Bolovi u kralješnici, sve izazvali plinovi

Zeko ima zdravstvene probleme? Upitajte i pronađite odgovore ovdje.

Moderatori/ce: Charlie, Lady Stardust, Zeko_Jurica, Lela

Bolovi u kralješnici, sve izazvali plinovi

PostPostao/la Lollipop » sri vel 18, 2015 14:22 pm

Bok svima!

Navesti ću sve što smatram bitnim, ako nešto izostavim nemojte zamjerit.. :blush:
Nalazim se u Karlovcu! Zeko je kod mene 5 godina i ne znam točno njegovu starost (iz razloga jer je spašen od obitelji koja ga nije više htjela i nikada zapravo nisam saznala koliko dugo im je trebalo da im "dosadi" ili da mi kažu kad je rođen).
Moj Gizi je slobodan i pušten da skakuće cijeli dan, nema ograničenja, ima svoju gajbu u kojoj samo obavlja nuždu i ima tamo hranu i vodu. Jede domaće sijeno, a od hrane jede Cuni Nature (Versele - Laga) i Cuni Complete pelete, voća i svježeg također dobiva svaki dan.
Dakle sada kako sam bar ukratko dala uvid u njegov život i hranu počet ću s problemom:
U petak primjećujem promjenu u ponašannju, veseli je na momente, uglavnom ujutro, nakon toga je stisnut i rijetko što mu privlači pažnju. Tokom dana počinje boraviti samo u kavezu i mogla bih reći da se je "vrtio" u krug i nikako se nije mogao namjestiti jer bi desnu zadnju nogicu stavio uvijek pod sebe, repić je bio ukoso i cijelo tijelo mu je padalo na jednu stranu. Istog trena otišli smo kod veterinara u Karlovcu, veterinarka ga je pregledala i predložila da se odvede na rengen da bi bila sigurna što je. Ona je sumnjala na paralizu zbog godina, lom nije napipala, a opet je nabrojala još sto mogućnosti od neuroloških do raznih tegoba koje jednostavno utjeću na to te da su prednje nogice dosta istrošene jer ih više koristi. Dala mu je injekciju, rekla mi je kako je jedna za upalu, a da je druga za bolove i da ga dovedem i drugi dan ujutro da mu da isto to. Kada smo došli doma bio je življi vidno, stao je na zadnje nogice i šapicama umio lice ponašao se normalno. U ponedjeljak ponovno ista priča, vrti se u krug, ne oslanja se previše na zadnje nogice, tijelo pada na stranu.
Odlučila sam ga odvesti u Bubu, gdje su nas naručili na rengen danas i to smo obavili. Primio nas je Saša, obavio rengen i rekao kako su i kukovi i nogice zdrave, ali da je zeko pun plinova i da trbuščić pritišće pluca. Napisao mi je povjest bolesti da veterinari u Karlovcu znaju odradit terapiju.
Nalaz glasi ovako:
Amneza: mirniji, jede, smanjena količina kuglica, bolnost kralješnice, u trbuhu gastrostaza,iscjedak iz nosa (pojavio se u utorak).
Terapija:
Rimadyl inj 0,10
reglan amp 0,10
Marbocyl 0,32
Detalji terapije: još par dana enrofloxacin 10 mg po kg i reglan, a svaki drugi dan rimadyl.

Da odmah kažem kako su kuglice i stolica bili normalni sve do ponedjeljka, znači u petak nije bilo nikakvih promjena i bilo je i vitaminki. Nije gubio apetit, štoviše jeo je kao i uvijek. Promjena u stolici vidi se od ponedjeljka navečer!

Moje pitanje glasi:
treba li mu uz sve te antibiotike davati prodigest, smatram da bi bilo dobro ali nisam previše upućena u to , ne želim na svoju ruku.
Trebam li mu uvesti kakve promjene u prehrani ili na način do koji je sada papao je oke uz ovu terapiju?
Bi li mu pomoglo masiranje trbuščića s obzirom na plinove i na koji način općenito da se odnosim prema njegovoj bolesti, da mu bude što bolje i da mi se vrati moj veseljko.

Hvala unaprijed :)
Avatar
Lollipop
Kunić
Kunić
 
Postovi: 10
Pridružen/a: uto svi 22, 2012 16:43 pm

Re: Bolovi u kralješnici, sve izazvali plinovi

PostPostao/la altan » ned vel 22, 2015 13:45 pm

Uz antibiotike obavezno dati prodigest ili linex. Kod zacepa uvijek nastaju plinovi i masiranje trbuscica se svakako preporuca. Prehranu mu ne moras mijenjati, samo pazi da ne dajes zeleno koje napuhuje i jako je bitno da zeko jede sijeno.
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Bolovi u kralješnici, sve izazvali plinovi

PostPostao/la nikola » uto ožu 24, 2015 20:37 pm

Iako je ovo već prošlo za informaciju onima koji su u sličnim problemima; ja bi davao i Sab Simplex 2-3 puta dnevno po 2ml nerazrijeđen. Daje se špricom u usta malo po malo pazeći da stigne progutati i udahnuti; neka su 'gutljaji' 0,5ml ili manji.
Avatar
nikola
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 260
Pridružen/a: uto svi 06, 2008 19:17 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Bolovi u kralješnici, sve izazvali plinovi

PostPostao/la altan » čet ožu 26, 2015 12:58 pm

nikola je napisao/la:Iako je ovo već prošlo za informaciju onima koji su u sličnim problemima; ja bi davao i Sab Simplex 2-3 puta dnevno po 2ml nerazrijeđen. Daje se špricom u usta malo po malo pazeći da stigne progutati i udahnuti; neka su 'gutljaji' 0,5ml ili manji.

Ovo mi se cini kao previse :blink: Ide 10 kapi i najbolje kada ih se stavi u malo iscjedenog soka od narance da ne bude tako fuj
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Bolovi u kralješnici, sve izazvali plinovi

PostPostao/la nikola » čet ožu 26, 2015 20:30 pm

altan je napisao/la:
nikola je napisao/la:Iako je ovo već prošlo za informaciju onima koji su u sličnim problemima; ja bi davao i Sab Simplex 2-3 puta dnevno po 2ml nerazrijeđen. Daje se špricom u usta malo po malo pazeći da stigne progutati i udahnuti; neka su 'gutljaji' 0,5ml ili manji.

Ovo mi se cini kao previse :blink: Ide 10 kapi i najbolje kada ih se stavi u malo iscjedenog soka od narance da ne bude tako fuj

Meni ovaj 'recept' rješava nadim kod moje Alfi u roku 1-3 sata i time sam ju u zadnje 3 godine poštedio jedno 10 odlazaka u Bubu. Doduše nije nikada bilo više od 3x zaredom, u toku jedne noći ili dijela dana; na razmaku od po barem 2 sata. Sab Simplex se ionako ne apsorbira u organizam pa količina nije kritična.
Avatar
nikola
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 260
Pridružen/a: uto svi 06, 2008 19:17 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Bolovi u kralješnici, sve izazvali plinovi

PostPostao/la altan » pon tra 06, 2015 19:15 pm

Ja sam se do sada držala tih 10-15 kapi svakih 5 sati i bilo je ok. Uz masazu naravno.
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)



Natrag na Zdravstvene rasprave




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan