Gubi dlaku oko oka

Zeko ima zdravstvene probleme? Upitajte i pronađite odgovore ovdje.

Moderatori/ce: Charlie, Lady Stardust, Zeko_Jurica, Lela

Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la Guigi » sri tra 23, 2014 23:25 pm

Pozdrav ekipa, opet mi :sad: Nalah ima jedan problemčić s očima. Naime, i na jednom i na drugom oku ima dio gdje izgleda kao da nema dlake. Na desnom oku je to više izraženo, dok je na lijevom manje. Ona na tom mjestu nema velike gusta dlake kao inače, nego ima sitne jedva vidljive male. Također, nema osip, crvenilo, niti ljuspice, prhut niti išta. Ne češe oči, niti ih čisti više od uobičajenog, niti je oko upaljeno, niti crveno, a nema nii sekreta. Ponaša se sasvim normalno, jede i pije i sve, luda k'o struja.
Drugi kunić, Guigi, nema ništa slično.

Šaljem slikice kako biste bolje vidjeli o čemu se radi. Možda na slici izgleda gore nego što je jer je nismo htjeli s blicom slikati, pa se čini crvenije nego što je. Koža joj je normalne boje na tom mjestu.

Da li je moguće da je to od linjanja jer joj je sad sezona ili je ipak potreban posjet amb. Bubi?

Evo slika:

http://imgbox.com/9B2VBkQm
http://imgbox.com/suaT4GVs
http://imgbox.com/mHizUKo0
http://imgbox.com/Q1TrHyjp
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la altan » čet tra 24, 2014 11:02 am

Izgleda mi kao da je dlaka iščupana..možda ju je Guigi malo prerevno čistio :)
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la Guigi » čet tra 24, 2014 11:33 am

Prije svega opet hvala na brzom odgovoru. Altan the spasitelj, svaki put!

I nama je to palo na pamet, ali mi malo čudno da na oba oka na istom mjestu ima tako. Ok, na desnom je viče počupano, na lijevom se skoro i ne vidi, ali opet, užasno se bojim da to ne otpada zbog gljivica :omg: Svašta sam čitala po netu :sad:
Maloprije sam je isto pregledala, nema na tijelu nigdje takvo što, a kapiram da su gljivice to bi već pokupio i Guigi, a i ona bi imala i po njuški i još po glavi gdje je ta fina dlaka, bilo bi iritacije od svraba ili nešto sigurno. Prešla sam joj prstom po toj "ćeli" kao, ne vidim da ju išta draži ili boli. Druga dlakice okolo su duže i ne otpadaju pri dodiru.

Čak mi je palo na pamet da je od oka nešto, ali nije, ne suzi joj, nije upaljeno, niti crveno, ništa.
A ona se sasvim normalno ponaša.

Šta predlažete? Da sačekam par dana da vidim da li se to širi ili da je ipak danas za svaki slučaj odfuram u Bubu? :hm:
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la altan » pet tra 25, 2014 8:38 am

Guigi je napisao/la: Šta predlažete? Da sačekam par dana da vidim da li se to širi ili da je ipak danas za svaki slučaj odfuram u Bubu? :hm:

Ja bih pricekala jos malo da vidim hoce li se siriti to golo mjesto..
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la Guigi » sub tra 26, 2014 19:07 pm

Od kako smo to primijetili i napisali na forum, situacija je ista. Lijevo oko je bolje, a desno isto. Ne otpada ništa više dlake, stoji tako. Isto nema nikavih promjena na koži, crvenila, iritacija. Budem sačekala još par dana i pratila. :dragonn-ccc-e: Skriva se sirotica od mene, zna da ću je ispregledati i ispipkati od ušika pa do repića :sad:
Možda kako ju je Guigi predetaljno čistio, tako joj je i počupao te dlake ili ju je jako zabalavio pa su otpale same. Pojma nemam. Bitno da se to ne širi dalje i da ne otpada onako u tinjevima. :zeko4:
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la Guigi » čet lip 12, 2014 9:53 am

Dragi naši forumaši, samo da se javimo - s gubitkom dlake oko oka - sve u redu, dlakica se vratila, nema nikakvih problema.

No, ono što smo prijemitili ovih dana isto kod Nale jest kako je ona lavoliki kunić, da iako oni imaju malo ćelav dio iza vrata, da ona na tom mjestu na koži ima neke lezije (malecne nakupine suhe kože) koje će za par dana krenuti da se perutaju - dakle još nisu, ali tako izgleda i jedva da su primetne. Stavila bih fotku da vidite, ali to je Nalah i jako je nestrpljiva i otima se pa se jedva da i pregledati uživo, te kako smo maloprije došli iz Bube, premorena je i odmara pa je ne bih gnjavila, no - prvom prilikom kačim sliku.

Odmah smo jutros, već u pola 9 bili ispred Bube, te su nas odmah primili - primila nas je dr. Sanja Hrenar. Iako, osobno ja ne volim ići kod nje jer mi je antipatična, zbog gužve baš i nije bilo izbora. Anyway, ja sam se poplašila da to nije neki rani stadij gljivičnog oboljenja... Nema crvenila, nema perutanja (još) i sve je to jako sitno, svega na sva mijesta, veličine manje leća (onog povrća, ne očnog leća), nije u krugu, Nalah se ne češe niti dira to, i nema sad nekog neuobičajenog opadanja krzna na tom dijelu jer ionako tamo baš i nema krzno jer je iza glave odmah, kod vrata. To je jedino mjesto gdje sam primijetila da ima takvo što. Kod nje, kako je najviše bijela (i šarena) koža joj je roze boje pa se to lijepo vidi, dok je kod Guigija, koji je crn, koža potpuno bijela pa mi malo stvara problem oko pregleda. :lud:

E sad, dijagnoza nisu gljivice, nego grinje parazit. U karton joj je upisala "Sumnja se na" i dala joj bockicu Iverktin 1% 0,05 ml, te nam je rekla da dođem za 10 dana opet na bocku. Da mora primiti danas to, za 10 i onda opet još treći put. Dakle, Nalah nije pregledana ispod lampte niti povećalom, ništa, samo ovako na licu mjesta te je odmah zaključila da je to parazit. Zaboravila sam što je točno rekla, počinje na slovo C. No, kako smo je mi gledali kao to je to, nemate neki premaz ili nešto da uradite da potvrdite točno što je to, jer je tek u razvojnoj fazi i realno može biti bilo što - otvorila nam je internet na računalu i kao vidite, to Vam je to, vidim da ste skeptični što Vam ja govorim pa da se uvjerite... :hm: Ostala sam malo zbunjena na to... Awkward moment totalno.
Također je rekla da pošto su par, da uobičajeno liječe i drugog kunića. Što mi iskreno, nije bilo baš najjasnije jer je prvo rekla da je to sasvim normalno za kuniće - u smislu da oni te parazite imaju inače na sebi, ali da uslijed pada imuniteta i stresa, njihov broj se poveća i to bukne, te da je super što nije došlo ni do kakve bakterijske upale dodatno, jer to se kao zna jako često javiti zajedno pa nastanu ranice. Dakle, ako je to nešto što samo bukne kod njih uslijed pada imuniteta (možda sad zbog temperatura i vremena, iako imamo u stanu klimu) onda kako se može zaraziti i drugi kunić? Nekako mi nije logično da ako je buknulo kod nje, da bukne odmah i kod njega. Ne ide mi baš u glavu jer parazit je parazit, to ili imaju svi ili niko. Također je rekla da može preći na čovjeka, ali da ona u svojoj karijeri to nije doživjela.

Mislim da je ovo dijagnoza: "Cheyletiella šuga ("šetajuća perut") - uzrokovana je grinjom Cheyletiella parasitovorax. Većinom rani znaci infekcije prolaze nezapaženo. Kako se stanje pogoršava postaju očite nakupine ljuskica kože i peruti u krznu i ispadanje dlake koje je obično u čupercima. U kunića se može ali i ne mora javiti svrbež."

Našla sam na netu.

Imate kakvih iskustva i savjeta? Svuda sam pročitala da to navodno grinje nije opasno ali opet... nekako mi nije sjajna vijest da mi se nešto prošetava po zekaniću :/

Evo fotke:
Ovo je dakle kad joj podignete "lavlju krunicu" dlaka, da ne kažem kosu. Na vratu, odmah iza ušika.
http://i60.tinypic.com/1gop4j.jpg

Ovo je kad se malo rastegne koža. (Isprike na šta mi liče nokti/kandže, no to je sad irelevantno)
http://i61.tinypic.com/2053953.jpg

Zatim close-up to dijela:
http://i58.tinypic.com/2mpihbn.jpg

Ovo je malo kad se krene desno:
http://i59.tinypic.com/16hrtpt.jpg

Ovo je kad se krene lijevo dolje, ispod vrata, na granice "kose" s dlakom tijela, vidi se jedino kad joj dignemo "krunu dlake" i nismo zapazili to sve do sad :blink: :omg: Tako da u Bubi to nisu vidjeli, samo ovo na vratu baš.
http://i57.tinypic.com/2z8w0tg.jpg

Ovo izgleda kao Nike znak, sem što se završetak tog znakića proteže u petlju ispod vrata. Dakle Nike znak spojen s ćelicom ispod uha kod vrata.
http://i59.tinypic.com/5bcy2g.jpg

i

http://i58.tinypic.com/11qsd8i.jpg
P.S. Na tom dijelu, pod prstima se osjeti da je suha koža, malo hrapava, ne vidim očitu prhut. Dlakica iznad je oštra i izgleda kao da je tek narasla. Tj. izgleda kao da je to sve bilo prije ćelavo i da je ovo u fazi oporavka :hm:
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la altan » uto lip 17, 2014 10:29 am

Trebala si pričekati drugog veterinara. Ja sam bila naručena jednom tipa za 11 i onda sam skužila da su me stavili kod Sanje pa sam odbila ići njoj (a bilo je samo vađenje konaca u pitanju) i čekala jedno dva sata. Jer kao što vidiš nije ti se isplatilo.
Otišla bih ponovno, ali kod nekog drugog, ali prije toga pitanje - jesi ju četkala furminatorom sad nekad?
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la Guigi » uto lip 17, 2014 11:05 am

Bilo je jutro i nastala je strka i panika, htjela sam samo da netko od veterinara to ipak pogleda. Da ako slučajno krene na gore, da barem netko od njih zna kako je izgledalo prije. :huh: Prvi smo bili ispred vrata i baš je bila gužva, pa je tako nekako nastala situacija, ali da, definitno sam trebala čekati - pa makar išla taksijem doma zbog klime (nemamo klimu u autu). Jer žena je direkt antipatična i neugodna, blago rečeno. :ljut:
No, onda sam otišla u Zoo City ovdje u Dubravi gdje smo i uzeli prije 2 godine Nalu, bio je neki veterinar tamo koji sam isto ima doma kuniće, pokazala sam njemu slike do detalja i kaže da je to kod lavljih kunića nekad čak i normalno oko vrata jer je ljeto i žuljaju taj dio pa znaju nastati iritacije. Također mi je rekao da se to zna javiti kod pada imuniteta te kod linjanja, te da joj nabavim vitamine (s obzirom da sam rekla da moji ne gotive zeleniš, nego samo voće). Jedu sijeno, pelete i povremeno komadić voća, mrkvu i ostalo zaboravi - Nalah grine pa mi ispljune nazad. :dry:

Kako se zove onaj veterinar u Bubi, onako crni, s bradicom, nabildani dosta, a nije Saša? Taj je isto jako pristojan i čini mi se da zna sa zekama, Dubravka isto nije loša. Ma sve samo ne ta Sanja :omg:

Idemo za par dana opet po drugu bockicu, tako da ću to sad da se najavim ranije i makar čekala tamo 2h ne mrdam. Ako je njoj to samo zec, meni nije, meni je su to moji mali drugari i ono daj se uozbiliji, najviše sam planula kad nam je okrenula monitor i evo kao, pošto ne vjerujete meni kao, evo vam Google... :blink: A na Google onaj fazon - sve ti izgleda isto. I grinje i psorijaza i seboreja i paraziti i gljive, sve kožne bolesti imaju maltene istu sliku :lud: Zato i ne googlam ništa jer se samo isprepadam i krenem paranoisati.

Anyway, da skratim, nemamo furmirator. Gledala sam baš po forumima što ste pisali i oko 40 eura je, te smo našli jedan kad smo jučer naručivali hranu; http://www.zooplus.hr/esearch.htm#q%3DF ... FURminator

Inače je ja četkam, no nisam vidjela da joj je krenulo linjanje.

Ali stanje danas je mnogo bolje, mislim baš od bocke što je dobila, onog Iverktina I guess. Onaj Nike znak je skoro pa nestao i čista je koža, raste nova dlakica, a raste nova dlakica i na vratiću :zeko1: :zeko5:

E da i zab. sam reći da je onaj veterinar u Zoo Cityu rekao da on ne bi reagirao na to, nego čekao da vidi kako će se dalje razvijati, da po slikama vidi da je to već u fazi prolaska, da to raste nova dlakica. Te da sačekamo još malo, ako ne prolazi, krene na gore ili i Guigi dobije takvo što, da ne idemo u Bubu, nego prvo na Veterinarski fakultet po nalaz, da se sagrebe malo te kožice, dlakice, šta već i pošalje na analizu i onda kad se zna što je i kako je, s tim nalazom onda u Bubu i to samo kod nekog za kuniće.
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la altan » uto lip 17, 2014 12:16 pm

Pitala sam za furminator jer on zna tako pocupati dlaku do gola. Meni je isto sumnjivo da je neki parazit u pitanju, pogotovo jer nije nikakav test napravljen..Mojoj Moci su se perutale usi i padala joj je dlaka s njih i sve je bilo ok. Stalno se ponavljalo jer su joj usi bile suhe. Prati kako ce se razvijati i hoce li se siriti..Obicno ako raste nova dlaka onda nije nista.

U Bubi su svi više manje ok osim Sanje. Nije ni bitno jel ljubazna ili ne, ali nema pojma. Ja obično tražim Sašu (to bi mogao biti taj kojeg opisuješ) ili Tomislava i čekam koliko treba.

I savjetujem ti da se ne pouzdajes u veta iz dućana jer oni obično nemaju pojma o ičemu.
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la Guigi » uto lip 17, 2014 16:28 pm

Hvala na odgovoru i savjetima :zeko3:

Nije joj počupana dlaka, ovo je baš opalo bilo, ali sad lijepo raste opet dlakica pa se time tješim da je sve ok - makar da joj je ta bocka pomogla.
Ako krene na gore ili stane, onda bih svakako tražil da se radi nalaz da se vidi što je to točno. Jer gljive čini mi se nisu, to bi mnogo gore izgledalo, da je parazit mislim da bi se to mnogo više perutalo i češala bi se. Ne znam, nisam pametna, nešto je i očigledno Iverktin djeluje.

Znam, napomenuli ste mi to već prije oko veterinara iz petshopa, ali ako doma ima svoje zeke i završio je veterinu, pametnije svakako govori nego ta Sanja jer bi barem napravio nalaz i prosto vidite kad je nekome stalo kad mu nešto pričate,a da ne da vas se hoće riješiti.

Budem pratila sad događanje pa što bude. Brine me da to nešto ne pređe i na Guigija. Njemu je koža ispod crne dlake potpuno bijela, ne bih ni vidjela da se nešto peruta tamo :zekoo4:
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la wannue » uto lip 17, 2014 18:32 pm

pojacaj imunitet kunićima, proći će. Mom kuniću ispod brade uopste dlake nije bilo. Kada sam mu kupila vitaminske kapi neke sto se u vodu dodaju, i kada sam mu pojacala povrce bogato vitaminima, dlaka je izrasla sjajnija nego ikada... probacu saznati kako se te kapi zovu, ne znam ima li ovdje jer meni prijateljica sve iz austrije salje za njega, mogu provjeriti kako se zovu pa probaj naći ako želiš
wannue
Kunić
Kunić
 
Postovi: 16
Pridružen/a: pon lip 16, 2014 16:39 pm

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la wannue » uto lip 17, 2014 18:37 pm

http://i59.photobucket.com/albums/g296/ ... itam-1.jpg
ove sam ja koristila. Takodjer sam imala i Gervivet kapi, probaj ih pronaci jako su djelotvorne
wannue
Kunić
Kunić
 
Postovi: 16
Pridružen/a: pon lip 16, 2014 16:39 pm

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la Guigi » uto lip 17, 2014 19:29 pm

wannue je napisao/la:pojacaj imunitet kunićima, proći će. Mom kuniću ispod brade uopste dlake nije bilo. Kada sam mu kupila vitaminske kapi neke sto se u vodu dodaju, i kada sam mu pojacala povrce bogato vitaminima, dlaka je izrasla sjajnija nego ikada... probacu saznati kako se te kapi zovu, ne znam ima li ovdje jer meni prijateljica sve iz austrije salje za njega, mogu provjeriti kako se zovu pa probaj naći ako želiš


Hvala na savjetu!

Uzela sam im vitamine kao kapi, što se dodaju u vodu, međutim problem s tim je da kad se to kapa u vodu (6kapi) to ima dosta jak miris i onako žućkaste je boje. Taj miris ih odbija i nema šanse da piju vodu s tim. Šta kažete da uzemem iz te posudice sa vodom pa samo navučem u špricu i tako da joj dam?

Ispod brate mislim da je druga priča :mellow: Zato što Guigi je izgubio dlaku ispod brade kad je imao začep i onda sam mu davala parafinsko ulje i kako je to kapalo, ispod bradice mu je opala dlaka, kad se to sve posušilo i prošlo mu, dlakica je opet narasla, te ta koža tamo nije imala nikakve promjene na sebi kao što ima kod Nale :blush: Mislim da to kod nje nije samo ćelica nego da je to opadanje dlake samo simptom, a ne uzrok.
Za što su te gerivet kapi?
Nalah još dva puta mora dobiti bocku Iverktina tako da ću se za sad držati na tome i vitamine joj nekako pokušati uvaliti :lud:
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la altan » sri lip 18, 2014 13:50 pm

Guigi je napisao/la: Njemu je koža ispod crne dlake potpuno bijela, ne bih ni vidjela da se nešto peruta tamo :zekoo4:

Vidjela bi :wink:
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Gubi dlaku oko oka

PostPostao/la Guigi » sri lip 18, 2014 17:44 pm

Gledam ga svaki dan uzduž i popreko i nema ništa. Da, pretpostavljam da zaista ima nešto da bih i našla. :dragonn-ccc-e: Ali za sad, sve ok s njim.

Sad kad ste na drugoj temi spomenuli kutnjake, to bi blo dobro da u Bubi, kad se ponovno otvori, pregledaju. Just in case kad već idem s Nalicom po bocku, pa da furam i Guigija samo na pregled zlu ne trebalo.
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Sljedeća


Natrag na Zdravstvene rasprave




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan