Šok?

Kao i sva druga živa bića i kunići imaju potrebu za komuniciranjem. Što vam vaš kunić želi reći?

Moderatori/ce: Charlie, Zeko_Jurica

Šok?

PostPostao/la Leonarda » pon tra 01, 2013 17:52 pm

Neznam dali ima već ovakva tema negdje ali...moj kunić je već po 2. put dobio šok od psa.Od istog psa!!
Naime prije nekoliko sati sam ga izvela vani u dvorište i sve je bilo dobro nakon par minuta...zeko je krenuo na drugu stranu parka,a tamo je bio pas (pekinezer) i ja ga uopće nisam vidjela.Tada kad sam ga ugledala išla sam ga podignut ali čim se pas približio zeko je počeo trčati glavom bez obzira,skakati i pokušavao je pobjeći.Jedva sam ga uspjela uhvatiti,ali nakon toga je kao cvilio/vrištao nemogu to opisati,neke čudne zvukove proizvodio.Odmah sam ga odvela kući i dala mu malo grožđica da se smiri.Stavila sam ga u kavez,a onda se on očistio.Ali dok se čistio također je teško disao i tako nekakve čudne zvukove proizvodio.Kao da je imao problema s disanjem,vjerovatno od tog šoka.Poslije sam jadnička pustila pa se sakrio sa strane.
Naime,neznam što da radim...prvi puta je lupao nogama o pod i tad je bilo još gore,ali ovaj put je malo bolje prošao...hvala Bogu.
Neznam kako da ga više smirim,da ga razveselim...mada znam da će sutra biti bolje,ali stvarno meni je bio veći šok nego njegov kad sam ga vidila kako se prepao.Pekinezer je inače iz zgrade,nije bio na uzici,a vlasnik Bože sačuvaj.Sva sreća pa nije bio veliki,nego mali...i nije mu htio nauditi jer je pas dobar znam ga,živio je u istom stanu s mačkom i dva zekana,ali ovaj moj se strašno preplaši čim vidi psa.Više ga nikad tu neću puštati...ali neznam gdje bih ga trugdje,jer došlo je proljeće željela bih da ide malo na svjež zrak u prirodu a ne samo da stoji u četiri zida.Nažalost,nemam kuću i dvorište pa da mu osiguram onu zaštitnu ogradu u kojoj se igra,pa je to veliki minus.Ako netko zna neko mjesto u Splitu gdje izvodi kuniće bilo bi dobro da mi kažete,cijenit ću to.Hvala vam što ste utrošili vrijeme na čitanje ovoga,ali eto stvarno sam trebala napisati jer je zeko pod velikim stresom.I ako znate za takve zvukove recite.Hvala unaprijed!!
I love my bunny! :)
(\_/)
(='.'=)
(")_(")
Leonarda
Zečić
Zečić
 
Postovi: 154
Pridružen/a: pon lip 13, 2011 19:06 pm

Re: Šok?

PostPostao/la malisa.simba » pon tra 01, 2013 18:05 pm

zeko vrlo lako doživi šok, moj čim se uznemiri, npr. nikako ne voli kauč u dnevnoj sobi i kad sam ga tamo stavila odmah je krenuo čudno puhati, uzdisati i lupati nogicama. također se sav izbezumi kad čuje pasiće kako laju i to kroz prozor tako da ne želim ni zamisliti kako bi to izgledalo da se nađu u istoj prostoriji. krene puhati i kad čuje fen, dosta toga njega plaši. ne bih nikako savjetovala dovoditi ga u stresne situacije ukoliko nije nužno, od odlaska na livadicu može biti više štete nego koristi budući da tko zna kakve životinjice mogu naletit u svakoj sekundi, a ti to ne možeš sprječiti, ne činiš mu dobro "šetnjom" ako je nakon toga uplašen i ljut. I nije tu bitno je li pas, mačka il koja kod druga životinja opasna ili nije, na zeki je procjena njegove ugroženosti, a moraš imati na umu da im može i srce otkazati uslijed šoka.
Avatar
malisa.simba
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 268
Pridružen/a: čet stu 15, 2012 14:09 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Šok?

PostPostao/la Alita » pon tra 01, 2013 18:08 pm

Zeko ispušta vriskove kad misli da će umrijeti, znači pred smrtnom opasnosti. Bar u njegovim očima. Očito se strašno prestrašio. Zadnjim nogicama lupaju kad su uplašeni ili negoduju.
Što se disanja tiče. vjerojatno je trčao kao nikad u životu, pa se jako umorio i dahtao. Treba ga odmoriti, maziti, pokazati da je sve u redu, da mu se neće ništa dogoditi i da je na sigurnom.
Ubuduće ga nemoj voditi van ako tamo gdje ga vodiš ima pasa. Pitanje je sad hoće li zeko uopće biti u stanju da ide van ili se neće micati od ulaza, moguće je da radi traume neće htjeti ići van istraživati i skakutati kao dosad.
Drugo, ako ne možeš paziti na pse i strogo kontrolirati zeku, zašto ga nemaš na povodcu da ga uhvatiš i digneš na sigurno kad vidiš pse?
To što ti misliš da je pas ovakav ili onakav, hoće li nauditi zeki ili neće, to ne možeš ni znati - nikad ne možeš znati kako će se pas, bez obzira na pasminu i dosadašnje ponašanje ponašati u susretu s novom životinjom. No to ni nema veze jer ono što je na poslijetku važno je kako taj pas utječe na zeku. Ako se zeko boji psa, može taj pas biti mali i dobroćudni (prema ljudima i psima), nema veze, ti te sekunde kad vidiš psa mičeš zeku otamo.
Ovaj način na koji vodiš zeku van je dosta nepromišljen i završio je traumatično za tvog ljubimca, samo zato jer inzistiraš na tome.
Ne znam koliko ti se zeko doma kreće, ali dosta zečeka dovoljno trči po zatvorenom da im ne fali kretanja radi zdravlja.
Ja sam svog zekana počela šetati prije 2 godine, kad je imao problema s žuljevima jer je bio lijena mrcina, i kad je lijepo vrijeme znamo tu i tamo izaći, ali imam potpuno drugačiji režim šetnje i ne bih ga tako izložila opasnosti.
Probaj sama istražiti i naći mjesto za šetnju ukoliko baš moraš, ali na tvom mjestu ga zasad ne bih još nikamo vodila, dok se zeko ne oporavi od traume.
Avatar
Alita
Zekonja
Zekonja
 
Postovi: 270
Pridružen/a: čet stu 12, 2009 22:10 pm

Re: Šok?

PostPostao/la Leonarda » pon tra 01, 2013 18:26 pm

Hvala na odgovorima.Vodila sam ga na povodcu,ali svejedno on kad poćne skakati nikako ga se ne može zaustaviti.Naravno da ga neću mnogo vremena izvoditi van i dok ne pronađem neki siguran prostor bez pasa (iako su ti rijetki,od pasa nikako pobjeći).On je cijeli sretan kad dođe na livadicu,pa kopa,njuška,trči...i od prvoga puta kad je doživio šok sljedeći se oporavio i nastavio je istraživati kao prije.Ali sljedeći put sigurno neću riskirati.Mogla bih mu na selu u vrtu pokraj kuće napraviti ogradicu,pa kad dođemo tamo da ga stavim unutra i tu je siguran.Jer opet,meni se ful čini da on nije u potpunosti sretan u stanu,stan nije preveliki...samo se zabavlja s loptom i leži po stanu,tako da više mislim da mu je zanimljivije u prirodi bez pasa,naravno.Sad se već oporavio,igra se s loptom i kao stari je,ali svejedno imat ću ga na oku.Mislila sam mu prije ljeta napraviti i novu,veću gajbicu pa da može lijepo uživati,ali to otom-potom.Hvala još jednom na odgovorima!
I love my bunny! :)
(\_/)
(='.'=)
(")_(")
Leonarda
Zečić
Zečić
 
Postovi: 154
Pridružen/a: pon lip 13, 2011 19:06 pm

Re: Šok?

PostPostao/la altan » uto tra 02, 2013 10:03 am

Ja uopce ne mogu shvatit zasto netko kome je zeko vec jednom dozivio sok secuci vani inzistira na tome da zeku dalje vodi van..budi sretna sto zeko nije uginuo od straha..secite se sami vani ako vam je do toga, a zeceve ostavite doma..cemu glumljenje prirodnih uvjeta kada znamo da kunici u stanu nemaju veze s prirodom
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Re: Šok?

PostPostao/la Leonarda » uto tra 02, 2013 20:41 pm

Danas sam vidjela da mu je mokraća skroz potamnjela smeđo-crvenkasta boja i kakica mu je jako mekana...pretpostavljam da je to od šoka.Dala sam mu šaku sijena i neznam trebam li mu još što dati? Da mu skuham indijski čaj pa da mu stavim u pojilicu,jer iz pijatića neće da pije? Hvala unaprijed!!
I love my bunny! :)
(\_/)
(='.'=)
(")_(")
Leonarda
Zečić
Zečić
 
Postovi: 154
Pridružen/a: pon lip 13, 2011 19:06 pm

Re: Šok?

PostPostao/la ars » uto tra 02, 2013 21:19 pm

to je normalna boja mokrace, a za stolicu moguce da je od uzrujavanja. nikakve cajeve kuhati, samo puno sijena i nikakvo povrce i voce dok se ne vrati u normalu
Avatar
ars
Super Zek
Super Zek
 
Postovi: 1959
Pridružen/a: pet lis 15, 2010 0:06 am

Re: Šok?

PostPostao/la Jura » pet tra 05, 2013 10:40 am

Leonarda je napisao/la:Danas sam vidjela da mu je mokraća skroz potamnjela smeđo-crvenkasta boja i kakica mu je jako mekana...pretpostavljam da je to od šoka.Dala sam mu šaku sijena i neznam trebam li mu još što dati? Da mu skuham indijski čaj pa da mu stavim u pojilicu,jer iz pijatića neće da pije? Hvala unaprijed!!


Kako to misliš dala si mu šaku sijena!? on stalno mora imati na raspolagnaju sijeno. Samo ga pusti na miru da se smjesti na svoje sigurno mjesto.

Kod mene u kući živi maltezer (nije moj) kojeg Hef ne podnosi i čim ga čuje da ide po stepenicama odmah pobjegne u svoju rupu i nema nikakvih problema. Direktan kontakt nemaju i ne želim da imaju. Pas ne može doći do njega, ali ga Hef čuje i to je dovoljno da se ukenja od straha. Veći problem nastane, ako ga ja pokušam primiti i smiriti. Onda se totalno izbezumi, jer ne može pobjeći u svoju rupu. Njima je nagonska reakcija da se od opasnosti zavuku u rupu. Normalno je da na njemu nepoznatoj livadi nema takvog sigurnog mjesta i normalno je da se izbezumi od straha.

Kad je jednom na sigurnom (u svojoj rupi) i još je uplašen, obično pomaže kakva poslastica ili malo maženja po njušci, pa preko glave. To uglavnom smiruje sve male životinje, a Hef u sekundi počne cvrkutati zubima i pada u trans od gušta.

Najvažnije je da kunić ima mjesto na koje može pobjeći kad se uplaši i to je u pravilu uvijek isto mjesto.
Avatar
Jura
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 568
Pridružen/a: uto ožu 15, 2011 21:20 pm

Re: Šok?

PostPostao/la zeko Simba » pet tra 05, 2013 15:47 pm

Ja ne mogu shvatiti zašto je on uopće bio vani, već je ranije doživio šok radi psa, a k tome još ga izvodiš na livadu gdje ima pasa, vjerojatno i mačaka. Kunić ne mora doživjeti šok kada je vani, ali se vrlo lako može zaraziti svime i svačime na takvim mjestima. Znači kunić ide van u strogo kontrolirane uvjete što znači sigurno ograđeno dvorište u koje ne može ući bilo tko i mora i tada biti pod nadzorom.
43 i 23
zeko Simba
Moderator
Moderator
 
Postovi: 9045
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:46 pm
Lokacija: Opatija

Re: Šok?

PostPostao/la Viski » ned tra 21, 2013 19:48 pm

Nemoj maltretirati kunica, kunic nije pas i nije mu potrebna setnja. Povodac takoder nije preporucljiv ali ako bas inzistiras trebas ga polako navikavati, prvo staviti povodac na 5 minuta, pa drugi dan 10 i tako dalje. povodac za njih nije normalna stvar kao za psa.

Isto tako ako zivis u stanu nemoj ga nositi na livadu, za to stvarno nema potrebe a i kao sto je netko prije spomenuo kunic se na livadi gdje se secu psi i ostale zivotinje moze zaraziti kojekakvim parazitima i ostalim bolestima , a moze pokupiti i buhe i klopa, sto je vrlo opasno.

Ako zivis u kuci ispeljaj ga u svoje dvoriste gdje si sigurna da nema ostalih zivotinja.

Ne forsiraj kunica, dopusti mu da se prilagodi. Moj kunic nije nogicom krocio van dok nisam bila potpuno sigurna da se prilagodio na kucu i dnevni boravak gdje mu je kavez. Isto tako i kad je vani vrata su uvijek otvorena kako bi, u slucaju da se necega prepadne, mogao otici u neki kutic i smiriti se.

Kunici su plasljivi i vrlo podlozni stresu. Nemoj ga bez razloga traumatizirati. kunici su savrseni ljubimci za stan upravo zato jer im nije prijeko potreban dnevni izlazak na travu.
slika
Viski , moje malo klupko radosti <3

slika
Avatar
Viski
Zečić
Zečić
 
Postovi: 78
Pridružen/a: sri sij 02, 2013 19:58 pm
Lokacija: Karlovac

Re: Šok?

PostPostao/la žutaš šapica » ned tra 21, 2013 21:53 pm

ajde da je rečeno- eto, išla sam ga prošetat, prepao se, i sad se bojim, ali- išla sam ga šetat- znači, neodrađeno, dostupno svima... i prepao se... onda opet, i opet se prepao, i sad si misliš dal da mu daš još nešto jel je dobio šaku sjena... pa nemrem skužit jel se šališ ili kaj... onak... moj ima punu gajbu sjena, u kojem se valja, ruje, roni... i u jaslama svaki dan svježe, koje papa- i tako puta dva, jer su dva zekana u igri... šaka sjena.... kaj je jednom kuniću šaka sjena? Radije, ako mu želiš dobro, otvori gajbu, neka hopše doma, gdje je siguran, i daj mu puuuno sjena, nije to bezveze, kad ti svi pišu i govore da je sjeno za njihovu prehranu najvažnije.... Sjeno nije poslastica, sjeno je osnova, sve ostalo su dodaci... pusti zekana na miru, a ako želiš da bude vani, onda to napravi u dobro ograđenom prostoru, gdje će zeko moći biti opušten- a to svakako nije kraj zgrade među ljudima i životinjama...
Avatar
žutaš šapica
Zečić
Zečić
 
Postovi: 99
Pridružen/a: uto tra 09, 2013 19:46 pm

Re: Šok?

PostPostao/la sanjita » ned tra 21, 2013 22:59 pm

Ja cu samo napomenut da je nedavno jedan veterinar rekao prijateljici ciji pas je pokupio krpelje da ih je ove godine puno vise nego prije i ranije u godini i da mu stalno dolaze zarazeni psi.....pazite sto radite,nemojte se zezat i zbog svojih zelja dovoditi zivotinju u neposrednu opasnost a kasnije ce bit plakanja ako se nesto desi.
slika
Avatar
sanjita
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 3633
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 21:30 pm
Lokacija: Zagreb

Mačka napala kunića

PostPostao/la HŽV » pon tra 27, 2015 12:11 pm

U petak navecer sam izveo kunića u dvorište. Inače, kad je lijepo vrijeme uvijek izađemo van da se malo iskače. Uvijek bi stajo pored njega na pol metra i onda bi i on bio sigurniji i pune više se kretao. Mačke tada ne bi išle na njega kad bi me vidjele i to je svaki put funkcioniralo dobro. Svaki put prije nego li izađemo sam provjerio oko kuće da možda nema kakvih mačaka itd...

Ove starije mačke su se bojale dolaziti u dvoriste i kada bi vidjele da neko stoji pored njega ne bi se probližavale. Međutim sad u petak dolazi mlađa mačka ni mala ni velika i uopce ju ne dira sta sam stajao pored njega. Pocela ga je naganjati i nakon 50 metara ga je ščepala na 1 sekundu pa sam ja vec dosao pa je pobjegla. Zec je ispustio glasni krik. Bio je u šoku i tresao se i ubrazno disao. Sam je nakon toga pobjegao u dnevni boravak.

Preglado sam ga da vidim jel ima kakvih ozljeda. Skroz malo mu je curila krv iz njuškice i jedno oko je bilo skroz malo spuštenije od drugog. Oko mu je jako suzilo puno više nego inače kad se to desi. Nisam skroz siguran dali mu se glava nakrivila, ali ako je to je bilo u postocima možda 5%. Krv je ubrzo prestala curiti i nazvo sam veterinara i rekli su mi da ga se dovede ako sutradan bude rana požutila itd. jer se tada inficiralo. Bilo je vec pol 9 navecer i veterinari nisu radili, pa reko vidjet cemo sutra kako ce biti.

Sutradan sam morao ici na put. Pregledao sam ga sutradan u 8 ujutro i na njuškici se stvorila krasta i nije mu išla krv, a glava je normalo izgledala, a oko manje suzilo. Htjeo je normalno jesti i sve (malo manje nego inače ali je jeo pelete, malo suhih maslačaka,bananu, sijeno bas nije htjeo i vodu slabije). Čak je uspio skočiti na moj krevet prije nego li sam se probudio jer to znao obično raditi ujutro prije nego li se dignem pa da mu se dam jesti. Fino je skočio s kreveta. Činio mi se živahan i mislio sam da ce sve biti u redu i nismo isli kod vetreni i otišao sam na put.

Ovako je izgledao u subotu ujutro kada sam ga ja posljednji put vidio.
slika

Cijelu tu subotu se normalno ponašao. Zvao sam preko dana da vidim kako mu je stanje i sve je bilo uredu. Imao je malo nesto proljev nista posebno jer sam ocekivao da ce ga dobiti zbog stresa i zato sam mu dao prodigesta u vodu dan ranije. Krepala mi je baterija na mobitelu i nisamo mogao vise zvati, ali sam ocekivao da je sve u redu. Rekli su mi da mu se pogoršalo tu subotu navecer sa se glava nakrivila, da je tesko disao, da mu ide krv iz njuškice opet i da ne želi jesti. Cijelu noc su bili sa njime i nije dobro izgledao.

Odveli su ga kod veterinara u nedjelju u 11 sati ujutro nisu mogli ranije nikako. Vetrinar ga je pregledao i rekao da mu srce tuce sto na sat, da jako tesko dise i da je doživio šok.Uglavno nije bilo dobro. Da je tu i problem sa mjehurom nije mogao mokriti navodno. Dao mu je neke 4 injekcije (za mokrenje, vitaminske itd neznam nisam točno sta jer nisam bio) i reko da ga se dovede popodne također na pregled i da ga se drzi u zatamljenoj i tihoj prostoriji.

Doso je kuci i negdje oko 12-15 je ugino. Ja sam doso sat vremena nakon i saznao. Vec su ga pokopali, tako da ga nisam niti vidio. Mozda bi bilo drugačije da sam bio kod kuce i odveo ga ranije kod veterinara, tko zna.

Kunić je bio star 6 godina. Imao je head tilt prije godinu dana i oporavio se skroz od toga i glava mu je bila potpuno ravna. Napravljena je i korekcija kutnjaka tako da je mogao jesti normalno. Prije nekih pola godine je imao rengenski snimljen manji apces na ispod donje čeljusti koji se sam poslije povukao bez operativnog zahvata. Tih zadnjih pola godine je znao biti i prehlađen i dosta kašljat, ali i to se riješilo. Zadnjih godinu dana se znao dogoditi i zacep, ali bi se rijesio bez vecih problema. U prvih pet godina nije bio niti jedanput bolestan. Imao jednu slicnu situaciju da ga je napala mačka i malo ga zakačila po oku pa mu je tu curila krv vjerojatno je i tada doziovio manji šok ali je bio star tipa 3 godine tada i uspio je i nije nista bilo.

Kroz sve ove situacije sam dosta naučio uglavnom na ovom forum. Zahvaljum se svima na savjetima. Kunići su preosjetljive životinje i potrebno je jako puno znanja vlasnika da doživi lijepe godine. Neće njemu pomoći niti jedan veterinar na svijetu ako se problem ne prepozna na vrijeme i ne znaju neke osnovne stvari.

Ja sam naučio lekciju i kada bih mogao vratiti vrijeme ili ako ikada vise budemo imali kunica (vjerojatno ne) NIKADA GA NE BIH IZVODIO VAN NA OTVORENI PROSTOR. NE MORA ON UOPĆE NITI DOĆI U IZRAVNI KONTAKT SA MAČKOM/PSOM VEĆ MOŽE DOŽIVITI ŠOK AKO IH SAMO UGLEDA npr. i da završio ovako. Tako da ove priče sa kavezima, ogradicama, lajnama itd. ne moraju nužno biti dovoljna zaštita. Naravno nije velika vjerojatnost da se ovo desi jer mi smo isli van 6 godina skoro svaki dan kad je bilo lijepo vrijeme i desilo se.

Inače ta mačka je od susjede koja se ne brine o njima i one se hrane po tuđem smeću i lunjaju okolo. Ove kolko je luda bila da nakon što sam je naganjao pol sata po kvartu je navecer dosla ponovo u dvoriste nakon svega. Baš razmišljam što ću joj napraviti, ali sigurno neće još dugo. Živčan sam šta je uginuo na ovako glup način, a siguran sam da je mogao živjeti još koju godinu.

Nadam se da će ovaj tekst biti bar nekome od koristi. Pozdravlja vas:

slika
HŽV
Kunić
Kunić
 
Postovi: 15
Pridružen/a: uto tra 15, 2014 13:29 pm

Re: Šok?

PostPostao/la Bubica » pon tra 27, 2015 23:55 pm

Sto puta sam napisala ovo na sto razlicitih mjesta, ali ocito nikad nije dovoljno ponavljanja - kunici ne trebaju istrcavanje po livadama/dvoristima/parkovima!!! Kunici u prirodi zive u rupama pod zemljom i vani izlaze samo po hranu! Kunici koji veselo trckaraju po livadama postoje samo u djecjim pricama! Na otvorenom prostoru su uvijek potencijalni plijen i ne osjecaju se ugodno!
Naravno da ima kunica koji su odmalena nauceni na izlaske i dvoriste, ali to ne znaci da im je to prirodno ni potrebno. Puno njih se prilagodi nama, pa se zbog nas naviknu na svasta, pa to ljudi krivo protumace.
Zao mi je zbog tvog zeke, ali cinjenica je (kao sto si i sam shvatio) da si ti zapravo za to odgovoran. Nadam se samo da ce netko drugi nauciti nesto iz tvoje price… :sad:
Avatar
Bubica
Bugs Bunny
Bugs Bunny
 
Postovi: 587
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Šok?

PostPostao/la altan » uto tra 28, 2015 9:34 am

Super mi je što prijetiš nešto napraviti mački koja nije ni kriva ni dužna što si ti kreten koji je zeca izveo van..ne da mi se više biti fina nakon godina i godina objašnjavanja istih stvari.. :ljut:
vlasnica dvije jurilice
29
Avatar
altan
Zeko Manijak
Zeko Manijak
 
Postovi: 5685
Pridružen/a: sub lis 13, 2007 13:59 pm
Lokacija: Zagreb, Mezimesti (Češka)

Sljedeća


Natrag na Ponašanje i društveni život kunića




Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan