problemi s dlakom.....

Zeko ima zdravstvene probleme? Upitajte i pronađite odgovore ovdje.

Moderatori/ce: Charlie, Lady Stardust, Zeko_Jurica, Lela

problemi s dlakom.....

PostPostao/la anita_21 » ned lip 17, 2012 19:00 pm

pozdrav svima, ovdje sam nova
imam dva zekana i jedan (star 4 godine) ima problem s dlakom. gledala su ga dva veta i jednog sam samo pitala, nitke ne zna šta mu je.
ovako: inače kada se linja u ljeto dobije neku debelu perut na leđima i dlaka mu na određenim mjestima potpuno otpadne, ali ispod odmah raste nova. i to je svake god u isto vrijeme i na istom mjestu.
ali ove zime mu se to pojavilo u zimu i mazala sam ga s nekom kremicom i to je nestalo; ali sada mu fali dlake na nogama i stomaku i nekontrolirano se liže. dlaku kao da si je izlizao. :sad: na ostatku tijela ima prekrasnu dlaku, nigdje nema krastice, nisam vidjela ni bubice da ima, ništa... i nije prijelazno jer drugi zeko nema ništa. jel netko imao sličan problem pa da znam šta da radim? inače, ponaša se normalno, zdravo :D a ako ne liže sebe onda liže pod, žicu, bilo šta, jel sve u redu s njim? :huh:

i još nešto me zanima, kako zeku naučiti na pojilicu? moji piju iz zdjelica,, pojilicu neće ni pogledati, a sada kada se jako linjaju bilo bi puno bolje da piju iz pojilice.
i zanima me sok od ananasa... kako im se to daje, koliko, jel oni to dobrovoljno piju ili im moram u neku špricu. malticu neće ni primirisati,, to im u mrkvu sakrivam :P
anita_21
Kunić
Kunić
 
Postovi: 3
Pridružen/a: ned lip 17, 2012 18:42 pm

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la Moonblind » ned lip 17, 2012 19:19 pm

sto se tice pojilice:
ja sam svojoj samo makla posudicu s vodom i stavila pojilicu... nisam bila sigurna dal je skuzila da iz toga ide voda ako lize, pa sam joj nekoliko puta pred nos stavila pojilicu i s prstom okrenula kuglicu da pusti malo vode i priblizila joj ustima; pa bi ona pocela lizat. jedno vrijeme nisam bila sigurna dal kuzi pa bi postupak ponovila nekoliko puta dnevno. nakon 2 dana potpuno je sama pila vodu iz pojilice. ako nisi sigurna mozes im za svaki slucaj ostavit i pojilicu i posudicu s vodom - makar onda mi se cini da ce oni ici na ono na sto su naviknuti

vezano uz sok od ananasa i malticu:
imas jako detaljno o tome svemu napisano u temi 'MALT PASTA & PROBIOTICI & PREBIOTICI & PANACUR', ovdje ti je link na tu temu
http://zecovi.net/forum/viewtopic.php?f=5&t=88&hilit=ananas
Avatar
Moonblind
Zečić
Zečić
 
Postovi: 121
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 8:53 am
Lokacija: Zagreb

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la sanjita » ned lip 17, 2012 20:29 pm

Posjeti drugog veta koji ce ti pomoc,odakle si?
slika
Avatar
sanjita
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3633
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 21:30 pm
Lokacija: Zagreb

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la anita_21 » ned lip 17, 2012 20:52 pm

ma probala sam im ostavljat u kavezu pojilicu; mislim da bi prije dehidrirali nego pili iz toga, a pokazala sam ima da tu ide voda, možda jednostavno nisu za to...
iz osjeka sam, za kojih 2 tjedna će dolazit veterinar psa cjepit pa će mi i zeca pogledat. a što se tiče veterinara, tu je užas, frendica je imala problema sa zamorcem, jedino u vetamu su joj pomogli, valjda će znat šta je s mojim zekanom :)
anita_21
Kunić
Kunić
 
Postovi: 3
Pridružen/a: ned lip 17, 2012 18:42 pm

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la ars » ned lip 17, 2012 22:30 pm

jel ga furminiraš inače? zna se desiti da dobiju tu kao perut kad je dlaka jako gusta pa koža ispod ne diše..
daj slikaj to pa da cure koje znaju malo više o gljivicama i ostalim stvarima kažu što misle da je to..
mom zecu je par puta tako otpao komad dlake i odmah ispod je rastao novi "tepih"
Avatar
ars
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1959
Pridružen/a: pet lis 15, 2010 0:06 am

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la altan » pon lip 18, 2012 0:18 am

anita_21 je napisao/la:ma probala sam im ostavljat u kavezu pojilicu; mislim da bi prije dehidrirali nego pili iz toga, a pokazala sam ima da tu ide voda, možda jednostavno nisu za to...
iz osjeka sam, za kojih 2 tjedna će dolazit veterinar psa cjepit pa će mi i zeca pogledat. a što se tiče veterinara, tu je užas, frendica je imala problema sa zamorcem, jedino u vetamu su joj pomogli, valjda će znat šta je s mojim zekanom :)

Ono sto je Moonblind napisala je postupak koji je vecina prakticirala..i naravno da nece pit iz pojilice jer je puno laske pit iz zdjelice..dakle u pitanju je ljenost i razmazenost :D
Ovo za dlaku je sigurno nesto buduci da zahvaca sad i nogice i da si to lizu..nemam iskustva s nametnicima, ali ako iskusniji clanovi vide sigurno ce moci dat barem savjet..
inace koza se moze perutat jer se susi zbog mrtve dlake..koja ti onda onak otpada u busnima i ispod vec raste nove..zato zeke treba cetkat, najbolje furminatorom..
ananas je najbolje dat svjezi ako hoce jest..ako ne mozes onu vodu iz kompota (neki s manje secera) navuc na spricu pa dat..naravno mozes iscjedit i svjezi ananas kao bolju opciju
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la Renato » pon lip 18, 2012 5:59 am

anita_21 je napisao/la:iz osjeka sam, za kojih 2 tjedna će dolazit veterinar psa cjepit pa će mi i zeca pogledat. a što se tiče veterinara, tu je užas, frendica je imala problema sa zamorcem, jedino u vetamu su joj pomogli, valjda će znat šta je s mojim zekanom :)


Ovo sa veterinarima vise nije potpuna istina! Imas ambulantu "Dr. Doolitle" koju vodi dr.vet.med. Goran Spasovski u ulici Sv. Josipa Radnika 25, evo i telefon pa se mozes naruciti 031/272 230!
Iz puno iskustva mogu reci da tamo rade odlicno sa kunicima i imaju moje potpuno povjerenje kao i jos nekih prijatelja iz Osijeka! I tu mozes naci njegove preporuke: viewtopic.php?f=5&t=84

2 tjedna mi se cini puno za cekati i savjetujem ti da se sto prije cujes s ambulantom i dogovoris pregled kunica!
Renato
Zečić
Zečić
 
Postovi: 129
Pridružen/a: pon sij 16, 2012 10:52 am
Lokacija: Osijek

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la anita_21 » pon lip 18, 2012 8:09 am

hvala svima na odgovorima, pokušat ću stavit slike, sad sam gledala ne vidi se ni na jednoj dobro
a za Dr. Dooltle, frendica je tamo bila sa zamorčićem i ništa joj pametno nisu rekli, možda za kuniće znaju bolje... to najviše ovisi kojeg se doktora potrefi.
anita_21
Kunić
Kunić
 
Postovi: 3
Pridružen/a: ned lip 17, 2012 18:42 pm

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la Renato » pon lip 18, 2012 8:22 am

Prije je radio samo dr. Goran koji zna jako dobro sa kunicima, a nedavno je zaposlio i jednu mladu doktoricu koja je takoder pravi stucnjak za kunice! Svakako preporucujem da odete ali pozurite jer sam jutros dobio informaciju da doktor u srijedu ide na godisnji i ne znam hoce li ambulanta uopce raditi dok ga nema! Stoga pozurite, najbolje jos danas!
Renato
Zečić
Zečić
 
Postovi: 129
Pridružen/a: pon sij 16, 2012 10:52 am
Lokacija: Osijek

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la zekan123 » sri kol 27, 2014 1:18 am

Pozdrav,

Nova sam ovdje i ne razumijem se skoro pa nikako ni kako forum funkcioniše niti bilo šta jer sam prvi put i na forumu (mlađa sam pa mi nikad do sad internet toliko nije ni trebao)... Izvinite ako nešto ne bude baš ok ali mislim da sam na pravoj temi...

Prije par dana dobila sam kunića- lavlja glava ( moja lavicaaaa :blush: ). Počela se linjati i s obzirom da sam nova u svemu uzmem neki češalj gušći da je pročešljam dok ne pokupim novca od mame za furminator. Sve je super išlo i ona se mazila i uživala dok sam je češljala. Sutra ujutro sam vidjela da na gornjoj strani vrata nema dlake kao što je bilo kao i to da ima par komadića peruti. :hm:
Navečer primjetim da i na glavici nekako ispred početka ušiju ima isto tako par tih komadića peruti. Danas već ima više peruti tu kod vrata ali opet nije previše nego malo, malo više. Nema crvenila, nema krastica, nema pigmentacije nikakve, samo manjak dlake i perut...
Trenutno i nemam baš novca za vet. a poprilično se brinem... Da li se to nekako može spriječiti dalje, kreme, puderi, bilo što... :zeko10:
zekan123
Kunić
Kunić
 
Postovi: 5
Pridružen/a: uto kol 26, 2014 0:35 am

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la Guigi » sri kol 27, 2014 11:36 am

zekan123 je napisao/la:Pozdrav,

Nova sam ovdje i ne razumijem se skoro pa nikako ni kako forum funkcioniše niti bilo šta jer sam prvi put i na forumu (mlađa sam pa mi nikad do sad internet toliko nije ni trebao)... Izvinite ako nešto ne bude baš ok ali mislim da sam na pravoj temi...

Prije par dana dobila sam kunića- lavlja glava ( moja lavicaaaa :blush: ). Počela se linjati i s obzirom da sam nova u svemu uzmem neki češalj gušći da je pročešljam dok ne pokupim novca od mame za furminator. Sve je super išlo i ona se mazila i uživala dok sam je češljala. Sutra ujutro sam vidjela da na gornjoj strani vrata nema dlake kao što je bilo kao i to da ima par komadića peruti. :hm:
Navečer primjetim da i na glavici nekako ispred početka ušiju ima isto tako par tih komadića peruti. Danas već ima više peruti tu kod vrata ali opet nije previše nego malo, malo više. Nema crvenila, nema krastica, nema pigmentacije nikakve, samo manjak dlake i perut...
Trenutno i nemam baš novca za vet. a poprilično se brinem... Da li se to nekako može spriječiti dalje, kreme, puderi, bilo što... :zeko10:


Pozdrav! Nisi napisala odakle si. Napiši iz kog grada, i onda ti možemo preporučiti nekog veterinara. Imaš search gore na stranici, tamo možeš ukucati pojam koji te zanima te će ti izlistati teme o tome, kao i temu gdje imaš za svaki grad navedene veterinare kao preporuke koje se razumiju u kuniće.

Ako ima prhuti kako opisuješ, trebala bi zeku što prije odnijeti veterinaru da se otkrije uzrok tome. Ako su gljivice, to se onda brzo širi, brzo se upali i zna biti problema. Isto tako može biti grinje ili neka bakterijska infekcija na koži. Najbolje to odmah da se pogleda dok još nije alarmantna situacija.

Zavisi isto kako opada dlaka. Ako je skroz ćelica tamo i glatka koža, onda baš i nije od linjanja nego nešto uzrokuje opadanje dlake. Sačekaj da ti se netko od iskusnijih javi na forumu, ali svakako odvedi kunića kod veterinara.

Ne preporučam ti ništa sama da radiš i da tretiraš to mjesto, pogotovu ne puderima :lud: dok ne odeš kod veterinara tj. dok se ne utvrdi što je to, samim time će ti veterinar preporučiti terapiju ili će možda biti potrebne neke pretrage i brisevi. Nekad znaju uzeti tu prhut pa odnijeti na analizu, ali rijetko jer se uglavnom odmah pri pregledu vidi što je u pitanju.
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la zekan123 » sri kol 27, 2014 11:47 am

Ovako, ja sam iz Tuzle i hvala na uputama pretražiti ću.

Nije skroz ćelica nego kao da je tu rijetka dlaka, danas primjetim da ima kao i manjih nekih dlačica pa mi je malo lakše ali u svakom slučaju što prije vodim vet. jer sam to i onako planirala da je pregledaju općenito i zubiće i sveeee pa tako i tu perut i da se vidi uzrok. Čitala sam da ona nastaje i tamo gdje koža ne može disati od dlake ali svakako ne mogu to prepustiti slučaju tako da do kraja sedmice moram naći nekoga da me odveze do veterinara (jer je na kraju grada :ljut: )

Hvala još jednom na savjetima i odgovoru.
zekan123
Kunić
Kunić
 
Postovi: 5
Pridružen/a: uto kol 26, 2014 0:35 am

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la Guigi » sri kol 27, 2014 12:00 pm

Ne znam napamet tko je stručan u Tuzli ali imaš na forumu spisak veterinara po si to pogledaj i svakako pretraži na netu u tvom gradu koja je ambulantna najbolja za male životinje.

Znam da je kriza s novcima, ali ipak kunići su jako osjetljive životinje i ako ih planiraš imati, moj ti je savjet da imaš neke novčeke spremne zah hitne slučajeve jer s njima stvarno nikad ne znaš.

Linjanje je ok, a lavlji kunići inače imaju manje dlakice oko vrata i iza ušiju. Rijeđa je dlaka, ali nije ćelava. Zavisi isto kako dlaka opada (jesu koncentrični krugovi itd.) Ovdje je koliko vidim problem prhut. Kažem, ne mora biti ništa, a može biti svašta pa je zato najsigurnije da to netko stručan pogleda još sad dok je u ranoj fazi. U najbolje slučaju i kažu da nije ništa i odeš mirna doma, a do tad nemoj mazati niti ništa, možeš samo pogoršati situaciju.
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la zekan123 » sri kol 27, 2014 12:12 pm

Pregledala sam već i poslala mail koje im je radno vrijeme...
Za prvi pregled imam novce jer sam računala na to da će biti potrebni jer znam da su osjetljivi dosta. Do rođendana je uvijek kriza hahah :blush: Ali naći ću nešto da izdvojim ako bude trebalo više od jednog pregleda.

Nisam primjetila da ostavlja dlaku bilo gdje iza sebe ali sve što je dlake spalo je bilo dok sam je mazila i dok je češljam. Čak i kada se mazi ostaje po par dlaka nisu neke veće količine da opadne npr. ''pramen'' čitav. Ono ostalo moguće i da spadne ali ne vidim jer je dlaka svijetla i iste boje kao i tepih -.-

Kada saznamo šta je, javiti ćemo se :zeko2:
zekan123
Kunić
Kunić
 
Postovi: 5
Pridružen/a: uto kol 26, 2014 0:35 am

Re: problemi s dlakom.....

PostPostao/la zekan123 » sub lis 11, 2014 18:23 pm

Opet mi :)

Znam da smo se davno javljali oko problema sa peruti i rekli da ćemo javiti kako je prošlo ali nismo stigle... Zečica je uredu, perut koja je bila je nestala i dlaka je tu narasla očigledno da se radilo samo o linjanju... :D
zekan123
Kunić
Kunić
 
Postovi: 5
Pridružen/a: uto kol 26, 2014 0:35 am



Natrag na Zdravstvene rasprave




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan