Pokušat ću ovdje samo u kratko objasniti zašto je kunićima važno majčinsko mlijeko, te zbog čega ih prije 8 tjedana starosti ne bi trebalo odvajati od majke.
Znamo da je vitaminska kakica od životne važnosti svakom kuniću, jer preko nje dobiva i vitamine i probiotike, koje organizam u tom obliku može najbolje preuzeti. Međutim mehanizam stvaranja vitaminske kakice počinje se razvijati tek sa 3 tjedna starosti i treba mu otprilike još 3 tjedna da bi se razvio. Da bi taj mehanizam proradio, bebi kuniću nužno je majčinsko mlijeko, ali dodatno i vitaminska kakica od mame, koju bebe počinju jesti s otprilike 3 tjedna starosti.
Zašto majčinsko mlijeko? Bebe kunića imaju pH-faktor želuca 5 - 6,5. Kod tog pH-faktora, bakterije koje uđu na usta mogu neometano proći kroz želudac i izazvati enteritis i druge probleme. Međutim, majčinsko mlijeko uz pomoć enzimske reakcije u želucu bebe kunića, stvara tzv. "mliječno ulje" koje kontrolira razinu mikroba u želucu i spriječava nastajanje enteritisa.
Zašto vitaminska kakica od mame? Da bi caecum (slijepo crijevo) bebe kunića došao u funkciju i mogao početi proizvoditi vlastitu vitaminsku kakicu, treba ga prvo naseliti sa zdravim bakterijama, a njih će beba kunić pronaći u vitaminskoj kakici od majke.
Taj proces stvaranja zdrave crijevne flore počinje oko trećeg i traje do otprilike šestog tjedna starosti. Kada se crijevna flora razvije i nakon prestanka dojenja, pH-faktor u želucu jednog kunića će pasti na 1 - 2, što je okolina u kojoj nepoželjne bakterije nemogu opstati, pa time ni doprijeti do crijeva. Tek kada odrasli kunić uzima vlastitu vitaminsku kakicu, pH-faktor poraste na 3 kako bi zdrave i za crijeva poželjne bakterije, želudac propustio dalje.
Razvoj imunosistema usko je povezan i ovisan o zdravim probavnim organima.
Stres je nešto što negativno utječe na imunitet, a upravo je stres nešto što se kuniću dešava kada ga se transportira od uzgajivača u dućan, pa onda po drugi puta, iz dućana u novi dom.
Ne treba zaboraviti ni socijalnu komponentu u razvoju jedne bebe. Ona treba od majke ponešto i naučiti, a igra s braćom je također važna kao priprema za budući sretan život jednog kunića - u već poznatom ili novom društvu.
Eto tako dolazimo do tih 8 odnosno 10 tjedana starosti. Nitko ne kaže da je bebi 10 ili 8 tjedana nužno dojenje, ali isto tako ne znači - da je kunić koji je završio period dojenja - automatski spreman za odlazak od kuće, od roditelja, od braće...
A znate i sami, da odlazak iz roditeljskog doma nema nikakve veze sa prestankom dojenja
