
Infekcija gornjih dišnih putova
Kunići mogu patiti od problema s gornjim respiratornim traktom. Najčešće manifestacije su curenje nosa, suzenje očiju i kihanje. Za razliku od ljudske prehlade koju uzrokuje virus, infekciju dišnih putova kod kunića izaziva bakterija.
Najčešće je to Pasteurella multocida koja je se inače nalazi u kuniću , no novija istraživanja pokazuju da uzročnici mogu biti i Pseudomonas aeruginosa, Bordetella bronchiseptica, Staphylococcus aureus, kao i mnoge druge bakterije. Sve bakterije imaju karakterističnu osjetljivost i otpornost na lijekove stoga je potrebno napraviti briseve i potražiti uzročnika problema kako bi se mogla odrediti pravilna terapija antibiotikom.
Terapiju treba nastaviti i nekoliko dana nakon što se svi simptomi povuku.
Čak ni najjači antibiotik ne može uništiti sve bakterije, tako da ako prerano prekinemo terapiju postoji opasnost razvoja nove kolonije bakterija koje će biti rezistentne na antibiotik koji ste koristili. Prekidanje antibiotika prije vremena ili neliječenje često dovodi do problema s doljnjim respiratornim organima
Infekcija donjih respiratornih organa
Kunić s upalom pluća može pokazivati simptome kao što je glasno disanje, plitko disanje, mogu podizati nos u zrak i istezati vrat kako bi uhvatili više zraka. Kunić je u ovom stadiju ozbiljno bolestan i treba terapiju kisikom u najbližoj veterinarskoj stanici. Iskusan veterinar za će bolesnom kuniću dati nešto što otvara dišne putove kao aminophylline.
Briga za kunića oboljelog od upale pluća
Nakon što doktor prepiše terapiju koja se u pravilu sastoji od injekcija antibiotika Baytril bilo bi idealno da kuniću injekcije dajete kod kuće i tako mu uštedite nošenje i vozanje do doktora.
Uz antibiotik kunić bi trebao uzimati neki od probiotika ( u humanim apotekama postoji Prolife). Probiotik treba izvaditi iz kapsule i posipati po voću ili srolati sarmicu u nešto zeleno što zeko voli.
Bilo bi dobro zekanu davati i neki od pripravaka za podizanje imuniteta. Osobno koristim Ehinacea otopinu. Kod kupovine Ehinacee u apoteci pripazite da ima čim manje alkohola i pročitajte uputu o doziranju.
Imunitet možete podizati i vitaminskim kapima
Kunić treba biti na suhom mjestu na kojem nema propuha, ako je njegovo stanje ozbiljnije preko gajbe prebacite dekicu koja će ga štititi od strujanja zraka.
Higijena treba biti pojačana i zekanov prostor treba redovitije čistiti upravo zato što su uzročnici bakterije koje su uvijek prisutne u prostoru.
Prehrana treba biti raznovrsna i bogata voćem i povrćem kako bi tijelo dobilo i prirodne vitamine. Nema veze ako kunić za vrijeme terapije nabaci koji gram. Ako se slučajno situacija pogorša postoji mogućnost da kunić prestane jesti. Zalihe će mu u tom slučaju dobro doći. Ipak, nemojte pretjerivati.
Neke blage simptome po kojima bi mogli posumnjati da je alergijsko kihanje vašeg kunića (koje nije rijetko i ne mora nužno značiti da je kunić bolestan) preraslo u nešto ozbiljnije teško je uočiti.
Ako vaš zeko glasnije diše, hrče, ponekad zviždi dok spava bilo bi zgodno napraviti rendgensku snimku pluća kako bi se ukonile sumnje na upalu pluća. Kunić se može manje kretati, više spavati i danima se izležavati. Ako se vaš kunić slabo kreće i puno spava, a ne pokazuje niti jedan od navedenih simptoma, bez panike! Imate pravi primjerak lijenog ljubimca koji uživa u onome što život pruža.