Trebam pomoć - hitno

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la lilidon » čet lis 18, 2012 22:27 pm

Ovako nabavili smo prije nekakvih 9 mjeseci dva kunića. naravno iako žive odvojeno ipak je došlo do parenja i do okota. naravno bio sam jako zatečen kad sam primjetio da lilly pravi gnijezdo i čupa dlaku sa sebe, ujutro sam našao pet malih bebica.
Danas točno dva tjedna od okota maleni su izašli iz gnijezda i osim što su stalno jedni preko drugih na hrpici trčkaraju okolo.
Ono što me brine jest da kad se bebe pokušavaju zavući pod majku kako bi sisali ona bježi od njih. Čak zna zauzet i obrambeni stav i "cvilit". Bebice su mi preslatke i ne bi želio da uginu od
gladi.
Zanima me ako ih majka i dalje bude odbijala dojiti koja je alternativna metoda prehrane za kuniće stare dva tjedna.
Druga stvar koja me brine jest to sad kad su malo narasli i kad im se pojavilo krzno jedan izgleda da oprostite šugav. na par mjesta uopće nema krzna a na drugima je bitno kraće od ostatka. Svaka pomoć bi mi dobrodošla i bio bih jako zahvalan.
lilidon
Kunić
Kunić
 
Postovi: 3
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 22:09 pm

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la markiza » pet lis 19, 2012 6:02 am

Ja nemam iskustva i javice ti se sigurno neko ko ima vise ali ako ih majka odbija pretpostavljam da si ih dirao, pa zato nece vise da ih doji i moras ih poceti sam hraniti. Pogledaj po forumu dok ti se neko ne javi ,bilo je slicnih situacija. Ima tema Parenje i trudnoca i pogledaj u Zeko podmladak tu sigurno ima o malim kunicima.
Avatar
markiza
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: uto tra 24, 2012 8:59 am
Lokacija: Pancevo / Helsinki

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la Lady Stardust » pet lis 19, 2012 8:06 am

Iskreno se nadam da je tata odvojen jer ako nije ona je opet skotna!

Odmah decka kastrirati d se ovo ne bi događalo ubuduce a i zasto imati dva kad ne mogu biti zajedno. Ako su kastrirani/sterilizirani onda mogu prozivjeti srezan zajednicki zivot, ovako su samo frustrirani i nervozni.

Zekice doje nekoliko puta dnevno i ne leze na bebama ko macke nego se maknu od beba. To sto ona bjezi ne mora znaciti da ih ne doji, nego da ih ne doji bas sad. Treba svima ponuditi puno sijena i suhe hrane i za juniore jer ce bebe poceti grickati i ostalu hranu osim mlijeka.

Ako mama nije bolesna ne bi trebala biti ni beba, mozda je samo drugacija, stavite slike pa cemo pogledati.

Inace mama mora imati puno hrane (cak i tri puta vise nego kad ne doji) i vode i zdjelice moraju biti stalno pune!
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la renata » pet lis 19, 2012 12:06 pm

šugava beba; Ako je ijedan od roditelja jako čupav, tj. duge dlake, bebe potomci mogu izgledati kako ste ih vi i opisali - šugavo, mjestimično bez dlake, a naročito na obrazima te butinama zadnjih nogu. To je područje koje će kasnije imati dugu dlaku, poput recimo lavljoglavih kunića sa štosdemferima kako ih ja zovem.

odbijanje dojenja; normalno je da im ne da da je stalno cicaju, a kako je okot u gajbi, te ona nema adekvatno gnijezdo iz kojega malci ne mogu do 20-og dana izaći van...njoj ne preostaje drugo nego bježati od njih i hraniti prema zakonima majke prirode, tek nekoliko puta dnevo po par minuta.
to kaj reži, daje posumnjati da je trudna...ponovo.
renata
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1741
Pridružen/a: pon lis 15, 2007 9:48 am
Lokacija: zagreb

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la lilidon » pet lis 19, 2012 21:51 pm

hvala vam puno na odgovorima sad su mi neke stvari jasnije. cisto sumnjam da je opet trudna jer su odvojeni
i dobro pazim da ne budu skupa odnosno i kad jesu skupa da ne rade "ono".
ozbiljno razmisljam o tome da decka kastriram. oce li im onda biti lakse zivjeti skupa.
i jos jedno pitanjce jel ima smisla zadrzati jednog do dva malca a ostale podijeliti ili bi trebalo
ili zadrzati sve ili dati sve.
lilidon
Kunić
Kunić
 
Postovi: 3
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 22:09 pm

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la lilidon » pet lis 19, 2012 21:54 pm

...a slikice i beba i mame i tate stavim cim mi se komp sredi. btw imam njihove slike od prvog dana
lilidon
Kunić
Kunić
 
Postovi: 3
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 22:09 pm

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la Pahuljica_Ri » pet lis 19, 2012 22:00 pm

"Nemojte se uzdat u to da će te vi moći spriječiti odnos, jer on traje svega sekundu dvije, a posljedice mogu biti kobne za ženku."
Možeš pazit koliko hoćeš da ne rade "ono", nećeš ni trepnut a već će biti gotovo. Čitaj malo topike, piše puno o tome. viewtopic.php?f=17&t=619
Avatar
Pahuljica_Ri
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 525
Pridružen/a: sub srp 21, 2012 23:24 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la Lady Stardust » pet lis 19, 2012 22:29 pm

Najbolje je njega kastrirati odmah sad (u zagrebu u don ili bubu), tako da se oporavi dok zenka ne odhrani bebe (moraju biti odvojeni 6 tjedana) onda oporaviti zenku do kraja i nju sterilizirati (zenke imaju veliku sansu cak i 60-80% da dobiju tumor maternice nakon 3. godne zivota, bez obzira dal su se kotile ili ne) i onda ih se spoji i zive sretno zajedno - par koji se super slaze i voli je divno imati/gledati a za to je preduvijet kastracija i sterilizacija.Ako je jedan kastriran/steriliziran a drugi ne, onda ovaj koji nije je beskonacno dosadan i stalno gnjavi ovog drugog i moguca je i tucnjava

stvarno je steta kad su vec dva kod vas da im se ne omoguci zajednicki zivot nego da se godinama gledaju preko resetki

sada treba procicati sve o bebama ovdje na forumu i stranici i onda ih pravilno odvojiti i udomiti, eventualno se moze ostaviti jedna cura i pridruziti roditeljima. ostavljanje decka ne funkcionira jer ce biti tucnjava s tatom/bracom

tu smo za sva pitanja i savjete
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la lorena105 » čet tra 18, 2013 12:43 pm

:kmeee: :kmeee: :kmeee: dogodilo se nešto najgore što se moglo (nakon smrti i bolesti)
tek sam jučer dvama zekačima vidjela jaja :omg: a ti dva zekači su bili skupa sa sekom i mamom sve do sada kad imaju 5 mjeseci! :zeko4: budući da su bebe bile neplanirane i dogodile se iznenadno a ja nisam znala dobro razlikovat spolove, no poslušala sam savjet sa foruma i išla susjedima koji uzgajaju domaće zečeve, međutim i oni su rekli da su sve ženke :zeko10: sad kad sam im rekla i pokazala sad kažu da su sada jaja ogromna, a da je onda bilo totalno sitno i da jaja ni nije bilo :blink: uglavnom naravno da najviše krivim sebe, a ne susjede, neznam što sam trebala poduzet budući da su i oni i ja složili se da su ženke... znam i sama što sam napravila.. kavu sam grešku neodgovorno napravila, no nisu mi sad potrebna tuđa korenja (osim ako se netko baš mora ispucat, a takvih ima) samo da netko iskusan kaže što je prije kastracije najbolje učiniti... nadam se da ni mama ni kćerka nisu trudne jer su svi naskakali jendi na druge, pa i muško na muškog :blink: ali nije izgledalo kao parenje nisu se baš onak "drmali" i nije se muško onako "bacio" bočno nakon naskakivanja... uglavom sad je Barni (otac) u svojoj gajbi, muški vani, a ženke u svojoj gajbi, mislim da će prije kastracije (sad mi je i malo financijski teško jer su tu tri dečka (i otac kojeg smo se spremali sad kastrarat)) tata napravit još jendu gajbu privremeno a onda kastracija... mogu li još nešto učiniti? :zeko10:
vlasnica 5 malih zlata <33
Avatar
lorena105
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 268
Pridružen/a: pon ruj 17, 2012 13:14 pm

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la zeko Simba » čet tra 18, 2013 14:08 pm

Za sada ne možeš, bitno je da su odvojeni. Kastriraj tatu kojeg si namjeravala, pa ga onda nakon nekoliko tjedana spoji sa ženkicama, a do tada skupljaj novce za kastraciju drugoga, pa i njega spoji s njima nakon nekoliko tjedana od kastracije, pa onda i trećeg.
Nadam se da nisu trudne. Moraju imati dovoljno prostora za kretanje, pa pazi da se ne sretnu. To što nisi vidjela nikoga da se bacio na bok i ostalo, ne znači da one nisu trudne. Dvije sekunde je sasvim dovoljno da zatrudni, a to je otprilike vrijeme koje ti treba da pogledaš što je iza tebe i vratiš pogled natrag. Sada izračunaj koliko puta su se mogli spariti.
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la lorena105 » čet tra 18, 2013 14:21 pm

da... jasno mi je :sad: ali hvala
vlasnica 5 malih zlata <33
Avatar
lorena105
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 268
Pridružen/a: pon ruj 17, 2012 13:14 pm

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la altan » pet tra 19, 2013 9:43 am

Mozda bi se mogla napraviti hitna sterilizacija zenki..nazovi u Bubu ili Don pa njih pitaj..pa ako slucajno i jesu trudne tako ce se "rijesiti" i taj problem
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la lorena105 » pet tra 19, 2013 13:36 pm

altan je napisao/la:Mozda bi se mogla napraviti hitna sterilizacija zenki..nazovi u Bubu ili Don pa njih pitaj..pa ako slucajno i jesu trudne tako ce se "rijesiti" i taj problem


neznam trenutno mi ni fininacijski to nije najsretnije rješenje... a jel postoji kod zekica neki pregled gdje se može utvrdit da je trudna?
vlasnica 5 malih zlata <33
Avatar
lorena105
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 268
Pridružen/a: pon ruj 17, 2012 13:14 pm

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la sanjita » pet tra 19, 2013 13:48 pm

To moze opipat veterinar ili ultrazvukom..samo ju nemoj nosit vise onim "uzgajivacima" sto nisu znali ni spol odrediti da vidis dal je trudna ili ne. Vjerujem da neces dobit tocan odgovor.
slika
Avatar
sanjita
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3633
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 21:30 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Trebam pomoć - hitno

PostPostao/la lorena105 » pet tra 19, 2013 14:50 pm

sanjita je napisao/la:To moze opipat veterinar ili ultrazvukom..samo ju nemoj nosit vise onim "uzgajivacima" sto nisu znali ni spol odrediti da vidis dal je trudna ili ne. Vjerujem da neces dobit tocan odgovor.


naravno da je neću njima nosit, a jel to svaki veterinar s popisa može odrediti (najbliže mi je ovaj u zaboku) ili postoje neki određeni?
P.S danas je napokon smještaj sređen tako da nitko nije bez gajbe da je cijelo vrijeme vani, kako je bilo jučer dok jadan Barni nije cijeli dan vani bio, dakle danas je hitno nabavljena treća gajbica i do kastracije idu van u tri smjene :P
vlasnica 5 malih zlata <33
Avatar
lorena105
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 268
Pridružen/a: pon ruj 17, 2012 13:14 pm

Sljedeća


Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan