NAPRAVITE DVORISTE VASEM KUNICU
tarra:
Zašto ne izgraditi i malo dvorište za Vašeg ljubimca ako imate vlastito? Bilo u gradu,na vikendici ili negdje drugdje,možda kod rodbine ili dobrog susjeda?
Lijepo je vidjeti svojeg zekana u maloj prirodi (ne doslovnoj) jer iz nje smo ih (ne tako) davno i uzeli, da se brinemo i volimo ih,pa im možda netko poželi vratiti djelić toga; ili kavez izgraditi silom prilika (nemogućnost držanja u stanu). Ili,zeko mora biti češće vani na svježem zraku zbog neke od bolesti (pasterela itd.).
U temi ću opisati sve potrebno za ograđivanje djelića prirode ukoliko se usudite ljubimca staviti van usprkos krpeljima kojih nažalost uvijek bude, te uz saznanje da će ljubimac u tom slučaju imati dostupnu svježu travu .
Kavez se može koristiti i za kornjače,zamorce i slično,možda uz neke preinake koje ćete izbaciti ili ubaciti.
Ograda:
Žica biti morala biti bar metar visoka jer ako zekanu već priuštite zadovoljstvo na svježem zraku neka malo i skakuće uvis osim što će trčati ukrug ;)
Žica mora biti sitna! =Okna moraju biti što manja:
(sitna žica,a na slijedećoj slici izbliza-vidi se i kako se ograda s većim oknima nadigla=to je razlog nužnom ukopavanju ograde. Ovdje je ograda ukopana u zemlju i zabetonirana što se ne vidi jer ju je nakon nekoliko godina prekrila zemlja i lišće ;) )
(na slici gore:žica je kruta,nesavitljiva,i bitno-neobložena-zekani bi je inače-progrizli i pojeli)
Sitna žica potrebna je ne samo radi kunića koji bi se mogao provući nego i zbog kuna i lasica kojih ima i u gradu (osobno vidjela 100 metara od Trga bana Jelačića), a još više na selu, te se provuku i kroz najsitniju rupu u potrazi za plijenom. A ondje bi mu plijen bio na pladnju jer nema kud pobjeći budući se radi o pitomom zekanu u kavezu dovoljnom za trčkaranje u «prirodi» ali ne i za bijeg. Zvuči okrutno i opasno, ali više nije pridržavate li se što sitnije i čvršće žice. I naravno nadzora nad svojim ljubimcem. Isto tako ako ste na moru,da ne dođe zmija.
Ograda treba biti ili ukopana u zemlju 20tak centimetara ili treba biti zazidan zidić (također ukopan-sigurnija varijanta) da zeko ne bi prokopao rupu van i zgibao

ali
i da ne nalete seoski psi i oni iskopaju rupu:
(na gornjoj slici vidi se kako je dobro žica zategnuta-bez tog zategnuća nikakav zidić ne pomaže jer je i najkruća žica presavitljiva za jače zekane ili druge životinje)
Za dva patuljasta zekana je prava mala vila kavez sa 3 na 3 metra a ni veći se ne bi bunili,ukoliko nemate više mjesta.
Ako se odlučite za višu ogradu od jednog metra,to ima samo svoje prednosti jer ćete u njega i sami moći lakše ući,možda se odlučite i na visinu stajaćeg položaja, a ako ne stajaćeg onda bar sjedećeg jer nema lijepšeg nego sjesti među zekane i promatrati ih kako uživaju
Osim toga,ako kavez ide u širinu,neka ide i u visinu,da ne morate puzati za ljubimcima kada ih uzimate natrag u kuću.
Krov:
Opasnost vreba i iz zraka. Preko kaveza tj zečjeg dvorišta trebamo također postaviti jednako sitnu žicu radi sova predvečer i škanjaca/orlova danju (ptice su opasne za patuljaste kuniće) jer se u tren oka pojave i ne smeta ih katkad i ako sjedite i par metara od zekana. A naposlijetku tu su i mačke koje bi ih mogle dohvatiti dok se javljate na telefon.
Da ne bi bilo zabune, to su većinom opasnosti koje vrebaju ako ostavite zekana bez nadzora pogotovo na dulje vrijeme u loše osiguranom kavezu a takvih će uvijek biti koji ovo čitaju. Što naravno nije preporučljivo jer,ponavljam,radi se najčešće o pitomim zekonjama koji neznaju prepoznati opasnost te su ipak na puno skučenijem prostoru od onog potrebnog za bijeg kad bi je i znali prepoznati.
Isto kao što kod kuće zagradite balkone da ne padne s trećeg kata kad vam šeće po stanu,ili osigurate da ne dođe do žice pa ga usmrti struja,tako i vani vreba opasnost ali druge vrste te i ondje trebate sve osigurati ali na drugi način.
Zato je bitno da se odnosite na sigurnost s istim oprezom kao u stanu.
Kućica:
Neka bude uzdignuta sa tla jer se zekani najčešće zadržavaju ispod nje,katkad i prokopaju rupu u zemlji u koju se zavale i uživaju cijeli dan posebno po ljetnim vrućinama jer se tako hlade.
Neka krov kućice bude presvučen plastikom ili nekim drugim vodonepropusnim materijalom. Možete ju sami napraviti od drveta isto kao kućicu za ptičice što gotovo svi znaju raditi, samo u većem obliku.
Tu se pojavljuje još jedan razlog zašto cijeli kavez mora biti natkrivljen istom sitnom žicom-da zeko preko kućice (ako je ona uz ogradu) ne skoči van.
U kućicu smjestite sjeno.
Ulaz u kavez:
Po volji. Kod manjih i nižih može postojati poklopac,kod većih su poželjna vratašca da i Vi bar sagnuti možete ući.
Hrana i voda:
Voda je nezaobilazna naravno. Pripazite samo da ne bude na suncu a davajte mu ili u zdjelici ili na pojilicu ovisno kako je naviknut.
Pretpostavljamo da se slažete da jede sve zeleno što mu je ponuđeno u kavezu.
Ako je kavez prilično velik, a Vi ste ktome i na selu na vikendici, možete mu smjestiti i stog sjena (provjerenog) kao hranu i kao sklonište. Bez problema traje godinu dana.
Stog:
Postavlja se tako da ne smije biti izravno na tlu (trune i zec nemože u nj). Zato se na tlo stavljaju palete onakve kakve se koriste kao stajaći objekt i prijenos cigli /crijepova i sl.:
Pritom,nemojte se čuditi kad se nakon nekog vremena dogodi ovo:
(ovako izgleda malo već oronulija paleta kad ju idem mjenjati.Lijevo se vidi kolac koji je držao sjenik,a u sredini...

)
Ako nije ravan teren palete se podboče sa ciglama ili drugim blokovima da bude na horizontalnoj ravnini. U sredinu vertikalno zabijete običan kolac ili štap (na suhim tlima potrebno je vlažiti rupu vodom i tako je «izgraditi») i složite sjeno oko njega.
Stog pokrijte plastikom. Ne izgleda lijepo ali ga neće uništiti kiša. Plastici zarežite na sredini nožićem rupu i obucite ju preko kolca kao da stogu oblačite majicu. Učvrstite plastiku da je ne nadiže vjetar jer bi kiša ponovno močila sjeno.
Tako se zeko može unutra zavlačiti i papati i isto kao ispod kućice,izležavati u hladovini. Kod sebe imam takve stogove napravljene na 4 palete.
(još nije prekriven konačnom plastikom na slici a trebao bi biti)
Za patuljaste u takvim malim kavezima dovoljna je jedna paleta za naravno mini-sjenik. Trebam samo napomenuti da paletu po potrebi treba zamijeniti jer ne traju vječno budući su drvene. Ne brinite se što je stog nisko,zekanu to neće smetati jer znate da su skloni zavlačenju.
Naravno nije potrebno imati i stog i kućicu. Stog povećava mogućnost da zeko dobije krpelj ali čim je vani,znate da ga može dobiti i na druge načine.
*** ( Stog nerijetko vole bušiti i raditi tunele:
te odozdo dok leže u hladovini i zaklonu od kiše i snijega, grickati, pa je pogodan za zekane koje su ljudi udomili a oni su izrasli «malo» veći od patuljastih i zato ih žele smjestiti da žive cijelu godinu u kavezu u dvorištu, što je daleko bolje nego vani u maloj gajbi kakve imaju uzgajivači pošto se ipak radi o ljubimcu pa mu žele najbolje. Ako osiguravate baš vlastito dvorište za velikog zeca (to NIJE patuljasti) tj ne radite mu zaseban kavez, on nema opasnosti iz zraka ali ispod ograde i kroz okna i dalje vreba pa se pridržavajte navedenog, znači ukopana sitna žica, a budući nemožete osigurati i krov preko vlastitog dvorišta sa sitnom žicom,na ogradu MORA biti postavljena struja da se nitko preko nje nemože popeti bez udara:
žica je izolirana od kontakata baš svugdje (plastični držači i slično)plus u ovom slučaju i bodljikava žica na vrhu:
Uz napomenu da struja gubi na jakosti ako je negdje kontakt sa grančicom ili više njih)***
Zadnjih par prijedloga unutar ***(...)*** odnosi se prvenstveno na ljude koji su se javljali da imaju povelike zekane koji nisu za stan i udomljavanje je nemoguće a dvorište imaju,pa neka ga iskoriste.S napomenom da tada zaborave na ruže,maćuhice i grašak
Uljepšavanje kaveza:
Ako odlučite «ulijepšati» izgled kaveza da ne izgleda kao Alcatraz, sitna žica Vam daje još jednu prednost. S vanjske strane posadite penjačice, zgodne su i ruže (ne previše da zekanima ostane i sunčeka ;) ) i pri njihovom rastu pazite da nijedan vrh ili listić,ukoliko ne želite da je papaju, ne uđe unutar kaveza jer će zekani odmah popatpati i uništiti. Ili biljku odmaknite 5 cm od žice. Zbog sitnih okana je lako pripaziti na lišće,lakše nego bi to bilo kod većih okana,a dovoljno je pripaziti do visine do koje se zekan može propeti na zadnje nogice i obrstiti.
Što još niste znali ili jeste ali je važno:
-Zeko mora imati neki oblik zaklona od vremenskih prilika i neprilika,tj i mjesto na kojem će se osjećati siguran.
-Ne ostavljajte ga na dulje vrijeme samog
posebno ne noću.
- Ako je kućni, ne izvodite ga van pri većim temperaturnim razlikama, posebno ne zimi.
-Ako kavez gradite u krajnjim slučajevima na primjer kako biste ga zadržali- a u kući ne smije ili nemože biti - onda ga od ljeta ostavite vani da mu se organizam privikne i ne unosite ga u kuću pod hladnijim danima ( ne pomišljajte da mu je hladno pa ga svako malo nosite grijati zimi u kuću ako ste se već,silom prilika,odlučili da ćete ga držati vani)
-U blizini kaveza ne špricajte voćke,povrće i lozu te slično jer će otrov doći i do trave koja je namjenjena zekanu.
-Jelovnik izrasle trave mu možete,ako nije osjetljiv,dopunjavati travom iz vinograda koji dugo nije šprican a ne travom uz cestu,pa će mu trava u kavezu dulje «trajati» ako je u njemu često.
-Pri prvih nekoliko susreta sa novoizgrađenim kavezom ostavite mu malo nagradne hrane tj.hrane koju voli, zatim nešto poznato poput transportera (ako ga voli

) i ostalog,što sami procjenite.
- Spojnice krova i ograde morate dobro «hermetički» spojiti da između ne bude prostora.
-Ako unutar kaveza izrastu koprive,nakon špricanja ne puštajte zekane unutra dulje vrijeme ili koprive jednostavno sasijecite u korjenu što je manje učinkovito ali sigurnije (drugog načina čini se da nema)
- U kavezu će kad-tad možda i ponestati hrane,ovisno o broju zekana (iako ih je najčešće 1 ili 2), ali najviše veličini zekana naspram veličini kaveza kao i plodnosti tla te učestalosti njegovog prebivanja ondje itd.
- Inače kuglice nije potrebno skupljati ;) dakle još jedan plus jer Vas riješava te brige čišćenja i na miru možete na terasi pokraj kaveza jesti nedjeljni ručak,ako ste student,učiti, ili raditi na laptopu,znajući da je zeko sretan i siguran..
No ukoliko je zeko često unutra,a kavez manjih dimenzija, biti će ga potrebno očistiti. Po potrebi,zapravo,procjenit ćete sami.
- Pazite li što točno jede vaš zekan a svejedno želite da bude vani, možete odlučiti i da trave ne bude u kavezu. Ponovno pazite čime tretirate tlo. Zekani i kopaju do korjenja,ne jedu nužno samo površinski sloj biljaka.
Napomene:
U tekstu navodim da je neophodna sitna žica. Pridržavajte se toga a ne onog što vidite na slikama jer su moji kunići veliki,na velikom prostoru,dugo žive u poludivljini,da ne nabrajam dalje.Slike su samo smjernice za gradnju manjih dvorišta -kaveza na otvorenom.
Ostavljanje zekana po noći vani i dalje nije preporučljivo-čitateljima ovog teksta najčešće je jasno da su zekani vezani uz njih. Ponavljam izuzetne situacije ako vam zekan živi vani u maloj gajbi,a povremeno je puštan po dvorištu, tu gajbu možete zamjeniti zečjim dvorištem budući ionako živi vani ali na skučenom prostoru..manje brige za Vas,više sreće za njega.
lela:
Zbog toga se preporučuje da se nagon za kopanjem zadovolji tako što će se kuniću pružiti ogromne količine čistog sijena u njegovoj gajbi (ogradici...) koje se može lako mijenjati. ukopavanje u zemlju se može spriječiti dodavanjem čvrste podloge (ili žice, jer nije ovo slučaj kada šapice propadaju kroz nju, jer se kunić već nalazi na zemlji), ili popunjavanjem iskopina kada zeko počne kopati.
tarra:
Inače one ogromne količine sjena koje Lela navodi kod mene izgledaju ovako-upravo razrovano:
Baš se guštaju u trganju svoje kuće
I to je ništa prema smeću koje moje slatkice znaju napraviti
A ovako izgleda rupa u zemlji-ne kopaju duboko,obožavaju jesti korjenje,ali na terenu postoji i jedna rupa koja je izdubila cijlo jedno malo brdo pa se bojim da će se urušiti-u šumi je pa ga drži korjenje stabala
Evo konačno i slika rupa:
dakle ova je iskapana već godinama na istom mjestu-nedaleko je od kuće i postoji opasnost da si netko ugane nogu ali ne želim im zatrpavati tu rupu kad ju tako vole pa nek se vesele
Inače,služi im kao rekreacija čupkanja korijenja-toliko su oduševljeni njime da okolnu predivnu travu nit ne dodirnu- kao što se i vidi na slici:
(slikano sad prije tjedan dana nakon onog snijega što je napadao,kao i ostale slike u ovom postu)
Slijedeća je slika zagrebana površina također u potrazi za korijenjem ,i onim okruglim što ostane nakon papice ;)
(još friške kuglice,kak se lijepo cakle!
omela sam kopača samo da sliknem

)
Iduća je rupa u šumi. Također postoji godinama,svake godine je sve dublja i dio "brda" bi se već bio odlomio te bi se urušila da ju ne drži korjenje drveća. Neznam koliko je duboka jer se penje prema gore pa se ne vidi,pretpostavljam ne previše,i imam filing ko da na njoj mužjaci (uvijek njih tamo vidim) iskaljuju bijes -tak i izgleda
Za usporedbu veličine sam na neke slike stavila 4 lista bukve (za one koji neznaju-1 list je veličine 2 spojena prsta,kraća i šira recimo)
Obična zaostala paleta na rubu šume po kojoj je napadalo lišće zekani su si sami odredili kao "pomoćno" sklonište,unutra iskopali jarak da si ga prošire i sad im je to neki oblik vikendice:
