zekili prevela jedne kisne noci

Smatra se da je kunica veoma tesko podvrgnuti anesteziji. To se povezuje sa cinjenicom da su doza koja je potrebna da se izazove anestezija i proizvodnja toksina veoma blizo jedno drugome uz prisutnost razlicitih sekundarnih efekata koji se povezuju sa stresom, cak i smrcu.
Kunici su veoma osjetljivi na sve promjene (nova osoba, novi mirisi, novi zvukovi..) Prilikom pregleda kada se kunic zeli istrgnuti u njegovom tijelu se desavaju mnoge hormonalne promjene a najbitnije su povecano izlucivanje chatecolamina i usporavanje aktivnosti probavnog trakta.
Povecavanje chatecolamina može imati dramaticne posljedice na srcane i respiratorne aktivnosti koje vode do sekundarnih nepovoljnih komplikacija te promjenu reakcije na anesteticki ljek.
Posto je poznato da i bol također uzrokuje izlucivanje hormona prije obavljanja neke bolne procedure neophodno je davanje anelgetika.
Anestezija kod kunica, je sigurna metoda, kada
- je poznata biologija, fiziologija i anatomija kunica
- su poduzete minimalne mjere opreza, ukljucujuci kompletni pregled kunica
- se koriste isprana anesteticka sredstva i doze
- se koriste ispravni uređaji
Od kada je potvrdeno da kunici ne mogu povracati, nije potrebno drzanje dijete prije planirane operacije. Zapravo, kod kunica kojima hrana nije dostupna duze vrijem prije zahvata, postoji mogucnost da im se tijekom operacije javi hipoglikemija (nastupa kada razina šećera u krvi padne ispod 3 mmol/l.) ili da se poslije operacije jave poremecaji u gastro – intestinalnom traktu. Rast patogenih bakterija vodi do razvoja enteroksemije.
Uoceno je da se kunici kojima je hrana i voda uskracena puno prije operacije mnogo sporije oporavljaju od onih kojima je hrana bila dostupna. Unatoc tome, preporuca se maknuti hranu sat vremena prije operacije. Micanje hrane preporuca se jer su neki kunici skloni skupljanju hrane i vode u usnoj supljini, te se micanjem hrane sprijecava nakupljanje ikakvih zaostataka hrane i preopterecenje trbuscica. Hrana i voda kunicu MORAJU biti dostupni odmah nakon budenja iz anestezije.
Prije operacije potrebno je utvrditi opce stanje kunica koje uključuje tocno mjerenje tezine, kompletni krvni nalaz, rendgensko snimanje, CBC, ultrazvuk mozga ili magnetska rezonanca te analiza urina.
Posebna paznja mora biti usmjerenja kunicima koji pate od respiratornih ili probavnih smetnji, tj kod njih je ako je ikako moguce potrebno izbjegnuti anesteziju
Ukoliko se nakon gore spomenutih pretraga utvrdi da je kunic zdrav ne bi trebale nastati komplikacije prilikom anestezije.
FIZIOLOSKI PARAMETRI - NORMALNNE VRIJEDNOSTI
temperatura tijela - 38.5 – 39.6
povrsina tijela - 2.5 kg =1270 cm2, 4.8 kg =3040 cm2
otkucaji srca - 130 – 325 otkucaja/minuti
volumen krvi - 57 – 65 ml/kg
krvni tlak 90 - 130 / 60 – 90 mm Hg
respiratorni ritam - 32 – 60 min
volumen protjecanja krvi - 4 – 6 ml/ kg
kisik - 0.47 – 0.85 ml/h
Sljedeca vazna stvar koja se mora uzeti u obzir je hidratacija. Uocena je dehidracija kunica prije operacija, a uzrok joj je smanjeni unos hrane i jela.
U ovakvim slučajevima potrebno je rehidrirati kunica unosenjem fluida, sto se može raditi na nekoliko nacina:
• intravenozno, direktno u rubnu venu uha, bocnu safensku venu, nadkoljenicu, nakon cega sljedi postavljanje katetera. Dugorocno postavljanje katetera u jugularnu venu nije preporucljivo – u nekim slučajevima zabiljezeno je oticanja glave
• potkozno, sto sporo i neefikano kod tezih dehidracija
•intraperitonalno u trbusnu supljinu, sto je sporo i neefikano kod tezih dehidracija
•intraosses – ucinkovito kada je ocekivano dugotrajno davanje fluida
Prije anestezije preporuca se davanje laganog sedativa ili pre – anestetickog lijeka kako bi se umanjio stres.
NADALJE, ONI SU PREPORUCLJIVI:
- kod isparivog anesteika, za odrzavanje anestezije, opioidne tvari, 30 do 45 minuta prije operacije fentanyl/fluanisone( Europa) i fentanyl/droperidol (Amerika) i cesto upotrebljavan acepromazine/butorphanol
- kada kunic pati od nizih ili visih respiratornih tegoba, ili kada se kao anestezija koristi razdrazljiv isofluran plin. Pre – anesteticki lijek smanjuje proizvodnju sline i bronhijalnog sekreta. Atropin se ne preporuca za korištenje kod kunica. U stvari, otprilike oko 30 – 50 % svih kunica posjeduje endogeni atropin enzim.
- Posto je potrebno ublaziti poslije operativnu bol koriste se opoidni analgetici kao sto su butorphanol ili buprenorphine. Oni se daju prije anestezije
- Posto su kunici u stresu i nervozni preporuca se davanje diazepama koji opusta misice. On je visestruko koristan kada je potrebna intrubacija prilikom operacije
Nakon pazljivog pregleda veterinar ima potpunu klinicku sliku o kunicu, te ga može svrstati u jednu od kategorija rizika (potpuno zdrav kunic, kunic sa blagom sistemskom bolescu, kunic sa umjerenom ili ozbiljnijom sistemskom bolescu, kunic sa sistemskom bolescu koja mu ugrozava zivot, kunic na samrti, hitan slucaj)
IZVORI:
http://www.medirabbit.com/
http://hr.wikipedia.org/
http://www.medicina.hr/