Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

Zeko ima zdravstvene probleme? Upitajte i pronađite odgovore ovdje.

Moderatori/ce: Charlie, Lady Stardust, Zeko_Jurica, Lela

Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la Guigi » čet tra 03, 2014 9:42 am

Hej ekipa, nadam se da ćete mi moći pomoći :) Zvala sam amb. Buba, ali oni su u totalni gužvi i nema nikog tamo koji je stručnjak za kuniće, rekli su mi da su u smjeni tek od 13h, a voljela bih čuti neko mišljenje po pitanju ove problematike.

Čitala sam tu pod bolestima oka što bi moglo biti, u biti da nije ništa opasno, ali za svaki slučaj, da provjerim i kod vas, pa onda idem i u Bubu.

Naime, jutros sam primijetila da mi je kunić povučen. Nezainsteresiran je i sam njegov položaj tijela mi je bio čudan. Kad sam mu prišla, imao je poluzatvoreno oko. Nekad ga otvori, nekad ga zatvori, a nekad ima tako poluzatvoreno kao da mu smeta sunce, ali u većini vremena je otvoreno (zatvori ga kad ga hoću ić slikat, vjerojatno zbog blica)
Drugo oko se čini sasvim ok.
To desno oko jer sakrivao i naginjao glavu na tu stranu - kao nas kad boli zub pa se nekako nesvjesno naginjemo na tu stranu, umirimo i sve nam je pusti me na miru - e tako i on.

Hoće dati pusu, gricka travu, obavlja nuždu ok, samo je umiren i eto to što naginje glavicu na tu stranu i to ne u vratu, nego prosto kao da štiti to oko, bolnu točku.

Dakle, oko nije upaljeno, malo je iziritirano. Nema gnoja u njemu i u principu je bistro, ne curi, ne kapa, nije vodenosto oko, nema sekreta u cijelom oku.
Ima bijelu, kao šmrkljicu u početku oka, onako kao krmeljicu (slika 2. u postu Lady Stardust), ali nije tekuća i ne curi, nije sekret, niti je oko samo po sebi sekretasto. Daklje, ima na sredini oka, nešto što nalikuje kao da mu je nešto upalo u oko (neka kao dlakica) pa se oko toga stvorila da mala šmrkljica i to stoji tamo. Ja se ne želim igrati liječnika, nisam studirala ni veterinu ni medicinu, nemam doma ništa sterilno niti se usuđujem ja to micati njemu s oka, ali vidim da mu smeta. To što mu je upalo se ne miče, dakle ne "pluta" i putuje po oku - stoji na tom jednom mjestu. Liči kao da mu se dlakica zalijepila pa se to malo upalilo.

Malo me brine jer se vidi da mu to smeta i sav je potišten. Ne da da mu diram oko, očigledno ga boli, ali sam ipak pogledala. Zube nisam gledala. Kad ga mazim čini se da mu više smetam, nego što mu godi.

Imam i ženskog kunića, njene oči su normalne, sve 5 s njima. Nju sam makla u kavez, da muškom ne liže to oko.

Evo slikice, možda se ne vidi najbolje točno ono o čemu pričam, ali sve zato što mi je bilo bed mučit ga da se naslikava kad mu očigledno nije do toga...

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la Guigi » čet tra 03, 2014 10:01 am

Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la altan » čet tra 03, 2014 10:13 am

Ja bih za početak kupila vidac čaj i s njime ispirala oko da vidim hoće li se to povući (imaju upute na forumu), pa ako ne prode onda bih otišla u Bubu da pogledaju kutnjake. Nairu zna tako ući dlakica u oku pa se stvori kao neka "ljigica" koju mu ja maknem papirnatom maramicom..no ta "ljigica" može "šetati" po oku..mislim da i zekani imaju treći kapak pa mu se on vjerojatno upalio..
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la Guigi » čet tra 03, 2014 10:21 am

altan je napisao/la:Ja bih za početak kupila vidac čaj i s njime ispirala oko da vidim hoće li se to povući (imaju upute na forumu), pa ako ne prode onda bih otišla u Bubu da pogledaju kutnjake. Nairu zna tako ući dlakica u oku pa se stvori kao neka "ljigica" koju mu ja maknem papirnatom maramicom..no ta "ljigica" može "šetati" po oku..mislim da i zekani imaju treći kapak pa mu se on vjerojatno upalio..


Hvala na ovako brzom odgovoru.

Palo mi je na pamet čaj od kamilice da mu uzmem pa s time da mu malo isperem oko, ali se nisam usudila išta dirati osim mu maknuti onu ljigicu s početka oka i od tad mu je malko bolje.
A onu na oku, pošto ne seće po oku, nekako se bojim dirati, ali vidim da je oko nečeg... Sad je li to dlakica, ili prašina neka, ali ima nešto tamo oko čega se ta ljigica stvorila pa se zato to upalilo malo. On to okeco ne dira šapama. Što kažete da pustim ženkicu da mu to počisti sama, ako joj da? Jer to je i htjela, ali sam je ja makla, da eventualno ne napravi neku štetu još.
Smijem li to maramicom maknuti s oka ili da ne diram bolje?
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la altan » čet tra 03, 2014 10:45 am

Guigi je napisao/la:
Hvala na ovako brzom odgovoru.

Palo mi je na pamet čaj od kamilice da mu uzmem pa s time da mu malo isperem oko, ali se nisam usudila išta dirati osim mu maknuti onu ljigicu s početka oka i od tad mu je malko bolje.
A onu na oku, pošto ne seće po oku, nekako se bojim dirati, ali vidim da je oko nečeg... Sad je li to dlakica, ili prašina neka, ali ima nešto tamo oko čega se ta ljigica stvorila pa se zato to upalilo malo. On to okeco ne dira šapama. Što kažete da pustim ženkicu da mu to počisti sama, ako joj da? Jer to je i htjela, ali sam je ja makla, da eventualno ne napravi neku štetu još.
Smijem li to maramicom maknuti s oka ili da ne diram bolje?


Nikako čaj od kamilice u oko! U oko smije samo vidac čaj i taj provjereno djeluje. Ne vidim na fotkama tu drugu ljigu pa ne znam što da ti savjetujem. Možda još ne bih pustila zekicu da mu to ne nadraži, ako je nešto. Probaj ponovno ufotkat i staviti link na veliku fotku
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la Guigi » čet tra 03, 2014 11:53 am

Da, da, u međuvremenu sam pročitala po forumima da savjetujete nipošto kamilicu. Sve pet.

Samo se vidi ta jedna ljigica koja je na sredini ona, na slikama djeluje kao odsjaj. Budem ga sad ponovno pokušala fotkat, no mislim da će se sve riješiti s vidac čajem. Bila sam sad do ljekarne i kupila čaj, te gazice i sve što treba. Uzela sam i špricu ako treba baš kapati, pa da imam sve. Jedino ne mogu maknuti ono s maramicom jer zažmiri, ne ide to tako lako dolje s oka.
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la altan » čet tra 03, 2014 12:26 pm

Nemoj mu to ni micat..probaj s vidcem pa ako ne prode onda u Bubu da vide sto mu je to

edit: evo gledala sam fotku ponovno..ako su to one bijele "sjene" onda bi to moglo biti neko oštećenje oka
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la Guigi » čet tra 03, 2014 13:34 pm

Isprala sam mu oko preko male šprice s čajem. Čini se da mu je malo bolje. S blaznicom natopljenom čajem sam prešla preko oka, ne u oko, nego zatvorio je pa sam prebrisala malo da mu ostane još i na koži, ali ne toliko da se sliva niz dlaku. Budemo vidjeli.
Da, na onoj prvoj slici u linku baš, to nije odsjaj, to je baš ta mala bijela ljagica koje sad s ispiranjem ima sve manje, ali je još prisutna. Neću na silu ništa čačkati, budem vidjela, ako ne bude s čajem bolje do sutra predvečer, idem u Bubu. Moram prvo nazvati da vidim je li netko tko zna s kunićima dežuran, no rađe bih to doma sredila nego da ga vozim u Bubu - istraumirat će se i još će mu prepisati odmah neki lijek, a zašto kljukati kapi i čuda ako može prirodnim putem - naravno, ako može priroda da pomogne.

Možda je i neka povreda oka pa se malo upalilo. Stvarno više ne znam, toliko buljakam u to njegovo okeco da mi se već priviđaju stvari. Inače se s Nalom zna igrati pa skakuću oko i jedan na drugoga i svašta je moglo biti, da ga je možda noktom zakačila pa da je lijeće povređeno i onda oko toga da se stvorila ta šmkljica kao - dok u Bubi ne pogledaju bolje ili s nekim instumentom, nećemo znati. Ja se samo iskreno nadam da nije ništa. Guigi se razveselio malo, jede normalno, pije, jedino ne voli da mu se dira to oko, osim toga, sasvim normalno se ponaša i prestao je naginjat glavicu, ali je to je mislim zato što mu je to bolno i nadrženo.

Hvala ti na odgovorima i pomoći! :zeko3: Javljam kakvo je stanje.
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la Guigi » čet tra 03, 2014 15:49 pm

altan je napisao/la:Nemoj mu to ni micat..probaj s vidcem pa ako ne prode onda u Bubu da vide sto mu je to

edit: evo gledala sam fotku ponovno..ako su to one bijele "sjene" onda bi to moglo biti neko oštećenje oka



Ovo je nakon ispiranja oka. Oko se smirilo, još malo je nadraženo, ali ga zeka više otvara nego prije.

Ponovno sam ga fotkala. Linkano je jer se tako najbolje vidi, baš je zoom i sve jasno. Evo na što konkretno mislim:

http://postimg.org/image/x03mdqpof/ i http://postimg.org/image/4c4n7szmv/

Oko samo po sebi na suzi, nego je ovo od čaja. Također, ništa sem tog čuda (koje se smanji kad se polije čajem, ali je i dalje tamo) nema ništa i još to ne ide okolo po oku, stoji kao zaljepljeno tamo i jednom je malo iz tog procurio kad je došlo u kontakt s čajem, kao da se malo razmrljalo. Baš kao slinček neki izgleda.
Moguće da je ipak neka povreda oka?
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la Guigi » čet tra 03, 2014 18:52 pm

Bili smo sad u Bubi. Ima ozlijeđenu rožnjaču oka i to se upalilo, stoga i taj sekret iz oka, a ono na slikama je oštećenje.
Vrlo ljubazna mlada doktorica, ne znam kako se zove, dala nam je kapi i to treba kapati 4-5 puta na dan.
Čini se da ću ih morati razdvajati kad jedu jer je ženkica divlja i naskače po njemu, gazi mu po glavi i svašta samo što prije prva da se dokopa hrane, vjerojatno mu je tu noktom zagrebala, nemam pojma, ali bitno je da je sve ok :)
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la altan » pet tra 04, 2014 8:18 am

Budem uputila Charlie da kaze jel bas moras kapati s tim kapima..koje su kapi u pitanju?
Ne moraš se bojati njegovog druzenja sa zekicom jer moguce je da se upiknuo na neku travku sijena
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la Guigi » pet tra 04, 2014 16:04 pm

Jučer nisam imala pri sebi kutijicu kapi, a nakon cijelog dana dadiljanja oko mališe, skroz sam se sludila. U jednom momentu sam se i rasplakala (prije nego što otišli u Bubu) jer sam se poplašila što mu je to, pa je gospodin došao na krevet kod mene i ušuškao se pored. Imala sam osjećaj da još on mene tješi kao bit će sve ok. Slatkiš mali. :zeko3:

Ovako, kapi su TOBREX (tobramycinum) 5ml. Btw, kapi su cca 19 kn, a pregled nam je naplatila 90 kn :mellow: Doslovce samo što ga je pogledala.

Odmah, čim je vidjela je rekla da je to povreda i da se malo i upalilo, da ima gnoja. Doduše, ja sam rekla da mu je od čaja bilo bolje. Sad mu je od kapi baš super. Ima skroz otvoreno oko i manje je crveno, još ga iritira, ali bolje je i živahniji je. Jedino se poplašio kao blesav kad smo bili u Bubi. Meni sve da da mu radim, i kapanje, i rezanje noktića, i ma šta god vam padne na pamet, ali kad je ona uzela onaj instrument da mu pogleda oko i da mu stavi kapi, popeo se sa onog stola po meni skoro na glavu, siroma. Linjao se od stresa i dobio je mekanu kakicu, skoro kao proljev kad smo došli doma. :sad:
Ajde tješim se time da sam ga u autu u povratku izvadila iz transportera i stavila meni na prsa, opustio se i skoro zaspao. Frajer se voli vozit autom, šta da vam kažem... :belj: ;D
Rekla nam je veterinarka da ih držimo odvojeno sad dok ga to malo ne prođe, ako se tako grubo igraju. Nalah čim čuje šuškanje vrećice od hrane, se zaleće kao na raketni pogon, pa onda gura Guigija iz posude i svašta to bude kad je gospojica gladna :lud: Mada, inače je ona takva luda, kao da uopće nije ženkica kunića nego križanac gremljina i čupakabre... Mogwai. :dragonn-ccc-e:
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la altan » pon tra 07, 2014 8:57 am

Ma bude to dobro..drži ih odvojeno da ne liže taj tobrex..inace ne bude ona njega ozljedila..svi koji imaju par im znaju tako jedni "prejahat" preko drugih i naguravat se i nikom nista :)
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Upit - problem s okom kunića, molim pomoć!

PostPostao/la Guigi » uto tra 08, 2014 19:16 pm

Da, pa tako se zajašu nekad i pentraju jedno po drugome, pa se Nalah nagurava za hranu i svašta, a zapravo se ovako slažu i spavaju uvijek jedno pored drugog i brine se jedno o drugome i sve.

Sad mu je okeco bolje, nema sekreta nikakvog, samo i dalje stoji ona mrljica od oštećenja, ali je znatno manja. Nekako imam feeling da je najbolje otići za desetak dana opet u Bubu, da oni to vide kako stoji. Bojim se da mu nije oštećeno oko sad, da slabije vidi ili nešto.
Avatar
Guigi
Zečić
Zečić
 
Postovi: 83
Pridružen/a: sri srp 06, 2011 13:00 pm
Lokacija: Zagreb



Natrag na Zdravstvene rasprave




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan