Problem sa zadnjim nogama

Zeko ima zdravstvene probleme? Upitajte i pronađite odgovore ovdje.

Moderatori/ce: Charlie, Lady Stardust, Zeko_Jurica, Lela

Problem sa zadnjim nogama

PostPostao/la Duško_Dugouško » uto kol 11, 2015 14:59 pm

Lijepi pozdrav svima!

Unaprijed ispika za eventualne greške jer sam prvi put prijavljena na nekom forumu.

Čitala sam puno na ovom forumu i internetu općenito, al ne nalazim riješenje za svoju ljubav, pa molim za ideje i savjete.
Radi se mom ljubimcu Dušku. Ovnoliki nekastrirani mužjak star 3,5 godine.. i iako se neki čude kako je velik zapravo se radi o normalnom kuniću, a ne patuljastom na kojeg su mnogi navikli. :)
Naime, do nedavno je bio veseli, znatiželjni i uvijek napaljeni zeko. :D A onda sam nedavno primijetila da malo otežano hoda, tj. kao da mu zadnje nogice povremeno malo zakasne, pa ih onda povuče i nastavi dalje. I od tog trena su mi se sva osjetila uključila u promatranju njega. Zapravo, sam onda i vratila malo film i shvatila da je već neko vrijeme zapravo mirniji i ne izlazi baš van (pripisivala sam to ljetu i vrućinama). A i par tjedana prije toga sam primjetila da se puno liže i gricka (više nego inače) i iako nisam mogla naći nikakve nametnike ipak sam mu stavila ampulicu, no nisam primjetila da mu je pomoglo. Znači od trena kad sam vidjela problem s nogama uhavtila me panika. Znala sam da to nikako nije dobar znak. Otišli smo kod vetarinara. Doktorica je pristupila smireno i lagano i dala mi do znanja kao da zna nešto o kunićima. Kako je imao i upaljena okica dobili smo Maxitrol kapi za oči, a zbog problema s nogama svakodnevno smo išli na injekcije. Prvo je dobivao samo B-kompleks, a onda je dodala i B1. Ta terapija je trajala tjedan dana i nije na nogice nije imalo nekog vidljivog efekta, ali sam primjetila da se manje liže i gricka. Zatim je bio više tjedan dana bez terapije, a u međuvremenu smo napravili RTG kralježnice na kojoj nije bilo vidljive ozljede ili trauma, tek lagani početak spondiloze, manijakalno lizanje i grickanje se vratilo. Ponovno se vraćamo kod doktorice koja predlaže akupunkturu. No kako se bojim da nije neka upala i zaraza, prelažem joj da možda ipak prvo probamo s antibiotikom (iako sam se bojala zbog problema s probavom). Danas je treći dan da prima po dvije injekcije, jedna antibiotik (nisam na žalost zapamtila naziv) i jedna B1 vitamin, ali na žalost napretka nema. Dapače, od prvog dana kad sam primijetila problem, stanje s tim zadnjim nogicama polako ali sigurno ide na gore... sve teže hoda, tj. krene, pa se prebaci (najčeće na desnu stranu jer mu je ta noga izgleda slabija) i onda odvuče dalje. Da napomenem da mu je svo to vrijeme apetiti normalan.. malo više jede frišku hranu, ali jede i sijeno (domaće) i kupljenu hranu. Probava je uredna.. s tim da mu dajem 1 kapsulu Linexa na dan od kad je na antibioticima.
Zvuči li nekome nešto od navedenog poznato? :hm: Ja što više čitam na netu sve sam više zbunjena i sve manje znam... a previše mi stalo do tog uhonje da sve prepustim veterinarima kojima kunići nisu baš svakodneveni posjetitelji.
Da napomenem... živim u okolici Zagreba, ali na žalost ne vozim, pa za svakodnevne odlaske veterinaru (u Veterinarsku stanicu Zaprešić) trebam mađioničarske sposobnosti. Trudim se i žicam koliko god mogu, ali ne znam do kad će me više trpiti. :mellow:
Mislim si... bi li možda mogao biti Encephalitozoon cuniculi iako nema head tilt? I ako je... čitala sam da bi trebao Panacur... zna li netko gdje to nabaviti u Zg i okolici? i smije li se davati u kombinaciji s antibioticima ili ne?

Još jednom isprike zbog podužeg posta, ali sad sam već na rubu očaja... boli me srce i duša dok ga gledam takvog, a osjećam se potpuno bespomoćnom... :sad: jedino što me tješi u cijeloj priči je da za sad ne pokazuje nikakve znakove boli... ne škrguće zubima (osim kad uživa u maženju :) ) i leži izvaljeno i opušteno... ali kad krene hodati svaki put mi se slomi srce :sad:
Duško_Dugouško
Kunić
Kunić
 
Postovi: 1
Pridružen/a: sub kol 08, 2015 13:04 pm

Re: Problem sa zadnjim nogama

PostPostao/la R.R. » pon lis 19, 2015 13:27 pm

imam sličnu situaciju, samo sto uz problem sa zadnjim nogama, naša patuljasta zečica ima i pastarelu sa puno kihanja i gnjoja iz nosa, problem sa kutnjacima i nekakve napadaje koji izgledaju kao epilepsija. ali i dalje pokazuje nevjerojatno jaku volju za zivotom, nije depresivna, uziva u hrani i igranju. pokusali smo sve i svasta, od veterinara, antibiotika do alternativnih metoda ali nismo uspjeli pronaci rjesenje. mogućih uzroka postoji milijun, ali to veterinari ionako ne mogu izliječiti. sada je stara oko 6.5 godina.
zadnje noge su joj vremenom otkazale, ali ne mišići zadnjih nogu nego negdje u kukovima i donjem dijelu leđa. bitno je zecu u takvom stanju pruziti sto vise paznje, pridržavati je tako da barem prednjim šapama i zubima i dalje može demolirati kutije, krpe i papire, ukoliko ne izaziva bol treba zeca dok jede ili se cisti uspraviti na noge i pridrzavati ga u uspravnom polozaju, ukloniti sve oštre rubove namještaja ili predmete u koje se moze udariti, staviti mekanu podlogu tamo gdje se krece, čistiti krzno i održavati higijenu. pogoto je bitna higijena guzice i tog područja.
kako se zec ne moze čistiti dalje od ramena, ako se redovno ne češlja ili četka, stvori se dosta prhuti koja se na kraju pretvori u bijele grudice. staru dlaku treba uklanjati tako da može izrasti nova. pošto zadnje noge ne rade, stalno je naslonjena desnim bokom na podlogu i kako ne može uopće ući u wc, tako vrši nuždu u tom položaju pa se često govanca zalijepe za krzno koje poprimi žućkastu boju od pišaline. zato smo kupili mini aparatić za šišanje koji je dosta malen i praktičan, radi na jednu bateriju i ne može ozlijediti kožu, pa skratimo dlake na tom mjestu i oko guzice tako da je lakse odrzavati higijenu. to mi je nekako prerizično raditi sa škaricama pošto zaprljano krzno bude boje kao i koža. par puta dnevno je očistimo po tom mjestu vlažnim baby maramicama koje malo natopimo u toplu vodu da budu vlaznije i da malo isperemo sredstvo koje se u njima nalazi, a prema potrebi joj taj dio i okupamo sa malo blagog šampona za bebe. moja žene je sašila puno velikih jastuka od spuzve debljine 5 cm sa pamučnom presvlakom, tako da joj je mekše dok sjedi i da ne dobije žuljeve od tapeta tako da je većina poda u dnevnom boravku i kuhinji prekrivena sa tim jastucima i mekanim ručnicima koji izvrsno upijaju kad se popiša. ujutro je nađemo sa vitaminskim govancima blizu guzice, pa joj je potrebno dodavati ih jer ih sama ne može dobaviti.
kod čišćenja krzna koristimo jedan mali češalj, gustu četku i malu mekanu četkicu za zube koji se po potrebi malo umoči u toplu vodu.
koliko god ti je teško gledati zeca u takvom stanju, možeš mu pružiti još puno lijepih trenutaka i koliko toliko ugodan život dok god ne pokazuje da ga boli. trebas imati pozitivan stav i dati najbolje od sebe da mu olakšaš život i to je to.
naša zečica ima te napadaje, ponekad 10 puta dnevno, a ponekad danima ne bude ništa, ali kad prođu sve bude u redu nakon 10-ak minuta, pa se ostatak vremena ponaša kao da je sve u redu. jednostavno ima tu neku jaku volju, toliko jaku da bi ljudi od nje mogli učiti. dok je bila mlađa, nikad nije voljela da je se dira a sada čim je se počne čistiti, odmah nas liže gdje god stigne i voli se priljubiti uz nas dok sjedimo na kauču i tako stajati i spavati. još bi bilo idealno kad bi joj uspio nekako napraviti pomoćna kola tako da se sama moze kretati.

usput, ako netko zna za kakvu kremu koja se dobro upija u kožu i koju bi joj mogli mazati po toj strani gdje sjedi i gdje smo skratili krzno zbog nakupljanja mokraće tako da izbjegnemo iritaciju kože, nek napiše. vidio sam po forumu da se preporuča nevenova mast, ali ona je previše masna pa se bojim da bi se cijela ulijepila jer je polupokretna.
R.R.
Zečić
Zečić
 
Postovi: 63
Pridružen/a: sri stu 13, 2013 15:13 pm
Lokacija: Split

Re: Problem sa zadnjim nogama

PostPostao/la markiza » ned stu 15, 2015 11:07 am

Pavloviceva mast za bebe samo tanak sloj dobro utrljati i nista drugo :)
Avatar
markiza
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: uto tra 24, 2012 8:59 am
Lokacija: Pancevo / Helsinki



Natrag na Zdravstvene rasprave




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan