TREBA LI KUNIĆIMA PUSTITI BAR JEDAN OKOT ILI NE?

Sve o parenju, trudnoći, bebama, kastraciji, sterilizaciji...

Moderatori/ce: Zeko_Jurica, vini

TREBA LI KUNIĆIMA PUSTITI BAR JEDAN OKOT ILI NE?

PostPostao/la zekica_poopy » čet pro 06, 2007 15:19 pm

TREBA LI KUNIĆIMA PUSTITI BAR JEDAN OKOT ILI NE?
slika

1. PITANJE: DA LI JE POTREBNO RADI ZDRAVLJA?

Ovo pitanje je jedna od češćih dilema na koje se nailazi u svijetu kućnih ljubimaca. Pretpostavit ću da je ta priča jednom imala zdravstvenu osnovu. Probala sam naći neku znanstvenu činjenicu ili bilo što slično da potkrijepim tu tezu, no do sada sve što sam našla je da je to netko čuo od nekoga drugog, a on od nekog drugog i tako u nedogled. Činjenice na koje sam najčešće nailazila su baš suprotnog karaktera koje govore da NIJE NUŽAN jedan okot, da se sterilizacija/kastracija vrše normalno i bez toga, naravno kada se kunić razvije. Zašto bi trebalo razmisliti o kastraciji/sterilizaciji možete pročitati u temi ČINJENICE O PITANJU KASTRACIJE/STERILIZACIJE KUNIĆA i postupak oko njege/pripreme kunića za zahvat u temi PRIPREMA ZA OPERACIJU I BRIGA ZA KUNIĆA NAKON OPERACIJE.
Unatoč tome što je jedan okot nepotreban mnogi će i dalje htjeti se upustiti u takvo zbog nekog osobnog iskustva ili želje. Nažalost dosta ljudi se upusti u to bez dovoljnog prijašnjeg proučavanja literature i tuđih iskustava. Tada nažalost nastupaju razne komplikacije koje mogu biti štetne za majku i za bebe. Ovaj tekst je prvenstveno pisan kao informativni, za sve one koji misle da su spreman na jedan takav korak da dobiju sliku u šta se upuštaju.

2. PITANJE: DA LI SAM SPREMAN BITI ODGOVORAN ZA NOVE ŽIVOTE?


Ako ste na ovom pitanju znam da razlog nije više zdravstveni. Ako vam je to "prvi puta" mislim da trebali bi pročitati prvo jedan članak koji ću vam prevesti sa stranice www.rabbit.org:

Zašto ne bi trebalo pariti kuniće

Ljudi koji prihvate kuniće kao kućne ljubimce imaju tendenciju da zaborave da je priroda stvorila kuniće kao "plijen" za predatore. Kao takva vrsta, kunići su si osigurali opstanak agresivnim razmnožavanjem, te produciranjem legla nakon legla. To je efektivna strategija za divljinu, ali je neprihvatljiva za onu vrstu kunića koje mi držimo kao svoje ljubimce.
Kunić doseže spolnu zrelost između 3. i 6. mjeseca života. Treba naglasiti da se kunići razlikuju od ostalih sisavaca u jednoj bitnoj činjenici: ženkama se spuštaju jajašca TEK nakon snošaja, što znači da nema klasičnog ciklusa – ovulacije, menstrualnog krvarenja. Isto tako to znači da svaki uspješan odnos završava začećem. Nema plodnih/neplodnih dana, samo dana sa izraženom spolnom željom. Ta pojava se zove inducirana ovulacija. Drugi problem je to što kunići imaju dva ogranka maternice i plod se može začeti u oba kanala. Ako niste još upoznati s time, proučite prvo anatomiju kunića, takve stvari je jako bitno da znate prije nego se upustite u takav pothvat.
Zbog svega toga, muškog kunića je potrebno držati van dohvata ženke. Nemojte se uzdat u to da će te vi moći spriječiti odnos, jer on traje svega sekundu dvije, a posljedice mogu biti kobne za ženku.
No to nije ni približno sve. Ženka treba biti u određenoj dobi starosti. Premlade ženke koje još nisu se potpuno razvile (ispod 6. mjeseci) ne bi trebale biti stavljane u kontakt sa zrelim mužjakom. Osim toga postoji i gornja granica, ako ženka nije imala prvi okot do godine dana starosti, kosti zdjelice srastu. Ako u takvom stanju ostane skotna dolazi do teških komplikacija tijekom poroda i velika je šansa da uginu i majka i leglo.
Osim starosti treba uzeti u obzir da u nekim rijetkim slučajevima dolazi i do drugih komplikacija. Zbog privrženosti čovjeku i zbog načina života na kakav su navikli ženke mogu se zbuniti i ne napraviti gnijezdo za svoje bebe koje onda uginu od neizoliranosti. Moguće je i da ne počne proizvoditi mlijeko, ili da ih jednostavno odbije hraniti i prepusti to čovjeku koji hrani i nju. Smrtnost beba hranjenih od strane nekog trećeg je jako velika, uz to ne treba zanemariti činjenicu da bebe moraju sisati da bi izgradile dostatan imunitet. Osim tih anomalija ponekad ženke osjete da nešto nije u redu s potomstvom, tada dolazi i do strašnih posljedica kao što je kanibalizam.
Osim navedenih komplikacija koje su nepredvidive ne treba izazivati nesreću križanjem vrsta (npr. ovnolikih i običnih) ili križanjem u srodstvu! U prvom slučaju ako plod preraste majka će uginuti, a u drugom slučaju – mogu se desiti razne anomalije koje ne želite proživljavati.
Treća stvar što treba paziti je da majka je potpuno zdrava jer legla iscrpljuju. Ako ima predispoziciju za neku bolest moguće je da se aktivira.
Nakon parenja i nešto manje od mjesec dana na svijetlo dana će doći 4 do 12 malih goluždravih bebica. Jeste li se već pripremili potencijalne udomitelje? Ako ne nađete adekvatne osobe koje će pružiti vašim kunićima sreću i ljubav koje zaslužuju, jeste li spremni ih zadržati idućih 8-10 godina? Jer nakon što porastu nekim ljudima neće biti "dovoljno slatki i mali". Jeste svjesni toga da ih nećete smjeti držati zajedno osim u slučaju da su kastrirani. Za svakog kunića koji je okoćen bilo kao plod nepažnje ili kao planiran okot jedan kunić koji nema kamo gubi dom. Ovo je tužna istina, ali od svih beba koje će te vi pokloniti, neke će završiti ili neželjene ili u krivim rukama, ili će ljudi s njima imati svoja legla i onda njihovi potomci će biti izbačeni na ulicu ili nešto gore. Ako mislite biti odgovorni za nastanak novih života onda im omogućite da zbilja i žive kako treba. Ne treba nešto odlučiti napraviti i onda okrenuti glavu, život nije pjesma.
Članak govori još o tužnoj istini o kunićima u skloništima za napuštene životinje. Ali i njihova sudbina je daleko ljepša od onih siročića koje ljudi odluče "pustiti" u šumu, parkove ili čak na parkirališta. Takve priče nas s vremena na vrijeme pogađaju na forumu.

3. PITANJE, AKO STE SE ODLUCILI IPAK IMATI SVOJE LEGLO, JESTE LI SPREMNI?

Ako niste sigurni pitajte, čitajte, informirajte se. Postoje ljudi koji se zbilja bave time i koji vas mogu štošta naučiti. Na forumu obavezno pročitajte teme:

TRUDNOĆA
BRIGA ZA BEBU KUNIĆA
ODRASTANJE/UZGOJ/ZELENO PRIJE 6-og MJESECA STAROSTI


Ovo su samo ukratko neke od vezanih informacija.

Kada mogu pariti kunića?

Parenje je najbolje vršiti nakon 6-8 mjeseca, naravno to najviše ovisi o vrsti. Napominjem opet da mužjak i ženka moraju biti odvojeni osim u doba parenja.

Kako da saznam spol svog kunića?

Najlakši način za raspoznavanje muškog spolno razvijenog kunića su testisi. Za sigurno određivanje spola potrebno je povući krzno lagano prema dole oko spolnog organa (oni su uvučeni u krzno).

Koji je ispravan način upoznavanja pred parenje?

Ovo naravno vrijedi za one koji nemaju svoj par doma, ili par živi potpuno odvojeno. Ženka se uvijek dovodi mužjaku, u suprotnom ženka bi mogla napasti mužjaka (a i mužjak bi mogao biti više zainteresiran novim prostorom nego ženkom). Nakon parenja potrebno je vratiti ženku u njezino stanište.

Koliko dugo kunica nosi mlade?

Trudnoća traje oko 30 dana. Tijekom tog perioda potrebno je zečicu pustiti na miru, pogotovo pri kraju trudnoće, tijekom poroda i par dana nakon. (naravno treba provjeriti da li su sve bebe na mjestu, ali ne dirati i ne mijenjati ništa bespotrebno).

Što s prehranom?

Količina hrane se treba postepeno povećavati do otprilike dva put više nego inače do okota, a do tri put više dok kunica doji. Voda uvijek mora biti odstupna. Naravno dobro je davati kvalitetnu hranu, bogatu vitaminima i kalcijem za rast malih beba.

Kotilica?

Tijekom zadnjeg tjedna trudnoće potrebno je kunici napraviti kotilicu ili osigurati neki sličan zaštićen kutak, bez propuha, na toplom, zamračenom kutku i osigurati joj puno kvalitetnog sijena da si napravi gnijezdo.

Što nakon okota?

Leglo varira od 4-12 beba, prosječno 7. Bebe su rođene bez dlake, slijepe i gluhe i otvorit će oči nakon cca 10 dana, do tada su potpuno ovisne o svojoj majci te izbjegavajte bilo kakvo miješanje u taj proces.

Još jednom podsjećam ne zaboravite da vi odlučujete hoće li na svijet doći još par života (a iz njih će možda nastati još par, pa još par…) i kako će ti životi izgledati. Ako niste sigurni da im možete pružiti ono što trebaju nemojte se upuštati u to. Pustite uzgoj onima koji se bave time. Osim toga, imajte na umu da što je više beba za udomiti to one imaju manje šanse da dobiju lijepi topli dom gdje zaslužuju. Budite razumni, i mislite na dobrobit tih kunića prije svega.
Avatar
zekica_poopy
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5663
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 20:24 pm
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Zeko_Jurica » čet sij 10, 2008 2:52 am

DOBNA GRANICA ZA PRVI OKOT

Ovnoliki: min. 8 pa do max. 12 mjeseci

Obični patuljasti: min. 6 pa do max. 12 mjeseci

Znači 6 mjeseci se smatra da je zekica navršila 6 mjeseci.

I vodite računa da će vam u dućanu najčešće reći, da je zeko (kojeg kupujete) stariji nego što ustvari je. Uglavnom ih prodaju već s 3 tjedna - nažalost - pa uzmite to u proračun.

Još nešto: dosta zdravstvenih problema su nasljedni (posebno u vezi zubića/čeljusti), pa ako neznate ništa o roditeljima zeke kojeg namjeravate pariti, igrate se sa životima budućih beba!

Obični se ne smiju pariti sa ovnolikima !!!
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

Re: TREBA LI KUNIĆIMA PUSTITI BAR JEDAN OKOT ILI NE?

PostPostao/la Mima1 » pet lis 19, 2012 18:43 pm

Molim objasnite mi ovo.. bila sam na 3 različita mišljenje kod veterinara.. i pitala sam za dobnu granicu kod lavoglavih.. i meni je receno da je to glupost sva 3 puta.. naravno ne smije se parit sa drugom tj vecom vrstom ... sad mi je zecica skotna ima 1 god i 4 mjeseca ovo joj je prvi put bili smo kod veterinara na ultrazvuku i rengenu i sve je u redu.. gnjezdo radi na vrijeme.. :).. pa eto imam neke nejasnoce s tim vašim postom.
Mima1
Kunić
Kunić
 
Postovi: 12
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 9:56 am

Re: TREBA LI KUNIĆIMA PUSTITI BAR JEDAN OKOT ILI NE?

PostPostao/la Lady Stardust » pet lis 19, 2012 19:48 pm

Ovnoliki kunici su kao bebe veci od obicnih.

Kunicama nakon jedne godine srastaju kosti zdjelice i ako se nije kotila do onda, a obicna je a parena s ovnolikom moguci su problemi na okotu - bebe su prevelike i ne mogu proci kroz rodni kanal. Nikakav ultrazvuk ti to ne more reci da li ce se to dogoditi ili ne. Nema to veze s lavljoglavim ili obicnim, to je varijacija dlake bitna je konstitucija tijela.

Imalo smo par slucajeva na forumu kada je mama bila manja, starija od godine dana a tata ovnoliki i kad se sve zakompliciralo - jednoj je virila samo nogica bebe, kotila se i kotila i nis i na kraju zavrsila na hitnom carskm rezu a beba je uginula.

Cemu vuci vraga za rep i proizvoditi bebe pogotovo u uvijetima kada to ugrozava zdravlje kunice.

Iskreno, nasi veterinari imaju malo iskustva s kunicima, ne uce ih na faksu, nemaju literaturu a rijetki si daju truda proucavati po netu. Najlakse je spljuvati tamo neki site, ali nakon preko deset godina bavljenja iskljucivo s kunicima, i inzenzivnim proucavanjem sve dostupne literature i na netu i po svim dostupnim knjigama koje smo nabavili iz vana, i nazalost hrpi losih iskustava ipak znamo o cemu pricamo i ne pricamo bezvete.

U svim situacijama moze sve ispasti dobro i uvijek drzimo fige da tako ispadne ali isto tako ne mora - a nadamo se da ce u tim situacijama nase iskustvo pomoci nekome i spasiti kojeg kunica
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb

Re: TREBA LI KUNIĆIMA PUSTITI BAR JEDAN OKOT ILI NE?

PostPostao/la Mima1 » pon lis 22, 2012 12:16 pm

A majko kristova vi ste mene prepali za neku drugu glupost ja zovem veterinare posvuda svi me gledaju moja se parila sa svojom vrstom ali sam mislila bez obzira na to dali su isti da ce opet doc do problema .. pa svi pricaju nitko ne naglašava druga vrsta uh ... :) uljepšali ste mi dan :)
Mima1
Kunić
Kunić
 
Postovi: 12
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 9:56 am

Re: TREBA LI KUNIĆIMA PUSTITI BAR JEDAN OKOT ILI NE?

PostPostao/la Lady Stardust » pon lis 22, 2012 12:33 pm

ne pare se ovnoliki i obicni - nikad

a ako se kunica nije kotila ne pari se nakon godine dana starosti (bez obzira s kojom vrstom) radi stastanja kostiju zdjelice - ako kosti srastu bebe ne mogu van
slikaŠEFICA I MRCINEslikaslikaI ZLATO slika
Avatar
Lady Stardust
Moderator
Moderator
 
Postovi: 6761
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 19:45 pm
Lokacija: Zgb



Natrag na Zeko Podmladak




Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


HR (CRO) by Ančica Sečan