivno kritiziraju, no svakako izbjegnimo vrijedanja. u tom cilju mogu samo reci da se je nekada vodila i zustra prepirka (pa i vrijedanja) oko vremena koje beba mora provesti sa majkom - na kraju se ipak i ta prepiska, uvjeravanja i mucenja rekla bih - isplatila :))

to je sto zecovi foruma tice, kada udruga postavi site vjerojatno ce i tamo biti mogucnost postavljanja oglasa, pa ce onda udruga procijeniti sto je najbolje :)
Godine: 68.
Avatar
zekili
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5508
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 21:38 pm
Lokacija: zgb

Re: LEGLA, planirana i neplanirana i udomljavanje na Forumu!!!

PostPostao/la lili.l » sri svi 12, 2010 11:10 am

Raul je napisao/la:Mislim samo da nebi smjeli odbijat bebe koje se nude za udomljivanje jer ce ako se ne udome preko nas vjerojatno zavrsit ili kod nekog loseg vlasnika ili kao hrana. A to sta su vlasnici neodgovorni, to je druga stvar. Mislim da nebi bilo ok da bebe pate radi ljudi

slazem se
Avatar
lili.l
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 300
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 1:31 am
Lokacija: Dubrovnik

Sljedeća


Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan