Kuniću suzi oko

Zeko ima zdravstvene probleme? Upitajte i pronađite odgovore ovdje.

Moderatori/ce: Charlie, Lady Stardust, Zeko_Jurica, Lela

Kuniću suzi oko

PostPostao/la captkirk » pon sij 13, 2014 12:22 pm

Već nekoliko dana primjećujem da kuniću malo suzi lijevo oko. Dlačica ispod oka mu zna biti slijepljena, a suza je vidljiva u kutu oka. Danas sam primjetio da ovo oko i malo više zatvara od desnog. Inače, normalno se ponaša, jede i živahan je. Što mi je činiti? Voditi ga kod veterinara i izložiti stresu ili sam početi neku terapiju? Prije par dana je ležao ispred balkonskih vrata neko vrijeme, dok je vani dosta puhalo i baš mu je to oko bilo izloženo? Ako je u pitanju prehlada oka, da li će se to samo povući bez terapije?
Flipi
Avatar
captkirk
Kunić
Kunić
 
Postovi: 33
Pridružen/a: sri tra 24, 2013 18:09 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la altan » pon sij 13, 2014 15:09 pm

Imas na forumu odgovore na temu suzenja ociju..kupi vidac caj i daj prema uputama na forumu
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la Bubica » pon sij 13, 2014 18:29 pm

Kako kaze Altan - caj od vidca. Ako kroz par dana nema poboljsanja, onda kod veta.
Avatar
Bubica
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 587
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la captkirk » uto sij 14, 2014 3:25 am

Razgovarao sam danas s vetom i nakon što sam mu opisao simptome, preporučio mi je maxitrol kapi, tri puta dnevno po kap. Nabavio sam ih. Da pokušam s tim prije? Inače, nema otekline, nema crvenila, samo bistra suza koja je skupi u kutu oka i lagano curi prema krznu.
Flipi
Avatar
captkirk
Kunić
Kunić
 
Postovi: 33
Pridružen/a: sri tra 24, 2013 18:09 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la altan » uto sij 14, 2014 9:45 am

Zasto pitate za savjet kada ga ne zelite poslusati? Daj prvo vidac pa ako se ne poboljsa onda kapi ili sta ti je vec dao veterinar
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la Bubica » uto sij 14, 2014 10:00 am

Ako mozes rijesiti prirodnim putem, probaj prvo tako.
Kemije sto manje, ako bas ne treba.
Avatar
Bubica
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 587
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la Charlie » uto sij 14, 2014 16:11 pm

NE Maxitrol kapi bez pregleda oka, sadrže i kortikosteroide, a oni su kontraindicirani ako postoji ozljeda rožnice
slika
Charlie
Moderator
Moderator
 
Postovi: 7906
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:50 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la captkirk » uto sij 14, 2014 18:12 pm

Kako se koristi taj čaj? Ne mogu naći po forumu...molio bi kakav link!
Flipi
Avatar
captkirk
Kunić
Kunić
 
Postovi: 33
Pridružen/a: sri tra 24, 2013 18:09 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la Bubica » uto sij 14, 2014 18:28 pm

Skuhas caj, ohladis ga, dobro procijedis (ne smije ostati ni mrvica unutra), pa vaticama cistis oko.
A kaj si ti mislio? :nowink:
Avatar
Bubica
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 587
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la altan » pon sij 20, 2014 9:46 am

Inače u gornjem desnom kutu ima pretražnik gdje upišeš pojam i onda ti ga on nađe, tako da se očito nisi pretgrao tražeći :rolleyes:
ars je napisao/la:Meni je na pakiranju pisalo ovo (i super je, nama je pomogao):
Način pripreme Vidac: 2 žličice biljke vidac preliti s 2 dl kipuće vode, pustiti da odstoji poklopljeno 15 minuta uz povremeno miješanje, procijediti. Piti 3 puta dnevno po 1 šalicu čaja. (to ti ne treba, to je za piti)
Način pripreme čaja za obloge: 1 žličicu biljke vidac preliti s 2 dl kipuće vode, pustiti da odstoji poklopljeno 5 minuta uz povremeno miješanje, procijediti. Uvijek pripremiti svježi čaj za obloge. - ovak sam ja radila.

Kapala sam direktno u oko sa blazinice kojom skidam šminku, otvorila bih joj sa dva prsta kapak i direkt unutra, ispod gornjeg ili donjeg kapka.. moja je bila mirna, ali možda će ti trebati pomoć ako se zeko neće dati, da ti ga netko pridrži dok ti manevriraš. Jako je važno da ako blazinica natopljena čajem dođe u kontakt s okom da uvijek uzmeš novu blazinicu da ne bi slučajno prenijela bakterije.. znači mora biti što je moguće sterilnije. Ako ne dolazi u dodir s okom onda ne moraš mijenjati.. Na kraju kapanja joj možeš malo pobrisati unutrašnju stranu oka i kapke (isto mijenjati blazinice stalno).
Radila sam to tri puta dnevno, svakih par sati.
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la captkirk » pet svi 16, 2014 10:42 am

Evo da malo oživim ovu temu. Zeki oko i dalje suzi, ali desno. Ovo traje još od zime s povremenim prekidima po nekoliko dana. Imamo vidac čaj i svaki dan mu ispiremo, ali promjene nema. Prije desetak dana smo ga vodili kod veterinara, pregledao mu je oko i prednje zube. Rekao je da se ne vidi nikakvih oboljenja, a da zubi još nisu toliko kritični da bi mogli uzrokovati ovaj problem. Konkretno, odgovor zašto oko uopće suzi, nismo dobili. Rekao je da ako se nastavi, dajemo maxitrol kapi četiri puta po jednu. Sad više stvarno ne znamo što bi. Plašim se jer problem već polako postaje kronične prirode, a i dlačica je oko oka sve manje. Uglavnom, radi se o čistoj suzi, nema vidljivog gnoja, crvenila i slično...Zeko se normalno ponaša, raspoložen je i jede. Moli bi savjete od iskusnijih..poslušati veta i provati s kapima ili nešto drugo?
Flipi
Avatar
captkirk
Kunić
Kunić
 
Postovi: 33
Pridružen/a: sri tra 24, 2013 18:09 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la R.R. » pet svi 16, 2014 15:36 pm

ako nema crvenila, vidac nece pomoci jer on ne moze zaustaviti suzenje nego samo blagu upalu. ako oko suzi, obicno ga nesto pritisce ili iritira iznutra, recimo korijen zuba koji raste prema unutra jer se zubi ne trose, ili nekakva unutarnja upala, apces, gnjoj...mojim zecicama oko zna suziti nakon kihanja, ili kad je vrijeme za korekciju kutnjaka.

ja bi na tvom mjestu zecu kod veterinara pregledao zadnje zube, a ne samo prednje. i zatrazio misljenje drugog veterinara ako je moguce, jer mi ce cini da tvoj veterinar pokusava izlijeciti posljedicu a ne uzrok. mozda nisam u pravu, ali tako ja gledam na te stvari.
R.R.
Zečić
Zečić
 
Postovi: 63
Pridružen/a: sri stu 13, 2013 15:13 pm
Lokacija: Split

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la altan » pon svi 19, 2014 7:59 am

R.R. je napisao/la:ako nema crvenila, vidac nece pomoci jer on ne moze zaustaviti suzenje nego samo blagu upalu. ako oko suzi, obicno ga nesto pritisce ili iritira iznutra, recimo korijen zuba koji raste prema unutra jer se zubi ne trose, ili nekakva unutarnja upala, apces, gnjoj...mojim zecicama oko zna suziti nakon kihanja, ili kad je vrijeme za korekciju kutnjaka.

ja bi na tvom mjestu zecu kod veterinara pregledao zadnje zube, a ne samo prednje. i zatrazio misljenje drugog veterinara ako je moguce, jer mi ce cini da tvoj veterinar pokusava izlijeciti posljedicu a ne uzrok. mozda nisam u pravu, ali tako ja gledam na te stvari.


slažem se sa svime..bitno je da vet pregleda stražnje zube..
ovaj veterinar je preporucen za Šibenik


Mag. dr. Davor Crnogaća, dr. Davor Topić, dr Emil Ofner
Veterinarska ambulanta More d.o.o.
113. Šibenske brigade HV-a 9
Šibenik
tel. + 385 (0)22 33 33 22
Preporuka: strici
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la captkirk » pon svi 19, 2014 8:42 am

Da, bili smo kod dr. Ofnera. Flipi je korekciju zubiju imao točno prije dvije godine. Koliko mi je poznato, potrebno je uspavljivanje! Koliko rizika ide s tim? Uglavnom, nešto trebamo poduzeti jer ovo ne prestaje, a posebno je intezivno zadnjih nekoliko dana. Ponavljam da nema viditi ni crvenila ni gnoja, samo čista suza koja kvasi krzno oko oka!
Flipi
Avatar
captkirk
Kunić
Kunić
 
Postovi: 33
Pridružen/a: sri tra 24, 2013 18:09 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Kuniću suzi oko

PostPostao/la R.R. » pon svi 19, 2014 11:55 am

captkirk je napisao/la:Da, bili smo kod dr. Ofnera. Flipi je korekciju zubiju imao točno prije dvije godine. Koliko mi je poznato, potrebno je uspavljivanje! Koliko rizika ide s tim? Uglavnom, nešto trebamo poduzeti jer ovo ne prestaje, a posebno je intezivno zadnjih nekoliko dana. Ponavljam da nema viditi ni crvenila ni gnoja, samo čista suza koja kvasi krzno oko oka!


Uvijek postoji određen rizik kod narkoze, nitko tu ne moze nista garantirati. Treba izvagati situaciju, pa ne voditi zeca na korekciju vise nego je nuzno potrebno, ali opet ne treba ni odugovlaciti jer iskrivljeni zubi mogu proizrociti gnjojni apces a onda tek nastaje pravi problem. Osim nepravilnog izgleda kutnjaka, veterinar treba potraziti i male ranice ili crvenilo na desnima ili jeziku.

Moja mama-zec Skočica, ide na korekciju kutnjaka 2-3 puta godisnje, ali dobro podnosi narkozu.
Bitno je da veterinar zna odabrati i dozirati anestetik. Dok je u narkozi, treba stalno biti u toplom (obicno veterinari stave grijac ispod zeca, i dok ga nosis doma da je uz njega u krpu zamotana boca sa toplom vodom) jer im se tjelesna temperatura dosta spusti. Dok su pod narkozom, na oci obavezno ide gel protiv sušenja. Pokusaj dogovoriti sa veterinarom da budes sa zecom dok anestetik ne pocne djelovati i da budes sa njim dok se ne pocne buditi.

Ono cega se ja generalno najvise bojim u veterinara je da zec ne pokupi neku bakteriju ili boleštinu dok je tamo. Zato ih uvjek natjeraj da operu ruke prije nego diraju zeca, da ga operiraju ili na tvojoj plahti ili na svojoj koja je cista i oprana, da dezinficiraju pribor koji zecu stavljaju u usta. Znam da bi to trebalo uvijek biti tako, ali osobno sam se uvjerio da nije kod svih veterinara.

Zvučat će malo crno, al kad god idemo u veterinara na anesteziju, nadam se svemu najboljemu ali se uvijek pripremim na najgore. Zecevi su dosta osjetljiva stvorenja, a veterinarsko znanje o njima je jos uvijek skromno.
R.R.
Zečić
Zečić
 
Postovi: 63
Pridružen/a: sri stu 13, 2013 15:13 pm
Lokacija: Split

Sljedeća


Natrag na Zdravstvene rasprave




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan