Parenje, pa udomljavanje

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Zeko_Jurica » sub sij 09, 2010 23:36 pm

Da, da, slatke su te bebe, ali to je ipak jedno prolazno razdoblje... Gledam malo ovaj topic Podmladak, pa onda onaj Udomljavanje - ovdje se veselimo novim bebama, a tamo tugujemo što ih ima toliko nesretnih koji traže novi dom. Možda bi ta dva topika trebalo spojiti u jedan, da bi bolje vidjeli kako sa "slučajnim" ili namjernim parenjem na neki način sami sebi stvaramo posao. Nama forumašima "događaju" se bebe, koje se onda udomljuju opet kod nas forumaša?!

Uz to, dosta tih beba ima upitne genetske kvalitete - kunići sa bilo kakvom manom ne bi se smjeli pariti. Neke od tih mana, kao npr. česti problemi sa čeljusti (zubima) postaju vidljive tek sa dvije godine starosti. Znači prije parenja trebali bi točno znati da ti kunići i njihovi pretci nemaju nikakve mane koje mogu prenijeti na potomke. Što kad se rodi 5 budućih bolesnika - za mene je to mučenje životinja. U biti neznam zašto ovo pišem - to ionako svi, i malo iskusniji članovi foruma znaju - čudim se samo da se unatoč tom našem znanju, bebe i dalje događaju? Zašto?

Predlažem da parenje prepustimo iskusnim uzgajivačima (ja znam dvije na ovom forumu) koji znaju tko, kako i kada se smije pariti, i koji će svoje bebe uzeti natrag, ako se jednog dana vlasnik više neće moći za njih brinuti. A mi ovdje bi trebali čuvati slobodna mjesta za udomljavanje onih kunića koje je netko izbacio na ulicu i kojima je pomoć doista potrebna, a ne da se popunjavamo sa slučajnim bebama.

Eto... svima malo za razmišljanje
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la pudding » sub sij 09, 2010 23:52 pm

definitivno podržavam svaku riječ,ma što...svako slovo napisano :wink:
24god.
Avatar
pudding
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3095
Pridružen/a: ned ožu 22, 2009 15:19 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Megy » sub sij 09, 2010 23:59 pm

ja takoder, nemogu reci da osudujem one koji se odluce na bebe jer bi ih i sama vrlo rado imala (nebrinite necu) ali zasto se igrati uzgajivaca kada to nismo i stvarati nove zivote za koje neznamo kako ce zavrsiti....
Jedno pitanje svima koji planiraju zeko bebe: Jeste li spremni primiti natrag svih (ajmo rec) 8 kunica i o njima dobro skrbiti ako ih udomitelji odluce vratiti?
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom!
17
Toby & Anđa :zeko3:
(\_/)
(='.'=)
(")_(")
Megy
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1853
Pridružen/a: sub ožu 07, 2009 13:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Lady Stardust » ned sij 10, 2010 0:23 am

Potpisujem!

Imam nocne more od prepunih oglasa, od prenosenja oglasa sa svih zivih foruma, cijelog interneta i servisa za prodaju, kupovine zdravih kunica po ducanima pa njihovo udomljavanje, ''planiranih'' okocenih beba koje ce se udomljavati i automatski unistiti sve sanse starijima, drugacijima ili hendikepiranima!

Osjecam se osobno odgovornom da svakog udomim na najbolji nacin iako nisu svi moja ''briga'' a to ide sve teze i teze jer su svi potencijalni udomitelji prepuni. Sve gdje smo moglu ''gurnuti'' drugog kunica ili par, vec jesmo.

Jako je tesko naci udomitelja, sve teze i teze, i za potpuno zdrave kunice a da ne spominjem one s nekim problemima ili potencijalnim problemima, one malo starije, malo vece, drugacije...!

Milica stoji u oglasima vec 6 mjeseci, Moris isto, i jos par njih, trenutno imamo DEVET kunica koji cekaju udomljavanje - kako ce se oni udomiti?
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Megy » ned sij 10, 2010 0:30 am

mali off topic: Mislim da bi se udruga trebala malo vise reklamirati jer je pojam udomljavanja kunića kod nas relativno nov pojam (ja sam npr saznala da to postoji tek kada sam dosla na ovaj forum a tada sam vec odlucila kupiti kunica) i ljudi koji zele kunića i prvi put ga uzimaju jednostavno odu u pet shop i kupe ga jer neznaju za ovu opciju
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom!
17
Toby & Anđa :zeko3:
(\_/)
(='.'=)
(")_(")
Megy
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1853
Pridružen/a: sub ožu 07, 2009 13:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Zeko_Jurica » ned sij 10, 2010 0:36 am

Također sam protiv kupovine kunića u sumnjivim dućanima ili od sumnjivih ljudi, a da bi ih se "spasilo". Jer čim se jednoga spasi, njegovo mjesto će odmah zauzeti novi kandidat, na opću radost isporučitelja takvih kandidata. Prema tome, kupovinom ne smanjujemo brojčano stanje onih koji pate, već samo pomažemo da ih bude još više - i još sve to i financijski potpomažemo.
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Zeko_Jurica » ned sij 10, 2010 0:43 am

Megy je napisao/la:mali off topic: Mislim da bi se udruga trebala malo vise reklamirati jer je pojam udomljavanja kunića kod nas relativno nov pojam (ja sam npr saznala da to postoji tek kada sam dosla na ovaj forum a tada sam vec odlucila kupiti kunica) i ljudi koji zele kunića i prvi put ga uzimaju jednostavno odu u pet shop i kupe ga jer neznaju za ovu opciju

U novom letku smo se osvrnuli na tu tematiku, pa što se na veće područje bude spustio naš letak, to će problem i mogućnost udomljavanja biti poznatija. No, svaki novi prijedlog za više reklame je dobrodošao, ali molim ne u ovom topicu :)
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la dHarma » ned sij 10, 2010 0:49 am

Potpisujem :zekoo7:
Prosto je tuzno koliko starijih i ozbiljno bolesnih zeka ima na udomljavanju, i to ne mislim samo na nas forum nego inace..
Na primer, u nasem pet centru se cuvaju zeke koje imaju zdravstvenih problema da bi se kasnije nekako udomili..
Znaci oni su osudjeni na zivot u skucenom dok se ne nadje neko ko ce ih primiti, a takvih vrlllloo malo ima..
Ljudi ce pre uzeti bebu koja je izlozena nego zeku sa npr. head tiltom od godinu dana...
Koliko god svi mi voleli bebe smatram da bi trebali ovim zekama dati prednost..

If tears could build a stairway, and memories a lane. I'd walk right up to heaven and bring you home again.
Avatar
dHarma
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2257
Pridružen/a: uto ožu 10, 2009 20:56 pm
Lokacija: Beograd

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Megy » ned sij 10, 2010 0:51 am

Zeko_Jurica je napisao/la:Također sam protiv kupovine kunića u sumnjivim dućanima ili od sumnjivih ljudi, a da bi ih se "spasilo". Jer čim se jednoga spasi, njegovo mjesto će odmah zauzeti novi kandidat, na opću radost isporučitelja takvih kandidata. Prema tome, kupovinom ne smanjujemo brojčano stanje onih koji pate, već samo pomažemo da ih bude još više - i još sve to i financijski potpomažemo.


Slažem se.
Takav jedan primjer je korisnik mely_04 (ili tako nekako, iz gornjeg vrapca je) na njuskalu...pratite malo pa cete vidjet koliko cesto ima bebe i s koliko ih mjeseci prodaje (uskprkos mojoj molbi ih prodaje s 2 mjeseca) pa ce vam odmah biti jasnije o cemu prica zeko jurica


Ispricavam se na off topicu od prije ali htjela sam prokomentirati Ono sto je Lady rekla o broju kunića koji trenutno traze dom. Obecajem prijedlozi ce ici u za to predvidjenu temu.
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom!
17
Toby & Anđa :zeko3:
(\_/)
(='.'=)
(")_(")
Megy
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1853
Pridružen/a: sub ožu 07, 2009 13:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la renata » ned sij 10, 2010 0:54 am

Megy, Udruga je jako puno napravila za kuniće od dana svoga postojanja...a i reklamiranje pomalo kreće, a kud ćeš bolje nego po pet shopovima? Danas nekoliko pet shopova dijeli letke Udruge zecovi, na kojima lijepo piše da osim kupovine, postoji opcija Udomljavanje...i osobno mislim da pet shop tada nije u "pušioni", kupac mu ostaje jer bilo da kupi ili udomi ljubimca - hranu i opremu mu treba kupovati dugi niz godina...

Zeko Jurica, moram se zaista složiti i debelo potpisati tvoj zadnji post...npr. kunić kojega ste kao Udruga spasili iz Mandija, bio je iz mog uzgoja (onaj sivi ovnoliki), kao i ovaj neki dan kupljen od strane korisnice foruma (patuljasti lisičasti) i namjerno nisam i ne mijenjam kuniće koji "kakti prerastu", jer želim ljudima dokazati da "manji nije slađi" i moram vam reći da taktika "pali". Iako ste glede ovnolikog intervenirali i nije mi bilo drago, u stvari je, ali ste mi zeznuli naum.
Iako, uzgajivači se ne slažu sa mnom, jer kakti "štopam samu sebe i druge uzgajivače" jer manje prodam, no kako se bavim kvalitetom, a ne kvantitetom meni ta činjenica ne igra ulogu. Bitno mi je da je zecu dobro, da je zdrav i zbrinut, da se o njemu dobro brinu do odlaska u novi dom, da ima čisto, hrane, vode i da ga ponekad pomaze.

Baš sam namjeravala ovih dana napisati nešto o tome, reći vam svoja razmišljanja i apelirati da poradimo više na edukaciji potencijalnih kupaca, ne samo o preranom odvajanju,koje je eto, ipak svedeno na neku normalu, koliko-toliko...već i na edukaciju o tome, koliko je zapravo sigurnije kupiti/udomiti stasatog zekana...naglasiti koji se sve problemi izbjegavaju nabavkom većih beba i odraslih kunća.
renata
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1741
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 9:48 am
Lokacija: zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la jolanda » ned sij 10, 2010 0:57 am

iako sam ja imala bebe, slazhem se sa ovim...

treba to prepustiti ljudima koji su struchni u tome jer je meni pola zhivota otishlo oko brige...

secam se tada kad sam ja imala beba da su se svi chudili jer bash davno nismo imali bebe na forumu i nije bilo ovoliko udomljavanja...a sve postaje sve gore...tako da ja nikada vishe u zhivotu ne bih imala bebe vishe...

takodje sam za to da se kunici uzimaju od proverenih osoba(mislim na uzgajivache)..
2o god.
jolanda
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2929
Pridružen/a: pet kol 08, 2008 1:46 am
Lokacija: Beograd, Kikinda

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Lilo » ned sij 10, 2010 1:42 am

podržavam mišljenje jurice ,lady i renate jer ovih dana mi glava puca od muke kolik nam je oglasnik pun....prepun! razmislimo svi malo o tome....o bebama bez doma i kupovinom kunića da bi se spasili! podržavam renatu u naumu da se prodaju čim veći kunići pa ćak i odrasli! i čvrsto vjerujem da kupovinom pa onda udomljavanjem ne činimo ništa pozitivno! ok,ako će netko kupiti zeku koji je u lošim uvijetima....ali onda ga taj neka i zadrži! ok ,ako će netko pariti svoju ženku....al onda neka ne udomljava bebe već kad su rođene ,neka prije nađe udomitelje da vidi ima li parenje uopće bilo kakvog smisla! i naravno neka svaki koji sudjeluje u donošenju na svijet novih života bude spreman da će svi ti maleni možda zauvijek ostati kod njega ili u budućnosti ostati bez doma pa će ih trebati prigrliti nazad....razmislimo....pari se sve i svašta,majke nemaju uvijete za okot,nerma osnovn opreme,kotilice i sl. a najbitnije ....nema znanja! jasno da smo Renata i ja tu svakom kome treba od pomoći....ali treba shvatiti....ona i ja ČEMO SVE SVOJE BEBE AKO TREBA ZADRŽATI,PRIHVATITI NAZAD I PRAVILNO ZBRINUTI .....hoće li to svi drugi ućiniti....?hoćete li im sve pružiti,imate li ih gdje držati....cijelo leglo i majka? možete li ih sve uzdržavati ,po potrebi financirati kastracije i setrilizacije....vetrinara....???...nadalje ,što se tiće udruge koja postoji vrlo kratko mislim da se dovoljno reklamiramo s obzirom na financije i mogućnsti....o ostalome što je udruga postigla netreba ni prićati!.....
Voditeljica :"zeco-kuće"!Dežurna svađalica!!!Kućevlasnica! ovnoliki-rex
Avatar
Lilo
Voditeljica zeco-kuće
 
Postovi: 3373
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 14:31 pm
Lokacija: Ivanić-Grad

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Klio » ned sij 10, 2010 11:06 am

Slazem se i sa Juricom i sa Lilo,Renatom... da gajenje beba je jaaaaaako tezak i odgovoran posao ako neko zeli da te bebe imaju sretnu i zdravu buducnost. Znate svi da sam sticajem okolnosti imala kod sebe dve bebe, i uh, uzasno je bilo sve oko toga jer sam bila nespremna i jos sto nisam znala da mi je zecica trudna kada je dosla sa bebama...da se ne ponavljam ponovo, tesko i ruzno, iskustvo, i jos teze odvajanje od beba. Moj primer je primer kako neznanje moze dovesti do kobnih posledica, jer su bebe iz drugog okota uginule.

Ali isto zbog gore napisanog ja zelim da objasnim par situacija u kojima sam direktni ili indirektni ucesnik. Bebe koje su se rodile pre dve nedelje, deca od mog Biba, su planirana, zeljena od trenutka kada su novi vlasnici uzeli Laviniju. Otac od moje koleginice je u mladosti imao kunice kao kucne ljubimce i uzgajao ih, tako da ima profesionalnu kotilicu, a od starta zele da imaju vise od jednog kunica. Uz to u samom komsiluku je nastala "otimacina" oko Lavinije :D, (ali to je druga prica, mala je popoularna u svom kraju :D )tako da se nadam lepom udomljavanju bebica.
Ja licno sam zelela da jedna ode nekome sa foruma jer bih tako imala konstantan uvid u zivot jednog od Bibovih potomaka.

Opet, Milici koja nije na forumu ali pricu o njoj prenosim od pocetka, koja je usvojila Bucu i Andju, kojoj su deca zabiberila zivot "slucajno" dopustivsi da se desi parenje i 4 bebice, uz svo njeno pocetno neznanje, zahvaljujuci clanovima ovog foruma izgurala je celu situaciju, edukovala se i na kraju postupila vrlo odgovorno iako po nju ne bas najbolje reseno. Dve bebe su i dalje kod nje i spremna je da ih zauvek ostavi iako insistiram da bar jednu ipak udomi. Tj. to vise nisu bebe.

Mislim da nije lose imati bebe ukoliko, kao sto rece Lilo, unapred neko zna kuda ce sa njima ako ih je planirao i ukoliko se odgovorno informisao kako najbolje da pomogne njihovom uzgoju.

Da, u nasem Pet centru, kako pomenu dHarma, radi devojka koja je izuzetno savesna, poznaje zeke i stvarno se brine o mnogim stvarima o kojima da znaju njeni pretpostavljeni sigurno bi dobila otkaz.

Recimo, zeke koje su male i bolesne, skloni sa strane, neguje ih, pokusa da im pomogne pa tek kada ojacaju stavi ih u box za prodaju, isto tako je usvojila dvoje, jedni slepu devojcicu i jos jednog zeku. Jednog je izlecila od torti colisa i tek onda ga stavila na prodaju.
Zadnji puta kada sam bila, cura je shvatila da je uzgajivac isporucio trudnu zekicu za prodaju, jos bebu, odvojila je u prostorije iza kaveza i tamo je cuvala da gazde neznaju, dok se okotila. Meni je pokazala kada su bebe vec bile vece, cekala je da napune dva meseca pa tek onda da ih stavi u box. A u istom "skrovistu" su bile zekice koje su dosle premale sa mesec dana (isporuka ovnolikih zekica iz Zagreba,prvi ovnoliki u Pet centru i odmah su rasprodani. Gazda se verovatno nije nadao takvoj prodaji pa je i male zeke izlozio, ona je odvojila par koji su bili premali, ranije odvojeni), i rekla mi je da ih nece staviti u box dok ne napune dva meseca.
Isto tako tu je tajno (od gazda) drzala Bucu na usvajanje, dok ga Milica nije uzela.
To je jedan redak ali izuzetan primer osobe koja daje sve od sebe koliko moze da ucini pravu stvar. Zelela sam to da napisem ovde da ne bi sve izgledalo tako crno sto se tice prodavnica kucnih ljubimaca.

Misli da nije sve crno i belo. Postoje situacije koje su izuzetak od uobicajenih. Zato trebamo sve dobro ispitati pre nego se donese bilo kakva odluka.Mislim da je to ono sto svi ovde zele da istaknu.
To mislim i prilikom "spasavanja" odraslih kunica iz Peth shopa. Recimo primer Bjanke koja je kod mene, da nisam uzela nju i bebe, sigurno bi uginula ili ona ili neka od beba, a da ne pricam o tome da se niko ne bi brinu o njihovom zdravlju jer ako nesto ne ide kako treba, postoje gladna usta boa i pitona u istom shopu.
Opet primer, jedna zenkica koja je spasena pre dva meseca iz jednog zabacenog petshopa blizu mene,gde je zivela vise od 5 meseci u najmanjem mogucem kavezu i gde je sigurno niko ne bi kupio a vlasnica je vec donela odluku da je zeli pokloniti i da ne zeli vise drzati kunice jer nema interesovanja.
To su recimo neke od situacija kada ipak nemozemo reci da ne bi trebalo intervenisati.
Ovo sam prvenstveno napisala clanovima foruma iz Srbije, kod nas su stvari malo drugacije sto se tice obimnosti drzanja zeka kao kucnih ljubimaca, ali isto tako i katastrofalna je kolicina neznanja i kod vlasnika, kod ljudi koji prodaju kunice i kod ljudi koji razmisljaju o kupovini istih.
slika slika slika
Avatar
Klio
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 4012
Pridružen/a: sri ožu 12, 2008 9:08 am
Lokacija: Beograd

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Anek » ned sij 10, 2010 12:08 pm

Potpisujem sto je Jurica rekao...
Ima ih na forumu dosta koji kazu da zele bebe i da ce pariti svoje kunice..na pitanje kud ce s njima odgovor je da imaju domove za njih.
Ako imate ljude koji bi udomili zeke onda neka udome ove jadnicke koji mjesecaima cekaju dom. Zbog tog "ja bi bebe jer su slatke" zekani zavrsavaju bez domova. Eh da sam "predsjednik ljepe nase" ;) uvela bi kastraciju i sterilizaciju pod obavezno i kod kunica i maca i pasa...jer ovo je stvarno previse.
Neki ocito nemogu shvatit da zbog njihovih slatkih bebica, mi koji cesto cuvamo napustene zeke trosimo jako puno novaca na njih i gledamo ih kako zasluzuju puno vise paznje i vremena...koje nemogu dobit jer ce naravno svi prije udomiti bebu nego odralog kunica. Ma zlo mi je...
slika
Avatar
Anek
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3254
Pridružen/a: čet kol 28, 2008 18:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Zeko_Jurica » ned sij 10, 2010 12:18 pm

Klio je napisao/la:... Bebe koje su se rodile pre dve nedelje, deca od mog Biba, su planirana, zeljena od trenutka kada su novi vlasnici uzeli Laviniju. Otac od moje koleginice je u mladosti imao kunice kao kucne ljubimce i uzgajao ih, tako da ima profesionalnu kotilicu, a od starta zele da imaju vise od jednog kunica.

Ja licno sam zelela da jedna ode nekome sa foruma jer bih tako imala konstantan uvid u zivot jednog od Bibovih potomaka.

Opet, Milici koja nije na forumu ali pricu o njoj prenosim od pocetka, koja je usvojila Bucu i Andju, kojoj su deca zabiberila zivot "slucajno" dopustivsi da se desi parenje i 4 bebice, uz svo njeno pocetno neznanje, zahvaljujuci clanovima ovog foruma izgurala je celu situaciju, edukovala se i na kraju postupila vrlo odgovorno iako po nju ne bas najbolje reseno. Dve bebe su i dalje kod nje i spremna je da ih zauvek ostavi iako insistiram da bar jednu ipak udomi. Tj. to vise nisu bebe.

... a sad zbroji sve ove slučajne i namjerne bebe i kaži - ne bi li bilo bolje da su ljudi koji su njih udomili, udomili neke kuniće bačene na ulicu - a sve samo zbog toga jer je nekima lijepo 2 mjeseca promatrati bebe kako rastu?!

Ne bih ništa rekao da nam nije poznata situacija sa udomljavanjima, a i sama pišeš o ovim tužnim slučajevima iz pet shopa kojima treba pomoći?

Ponavljam: mislim da bi članovi Udruge i ovog foruma, svoja eventualno slobodna mjesta za udomljavanje, morali čuvati za kuniće izbačene na ulicu, a ne za željene ili "slučajne" bebe od drugih članova Udruge/foruma.
Mi ovdje najbolje znamo sve ove tužne priče iz udomljavanja, probleme oko nasljednih bolesti, tko, što, s kim, kako, kada se pari, itd. i zato od svih članova ovdje očekujem puno više odgovornosti za svoje postupke nego od neke osobe X sa ulice.

Klio je napisao/la:...
Mislim da nije lose imati bebe ...

A reci mi molim te zbog čega je dobro imati bebe?

Klio je napisao/la:...
...ukoliko unapred neko zna kuda ce sa njima ako ih je planirao i ukoliko se odgovorno informisao kako najbolje da pomogne njihovom uzgoju.

... i ako unaprijed zna da su, i roditelji, i njihovi preci apsolutno zdravi kunići i bez genetskih mana, jer inače osuđuješ bebe problemima (bolest, liječenje, njega, veterinari)...
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Sljedeća


Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan