Neočekivani okot

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

Neočekivani okot

PostPostao/la ivkicca » pon svi 27, 2013 13:25 pm

Kupila sam, kako mi je rečeno u zoo shopu, 2 muška kunića prije 3,5 mjeseca (kada su bili stari 2,5 mjeseca). Međutim, ispostavilo se da je jedan od njih ženka, što sam skužila kada je počela stalno nešto kopati i čupati dlaku, očito pripremajući gnijezdo..

Da su se kunići okotili, skužila sam prije 2 dana kada sam išla čistiti kavez.. Naime, kavez ima jednu kao plastičnu policu uz rub (na kojoj inače odrasli leže i spavaju), koja je uglavnom zatvorena i ima samo jedan mali prolaz da se ispod uvuče.. Kada sam digla policu da očistim, skužila sam gnijezdo i da se ispod dlaka nalaze mladi- bilo me je strah kopati po tome da se ona ne uzruja i nešto im ne napravi, tako da još uvijek ne znam koliko ih ima u gnijezdu. A uz gnijezdo, ona je nanijela svo sijeno i piljevinu iz ostatka kaveza, pretpostavljam zato da ih sakrije i da mužjak ne može doći do njih.. Kako je ona to sve nagurala da sakrije gnijezdo, bojim se da li ona uopće može doći do njih da ih nahrani? Po danu uopće ne vidim da ulazi do njih, al čitala sam da to ionako radi noću kada nema nikoga blizu.. Nadam se da ipak po noći napravi sebi neki put i dođe do njih.. Nisam ni jedan put čula da oni plaču ili nešto slično, tako da se nadam da nisu gladni. Mužjaka sam odmah odvojila i više ne ulazi u taj kavez te ga planiram ovaj tjedan odvesti na kastraciju, bar da sam s tim mirna.

Sad mene zanima, smijem li ja skinuti tu policu tako da oni ne budu skriveni ispod i da sam sigurna da ona može do njih? Ili je bolje da ostavim ovako? Bojim ih se dirati da ne bi napravila nešto krivo i da se ona ne uzruja.

I smiju li se sad odrasli družiti izvan kaveza? Pazila bi da je on ne zaskoči opet i ne oplodi, samo ne znam postoje li neki drugi razlozi zašto njih dvoje ne bi smjeli biti u kontaktu? Kad je ona u kavezu zatvorena, a on pušten, on stalno samo stoji kraj kaveza i njuška, a ona bi najradije isčupala žicu i izašla.

Unaprijed hvala na pomoći.
ivkicca
Kunić
Kunić
 
Postovi: 3
Pridružen/a: pon svi 27, 2013 13:02 pm

Re: Neočekivani okot

PostPostao/la sanjita » pon svi 27, 2013 16:07 pm

Jos 6 tjedana nakon kastracije se nebi smjeli druziti,ima objasnjenje u clanku o kastraciji/steilizaciji. Nemoj ih pustat zajedno sve dok ih ne kastriras pa ni nakon toga,tako barem clanak i iskusniji kazu,jedno vrijeme....jer ju moze oplodit odma opet i tako ces si navuc dvajst zeceva.
slika
Avatar
sanjita
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3633
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 21:30 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Neočekivani okot

PostPostao/la altan » pon svi 27, 2013 21:01 pm

zatvori njega u neku drugu sobu pa ju pusti da se prolufta..nemoj ni slucajno da se druze jer ce ju opet zaskocit koliko ti god pazila..nije da ce se lijepo druzit i igrat..kad ju pustis uzmi rukavice (mozda najbolje one jednokratne) i natrljaj ih u nju..onda u tim rukavicama pogledaj u gnjezdo..moras vidjeti je li ih mama hrani i ako je neki mrtva da ga mozes maknuti..muzjaku onemoguci da ju uznemiruje tj. da joj landra oko kaveza..mami treba osigurat puno kvalitetne hrane
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Neočekivani okot

PostPostao/la Lilo » sri svi 29, 2013 10:25 am

i naravno ,bebe zakloni kao što su i bile! tako majka osjeća da su na sigurnom!
Voditeljica :"zeco-kuće"!Dežurna svađalica!!!Kućevlasnica! ovnoliki-rex
Avatar
Lilo
Voditeljica zeco-kuće
 
Postovi: 3373
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 14:31 pm
Lokacija: Ivanić-Grad

Re: Neočekivani okot

PostPostao/la moli » pet svi 31, 2013 17:55 pm

Pozdrav forumašima i njihovim mezimcima! :zeko6:
Moja prijateljica ima dva zeka, a nema račun na ovom forumu pa ću pitat u njezino ime. Dakle, u pet shopu je kupila dva malena zeka koji su od malena bili zajedno. U trgovini im nisu znali odrediti spol, a ona je ocijenila da su oboje muški. Međutim, nebi bilo problema da zaista jesu. :dry: Ispostavilo se da je jedna cura po tome što su se prije 15 dana pojavili mladunci. :lud: Mužjaka je odvojila već kada je ženka počela pripravljat gnijezdo i onda je i stavila kotilicu. Ženkica je sve lijepo obavila, brine se za mladunce, sve je puno dlake u kotilici, jedino je možda čudno što još nisu izašli van. Provjerila je mislim da već tri puta i maleni lijepo gmižu već im je i dlaka uveliko vidljiva ali samo su unutra. Što msilite u čemu je problem? I da, mužjak je jučer kastriran pa ju isto tako zanima kada će moći k curi a kada k malenima ako prežive?
Hvala unaprijed! :zeko3:
moli
Kunić
Kunić
 
Postovi: 20
Pridružen/a: ned tra 07, 2013 14:23 pm

Re: Neočekivani okot

PostPostao/la MirnaMirnaMirna » sub lip 01, 2013 14:36 pm

Samo pustite bebice, oni sami iziđu van kada im je vrijeme, neće se izlagati nepotrebnoj opasnosti i izlaziti van dok ne budu dovoljno jaki, to ne bi ni u prirodi radili pa ne rade i na sigurnome! Pa ni male mace ne idu van iz "gnijezda" dok ne ojačaju! Bez brige budu oni, prvo oni malo hrabriji,onda oni malo manje hrabri, dok ne iziđu svi! A onda će sve biti puno malih krznenih loptica! :D Dečko ne smije još mjesec dana mladoj mami, barem je takvo pravilo(još ima sjemena kod njega pa može ostati skotna), no možda ja griješim pa pričekaj da ti još netko odgovori! Iskusniji članovi znaju sigurno više!Nadam se da sam barem malo pomogla! Pozdrav! :zeko8:
Bunnys my best friends! Flo&Janko
Avatar
MirnaMirnaMirna
Zečić
Zečić
 
Postovi: 50
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 15:44 pm
Lokacija: Sisak

Re: Neočekivani okot

PostPostao/la ivkicca » sub lip 01, 2013 15:59 pm

Pogledala sam ih, ima ih 6 i svi su prezivjeli :zeko1:

Nadam se da cu ih uspjeti udomiti kasnije jer nazalost ih necu moci ostaviti sve u stanu :sad:
ivkicca
Kunić
Kunić
 
Postovi: 3
Pridružen/a: pon svi 27, 2013 13:02 pm

Re: Neočekivani okot

PostPostao/la moli » ned lip 02, 2013 9:31 am

hvala! danas i jučer već guraju glavice van i dva već izlaze i vraćaju se. :D Nisam napisala ima ih 4.
imam već jednog rezerviranog za mene jer ja imam samo curu, ali otom potom, još naravno neznamo spol, tek su progledali :wink:
moli
Kunić
Kunić
 
Postovi: 20
Pridružen/a: ned tra 07, 2013 14:23 pm

Re: Neočekivani okot

PostPostao/la ivkicca » pon lip 10, 2013 13:07 pm

Mogu li im ocistiti gnijezdo nakon 2 tjedna? Vec izlaze sami van i vracaju se.. Maknula bi im to gnijezdo jer je sigurno vec jako prljavo pa na isto mjesto stavila ponovno cisto sijeno i piljevinu.
I mogu li ih sad vec dirati?
ivkicca
Kunić
Kunić
 
Postovi: 3
Pridružen/a: pon svi 27, 2013 13:02 pm

Re: Neočekivani okot

PostPostao/la Lilo » sub lip 15, 2013 16:16 pm

oćisti,prvo mamu dragaj malo da ostane njen miris!
Voditeljica :"zeco-kuće"!Dežurna svađalica!!!Kućevlasnica! ovnoliki-rex
Avatar
Lilo
Voditeljica zeco-kuće
 
Postovi: 3373
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 14:31 pm
Lokacija: Ivanić-Grad



Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan