Parenje, pa udomljavanje

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Zeko_Jurica » ned sij 10, 2010 12:30 pm

Anek je napisao/la:... Eh da sam "predsjednik ljepe nase" ;) uvela bi kastraciju i sterilizaciju pod obavezno i kod kunica i maca i pasa...jer ovo je stvarno previse...

javljam se kao dobrovoljac u tvoj izborni stožer kod idućih predsjedničkih izbora :)

Ja u Njemačkoj i Austriji nikada nisam vidio pse i mačke lutalice, ni u gradu, na na selu - znači reda se može uvesti ako se to hoće.

I da li se neko možda zapitao, zašto po skloništima/azilima nema čistokrvnih pasa i mačaka, nego su to uglavnom oni gdje se pario neznam tko s neznam kim.
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Anek » ned sij 10, 2010 12:32 pm

Zeko_Jurica je napisao/la:Ponavljam: mislim da bi članovi Udruge i ovog foruma, svoja eventualno slobodna mjesta za udomljavanje, morali čuvati za kuniće izbačene na ulicu, a ne za željene ili "slučajne" bebe od drugih članova Udruge/foruma.
Mi ovdje najbolje znamo sve ove tužne priče iz udomljavanja, probleme oko nasljednih bolesti, tko, što, s kim, kako, kada se pari, itd. i zato od svih članova ovdje očekujem puno više odgovornosti za svoje postupke nego od neke osobe X sa ulice.


Upravo tako!
slika
Avatar
Anek
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3254
Pridružen/a: čet kol 28, 2008 18:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la jolanda » ned sij 10, 2010 17:13 pm

slazhem se sa tobom anek...ali i ti si koliko se secam doshla na ovaj forum da bi parila svoju zechicu...tako da svi treba da dooobro razmisle pre nego shto se odluche za bebe.
2o god.
jolanda
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2929
Pridružen/a: pet kol 08, 2008 1:46 am
Lokacija: Beograd, Kikinda

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Mrvica » ned sij 10, 2010 17:45 pm

Ja se potpuno slazem sa Zeko_Juricom!

Jolanda, svi smo mi na forum dosli sa razlicitim brojem godina, sa razlicitim shvatanjima, predubedjenjima, iskustvima...ipak, jedno nam je zajednicko: dosli smo da bismo saznali vise, naucili ono sto ne znamo, pomogli onima sto znaju jos manje.

Temu koju je pokrenuo Zeko_Jurica razumem iskljucivo kao doprinos saznanju. Ne kao kritiku necega sto se dogodilo ili dogadjalo, jer za prolivenim mlekom ne vredi plakati, vec kao apel razumu! Da svako od nas (bar nas koji smo na forumu i predpostavljam imamo zelju da pomerimo granice shvatanja zivog sveta oko nas) razmisli o opstem dobru pre nego sto stupi u kakvu god akciju. Njegove reci, bar kako ja citam, nisu licitacija i specifikacija ucinjenih gresaka vec molba da se radi pametnije.

I zaista, jedino ako naucimo da sagledavamo cinjenice i pamtimo svoje i tudje greske mozemo napraviti korak u napred.
Zeko_Jurice :zeko1: sto vise ovakvih tekstova i podsticaja na na razmisljanje, to bolja, pametnija i naprednija ova nasa (ne tako) mala zajednica :zeko1:

Hvala :)
Zadnja izmjena: Mrvica; ned sij 10, 2010 18:34 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Mrvica
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 284
Pridružen/a: pon kol 10, 2009 18:20 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la jolanda » ned sij 10, 2010 18:20 pm

Mrvice, ne osudjujem ja nju...nego je eto doshla i chula savete, prochitala tekstove i odluchila se ipak da to ne napravi i zato kazhem da ljudi treba dooobro da razmisle pre nego shto se odluche na taj korak.
2o god.
jolanda
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2929
Pridružen/a: pet kol 08, 2008 1:46 am
Lokacija: Beograd, Kikinda

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Anek » ned sij 10, 2010 18:45 pm

jolanda je napisao/la:slazhem se sa tobom anek...ali i ti si koliko se secam doshla na ovaj forum da bi parila svoju zechicu...tako da svi treba da dooobro razmisle pre nego shto se odluche za bebe.


Da dosla sam da bi ju parila..ali nisam :zeko8:
slika
Avatar
Anek
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3254
Pridružen/a: čet kol 28, 2008 18:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la renata » pon sij 11, 2010 6:43 am

Zeko_Jurica je napisao/la:
I da li se neko možda zapitao, zašto po skloništima/azilima nema čistokrvnih pasa i mačaka, nego su to uglavnom oni gdje se pario neznam tko s neznam kim.


Ovo ja tupim već jako dugo!

Ali malo je ljudi koji će dati odgovor na ovo onakav kakav je.
renata
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1741
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 9:48 am
Lokacija: zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Euena » pon sij 11, 2010 10:08 am

Slazem se sa svim sto ste napisali o nepotrebnim parenjima i brzopletom udomljavanju.

Medjutim, isto tako moramo razumeti da su ljudi razlicitih shvatanja. Postoje ljudi koji od silne ljubavi prema svojim ljubimcima zele da imaju njihove potomke, bez ikakvih losih namera, i sasvim spremni da preuzmu svu odgovornost za njih. Na nama je da damo savete i da pokusamo da ih usmerimo protiv toga, ali na kraju, ne bi trebalo da ih osudjujemo ili odbacujemo iz razloga sto nam se shvatanja razlikuju.

Takodje, postoje ljudi koji su hiper osetljivi na ugrožene životinje i kada ih vide ne mogu se odupreti nagonu da im pomognu. Iako znaju da su oglasi za udomljavanje puni, oni ipak spasavaju ugrožene kuniće, iz razloga štp negde podsvesno znaju da su kunići koji su na udomljavanju trenutno u sigurnim rukama, a ovi drugi nisu.

Opet ponavljam, slažem se sa svim što ste napisali, samo apelujem da je na nama, koji delimo mišljenje, da pokušamo da objasnimo i edukujemo, ali ukoliko ne uspemo, nikako ne treba otvoreno osuđivati ljude cije se shvatanje i ponašanja razlikuju... :zeko1: :zeko1:
Avatar
Euena
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 450
Pridružen/a: čet kol 13, 2009 15:03 pm
Lokacija: Beograd

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Anek » pon sij 11, 2010 11:59 am

Euena je napisao/la:Medjutim, isto tako moramo razumeti da su ljudi razlicitih shvatanja. Postoje ljudi koji od silne ljubavi prema svojim ljubimcima zele da imaju njihove potomke, bez ikakvih losih namera, i sasvim spremni da preuzmu svu odgovornost za njih. Na nama je da damo savete i da pokusamo da ih usmerimo protiv toga, ali na kraju, ne bi trebalo da ih osudjujemo ili odbacujemo iz razloga sto nam se shvatanja razlikuju.


Znaci u redu je da zbog njihove silne ljubavi kunici ostaju bez domova???? da zato da bi juma bilo toplo u srcu dok su oni bebe mi ostali hranimo "nicije" zeke mjesecima i razvazamo okolo i trazimo dom..koji je sve teze naci.
razumijem one koji imaju pri put zeke u zivotu i neznaju nista o njima nit znaju da problem udomljavanja postoji..ali oni koji itekako znaju a i sami imaju iskustva i vide po forumu da je sve puno napustenih kunica..i dalje ih pare jer je njima slatko...???
slika
Avatar
Anek
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3254
Pridružen/a: čet kol 28, 2008 18:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Euena » pon sij 11, 2010 12:19 pm

Anek je napisao/la:
Euena je napisao/la:Medjutim, isto tako moramo razumeti da su ljudi razlicitih shvatanja. Postoje ljudi koji od silne ljubavi prema svojim ljubimcima zele da imaju njihove potomke, bez ikakvih losih namera, i sasvim spremni da preuzmu svu odgovornost za njih. Na nama je da damo savete i da pokusamo da ih usmerimo protiv toga, ali na kraju, ne bi trebalo da ih osudjujemo ili odbacujemo iz razloga sto nam se shvatanja razlikuju.


Znaci u redu je da zbog njihove silne ljubavi kunici ostaju bez domova???? da zato da bi juma bilo toplo u srcu dok su oni bebe mi ostali hranimo "nicije" zeke mjesecima i razvazamo okolo i trazimo dom..koji je sve teze naci.
razumijem one koji imaju pri put zeke u zivotu i neznaju nista o njima nit znaju da problem udomljavanja postoji..ali oni koji itekako znaju a i sami imaju iskustva i vide po forumu da je sve puno napustenih kunica..i dalje ih pare jer je njima slatko...???


Draga Anek,

Ni u jednom trenutku nisam ni aludirala na to da je u redu da kunici od silne ljubavi ostaju bez domova, ne znam kako si to izvvukla iz konteksta???

Postoji i na ovom forumu nekoliko primera potomstava koji su divno prosli, kao sto je Jolandina Lavinija, ili bebe od te Andje ili ne znam koje jos.

Hocu reci da, ukoliko su ljudi normalnih shvatanja, koji ni u kom slucaju nece izbaciti bebice iz domova i prebaciti ih na tudju grbaču, ne bi ih trebalo osudjivati. To ne znaci da se podrzavamo odluku parenja, ali da imamo razumevanja za različitost.

Ovo o čemu vi pričate o napuštenim kunićima i prenatrpavanju liste za udomljavanje, tu sigurno ne spadaju ljudi koji nakon parenja svojih kunica, odgovorno postupaju prema potomstvu.

Ja nikada ne bih parila Peju, iz razloga sto nemam uslova gde bih drzala kunice, niti se razumem u pravilan odgoj,niti imam vremena da se tome posvetim, ali ukoliko postoje osobe koje ispunjavaju potrebne uslove i imaju zelju za tim, ne bi ih trebalo osuđivati...
Avatar
Euena
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 450
Pridružen/a: čet kol 13, 2009 15:03 pm
Lokacija: Beograd

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Anek » pon sij 11, 2010 12:59 pm

Nisam izvukla iz konteksta nego sam iznosila posljetice. Zbog beba koje se radaju kunici koje cekaju dom ih ne dobivaju...Mislim da i sama znas da kunici koji se na forumu radaju se tu i udomljavaju..a odrasli ostaju.
da oni koji pare sve bebe ostave sebi..ok..nek pare kolko hoce..alo ovo sada stanje nije fer.
slika
Avatar
Anek
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3254
Pridružen/a: čet kol 28, 2008 18:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Klio » pon sij 11, 2010 19:31 pm

Anek je napisao/la:Nisam izvukla iz konteksta nego sam iznosila posljetice. Zbog beba koje se radaju kunici koje cekaju dom ih ne dobivaju...Mislim da i sama znas da kunici koji se na forumu radaju se tu i udomljavaju..a odrasli ostaju.
da oni koji pare sve bebe ostave sebi..ok..nek pare kolko hoce..alo ovo sada stanje nije fer.



Draga Anek, nikako nisam zelela da se ukljucim u dalju diskusiju niti da odgovorim na Juricin ripley mog posta, ali prosto neznam zasto od svega sto se desava moramo od komarca napraviti slona.

Ponovicu jos jednom ono sto smo svi ovde rekli - potpuno se slazem sa temom koju je Jurica pokrenuo, ali postoji ono "ali" da ne moramo biti u svemu preostri i prekriticki i da sve stvari svrstavamo u isti kos!

Zasto se mora banalizovati sve sto se kaze u dobroj nameri i sto se moze uzeti kao nauk ali ne i kao pravilo posto poto!!!

Novi zivot je nesto fantasticno ali se mora planirati i to je istina i po Bogu i po ljudima! Isto tako je humano pomagati onima koji su bez doma. Zar to mora jedno drugo da iskljucuje!!!
To bukvalno znaci da ljudi ne treba da radjaju decu dok postoji toliko druge dece koje treba usvojati!!! Eto sada mogu i ja da banalizujem, ali to je totalno bezveze.
I ovde trcimo i hranimo i mucimo se da udomimo one koji su bez krova ili su ugrozeni, ali ne u onoj meri koja se desava kod vas, u Srbiji je drugacije, mozda i surovije, jer ljudi prosto puste kunica da ugine i ne potrude se da mu pomognu. Ali slucajevi beskucnika zeka je jako malo, ima ih ali ih je malo.
A oni koji zele zeca, uglavnom (ne svi ali uglavnom) ne zele udomiti kunica koji im se ne svidja, radije ce kupiti. A tek sa udomljavanjem iz Zagreba komplikuje situacija u kojoj sami moraju da se snadju da tog zeku dopreme ovamo, i sta mislis, koliko je ljudi na to spremno.
I opet sam bez obzira na to nudila i pitala ljude da li zele nekog od zeka koje sam mislila da bi zeleli sa foruma, sa namerom da organizaciju transporta preuzmem na sebe, i do sada nikoga nisam nasla ko je to zeleo. Sto ne znaci da se nece desiti, za sada je tako.
Evo odgovor i na ono sto je Jurica mene pitao - kako bi bilo da su na mesto onih beba koje su udomljene otisli kunici koji su bez doma:
- zelja za kucnim ljubimcem svakog od nas je pravo svakog od nas i pravo kako cemo ga ostvariti - udomljavanjem, kupovinom ili pak bebom od naseg prijatelja, to je izbor koji nam niko ne moze nametnuti niti uskratiti.
Humanost je cin koji dolazi iz srca i spontano a ne nametnuto. Ko zeli kunice koji se udomljavaju uzet ce ih. A svi mi koji volimo zivotinje trudimo se i pitamo da li ko zeli bas te koji su na forumu.
Ako neko ne zeli takvog kunica kakav se udomljava vec nekog drugacijeg, zar je zato los covek!? Zar zato ne sme da kupi kunica kakvog zeli jer postoji neki kojeg bas zeli.
Nikoga ne zelim da prozivam, ali svi, doslovno svi radimo protiv ovoga sto ovde banalizujemo. Anek, jesi li kupila ili usvojila kunice, naravno uzela si one koje si zelela. Ja to ne smatram nista losim. To je nesto sasvim normalno.

Nenormalno je da neko nerazumno pari kunice a zna da sa njima nema kud, nenormalno je da parii zeceve i da nema pojma kako treba da ih drzi i samim tim spreci i nezeljene trudnoce i mnoge zdravstvene probleme, nenormalno je da je upucen u to ili da mu je neko rekao da ima nacina da se uputi a to ne uradi.

Sve ostalo je stvar ucenja, iskustva, i jos mnogo toga.

Da razresimo neke stvari da se ne bi ovde iko osecao napadnutim radi teme koja je zaista poucna i na pravom mestu - moze se napisati da bebe koje su namerno parene i namerno donesene na svet ne smeju da se udomljavaju preko foruma.
Isto tako da se odrasli kunici koji se nalaze u petshopovima ne "spasavaju" i ne udomljavaju preko foruma.

Ostalo je prirodni izbor svakog od nas, kakvog kunica ce uzeti, da li ce imati bebe i imati kuda sa njima.
Sto se tice Biberkovih beba, mogu samo reci da nisu na ulici, napisala sam iz meni poznatih razloga Lepoldu post ako jos uvek zeli, rekla da sam zelela da beba ide na forum iz licnih sebicnih pobuda da bih mogla gledati slike i pratiti sta se desava sa bebom kojoj je Bibe otac, ali to ne znaci da te bebe nemaju kud. Naprotiv.

Isto tako ako je neko kupio kunica iz zelje da ga spasi to je njegova licna procena. Moze biti i pogresna ali nije za osudu.
Nekada mi se cini da ovde samo cekamo da se pocne neka skakljiva tema i odmah zapali vatra bez razloga.

Jurice, sto se zdravlja tice, Bibove bebe jesu Stefanovi unuci, a Stefan ima problema sa zubima koje smo otkrili pre tri meseca.Pitanje je koliko je taj problem genecki kod njega ili je pitanje neznanja u pocetku, a ako i jeste, zar je Stefan jedini zec sa foruma koji ima potomke a koji je imao problem sa zubima?
Kada se Lavinija rodila, niko nije znao da postoji taj problem, a kada su Laviniju usvojili usvojili su je sa namerom unapred da je pare i da sebi ostave najmanje jednu bebicu. I da to nije bilo sa Biberkom bilo bi sa nekim drugim zecom. Ljudi su koji vole zivotinje, zele da imaju vise od jednog zeca, ne zele da udome zeca (nisu zeleli ni bebe koje sam spasila da uzmu) obozavaju Laviniju,zele bas njenu decu, hteli su mi uzeti i Biberka, nisam htela da ga bilo kome dam zato se bas on pario sa njom. Sa njima znaju kuda ce, imaju i mogucnosti i prostora, a o tome necu ovde pisati znaju oni koji treba da znaju.
Ako je problem sa bebama sto se ne udomljavaju kunici koji su na udomljavanju, jednostavno necemo stavljati oglas za te bebe i to je to. Sto opet ne znaci da ce neko uzeti zeku koji je na udomljavanju ako mu se ne svidja.

Zaista je neispravno sve generalizovati, i ako smatram da nije namera teme koju si otvorio bila da nekoga napadnes, vec apel na savest i razmisljanje, na kraju se tako indirektno zavrsilo raznim nepotrebnim komentarima.

Moja poruka je da jednostavno ne hvatate druge ljude za reci, da ne sudite pre nego se raspitate jer se ovde ne moze svaki detalj napisati, previse je informacija i vecina ljudi ne cita velike postove. Zato uvek mozete da pitate zasto nesto. I naravno, tolerancija razlicitog misljenja za jednu slogu je neophodna.
Anek, vec unapred si govorila o posledici da ce neke bebe ostati na ulici, to se moze desiti, ali trenutno koliko ja znam, takvih beba nemamo.
A one kojima se to moglo desiti, bar ovde u Srbiji, jer su bile neplanirane, neki od nas su bdeli non stop nad savesti vlasnika da se urazumi i shvati neke stvari.
Zato, molim vas, uvek dva puta razmislite o svemu. I o tome da li nesto treba ili ne treba.
slika slika slika
Avatar
Klio
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 4012
Pridružen/a: sri ožu 12, 2008 9:08 am
Lokacija: Beograd

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Anek » pon sij 11, 2010 20:38 pm

Ja sam poduprla ovu temu jer se slazem sa tim sto je Jurica rekao..a isto tako pretpostavljam i na "sto" je tocno mislio. I sama si rekla da neke od vasih kunica niste imali gdje udomiti pa ste ih udomili u hrv..i to je sasvim u redu..ali cemu onda pariti dalje kada toliko svi placemo kako nemamo gdje udomiti zeke.
Ja sam svoje kunice kupila..da..kupila od uzgaivaca(nisam jedina..dosta nas iz udruge ima kupljene kunice)..ali nisam kao vecina ljudi s foruma udomila sebi kunica i dalje samo stajala sa strane i svaki put rekla "nadam se da ce naci dom" i to je to. Trcim i djelim novce za koje radim, gdje god treba,cuvam ih koliko treba,vozim ih gdje god treba,kastriram na svoj racun,farbam i kopam..mislim da smo mi koji radimo to ucinili puno vise za kunice od onih koji su jednog udomili , jer da smo svi takvi onda bi nam tema za udomljavanje imala jos uvijek 200kunica koji cekaju dom.
Ne mislim se svadat Klio, nit imam ista protiv tebe (to i sama znas :zeko8: hehe)..ja znam koliko pomazes kunicima koji trebaju pomoc kod vas.. Nego pokusavam objasniti da ovau temu ce citati jako puno novopridoslica..i ne mislim da ce uzeti za ozbiljno temu koju je zapoceo Jurica ako se pola nas nece slagati s tim.
Tekst koji je napisala Euena uzela sam kao ajmo rec "boc" u srce! Jer nije fer..Nemozes rec da neki ljudi toliko vole zivotinje da ih moraju pariti..jer to onda znaci da ja svoje nevolim toliko.
Uostalom ajmo onda svi pariti svoje zeka i udomljavati svoje..a ovi jadnici koji se na cesti nadu (koji nisu nasih zeka krv) neka trunu.??TO cijelo vrijeme pokusavam rec..bebama oduzimate dom zekama koji cuce i came.
To je moje misljenje.
Ova usporedba sa ljudima mi nije sjela...neznam kako je kod vas..ali znam da u hrvatskoj bi sva djeca bila posvojena da zakon to dozvoljava (svakakve nebuloze traze da bi posvojio djete..to kazem iz iskustva 3 poznanika).
Mislim da je tema postavljena da razgovaramo a ne da si govorimo ko vise voli..tak da..ajmo svi zecoples i puse :zeko8: :zeko8:
slika
Avatar
Anek
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3254
Pridružen/a: čet kol 28, 2008 18:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Klio » pon sij 11, 2010 21:03 pm

Ma naravno!!

Nego ipak te moram ispraviti, zeke koje su otisle Nuni i Altan nisu otisle tamo samo zato sto nisu ovde imale gde. Zna dobro Altan koliko sam se neckala oko Naira jer je bio obecan jednoj mojoj prijateljici i koliko sam izvrdala da i on ode tamo.
Stavimo oglas, pa ko se javi. Meni nije bilo bitno otkud. Mada mislim da sam tu zaista razmisljala nesmotreno, mozda je vise trebalo forsirati udomljavanje ovde jer vi imate puno vise kunica koji su odbaceni i cekaju kod privremenih udomitelja.

Mada znas, ipak ne mozemo naterati nekoga da uzme kunica koji mu se ne svidja radije ce ga kupiti. Od uzgajivaca ili ne, ali ce ga kupiti, nece cekati da se pojavi neki na forumu koji ce mu bas pasti na dusu.

Kod nas ljudi koji nemaju decu iz raznih razloga, ne mogu ili pak ko zna sta, ljudi koje ja znam, koji mogu uzeti dete, to ne zele. Zele svoju, ili se mire da ih nece imati. A znam i one koji zele usvojiti a ne mogu (njih je manje).
Mada je usvajanje suvda tesko. Ali je to druga tema odosmo u of topic.
slika slika slika
Avatar
Klio
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 4012
Pridružen/a: sri ožu 12, 2008 9:08 am
Lokacija: Beograd

Re: Parenje, pa udomljavanje

PostPostao/la Zeko_Jurica » sri sij 13, 2010 0:37 am

Klio, ovu temu sam htio već ranije otvoriti i nema direktne veze sa tvojim bebicama. No sada je kontrast u količini smajlića u Podmlatku i količini tužnića u Udomljavanjima postao toliko jak, da sam jednostavno započeo "na glas" razmišljati o svemu.

Htio sam čuti vaša mišljenja kako možemo riješiti taj problem. Isto tako sam htio da se zamislite - da pogledate dalje od horizonta - da se svatko za sebe zapita da li može nešto drugačije napraviti - da li je ono što radim doista ispravno - da li će ono što mi se danas čini lijepo i sutra ostati lijepo... Mrvica je to lijepo sumirala - citat: "...Da svako od nas (bar nas koji smo na forumu i predpostavljam imamo zelju da pomerimo granice shvatanja zivog sveta oko nas) razmisli o opstem dobru pre nego stupi u kakvu god akciju..."

Mislim da diskusija nije ni komarac, ni slon, već možda malo trnovita, ali mislim da smo ipak dovoljno zreli da zajedno pronađemo najbolji put kroz to trnje, a odlično ako ga još malo i rasčistimo.

Ovdje u Podmlatku često ulete postovi od ljudi, koji nam dođu saopćiti da toliko vole svojeg ljubimca da bi htjeli da se on pari (neki za to čak traže i partnericu) - a bebe će poslije odnijeti u neki pet shop da se prodaju. Nekima je opet, toliko slatko imati bebe, da jednostavno moraju pariti svoje kuniće. Svi ti na ovaj forum dođu postaviti neka sporedna pitanja, i ako im nedamo odgovor koji oni žele čuti, onda netragom nestanu. Ako ja volim svoje dijete, pretpostavljam da će mi i unuci biti dragi i da ću se za njih jednako tako htjeti brinuti. Hm, zašto bih želio da mi djeca imaju unuke, a nakon što ta odrastu, bit će mi svejedno gdje su završila?! To su stvari koje je meni teško shvatiti. Ako problem pokušam dublje sagledati, čini mi se da je jedino objašnjenje zašto dolazi do nesuglasica to, da kod ljudi postoje razne definicije ljubavi. Prihvaćam da je to tako i ne želim nikome nametati svoje mišljenje.

Za mene osobno je prioritet briga za jedan nesretni postojeći život, a tek onda stvaranje novog života. Zašto? Zato što mislim, da će dosta tih novo stvorenih života brzo preći u grupu nesretnih života. Na taj način će se grupa nesretnih stalno povećavati, dok će broj sretnih biti uglavnom konstantan. A novo stvoreni životi će prelaziti u nesretne zato, jer puno ljudi eksperimentira s bebicama (moj stav) odnosno voli bebice (njihov stav).

Opet naglašavam važnost teme buduće zdravlje jednog novo stvorenog života. Mi se tu ne smijemo igrati. Ako postoji i mala vjerojatnost nasljednih bolesti, kunić se ne smije pariti. Ja ne želim jedan budući život unaprijed osuditi na moguću patnju. Ako sam sebi kažem valjda će biti sve u redu - onda eksperimentiram. Naravno 100% siguran se nikad ne može biti, ali kvaliteta života mora biti u skladu sa sigurnošću. Zašto jedan dobar uzgajivač zna daljnje pretke od svojih kunića - zato jer se neke nasljedne bolesti mogu pojaviti tek sa dvije godine starosti. A roditelji većine beba koje se rode ovdje na forumu imaju 6 do 12 mjeseci, i o njihovim pretcima nitko pojma nema. I nije sve ni u genima - dosta toga ima i u vrsti kunića, veličini, veličini čeljusti i obliku glave dva kunića koji se međusobno pare - da, to je samo nekoliko primjera, a sumnjam da je ovdje bilo tko prije parenja o tome previše razmišljao. Apeliram ovdje na sve: parenjem određujete sudbinu novih života - od rođenja, pa sve do smrti!

Da i ja na kraju dodam malo off-topica: Skidam kapu svakom usvojitelju djeteta izbačenog iz roditeljskog doma (sa svim traumama ranog djetinjstva i možda nekim trajnim posljedicama). Po meni je za tako nešto potrebno puno više ljubavi, nego za imati vlastito dijete.
:zeko3:
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

PrethodnaSljedeća


Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan