ZA SRETAN POCETAK

Razmišljate o kupnji kunića ili ste ga tek dobili? Ovo je pravo mjesto na kojem ćete dobiti sve odgovore na vaša pitanja:)

Moderatori/ce: Charlie, zeko Simba, Lela

ZA SRETAN POCETAK

PostPostao/la Zecovi.Net » čet lis 11, 2007 23:33 pm

Bongica:


KUNIĆI – KUĆNI LJUBIMCI

Kunići su vrlo pitomi, dragi, veseli, i inteligentni kućni ljubimci. Vole društvo ljudi, a mogu se čak i pomalo dresirati. Iako naizgled isto izgledaju, kunić i zec su dvije različite vrste. Divlji zec živi u nastambama iznad zemlje, vrlo je plah, te ima duže uši i stražnje noge od kunića. Iako se mladi zec može pripitomiti, nikad ne gubi svoju izrazitu plahost. Zečevi koji se prodaju u pet shopovima, zapravo su kunići. Kunići mogu biti divlji i pitomi. U prirodi žive u nastambama koje sami iskopaju ispod zemlje. Sitnije su građe od zeca, znatno pitomiji, spretniji, a neki kažu i inteligentniji. Postoji mnogo pasmina kunića - patuljasti, orijaši, ovnoliki (sa spuštenim ušima), dugodlaki, kratkodlaki, i dr. Dolaze u mnogobrojnim kombinacijama boja. Ponekad je teško odrediti pasminu, pa vam često čak ni trgovac u pet shopu neće znati objasniti koja je to pasmina koju prodaje. Četiri najpopularnije pasmine, unutar kojih postoji još nekoliko vrsta, su: Patuljasti (Dwarf), Ovnoliki (Lop), Angora i Rex. Kao i sve druge životinje, kunići zahtijevaju određenu brigu i njegu. Pitomi kunići ne mogu samostalno preživjeti u prirodi. Slično psima i mačkama, i njihove pasmine dobivene su raznim križanjima. Životni vijek im je oko 10 godina. Kunići se ne bi trebali odvajati od majke prije nego navrše osam tjedana.



ISHRANA KUNIĆA

Ishrana kunića treba se sastojati od svježeg sijena (miješana raznih trava, lucerna, mačji rep ili zob), svježeg povrća i bilja kao što su mrkva (lišće-da, korijen-samo u malim količinama zbog puno šećera i ugljikohidrata), peršin, djetelina, bosiljak, metvica, listovi brokule, cvjetovi i listovi maslačaka, vanjski (tamniji) listovi salate endivije (ostale zelene salate ne), kelj, blitva, mlada pšenica (nikla, kao ona ua Uskrs) i na kraju, od kvalitetne mješavine peletirane hrane koje se mogu kupiti u gotovo svim pet shopovima. Sve što ne spada u navedeno treba smatrati "poslasticama" koje se daju u ograničenim količinama. Ne treba pretjerivati ni sa svježim voćem i povrćem, jer pretjerane količine mogu dovesti do mekane stolice i proljeva - opasnost dehidracije. Svježa i čista voda treba im uvijek biti dostupna.Sijeno je izuzetno važno radi bolje probave. U tu svrhu korisne su i mlade, neprskane grančice voćaka jabuke i lješnjaka, koje služe i kao dobar "brus" za brzorastuće zube kunića. Trebali biste im dnevno omogućiti sijena u neograničenim količinama. Najbolje je miješano sijeno raznih trava ili ono od mačice (mačji rep).

Sijeno im se treba davati od najmanjih nogu, tj. od trenutka kada počnu samostalno jesti. Kunići izuzetno vole i voće. Ono može poslužiti kao desert, ali u malim količinama zbog velike koncentracije šećera, kao i zbog mogućeg poremećaja bakterijeske ravnoteže unutar probavnog sustava. Jedna ili dvije male kriškice dnevno sasvim su dovoljne. Osobito vole jabuke, kruške i banane. Pogodne su i naranče, breskve, ananas, šljive, jabuke, borovnice... Važno je da sve što im dajete bude dobro oprano i posušeno. Gotovo svi kunići "ludi" su za slatkim i mogu namirisati keks ili čokoladu i iz susjedne prostorije. Davanje slatkiša svakako treba izbjegavati jer može učiniti teške, pa i fatalne posljedice na njihov mali organizam. Čokolada je za njih otrov! Apsolutno treba izbjegavati tijesto (pašta, špageti itd.), svježi kruh (suhi još i može proći), corn-flakes, jogurte i sve ostale "ljudske" deserte. Također izbjegavajte špinat, kupus (zelje), rajčicu, karfiol, grah, krumpire, i bilo koju drugu pokvarenu ili trulu hranu. Do tri mjeseca starosti možete im davati sjemenki koliko god mogu pojesti. Kasnije smanjite količinu na otprilike pola šalice dnevno. No, to će ovisti i o tome koliko je vaš ljubimac aktivan tijekom dana, kao i o njegovoj veličini. Ako dopustite da se prekomjerno udeblja, to može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pa i smrti. Preporučuje se da ih ne hranite sa povrćem i zelenišem dok ne navrše 6 mjeseci.I na kraju, da ponovimo: sijeno, povrće i visoko kvalitetni peleti su osnovna hrana kunića. Sijeno je od izuzetne važnosti i možete im ga davati u neograničenim količinama. Što se tiče povrća, važna je raznovrsnost. Dnevno barem tri različite vrste, kako bi dobili sve potrebne hranjive sastojke i vitamine. Ako od pojedinog povrća dobiju mekanu stolicu, smjesta ga izbacite iz menija. I na kraju sjemenke. One ne smiju biti jedina hrana zbog velike količine kalorija i kalcija koje sadržavaju, kao i manjka vlaknastih tvari. Hranjenje isključivo peletima, može dovesti do pretilosti, bolesti srca, bubrega i jetre, kao i proljeva. U ishrani, važna je dosljednost u količini i vrsti hrane. Nemojte previše eksperimentirati i često mijenjati vrstu hrane, jer to može dovesti do poremećaja unutar njihovog osjetljivog probavnog sustava. Jednom kada ustalite način ishrane, držite se toga. Ne bojte se, neće im dosaditi. Ako se odlučite na neku drugu vrstu gotovih mješavina sjemenki, najbolje je da prelazak sa stare na novu bude postupan. Slično je sa povrćem i voćem.



DRŽANJE KUNIĆA

Kunići se u stanu ili kući mogu držati u kavezu ili mogu biti cijelo vrijeme slobodni. Ako se odlučite za kavez, on treba biti dovoljno velik da se u njega mogu smjestiti posuda za hranu i vodu, stelja u koju će vršiti nuždu i još da ostane mjesta da se kunić može slobodno protegnuti. Što veći kavez, to bolje. Kavez ne bi trebao biti manji od 60x60cm, no to ovisi i o veličini kunića. Svakako treba izbjegavati kaveze sa rešetkastim dnom jer kunići vole čvrstu podlogu (nemaju jastučiće na šapama kao npr. mačke). Najpogodniji su oni sa plastičnom tavicom na dnu, koja se može i posebno kupiti. Na jednu mu stranu stavite posude za vodu i hranu, a na drugu posudu u koju će obavljati nuždu. Sredinu mu ostavite slobodnu za ležanje. Kavez im treba služiti kao "gnijezdo" u kojemu će se osjećati sigurno, gdje će imati mir i u kojem će rado boraviti čak i kada su vratašca otvorena. Stavite mu unutra neke igračke (igračke za bebe, komadić starog tepiha, komad drveta, a prije spavanja omiljeno povrće ili voće). Pokušavajte ga ne tjerati na silu da uđe ili izađe iz kaveza. Kada je kunić unutra, nemojte obavljati radnje u kavezu koje mu se ne sviđaju. Nemojte ga ni dirati, ako mu se to ne sviđa. Ako ga želite potjerati u kavez, dovoljno je da ga rukama donesete pred vrata i pustite da sam odluči želi li unutra ili ne. Ako ne želi, dobra je metoda malo pljesnuti rukama uz povike "doma", "unutra", "u kuću", "spavanje" ili nešto drugo čega se dosjetite. Također, preporučljivo je posudu za hranu staviti blizu vrata, tako da ne morate duboko posezati u njegov prostor kada mu želite napuniti zdjelice. Promjenu stelje treba vršiti kada kunić nije u kavezu. On će vam tada često "priskočiti u pomoć" oko pospremanja stvari koje ste izvadili iz kaveza i tada to neće smatrati "invazijom" na svoj prostor. Kunići mogu i cijelo vrijeme biti slobodni u stanu ili kući. U tom slučaju prostorije treba dodatno osigurati. To se prvenstveno odnosi na uklanjanje svih mogućih kablova iz njihova dosega (vole ih grickati). Ako vaš kunić još nije dovoljno uvježban glede obavljanja nužde na za to određenim mjestima, preporučljivo ga je držati u kavezu barem preko noći ili dok je sam u stanu. Kada se dobro "izdresira" možete ga pustiti da slobodno šeće po stanu ili njegovom dijelu, čak i kada nema nikoga kod kuće. Što više ima prostora za trčanje i skakanje, to će biti zadovoljniji, ali i zahvalniji. Ponekad, čak i kunić koji ima puno prostora može postati "zločest". Uzrok je dosada. Kunići su vrlo društvena i zaigrana stvorenja, te im treba omogućiti razne igračke za zabavu: kutije, košare, metlice, četkice, igračke za bebe koje zveckaju i koje se mogu gurati, drveni štapići, kartonski valjci potrošenog toalet papira, limenke coca-cole, plastične boce, stari časopisi i telefonski imenici i sl. Ako im vi ne omogućite zanimaciju, naći će ih sami u vidu vaših tepiha, kaučeva, fotelja...

Ako ga izvodite u dvorište ili u prirodu, nikada ga nemojte ispuštati iz vida. Dovoljno je samo nekoliko trenutaka da dotrči susjedov pas. Čak i mačke mogu biti opasne. Kunići obično spavaju ili drijemaju tijekom noći i dana, ali su spremni za igru ujutro, u kasno popodne i tijekom večeri. Omogućite im malo trčanja i igre uvečer kada ste kod kuće ili ujutro prije nego što odete na posao. Najradije se zadržavaju na mekanim podlogoma (tepih, otirači, trava i sl.). Glatke površine, kao što su parketi, linoleum ili pločice, ne ljube previše. Ako nabavite vrlo mladog kunića, ponekad će proći i nekoliko mjeseci prije nego se odluči na tako veliki pothvat kao što je pretrčavanje "brisanog" prostora od nekoliko metara, prekrivenog samo pločicama ili parketom. Kada se navikne više neće biti problema, ali rijetko ćete ga pronaći da se bezbrižno odmara na takvim podlogama.



HIGIJENA KUNIĆA

Kunići su vrlo čiste životinje, čistije od mačaka. Nemaju nikakav miris, barem ne onaj koji ljudski nos može osjetiti. Kupanje se ne preporučuje, jer za to nema nikakve potrebe. Dobar dio vremena provode u čišćenju svog krzna. Linjaju se svaka tri mjeseca, s time da je svako drugo linjanje izraženije. Bilo bi poželjno četkati ih u to vrijeme, kako ne bi progatuli previše svojih dlaka koje njihov probavni sustav, za razliku od mačaka, ne može probaviti. Mnoge zabrinjavaju navike kunića po pitanju obavljanja nužde. Na sreću ni tu nema velikih problema. Kunićima je urođeno da te potrebe obavljaju na jednom mjestu. Obično izabiru kuteve gdje će vršiti nuždu i prilično ih je jednostavno "dresirati". U pravilu stariji kunići brže uče od onih koji su još vrlo mladi, ali neka vas to ne zabrinjava jer će i mala beba od nekoliko tjedana brzo stvoriti navike. Kao stelja najbolje će poslužiti slama. Osim slame može se koristiti piljevina, hoblovina i drugi otpaci nastali obradom drveta (ne prašina i ne crnogorica). Nekim kunićima odgovara i pijesak za mačke, ali oprez: ako vaš kunić voli kopati to možda i nije najbolje rješenje jer udisanje prašine iz tog pijeska može dovesti do zdrastvenih problema. U tom slučaju dobro rješenje je prekriti pijesak sa nekom vrstom plastične mreže kako ne bi dolazio u direktan kontakt sa pijeskom. Najbolje bi bilo kada bi imao posebnu posudu (plitka, plastična tavica) u koju može obavljati nuždu, bez obzira da li se nalazi u kavezu ili je cijelo vrijeme slobodan. Veličina ovisi o veličini kunića, ali recimo za patuljastu pasminu dovoljno je i 25x25cm. Ako se nalazi u kavezu, stavite je na mjesto koje njemu najviše odgovara, tj. tamo gdje se prvi puta pomokri. Ako je kunić cijelo vrijeme slobodan, posudu za nuždu postavite u ugao prostorije ili u više njih, gdje najčešće boravi, npr. kuhinja i dnevni boravak. Ako imate balkon i to je vrlo povoljno mjesto. Ako su vrata zatvorena, on će sjesti pred vrata i strpljivo čekati dok ga netko ne pusti van.

Posude za nuždu potrebno je često čistiti, najmanje jednom dnevno, a najbolje prema potrebi. Zapamtite, oni su vrlo čiste životinjice i neočišćena posuda će ih odbijati. Mokraća može imati tamno narančastu boju i često je neugodna mirisa. Ako se i dogodi nezgoda izvan posude za nuždu, mirisi se najbolje uklanjaju običnim alkoholnim octom. Izmet su zapravo suhe kuglice, malo veće od zrna papra. Njima se često služe za obilježavanje svog teritorija, pa će ih, najvjerovatnije, biti i na "nepredviđenim" mjestima, tj. na mjestima koje on smatra važnima i koje želi obilježiti (najčešće oko svog kaveza ili posude za nuždu). To zapravo ne predstavlja veliki problem jer se "kuglice" lako pokupe metlicom i lopaticom, te ne ostavljaju nikakvog traga ili mirisa. Možda je to mala cijena koju treba platiti za sva zadovoljstva koje vam zeko može pružiti.



ZDRAVLJE KUNIĆA

Kunići nisu boležljiva stvorenja. Zdrav kunić je živahan i rado se kreće. Kad se uspravi na stražnje noge, prednje šape trebaju biti ravne i paralelne jedna sa drugom. Nos treba biti suh, a oči zdrave i bistre. Učestalo kihanje znak je prehlade ili respiratornih problema. Nemojte ih držati na propuhu, niti izlagati ekstremnim vremenskim prilikama. Najosjetljiviji im je probavni sustav, te je stoga pravilna ishrana izuzetno važna. Duljina crijeva im je nekoliko puta dulja od dužine tijela. Kontrolirajte im tvrdoću stolice. Ako postane mekana, znak je da nešto nije u redu, te postupno promijenite hranu koju mu dajete. Proljev može biti izuzetno opasan (dehidracija) i može imati fatalne posljedice, te stoga zahtijeva hitan odlazak veterinaru. Mladi kunić može uginuti od posljedica proljeva u roku jednog dana. Također, ako kuglice postanu jako male ili ih čak prestanu "proizvoditi", to je znak da se treba nešto poduzeti. Tu se najčešće radi o kuglicama dlake koje su ih "zatvorile" i najbolje je potražiti savjet kod veterinara. Zubi i nokti su slijedeće na što treba obratiti pozornost. U stanu nemaju mogućnost trošenja noktiju prirodnim putem. Zbog toga ih je potrebno povremeno rezati. To možete obaviti i sami, ali pazite da ne presječete žilicu koju imaju u noktima. Ako kunić ima svijetle nokte, žilica se jasno može vidjeti. Postoje posebne škarice za tu svrhu, koje se mogu kupiti u boljim pet shopovima ili u veterinarskim ljekarnama. Škarice za mačje nokte također će sasvim dobro poslužiti svrsi. Ako niste spremni na takve zahvate, najbolje je da ga odvedete kod veterinara koji će to učiniti u nekoliko sekundi i uz simbličnu naknadu. Zubi kunićima stalno rastu, oko 1 cm mjesečno. Ponekad se zna dogoditi da im jedan ili više nepravilno rastu, te je stoga onemogućeno njihovo trošenje prirodnim putem. Zubi mogu tada toliko narasti da im potpuno onemoguće hranjenje. U takvom slučaju, slično kao i sa noktima, odvedite ga veterinaru koji će im zube s lakoćom skratiti. Kunići se linjaju svaka tri mjeseca. Trebali biste ih tada četkati kako biste skinuli suvišnu dlaku. Za razliku od mačaka, kunići ne mogu probaviti progutanu dlaku, pa to može dovesti do zdravstvenih problema. U spriječavanju toga važnu ulogu ima stalna dostupnost sijena u prehrani. Krzno zdravog kunića mora biti čisto i gusto. Prljavo krzno oko analnog otvora može ukazivati na proljev, te treba potražiti savjet veterinara. Takav je kunić snužden, slab, a dlaka mu je često nakostriješena, što odaje znake bolesne životinje. Za mentalno zdravlje, vrlo su važne igračke. Kada vas nema kod kuće može im biti vrlo dosadno. Omogućite im zabavu i u to vrijeme. Najinteresantnije su im raznorazne (kartonske) kutije po kojima se mogu penjati i skakati. Izrežiti im nekoliko vratašaca da se mogu provlačiti i zavirivati. Napravite im male rampe po kojima se mogu penjati. Pogodne su i stvari koje mogu kotrljati kao što su kartonski valjci od toalet papira, prazne limenke od pića, plastične boce, loptice, zveckalice za bebe, privjesci za ključeve i sl. Pustite mašti na volju. Kunići su vrlo radoznali i gotovo sve im može privući pozornost.



PONAŠANJE KUNIĆA

Kunići su vrlo društvena, umiljata i zaigrana stvorenja. Ipak, najveći dio dana i noći provode u spavanju ili dremuckanju. Najzaigraniji su predvečer i tijekom večeri. Tada im svakako treba omogućiti slobodno kretanje. Vole kada ih se dira i mazi, a ponekad znaju biti vrlo uporni ako nisu dobili svoju dnevnu porciju nježnosti (guranje njuškice pod vašu šaku je najočitiji znak).

Neki kunići mogu biti i agresivni, pa ponekad čak i ugristi. Takvo ponašanje im nije urođeno, nego je rezultat neprimjerenog postupanja prema njima. Da bi se to spriječilo, potrebno je vašeg malog zeca od malih nogu što više držati u rukama ili krilu, iskazivati mu ljubav i nježnost. Najčešće će agresivni biti oni kunići koji najveći dio vremena provode zatvoreni u kavezu i koji su vrlo malo u kontaktu sa ljudima. Kunići su glodavci. Grickanje im je urođena potreba i predstavlja im pravo zadovoljstvo. Ako im ne omogućite dovoljno igračaka i materijala za grickanje najvjerojatnije da će se na udaru naću vaš namještaj ili kablovi. Što su pogodne stvari za grickanje? Mlade, neprskane grančice voćke jabuke su idealne. Ostale voćke mogu biti toksične ako se otrgnute grančice nisu duže vrijeme sušile (najmanje dva mjeseca). Zatim, komadić starog tepiha pod uvjetom da ne guta otkinute dijelove, razne mineralne ili voćne tvrde pločice koje se mogu kupiti u pet shopovima, prešani štapići lucerne, grančice vrbe, lješnjaka, sijeno i sl. Kao i sva druga živa bića i kunići imaju potrebu za komuniciranjem. Ono se naravno, odvija bez riječi. Pažljivo promatrajte njihov govor tijela iz kojeg ćete sve razumijeti. Ako se "otima" dok ga pokušavate uzeti u ruke, to je očiti znak da mu se u tom trenutku to ne sviđa. Rašireno je mišljenje da kuniće ne boli ako ih se podiže hvatajući ih za uši ili kožu iza vrata. To nije točno. Pravilan način je taj da ih sa jednom rukom obuhvatite oko donjeg dijela leđa (stražnjica), a sa drugom ispod prsa. Brzo ih podignite i čvrsto prislonite na svoja prsa. To će im dati oslonac, jer postaju nervozni ako im šapice slobodno vise u zraku. Oni se boje visine, tako da će sakrivati glavicu pod vašu ruku dok ih budete nosali. Ako želite zeca koji će vam skakati u krilo dok čitate knjigu ili gledate televizor, naučite ga da vam može vjerovati. Nemojte ga podizati protiv njegove volje. Vole kada ih se miluje po leđima, po glavici i obrazima, oko ušiju, trljajte se "nos uz nos"... Kunić koji voli da ga se miluje, ponekad zna i zagrepsti ako vam pažnja odluta, pa ga na trenutak zanemarite. On vas ne želi ozlijediti, nego vas samo pokušava podsjetiti da nastavite sa započetim "poslom". Izmislite razne igrice kojima se možete zajedno zabavljati. Ponekad će vam i on sam pokazati što bi želio raditi. Omiljena igra im je igra "lovice", a igra se tako da vi trčiti po stanu, a oni vas u stopu prate. Na taj vam način iskazuju svoju ljubav i privrženost. Sluh im je izuzetno oštar. Nemaju bez razloga tako velike uši . Mogu ih vrtiti u svim smjerovima (osim ovnolike pasmine), a osim toga, mogu pomicati jedno uho neovisno o drugome i tako istovremeno primati zvukove iz dva različita smjera. Velike oči, smještene sa strane, omogućavaju im vidokrug od skoro 360 stupnjeva. Udaljene objekte vide oštro (u prirodi pomoć pri uočavanju grabežljivaca), dok one koji su im vrlo blizu ne vide najjasnije. Imaju tzv. slijepu točku ispred nosa. Zbog toga ponekad ne vide komadić hrane koji im se nalazi ravno pred nosom. Vide bolje od nas pri slabom svjetlu, a boje, najvjerojatnije, ne raspoznaju. Njuh im je izuzetno osjetljiv, a nosnice su gotovo stalno u pokretu (oko 20-120 puta u minuti), no kada su potpuno opušteni mogu se i potpuno smiriti. Njuh je među kunićima glavni oblik komunikacije. Iz njega razaznaju dob, spol, društveni i reproduktivni status druge jedinke. On im pomaže i pri prepoznanju ljudi. Dugačkim brkovima i obrvama služe se pri istraživanju stvari koje im se nalaze pred njuškicom, kao i pri snalaženju u mraku. Cijelo tijelo im je vrlo osjetljivo na dodir. Što se okusa tiče, to im nije jača strana. Iako mogu raspoznati različite okuse i razviti sklonosti prema određenoj vrsti hrane, nisu u stanju razlikovati otrovne biljke ili tvari od onih koji su pogodni za ishranu. Zbog toga će pojesti gotovo sve što im servirate, pa je vaša odgovornost za njihovu pravilnu prehranu time veća. Kao i sve druge životinje, različiti kunići imaju različit karakter. Neki vole da ih se dira, nosi i gladi, a neki ne. To ne znači da su ovi drugi neprijateljski raspoloženi. Neki će biti razigrani, drugi će više vremena provoditi u dremuckanju i izležavanju. Na pruženu ljubav i pažnju, kunić će jednako uzvratiti. Naravno, najlojalniji su "ruci koja ih hrani", no prijateljstvo će iskazivati i ostalim ukućanima, a ponekad i strancima. Pošto su pomalo plaha i osjetljiva bića, pokazivanje naklonosti možda nije tako očito kao kod pasa ili mačaka. Da biste stekli njihovo povjerenje, izlazite u susret njihovim potrebama, budite strpljivi i nježni.
Zadnja izmjena: Zecovi.Net; sub stu 24, 2007 23:07 pm; ukupno mijenjano 5 put/a.
Zecovi.Net
Zecovi.Net webmaster
 
Postovi: 199
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 19:04 pm

PostPostao/la Zecovi.Net » čet lis 11, 2007 23:42 pm

Katrin i Kenji



Malo će tema biti duga, ali dobro je za pročitati. Posebno sam mislila na nove vlasnike kunića, jer bit će im jednostavnije pročitati sve u jednom postu, pa onda sa vremenom tražiti dalje informacija.


Kunići su jako jako draga stvorenja i mogu biti izuzetni kućni ljubimci, tihi su, čisti, zahtijevaju relativno jednostavnu njegu, pogodni su i za vrlo male stanove, ali postoje neke stvari koji morate znati prije nego se odlučite na nabavku. Kunić su u potpunosti ovisni o svojim vlasnicima, koji im trebaju osigurati svakodnevnu brigu i pažnju.


Ako želite kupiti kunića treba znati: PITOMI KUNIĆI NE MOGU SAMOSTALNO PREŽIVJETI U PRIRODI I NE MOGU SE TEK TAKO ODBACITI KADA VAM DOSADE ILI SHVATITE DA NISTE PRAVA OSOBA ZA DRŽANJE KUNIĆA U STANU ILI KUĆI.


Kunići mogu živjeti i do 12 godina, te i to treba uzeti u obzir prije nabave. Budite spremni na dugotrajno prijateljstvo, ali i brigu. Najaktivinji su tijekom jutra i predvečer, a najveći dio dana i noći provode spavajući ili dremuckajući.

Prostorije u kojima borave moraju biti dodatno osigurane. To prvenstveno znači da morate ukloniti izvan njihovog dosega sve kablove koje bi mogli pregristi. Ukoliko imate pse ili mačke isto morate paziti da ne ulaze u prostorije gdje se nalazi kunić

Mnogi kupuju kuniće kao poklon (posebno za Uskrs). Nemojte to nikada činiti, osim ako niste u potpunosti sigurni da dolaze u prave ruke. Kunića je najbolje kupiti direktno kod uzgajivača. O vama najbližem uzgajivaču možete se informirati ili potražiti kontakt informacije na stranicama Hrvatskog saveza udruga uzgajivača malih životinja. Raspitajte se kada se održava izložba malih životinja u vama najbližem mjestu. To je najbolje mjesto da upoznate uzgajivače. Možete obići i lokalne pet shopove, no ponekad se zna dogoditi da osobe koje tamo rade nisu u potpunosti kvalificirane odgovoriti vam na moguća pitanja, ponekad nisu sigurni niti u pasminu koju prodaju.


Kada kupujete kunića obratite pozornost na dlaku kunića jer ona mora biti sjajna i čista. Ne smije biti prljava oko analnog otvora, jer to može upućivati na meku stolicu odn. zdravstvene probleme. Također, uši moraju biti čiste, a dlaka oko nosnica suha. Provjerite zube. Gornji zubi trebaju rasti preko donjih. Ako to nije slučaj, to može ukazivati na nepravilan rast zubi, što je česti slučaj kod kunića. Zubi kunićima stalno rastu i ako se zbog nepravilnog rasta ne mogu trošiti, dolazi do prerastanja što, ako se zubi redovito ne skraćuju, može dovesti do ozljeđivanja usne šupljine i smrti uslijed nemogućnosti hranjenja.


Kunići zahtijevaju puno vaše pažnje. Vrlo su društvena bića i mentalna stimulacija je dosta važna. Mnogi će kunići više preferirati da jednostavno mirno sjede uz vas, nego da ih se drži na krilu ili rukama. Kunići predu (zapravo, "škrguću" zubima) dok su sretni i zadovoljni, pogotovo dok ih milujete. Znaju biti vrlo radoznali i zaigrani. Budite spremni igrati se s njima na njihovom nivou, tj. na podu. Kako im ne bi bilo dosadno dok su sami, osigurajte im dovoljno igračaka. One će dobro poslužiti i kao materijal za grickanje, čime ćete ih odvratiti od "napada" na vaš namještaj.
Osjetljivi su na stres koji može biti posljedica grube igre i postupaka, nagle promjene hrane, vanjskih utjecaja (npr. ako borave u istoj prostoriji sa vrlo glasnom pticom) i sl. Stres može dovesti i do težih zdravstvenih posljedica. Nemojte ih prisiljavati na igru ako oni to ne žele, osigurajte im mirni kutak u koji mogu pobjeći od svega i u kojem mogu biti sigurni da ih nitko neće uznemiravati.

Kunići se linjaju četiri puta godišnje, s time da je svako drugo linjanje izraženije. Sa dlakom nećete imati prevelikih problema, osim u slučaju dugodlakih pasmina (Angora) koje zahtijevaju svakodnevnu njegu.

Kunići obavljaju nuždu na jednom mjestu i vrlo su čiste životinje. Ipak, budite spremni na povremene nepodopštine i izvan posudice za nuždu. Izmet su male, suhe kuglice koje se lako pokupe i ne ostavljaju traga ni mirisa. Mokraća može biti vrlo neugodnog mirisa, te je poželjno često čišćenje posudice. Ako se slučajno pomokre izvan svoje posudice, neugodni mirisi najbolje se uklanjaju običnim alkoholnim octom.

Mnogi preporučuju kastraciju, odn. sterilizaciju u dobi od 3,5 do 6 mjeseci starosti. Navodne prednosti tih postupaka su da će kunić dulje živjeti, imati bolje navike glede korištenja posudice za nuždu, biti manje agresivan (da, neki kunići mogu biti agresivni, posebno prema drugim kunićima), neće gristi namještaj, kablove i slične stvari. Posebno se kastracija odn. sterilizacija preporučuje u slučaju da se odlučite za držanje više kunića.

Osnovne stvari koje morate nabaviti prije kupnje kunića su:
- kavez (ako ga namjeravate držati u kavezu)
- posudica za vodu
- posudica za hranu
- posudica za obavljanje nužde
- stelja za obavljanje nužde (slama, piljevina, pijesak za mačke, posebna stelja za kuniće koja se može kupiti u boljim pet shopovima)
- hrana (veliki izbor u pet shopovima, povrće, voće)
- igračke
- košara ili posuda za transport (u slučaju da morate posjetiti veterinara ili planirate voditi kunića na izlete ili u vikendicu)


Razlika kunić-zec

Svi mi kunićima kućnim ljubimcima tepamo «zeko» ali zapravo kunić nije zec. Zec se ne drži kao ljubimac jer je divlja životinja i izuzetno se teško pripitomljava. Makar na prvi pogled sliče zapravo su dvije različite životinjske vrste i imaju različite životne navike te različit broj kromosoma. Kunić (Oryctolagus cuniculus) rađa gole i slijepe mlade, a ako su u divljini onda kopaju jazbine pod zemljom gdje borave i gdje ženka koti mlade. Žive u skupinama. Divlji kunić je manji od divljeg zeca. Ima zaokruženiju glavu, a uši su mu kraće od glave. Lubanje se također znatno razlikuju. Zec (Lepus europaeus) je samac ili živi u paru. Ima uši koje su duže od glave i puno duže stražnje noge od kunića. Rađa mlade koji su obrasli dlakom i gledaju, a gnijezdo im predstavlja plitka udubina u zemlji odn. travi ili grmlju.

Od svega toga najvažnije je da vi tu životinju volite, da mu posvećujete najviše pažnje i da vam bilo kakva briga za kunića nije teška.
Zecovi.Net
Zecovi.Net webmaster
 
Postovi: 199
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 19:04 pm

PostPostao/la Zecovi.Net » čet lis 11, 2007 23:45 pm

Lela:


STO NIKAD NE SMIJETE?


-napustiti svog kunića

-dozvoliti da mu se oralno daju –cillin lijekovi kao što su amoxicillin ili penicillin

-dozvoliti mu da jede ili da dođe u kontakt s plijesni

-dozvoliti mu da jede kućno bilje,naročito borove i ostalo „božićno“ bilje

-dozvoliti da boravi u saobraćajnoj zoni,da udiše izduvne gasove,ili hemikalije kao što su farbe,insekticidi, itd.

-odstraniti mu nokte.šape(kandže) su dio njihove nožne strukture.odstranjivanje kandži kod kunića rezultira amputacijom prve falange svakog prstića.

-izgladnjivati kunića.izgladnjivanje kao preoperativna procedura se primjenjuje radi prevencije povraćanja tokom operacije.kunići NE POVRAĆAJU tako da je ovo nepotrebno.Takođe,izgladnjivanje kunića može prouzrokovati gastrointestinalne probleme kao što je usporavanje rada i staza.

-hraniti kunića proizvodima životinjskog porijekla,nezdrava dijeta i „slatkiši“,ili previše „slatkiša“.

-držati kunića u prostvlažnom prostoru kao što su kupatila ili podrumi.

-ostaviti kunića direktno izloženog suncu,u zagrijanom autu,ili visokoj temperaturi preko 70F.

-ostaviti kunića bez nadzora u prostorima koji nisu pripremljeni za boravak kunića tj osigurani.

-ostaviti kunića bez nadzora sa malom djecom ili drugim životinjama koje mu mogu naškoditi (pas,mačka...)

-ostaviti kunića na čuvanje pet-sitterima i drugim ustanovama koje nisu obučene za rad sa kunićima.

-ostaviti kunića iza sebe,pri evakuaciji u slučaju nepogoda.

-podizati kunića za uši.

-podizati kunića bez pridržavanja zadnjih šapa.

-ne otići kod veterinara u slučaju da je kunić prestao jesti,proizvoditi kuglice,počeo pokazivati znakove bola,dobio proljev,prestao mokriti,ili počeo pokazivat neuralgične probleme(zabacivanje glave,i sl.)

-potopiti kunića u vodu da biste ga okupali.

-koristiti bor ili cedar za podlogu.

-koristiti grumenastu podlogu ili stelju.
Zecovi.Net
Zecovi.Net webmaster
 
Postovi: 199
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 19:04 pm

PostPostao/la Zeko_Jurica » pet lis 12, 2007 23:35 pm

Mislim da bi ovo ovdje dobro pristajalo :)
----------

10 zapovijedi

1. Moj život će vjerojatno trajati 10-15 godina. Svako odvajanje od tebe za mene će biti bolno. Upamti to prije nego me nabaviš.

2. Daj mi vremena da shvatim što želiš od mene.

3. Iskaži mi svoje povjerenje. To je neophodno za moju dobrobit.

4. Nemoj se dugo ljutiti na mene, i nemoj me zatvarati za kaznu. Ti imaš svoj posao, zabavu i prijatelje. Ja imam samo tebe.

5. Ponekad razgovaraj sa mnom. Iako ne razumijem tvoje riječi, ja razumijem tvoj glas.

6. Budi svjestan da bez obzira kako se prema meni odnosiš, ja to nikada neću zaboraviti.

7. Molim te, nemoj me udarati, jer ja ne mogu uzvratiti udarac. Ali zato mogu gristi i grebsti, a to zaista ne želim učiniti.

8. Prije nego što me prekoriš da ne želim surađivati s tobom, da sam tvrdoglava i lijena, pitaj se ne muči li me možda nešto. Možda ne dobivam odgovarajuću hranu, ili sam predugo bila vani na suncu, ili moje srce stari i postaje sve slabijim.

9. Brini se za mene kad ostarim. I ti ćeš jednoga dana ostariti.

10. Prati me na teškim putovanjima. Nikada nemoj reći, 'Ne mogu to gledati,' ili 'Neka se to dogodi u mojoj odsutnosti.' Bit će mi lakše ako ćeš ti biti tamo. Zapamti, ja te volim.

Nepoznati autor
Avatar
Zeko_Jurica
Moderator
Moderator
 
Postovi: 2398
Pridružen/a: pet lis 12, 2007 22:28 pm

PostPostao/la zekili » pet sij 11, 2008 13:10 pm

Ovdje se nalazi izbor najkorisnijih tekstova. Svi tekstovi plod su dugogodisnjeg pretrazivanja, skupljanja i prevodenja iz stranih literatura - zajednicka zasluga clanova foruma. Citanje prve pomoci neophodno je zbog pravovremenog reagiranja, prepoznavanja simptoma i ljecenja vaseg zekana. Ovdje se nalaze linkovi (KLIK NA SLOVA)




BOLESNI KUNIĆ I PREPOZNAVANJE HITNIH SITUACIJA

BOL I KAKO JU TRETIRATI?

PRIBOR ZA PRVU POMOĆ TE KAKO POMOĆI KUNICU KOJEM JE POMOĆ POTREBNA?

UKRATKO O RAZNIM I NASLJEDNIM OBOLJENJIMA

HRANJENJE I DAVANJE LIJEKOVA ORALNO NA ŠPRICU






KUNIĆ KOD VETERINARA

POPIS PREPORUČENIH VETERINARA

RADIOLOGIJA KUNIĆA

UZIMANJE UZORKA KRVI KOD KUNIĆA

BIOKEMIJSKE VRIJEDNOSTI KRVI

SIGURNI LJEKOVI - analgetici, preanestetici, anestetici i ljekovi koji prekidaju njihove djelovanje i antibiotici

OPASNI ANTIBIOTICI






KUNIĆ NA OPERACIJI

POPIS PREPORUČENIH VETERINARA

PRE - ANESTEZIJA I ANESTEZIJA KUNIĆA

PRIPREMA ZA OPERACIJU I BRIGA ZA KUNIĆA NAKON OPERACIJE

FRAKTURE - operacija






HEMATOLOGIJA

UZIMANJE UZORKA KRVI KOD KUNIĆA

BIOKEMIJSKE VRIJEDNOSTI KRVI

DUŠIK UREJA U KRVI (blood urea nitrogen, BUN)

ANEMIJA KOD KUNIĆA






GASTRO - INTESTINALNI SUSTAV I PROBLEMI

ILEUS; GASTROINTESTINALNI ZASTOJ

ŠTO NAPRAVITI U SLUČAJU PROLJEVA

PRAVILNE KUGLICE I VITAMINSKA KAKA

TROVANJE KUNIĆA - biljke, antibiotici, pljesni, čokolada..

MALT PASTA & PROBIOTICI & PREBIOTICI

KUĆNA APOTEKA - ŠTO MORATE IMATI DOMA!






NEUROLOŠKE BOLESTI

NEUROLOŠKE SMETNJE, dijagnoza, bolesti, ljecenje

"BOLEST ISKRIVLJENOG VRATA"- Head Tilt

BOLESTI KOJE MOGU REZULTIRATI PARALIZOM






OČI KUNICA I OFTAMOLOŠKE BOLESTI

OČI KUNIĆA - opCenito, vidno polje,bolesti,ljekovi

RAZLIČITE DIJAGNOZE ZA ULKUS ROZNICE KOD KUNICA

OČNA MRENA KOD KUNIĆA

RAZLIČITE DIJAGNOZE ZA CURENJE IZ OČIJU KUNIĆA






ZUBI KUNIĆA I DENTALNE BOLESTI

ZUBI KUNIĆA - opcenito o zubima i kutnjacima

DENTALNA OBOLJENJA

UZROCI SLINJENJA KOD KUNIĆA- PTIJALIZAM, BALJENJENJE, STOMATITIS






RESPIRATORNI SUSTAV I BOLESTI DIŠNIH ORGANA

HEMORAGIČNA SEPTIKEMIJA KUNICA

HUNJKANJE KOD KUNIĆA(ispustanje cudnih zvukova)

PASTERELA

KIHANJE KUNIĆA

RAZLICITI UZROCI RESPIRATORNIH PROBLEMA

INFEKCIJE DISNIH PUTEVA






UROLOŠKI SUSTAV I PROBLEMI

CISTITIS - upala mjehura

METABOLIZAM KALCIJA KOD KUNICA - visak, manjak, posljedice..

KAMENCI I PIJESAK U MJEHURU

CRVENI URIN - KRV ILI PIGMENT?






KOŽA, KRZNO I PARAZITI

GUBLJENJE KRZNA KOD KUNIĆA I UZROCI

PARAZITI - grinje,gljivice,crvi,larve,krpelji..

PODODERMATITIS - krvave rane, zuljevi, saniranje..

APSCESI - vrste, simptomi, ljecenje..






BAKTERIJE

STAFILOKOK

STREPTOKOK

PASTERELA






VIRUSI

MIKSOMATOZA






APSCESI

APSCESI - vrste, simptomi, ljecenje..






U LJEKARNI

KUĆNA APOTEKA - STO MORATE IMATI DOMA!

OPASNI ANTIBIOTICI

SIGURNI LJEKOVI - analgetici, preanestetici, anestetici i ljekovi koji prekidaju njihove djelovanje i antibiotici

MALT PASTA & PROBIOTICI & PREBIOTICI

LJEKOVITI ČAJEVI I ULJA

KEMOFARMACEUTSKI PROIZVODI

CJEPIVO PROTIV MIKSAMATOZE
Godine: 68.
Avatar
zekili
Moderator
Moderator
 
Postovi: 5508
Pridružen/a: čet lis 11, 2007 21:38 pm
Lokacija: zgb



Natrag na Zecovi za početnike




Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


HR (CRO) by Ančica Sečan