AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

Kao i sva druga živa bića i kunići imaju potrebu za komuniciranjem. Što vam vaš kunić želi reći?

Moderatori/ce: Charlie, Zeko_Jurica

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la Ira31 » pon kol 12, 2013 8:13 am

Ne znam koliko je točno star. Djevojka od kojeg sam ga udomila rekla mi je sredinom veljače da ima 3 mjeseca, no vrlo sam brzo shvatila da ne može imati tako malo jer je zapišavao sve redom što je znak puberteta ili čak kraja puberteta, tj. spolne zrelosti.
To mi je potvrdio i veterinar kad sam ga odvela na pregled da provjerim je li sve u redu s njim budući da je bio užasno mršav. Dovoljno je reći da je imao malo više od 1 kg, a mogla sam mu osjetiti svaku kost pod prstima pa je lako moguće da je bio u lošim uvjetima.

Stvarno se trudim i nema toga što postoji za kunića, a da nemam kod kuće, od hrane i poslastica do igračaka i kućice. Stvarno više ne znam što bih napravila da se zbližimo. Ne silim ga s draganjem, a on ni ne dolazi sam od sebe radi tako nečeg. Ne dižem ga i ne primam osim kad mu moram noktiće skratiti, a to uvijek završi mojim izgrizenim rukama.
Ne pali čak ni pritisak glave o pod, tj. smiri se na koju sekundu i čim ga pustim nastavi po svome. :sad:
Ira31
Kunić
Kunić
 
Postovi: 4
Pridružen/a: pon kol 12, 2013 6:13 am

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la markiza » pon kol 12, 2013 20:19 pm

Pokusaj da kad ga hranis nemoj da mu ti sipas samo hranu nego mu daji iz ruke jedan po jedan deo i dok jede pomazi ga po glavici polako i tako radi ako pokusa da te ujede samo mu gurni listic necega ili pelet Cuni Completa ili cime ga vec hranis, ali mu obavezno daji iz ruke. I samo ga mazi ako pobegne doci ce po sledecu turu da ruca al mu ti malo zadrzi u ruci da ne moze odma da ti otme hranicu iz ruke a dotle iskoristi priliku da ga pomazis i tako uvek radi. Pokusaj takodje da ako se zaleti na tebe da ne moze da te ugrize cim se zaleti na tebe ako mozes stavi mu ruku preko ociju i nekako ga zaustavi a drugom rukom ga pomazi po telu ili ga uhvati obema rukama za glavicu sastrane i pridrzi ga dotle ga poljubi odozgo u ledja ili guzu ustani i idi. Samo koristi priliku da ga poljubis i pomazis okreni se i idi. I mislim da ce vremenom omeksati, moras da budes u kontaktu i dodiru sa njim, jer ovako ako bezis od njega i klonis ga se on ce te jos vise napadati jer ce osetiti nadmoc nad tobom, a ovako ako vidi da ga ti zaustavis rukama i ocekuje da ces ga mozda udariti a vidi da ustvari ga samo pomazis i poljubis, onda ce osetiti da si ipak ti nadmocna jer ga mozes zasutaviti ali da mu pruzas samo ljubav. Moj zeko nije bio agresivan ali ja kad sam htela da ga pomazim u pocetku on pobegne od mene ja dodjem uhvatim ga poljubim i pustim ga ili idem za njim i samo ga poljubim dok sedi u mestu na brzaka iskoristim priliku, sad je dotle doslo da me prati u stopu gde ja tu i on i samo se mazimo i ljubimo :D
Avatar
markiza
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: uto tra 24, 2012 8:59 am
Lokacija: Pancevo / Helsinki

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la Ira31 » uto kol 13, 2013 6:14 am

Vrijedi pokušati, ne mož biti gore nego je.
Nisam ni dosad bježala od njega jer sam se opremala debelim hlačama čak i po ljeti da spriječim ono najgore. Uglavnom bih ga pokušavala primiriti tako da bih mu glavicu spustila na tlo i onda ga podragala dok se ne primiri, samo je i to bilo kratkog vijeka. Nije imao ništa protiv, ali nije se ni nešto osobito uživio. Problem je zapravo bio kako se odmaknuti bez napada. :huh:

Pokušat ću s hranom, prvo onom koju voli pa dalje sa svime. Nadam se da će upaliti...
U svakom slučaju hvala na savjetu!
Ira31
Kunić
Kunić
 
Postovi: 4
Pridružen/a: pon kol 12, 2013 6:13 am

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la markiza » uto kol 13, 2013 9:31 am

Pa ako si uspela da ga smiris i da ga pomazis a da se nije bunio mazi ga tako i dalje i iskoristi priliku sto duze da traju ti momenti, dok ga mazis pokusaj da ga poljubis ili bar svoje lice da primaknes do njegovog krzna a kad odlazis od njega ostavi mu neku malu grickalicu odmakni se i idi. Ali znaci bitno ti je da ga zaustavis u njegovom naletu, a i pokusaj da ga nekad pozoves da ti dodje sa nekom travkicom i daji mu iz ruke i mazi ga dok jede, moras da mu das na znanje da si ti ruka koja ga hranis sigurno ce se smiriti, moras samo da imas puno strpljenja i puno puno ljubavi verujem da ti na to nece moci odoleti :blush: Ajde pa javi ima li kakvog pomaka :blush:
Avatar
markiza
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: uto tra 24, 2012 8:59 am
Lokacija: Pancevo / Helsinki

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la Ira31 » ned kol 25, 2013 19:41 pm

Pozdrav!

Evo me s par novosti. Pokušavamo Pero i ja popraviti odnos malo pomalo i moglo bi se reći da ima naznaka pomaka u smjeru koji meni paše, a ne malom prascu.
Započela sam s mamljenjem hranom i sad manje završava s griženjem čim mi je ruka prazna. Na mahove se čak uspijemo pomaziti na minutu do dvije pa me to veseli. Okušala sam se čak s novim pristupom. Smjestila sam ga preko ljeta u sobu koju inače moji koriste za sve i svašta, a kojoj Pero nije imao pristupa dosad. Tu sam počela ispočetka s našim druženjem, nametanjem moje volje i uklanjanjem njegove samovolje. U toj prostoriji dosta dobro funkcioniramo i često spriječim njegove mušice pa se od ovog tjedna namjeravam okušati ponovno s boravkom u prostorijama koje je dosad prisvajao. Možda mu ipak ostane u sjećanju kako je to išlo do prije dan-dva pa se primiri i u drugim dijelovima kuće. Znam da je uspjeh išao dobrim dijelom na račun nepoznatog prostora, ali ja sam vječni optimist s uvijek nedovoljno iskustva da promijenim mišljenje pa držim fige! :blush:

U svakom slučaju, ima pomaka nabolje i nadam se da ćemo tako i nastaviti.
Ira31
Kunić
Kunić
 
Postovi: 4
Pridružen/a: pon kol 12, 2013 6:13 am

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la markiza » ned kol 25, 2013 19:46 pm

Pa bas lepo :) samo budi strpljiva i puno puno puno ga mazi i ljubi, prislanjaj svoje lice uz njega da nauci na tebe i tvoj miris sigurno ce omeksati i prestati da te povredjuje jer ces mu pruzati puno ljubavi a pri tom i hranu mu davati :) Ajde javi se opet da vidimo jel ti se zeko priblizio, a ako bude video kako ti njega ljubis poljubice i on tebe pa ti drzim palceve da dobijes i poljubac od zeke :zeko1: Puno ti zelim uspeha :)
Avatar
markiza
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: uto tra 24, 2012 8:59 am
Lokacija: Pancevo / Helsinki

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la anci~ » sub kol 08, 2015 18:53 pm

Dobar dan :)

Vec sam jednom pisala na forumu o svom Bozi i problemu sa kuglicarenjem i piskanjem po cijelom stanu. Nakon sto nista nije pomagalo,odlucila sam se za kastraciju,prije koje sam saznala da je Bozo ipak Bozica :D nakon sterilizacije higijena je savrsena, sve se obavlja iskljucivo na wc-u i nigdje drugo tako da sam s tim dijelom prezadovoljna. No, Bozica i dalje (kao i prije sterilizacije) sumanuto "kopa" tj grebe po parketu,nekad cak i po nekoliko sati. Kada se umori samo legne i tako joj sada izgleda cijelo vrijeme dok je izvan kaveza. Problem je i sto to radi ispod kauca i kada joj spustim glavicu (da pokazem da sam glavna),smiri se na sekundu i onda ode dublje pod kauc gdje ju ne mogu dohvatiti :sad: to radi i na puno drugih mjesta u kuci,a problem nije u noktima jer ih kratimo kod veterinara svakih mj i pol,zajedno sa zubicima :) stvarno ne znam kako da ju odviknem od tog,prije je stalno trcala i skakutala,a sada se samo zabije u jedan kutak i ne mrda,zbog cega se i udebljala :zekoo8:

Nadam se da ce mi netko pomoci,hvala puno unaprijed! :)
anci~
Kunić
Kunić
 
Postovi: 2
Pridružen/a: sub svi 09, 2015 7:18 am

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la markiza » ned kol 23, 2015 23:18 pm

Dobar dan :blush: ako zivis u kuci onda ju izvedi u dvoriste na par minuta da grebe po zemlji a ako zivis u stanu uzmi malo zemlje i stavi neku novinu ispod ili mozda ako imas neku plitku kutiju tj. poklopac od kutije tu stavi zemlje i trave da izgleda kao da je napolju i pusti je tu da se izigra i mislim da vise to posle nece raditi :blush: Moj savet bi ti takodje bio da joj ne spustas glavicu na dole nego da kad to radi pljesnes rukama i kazes joj ne ili pozoves je imenom i kazes ne, ali ako vec mislis da tako treba da joj spustas glavicu na dole onda bolje to uradi tako sto ces je poljubiti izmedju ociju i gurnes je svojom glavom na dole da je ljubis onda ce se ona samo prepustiti uzivanju :D i zaboravice na to sto je zapocela da radi :wink: :blush:
Avatar
markiza
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: uto tra 24, 2012 8:59 am
Lokacija: Pancevo / Helsinki

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la turist12 » čet vel 18, 2016 10:42 am

Jao hvala vam svima na odgovorima. Planirala sam otvoriti sama ovu temu, ali vidim da neko vec ima isti problem.
turist12
Kunić
Kunić
 
Postovi: 1
Pridružen/a: čet vel 18, 2016 10:39 am

Re: AGRESIVNI KUNIC - ŠTO NAPRAVITI

PostPostao/la djubre7 » uto sij 17, 2017 21:41 pm

Pozdrav svima,

pitam ovde, da bih se držao u okviru teme, da ne širimo thread dalje. Imamo malo zlato, patuljastu lavlju glavu, ženku, već oko godinu i mesec dana. Uzeli smo je u podzemnom kod Ušća u novembru prošle godine jer se smrzavala tamo sa ostalim zekosima, i mislim da je tada otprilike bila oko 2 meseca stara. Posle dva meseca, beli iscedak iz nosa, kijanje, i veterinar joj je 4-5 dana davao 3 boce - enrofloxacin, nešto protiv upale i vitamine. Tada je to podnosila sasvim ok.

Međutim, godinu dana kasnije, pre par dana isti simptomi, i dobila je istu terapiju - avaj. Juče posle veterinara je otišla iza kauča, pošto je zarežala na mene kada sam joj ponudio jabukicu koju obožava. Posle sat-dva, evo je izlazi, nevoljno se šetka oko nas, ali tu je. Do kraja večeri je ušla u kavez, ali i dalje malo zazire. Danas nevoljno daje da je se mazi, ali tu i tamo hoće. Međutim, veterinar došao kod nas, mora terapija, a tačno ga je osetila! Režanje, skakanje, ritanje, jedva je primila antibiotik. Kaže veterinar odavno nije video ovako ljutog zeca! Vitamine - 3 bocka - joj nije ni dao jer kaže oni najviše peku, a neće da je stresira dodatno. On će doći i sutra, možda i prekosutra, mada kaže da joj je već mnogo bolje.

Moje pitanje je kako da postupim sa njom, i kako da posle terapija vratimo poverenje našeg malog čuda? Dupica nije kastrirana da napomenem, ali generalno spada u jako nemirne zeke - ni u ludilu da je se uzme u ruke, "ćapi" tu i tamo kad zahteva pažnju ili da se pomerimo ili kad je nešto zacrtala. U isto vreme je neverovatna maza, u stanju je da leži satima pored mene ili na meni dok je mazim, skakuće i igra se sa mnom i suprugom konstantno. Ali držanje - nikako! Sečenje noktića kod veterinara je bila prava drama.

Hvala unapred na savetima,
Predrag
djubre7
Kunić
Kunić
 
Postovi: 1
Pridružen/a: uto sij 12, 2016 12:44 pm

Prethodna


Natrag na Ponašanje i društveni život kunića




Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan