Plodnost zekica

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

Plodnost zekica

PostPostao/la Ledolina » čet lis 18, 2007 9:33 am

Imam par pitanja vezana uz polodnost zekica..

Naime imam kod kuce dvije curice(Kikica i Jura) i jednog deckica(SImba)

Malisa je sada star otprilike 2 mjeseca i koji dan, no on zadnja 2-3 tjedna stalno naskakuje na zecice-u pocetku nam je bilo smijesno jer jr u pola manji, ali on ih za to vrijeme i grize, vuce ih za dlaku na vratu (bojim se da od tud Kikicini apscesi).


Da li je to uopce normalno da tako mali zekic (koji bi jos mogao i sisati da je s majkom) toliko naskakuje na cure?
Kada su zeke plodni- odnosko s koliko mjeseci zekic moze napraviti bebe?

Sada su skupa jer pretpostavljamo da je jos premali i da "puca na prazno" (cure imaju oko 5,5-6 mjeseci.


Kako smanjiti tu njegovu agresiju?

Svakako ga planiramo kastrirati kad poraste (procitala sam da se ne preporucuje prije 6 mjeseci starosti), tako da imaju normalan suzivot i da se svi skupa mogu druziti, a i da njemu pokusamo malo smanjiti taj nagon za naskakivanjem (zao mi ga je koliko trci za njima a one mu bjeze- mislim da se dosta pati s tim- a i ni njima nije ugodno kad ih grize i naganja- Jura je jedno vrijeme cim ga ugleda pocimala cviliti i bjezati kao luda, a to je bio grozan zvuk i stvarno mislim da im niti jednom nije lako).
slika[url=http://ticker.7910.org/eng][img]
Avatar
Ledolina
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1394
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:52 pm
Lokacija: Požega

PostPostao/la zekica_poopy » čet lis 18, 2007 11:45 am

Malo sam kopala po internetu i dosla sam do nekih informacija koje je dobro znati

1. U kojoj dobi je potrebno sterilizirat/kastrirat kunića?

Ženke se mogu sterilizirat čim dosegnu spolnu zrelost, najčešće oko 4 mjeseca starosti, ali mnogi veterinari preferiraju da se pričeka do 6 mj. jer je operacija riskantinija na premladom kuniću.

Muški se mogu kastrirati čim se spuste testisi (obavezno to provjeravaj ako ne želiš da prerano sazrio mužjak oplodi ženkicu), to se dešava najčešće oko 3-1/2 mj. ali i tu mnogi veterinari preferiraju čekanje do 5mj.

2. Kada su kunići prestari za sterilizaciju/kastraciju?

Svaki veterinar će oko toga imati svoje miljenje, ali generalno gledajući nakon 6 godine života svaka anestezija i operacija je riskantnija.

Dobra je ideja da svakog kunića koji je preko 2 godine star se prije operacije odvede na detaljnu provjeru zdravlja koja uključuje i krvne pretrage. To može biti čak skuplje od same operacije ali će pomoći detektirati bilo kakvo stanje koje bi moglo učiniti zahvat riskantnijim. To je osobito važno kada se ne koristi izoflouren plin (što kod nas mislim da nema nigdje).

http://www.rabbit.org/health/spay.html

Eto to je ukratko o toj temi, na stranici ima još pojedinosti pa koga zanima neka malo čita.

Znači simba će doseći zrelost za kojih mj dana, ali mislim da ti ga je pametno svako toliko "okrenut" i pogledat, a uz kikicine probleme ja bi njega odvojila. A kasnije će morat on biti odvojen do negdje 5-6mj kada ćete ga moći voditi na kastraciju.
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Ledolina » čet lis 18, 2007 12:41 pm

Ja sam njemu vidjela nesto oko guze sto Jura i kiki nemaju.. to bi mogla biti jajca! :omg:

Valjda mi nije Kikica trudna! Samo problemi.. a na antibioticima je!


Kako da znam jesu spustena do kraja? :omg:
slika[url=http://ticker.7910.org/eng][img]
Avatar
Ledolina
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1394
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:52 pm
Lokacija: Požega

PostPostao/la tarra » čet lis 18, 2007 13:08 pm

Slikaj i pošalji nam sliku :D
Pa ti možemo probat procjenit :wink:
Avatar
tarra
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 980
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 7:13 am
Lokacija: Zg

PostPostao/la zekica_poopy » čet lis 18, 2007 13:11 pm

slika

ovo sto lino ima su zdrava spustena jajasca :)
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la tarra » čet lis 18, 2007 13:56 pm

Ono što Nino ima je ono što je dr Ljolje još danima sanjao nakon akcije (kako on sam kaže,samo jajca,zaklopi oči,i zečja jajca :blush: )
Avatar
tarra
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 980
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 7:13 am
Lokacija: Zg

PostPostao/la Ledolina » čet lis 18, 2007 20:37 pm

Pa nema bas tolika.. :rolleyes:

vide mu se kad razmaknem dlakicu oko guze a ne kad ga okrenem na guzu da mu ispadnu.. :hm:

Valjda ce i nama tolika narasti :belj:
slika[url=http://ticker.7910.org/eng][img]
Avatar
Ledolina
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1394
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:52 pm
Lokacija: Požega

PostPostao/la zekica_poopy » čet lis 18, 2007 21:03 pm

zato jer je cupavija vrsta ;)

znaci da su se spustila, tako da sad pripazi, neka on ne naskakuje...
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Ledolina » čet lis 18, 2007 21:25 pm

Pih.. sad mi kazes... :blush:

Danas sam ga vidjela na juri barem20 puta- a tko zna koliko jos nisam vidjela- a za zadnjih 2 tjedna bolje da i ne pricam!

Na Kikicu nije naskskivao mozda zadnja 3-4 dana kako sam ih odvojila a ostalo su naskakivali jedno na drugo.


A nekad su i orgije.. :blink:
slika
slika[url=http://ticker.7910.org/eng][img]
Avatar
Ledolina
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1394
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:52 pm
Lokacija: Požega

PostPostao/la zekica_poopy » čet lis 18, 2007 21:30 pm

o moj boze kakav je to vlakich :blink: ;D

iskeno mislim da je on daleko premladi jos, rekla si 2mj, znaci ima jos mj dana do spolnog sazrjevanja, ali bolje ti njih ne pustaj, ono ne znam dal ces pogoditi u dan kad je on sazrio...jedino ako ne mislis krenuti stopama zeko Simbe i njihove povelike porodice :D
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Lady Stardust » čet lis 18, 2007 21:31 pm

:hopko: :hopko: :hopko: :hopko: :hopko: :hopko: :hopko:


vec vidim da bu kod tebe veselo

:hopko: :hopko: :hopko: :hopko: :hopko: :hopko: :hopko:
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

PostPostao/la zeko Simba » čet lis 18, 2007 21:33 pm

Hahahah koja luda slika

Ma Njuška je već imao jajca kao bik kada je došao k nama i napravio "generalno sranje" u čijim plodovima uživamo sada :cikica:
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

PostPostao/la Ledolina » čet lis 18, 2007 21:52 pm

E ako je on njima napravio bebe bit ce stvarno veselo! Posebno s obzirom na trenutno Kikicino stanje.

Moj dragi se kida od smjeha kad ih Simbic seksa u glavu- mali voli.. hmmm... ma necu sad biti vulgarna.. :omg: :D
slika[url=http://ticker.7910.org/eng][img]
Avatar
Ledolina
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1394
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:52 pm
Lokacija: Požega

PostPostao/la salatica » pet lis 19, 2007 17:41 pm

e sad....
posljedica naskakivanja na krivu stranu može biti i kobna po dečka...
naime, kad curici pukne film i krene zubima riješavati napasnika :blink:
a bilo je i toga
zato bih ja na tvom mjestu svakako razdvojila dečka od cura, a bila bih vrlo oprezna i s procjenom njegove starosti

nekako mi se čini da on ima više od 2 mjeseca, sudeći po veličini dokaznog matrijala :D

možda ti je sad bed odvajati ih jer se baš dobro slažu, ali ako se dese bebači morati će biti i puno duže odvojeni...

dečko mi se čini zreo za zahvat, a onda je po procjenama potrebna odvojenost od još 6 tjedana
od mojih dečki, 2 su kastrirana s 4 mjeseca starosti i bitno su bolje podnesli zahvat i brže se oporavili od Zorreka s kojim smo čekali kojih 8 mjeseci
cure su također s 4 mjeseca sterilizirane, a kod njih je prednost da ne moraju biti odvojeni 6 tjedana, nego samo 7 dana koliko treba proći do vađenja šavova
salatica
 

PostPostao/la Ledolina » pet lis 19, 2007 21:00 pm

Ma ima sigurno 2 mjeseca i po koji dan..

Mali je napredan. Cure nisam mislila sterilizirati jer su dobrice i super se slazu- samo deckica.
slika[url=http://ticker.7910.org/eng][img]
Avatar
Ledolina
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1394
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:52 pm
Lokacija: Požega

Sljedeća


Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan