Zbogom Flippi, tko je i gdje pogriješio, trebam odgovore!

Zeko ima zdravstvene probleme? Upitajte i pronađite odgovore ovdje.

Moderatori/ce: Charlie, Lady Stardust, Zeko_Jurica, Lela

Zbogom Flippi, tko je i gdje pogriješio, trebam odgovore!

PostPostao/la captkirk » čet kol 06, 2015 4:07 am

Prošlu subotu dogodila nam se jako ružna stvar, iznenadno uginuće našeg kunića starog 6.5 godina, ljubimca cijele obitelji. Znam da malog prijatelja više ne možemo vratiti, ali bi želio znati mogući razlog zašto se ovo dogodilo.
Kunić je dobro jeo, pio i radio kuglice, bio veseo i zainteresiran sve do 01.07 ove godine kada počinju prvi problemi. Dolazi do djelomičnom smanjenja apetita, određeni vrstu hrane izbjegava, potišteniji je i previše pije. Sve ovo pripisali smo velikim vrućinama koje su vladale. Nakon par dana, jednu večer nakon što smo ga pustili iz kaveza, počinje se potpuno dezorijentirano ponašati, često gubi ravnotežu, skoro se sudara s zidom, bezglavo trči i kao da nas ne prepoznaje i boji se. Od straha da se ne ozlijedi, opet ga vraćamo u kavez. Tamo stoji na jednom mjestu, ne želi zalegnuti, ne želi jesti. Takvo stanje potraje do ujutro kad se polako počinje „vraćati“, počinje jesti i piti ponovno i vraća mu se zainteresiranost. I sada radimo grešku: Odvodimo ga kod veterinara u šibensku ambulantu „More“ gdje ga pregledava izvjesni veterinar, zaključuje onako od oka da neuroloških ispada nema, daje mu infuziju, pregledaje zube i donosi zaključak da su mu prerasli kutnjaci od kojih je jedan čak i gnojan, te da hitno treba na korekciju. Ne ostaje nam ništa drugo, već vjerovati ljudima od struke, mada mi je je sukladno njegovom ponašanju večer prije sve to bilo prililčno nelogično.
Za dva dana, odrađena mu je korekcija uz uspavljivanje i vađenje gnojnog kutnjaka. Nakon toga, zeko uzima antibiotik i anelgetik ( ne znam o kojem se radilo jer na bočici ništa nije pisalo), hrani se i pije na špricu, jer sam ne može, potišten je, tih, suze mu oči, povremeno slini, a dlaka mu je ispod brade potpuno uništena.
Kroz sedmi mjesec stanje se počinje popravljati. Dajemo mu i dalje antibiotik, raspoloženje mu se popravlja, počinje sam jesti i piti, dlaka mu se obnavlja i mi smo vrlo radosni što je tako. Jedini problem koji nas tišti je što zeko jako puno pije i potpuno je izmjenio neke navike: Ne želi više ležati na kauču, gdje je prije ležao, vani je vrlo lijen, često se zagleda u jednu točku i tako stoji minutama, odlazi u neke prostorije stana gdje nikad nije odlazio, radi nuždu tamo gdje nikad nije, i kao da traži rupe da se skrije. Na žalost i ovo pripisujemo vrućinama…oči mu i dalje prilično suze, mada više ne slini, jede i pije (previše), kugličari…
Ovakvo stanje potrajalo je sve do kobne subote. Taj dan smo ga zbog izrazite vrućne držali većinom u kavezu na tamnijem i hladnijem mjestu. Klima je radlia cijeli dan, a temperatura u prostoriji bila oko 28°C. Zeko je do osam navečer potpuno ispraznio svoju zdjelicu peleta (cuni complete), popio pola posudice vode i nakon deset minuta jednostavno klonuo. U prvi mah, mislili smo da spava i nismo ga htjeli ometati, ali on je i pola sata nakon ležao potpuno zavaljen s glavom prema dolje i podignutim ušima. Nakon što smo ga uzeli i izvadili iz kaveza, vidjeli smo da uopće ne može stajati na nogama, već se izvaljuje na bok, pogled mu je bio ukočen i prazan. Disao je, ali se nije niti tresao, niti je slinio niti izbacivao krv, samo je izgledalo kao da je potpuno oduzet.
Hitno ga vodimo veterinaru, opet u ambulantu „More“ gdje mu vet mjeri temperaturu koja iznosi 37°C, hitno ga utopljava, daje mu infuziju i glukozu i pokušava ga reanimirati. Na žalost, ne uspijeva i zeko je oko 2h ujutro uginuo .
Nikakvo konkretno objašnjenje i odgovor ZAŠTO? nismo dobili, već kao nešto u stilu „izgleda da zubi ipak nisu bili problem, a bio je i prililčno star, moguće da je bio moždani udar….“

Ispričavam se na podužem postu, ali u ovom teškom trenutku zaista bi volio dobiti neki odgovor kao razlog za moguće uginuće moga ljubimca i gdje se pogriješilo. To bi mi puno značilo, a bilo bi i dodatno iskustvo, a svojim bi savjetima mogao pomoći i nekom drugom kuniću, ako bi se našao u sličnoj nevolji.
Flipi
Avatar
captkirk
Kunić
Kunić
 
Postovi: 33
Pridružen/a: sri tra 24, 2013 18:09 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Zbogom Flippi, tko je i gdje pogriješio, trebam odgovore

PostPostao/la markiza » ned kol 23, 2015 23:49 pm

Pozdrav,
Ja vam nisam strucna dati odgovore na vasa pitanja ali samo zelim da vam kazem da mi je mnogo zao zbog vaseg zeke i nadam se da ce vam ubrzo neko dati odgovore na vasa pitanja. :sad: :sad: :sad:
Avatar
markiza
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: uto tra 24, 2012 8:59 am
Lokacija: Pancevo / Helsinki

Re: Zbogom Flippi, tko je i gdje pogriješio, trebam odgovore

PostPostao/la captkirk » pon kol 24, 2015 3:44 am

Ipak hvala na javljanju, Markiza. Eto, prošlo je već 22 dana otkad smo ga izgubili. Bol ne prestaje i dalje, ali je pomiješana s nekim okusom gorčine, da ne kažem i ljutnje. Smatram da kao vlasnici NISMO napravili nikakvu grešku, držali se naputaka veterinara i ponašali se u skladu s tim. Post sam napisao, jer iskreno sumnjam u kvalitetu liječenja, ispravnost postavljene dijagnoze i na kraju izražavam veliku sumnju u obučenost i profesionalnost djelatnika veterinarske ambulante "More" u Šibeniku. Razmjena iskustava liječenja u ovoj ambulanti s ostalim vlasnicima malih životinja u Šibeniku, samo potvrđuje moju sumnju da se nije radilo kako treba i smatram ih direktnim krivcima za odlazak našeg malog prijatelja. Sama izjava "onda ipak nisu bili zubi" govori dosta toga. Žao mi je što je Forum neaktivan, jer sam htio samo čuti mišljenja ostalih iskusnih forumaša i vlasnika dragih nam životinjica.
Vidim da je u popisu preporučenih veterinarskih ambulanta navedena upravo i ova ambulanta, uz imenovane tri osobe kao posebno obučene. Jedna od njih (ne želim nikoga imenovati) liječila je neuspješno upravo i našeg kunića, koji je, na kraju, neobjašnjivo i iznenada uginuo.
Na kraju, molio bi moderatore da veterinarsku ambulantu More iz Šibenika izuzmu iz popisa preporučenih ambulanta u RH, čisto iz razloga, da drugi kunić ili koja nesretna mala životinja ne bi doživjela istu sudbinu kao naš Flippi. Hvala.
Flipi
Avatar
captkirk
Kunić
Kunić
 
Postovi: 33
Pridružen/a: sri tra 24, 2013 18:09 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Zbogom Flippi, tko je i gdje pogriješio, trebam odgovore

PostPostao/la markiza » pon kol 24, 2015 23:54 pm

Znam da za vas nema utehe :sad: samo eto ja vam zelim da se vremenom naviknete da zivite sa tim bolom. Inace smatram da iako ima dosta preporucenih veterinara tesko i nazalost se za nekog moze reci da sve zna o zekama :sad: to i nama drugima uliva straha i vecita pitanja dali ce veterinar pomoci :sad: Nadam se samo da je Flippi sad gore negde sretan i trci velikim zelenim livadama sa ostalim malim plahim krznastim prijateljima. Drzite se :sad:
Avatar
markiza
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: uto tra 24, 2012 8:59 am
Lokacija: Pancevo / Helsinki



Natrag na Zdravstvene rasprave




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan