Dijabetes se povezuje sa gusteracom, organom koji posjeduje endokrine stanice koje se zovu Langerhansovi otocici (Islets of Langerhans). Ti otocici luce inzulin u krvnom cirkulacijskom sustavu. Razina glukoze u krvi kontrolira se izlucivanjem inzulina. Dolazi do pada sekrecije inzulina (hipoinsulinemia), a prati ju povecanje glukagona (hyperglucagonemia). Kao posljedica dolazi do dramaticnog povecavanja razine glukoze u krvi.
gusteraca kunica
kod ljudi postoje razliciti tipovi dijabetesa:
TIP 1: Dijabetes tip 1 (stari naziv: dijabetes ovisan o inzulinu) je bolest uzrokovana je potpunim nedostatkom inzulina koja traje cijeli život. Dijabetes ovisan o inzulinu nastaje kada prirodni obrambeni sustav, koji štiti tijelo od virusa i bakterija, počne uništavati gušteraču, koja luči inzulin. Nitko zasigurno ne zna zbog čega se to počinje događati. Znamo da su neki članovi obitelji skloniji dobivanju dijabetesa od drugih. Također znamo da može utjecati i neki vanjski čimbenik. Nije poznato kako međusobno djeluju svi ti faktori. Simptomi bolesti su vidljivi kada je uništeno 90% beta-stanica gušterače. Dijabetes tip 1 obično pogađa ljude ispod 35. godine života.
TIP 2: Dijabetes obilježava djelomičan ili potpun izostanak proizvodnje inzulina u tijelu. Ako bolujete od dijabetesa tipa 2 (stari naziv: o inzulinu neovisan dijabetes), znači da vaša gušterača izlučuje inzulin, ali u manjim količinama nego što je potrebno ili inzulin koji proizvedete ne funkcionira pravilno (neosjetljivost mišića na inzulin).Posljedica je povišena razina šećera u krvi.
Dijabetes tipa 2 obično se polako razvija u odraslih. U početku se može liječiti dijetom i tjelovježbom, ali kasnije je liječenje potrebno nastaviti tabletama i/ili injekcijama inzulina. Dijabetes tip 2 obično pogađa ljude iznad 35. godine. Najčešće počinje u šezdesetima, vrlo često bez simptoma pa se otkrije tek nakon nastalih kroničnih komplikacija. 80-90% oboljelih ima prekomjernu tjelesnu težinu.
Uzroci obolijevanja od dijabetesa tipa 2 mogu se razlikovati od osobe do osobe. U većini slučajeva uzrok je nepoznat, ali u nekim slučajevima može se pripisati posebnim genetičkim oštećenjima.
Zapravo u većini slučajeva korijen je pronađen u genetskoj osnovi zato što je dijabetes tipa 2 nasljedna bolest u obitelji. Način života također je važan faktor koji utiče na razvoj bolesti u osoba sa sklonošću obolijevanja od dijabetesa tipa 2. Dijabetes je češći u osoba koje premalo vježbaju, jedu masnu ili visokokaloričnu hranu ili su pretile. Uz to su povišen krvni tlak, povišene razine lipida, dijabetes u trudnoći, policistična bolest jajnika, poremećena tolerancija glukoze isto faktori rizika za razvoj dijabetesa tipa 2.
pretili kunici skloniji su razvijanju dijabetesa
Pravi dijabetes je veoma rijedak kod kunica i jedva da se spominje u literaturi osim onog dijabetesa koji je uzrokovan ljekovima. Unatoc tome oba tipa, i tip 1 i tip 2 uoceni su kod kunica, s tim da je ovaj potonji primjecen najcesce kod pretilih kunica.
U pocetnoj fazi bolesti, kunici su sposobni nadoknaditi pomanjkanje proizvodnje inzulina u gusteraci. Dapace, cini se da inzulin ima manju ulogu kod kunica i opcenito biljojeda nego kod mesozdera. Mnoge biljke imaju hipoglikemizirana svojstva, te kada ih kunic pojede one mogu pomoci u tome da se razina glukoze normalizira. Korigirana dijeta sa puno svjezeg povrca moze pomoci da dijabetes nestane bez potrebe injektiranje inzulina.
DIJAGNOZA:
Dijagnoza se postavlja na temelju kompletne krvne slike.
RAZLIKOVANJE:
Dijabetes se mora razlikovati od:
- poremecaja endokrinog sustava
- poremecaja rada jetre
- debljine
- upale gusterace
LIJECENJE:
Lijecenje se svodi na uvodenje zdrave „dijete“
- sijeno
- svjeze povrce
- kvalitetni peleti
- izbjegavanje „junk“ hrane, bogate ugljikohidratima
Kao zakljucak bitno je napomenuti da kunicu koji ima dijabetes nije potrebno injektirati inzulin, jer se dijabetes kod kunica moze ljeciti zdravom hranom, za razliku od ostalih zivotinja poput pasa i macaka.
TEKST:
http://www.medirabbit.com/
http://www.cybermed.hr/
SLIKE:
http://www.medirabbit.com/